engelakb. frankrijk. ita i. IK. oostknki.sk. turk yk. A. J. Andresen, Luilenanl-Kolonel van het legcr in Nederl. Indie; J.G. A. Gallois, voormalig Ilesident op Borneo en van Rembang; T. J. Wilier, voormalig Resident op Borneo en van Riouwen M. G. van lleelsuiker- conlractant op Java, thans te 'silage. De groote Bazar te Scheveningenin het voormalig R. K. kerkgebouw aldaar, is dezer dagen geopend. Een tiental handelaren in onderscheidene goederen hebben zich reeds daarin gevestigd. ~KÜÏTKNLAt\'liSCHK BERIGTENT" LONDEN, 18 Junij. liet Handels-muziekfeest in het glazen paleis te Sydenhamwaarop de werken van dien grooten meesier worden uitgevoerd, heeft dezer dagen plaats. Op den eersten dag is de Messias op eene uitmuntende wijze door een zangkoor van 500 personenbegeleid door 400 instrumenten en het groote orgel van Gray en Davidson, ten gchoorc gebragt. Het aantal der genen die dit concert bijwoonden was nagenoeg 12,000. en men telde op den weg bijna 1500 rijtuigen, die bezoekers naar het gebouw overbragten. Op den tweeden dag heeft de Koningin de uitvoering van Judas Macca- baeus bijgewoond. Onderscheidene personen, waaronder de Heer Dickens, hebben zich vereenigdom te trachten door voorlezingenconcerten enz. den toestand van de nagelaten betrekkingen van den Ileer Douglas Jerrolddie niet zeer gunstig is, te verbeteren. Hel Zendeling-Genootschap van de gevestigde kerk ontving dezer dagen eene gift van 10,000 (ƒ120,000). Hoewel de inkomsten van het Genoot schap jaarlijks lot anderhalf millioen gulden zijn geklommen, was daaraan nog nimmer zulk eene aanzienlijke gift te beurt gevallen. PARIJS, 18 Junij. Den 22sten dezer wordt de Keizer te Plombières verwacht. De hoofden der in onderwerping gekomen Kabylen worden eerstdaags hier verwacht. De Maarschalk Randon heeft hen herwaarts gezonden om in persoon hunne onderwerping aan den Keizer te betuigen. In den Moniteur komt eene proclamatie voor van den Prefect van de Seine, aan de kiezers, waarin o. a. gezegd wordt: De Keizer heeft, om te kunnen regeren, eene onafhankelijke kamer, door het volk gekozen, noodig, maar eene kamer, die aan 's lands instellingen verknocht is. Zijne slem schenken aan de regerings-candidalenis de uitvoering van de groot- sche ontwerpen des Keizers gemakkelijk maken. Zijne stem schenken aan de candidaten der oppositie, is zooveel als op een weg, zonder uitgang, mannen te volgen, die meercndeeis geen sympathie voor het volk hebben, en die hunne partij niet anders zouden kunnen doen zegevieren, dan ten koste van het geluk des vaderlands. Het dagblad le Siècle heeft eene waarschuwing bekomenter oorzake van een artikelwaarin gezegd wordt dat de oppositie de beginselen van 1789 wil handhaven. De Moniteur zegt, dat ofschoon genoemd blad door herhaalde waarschuwing reeds in de termen van opheffing is vervallen, de Regering echter niet tot dien maatregel wil overgaan, dewijl zij gedurende den verkiezingsstrijd de meest mogelijke vrijheid laten wil. Er wordt heden in de kunstwereld alhier veel gesproken van een prachligen handspiegel, die door een onzer juweliers aan den Sultan moet ge leverd worden. Deze spiegel is keurig bewerkt en omzet met edelgesteenten, llij is bestemd voor eene der Sultanes en kost 500,000 fr. Dc Keizerin heeft dit kunststuk uitermate bewonderd. In de voorstad Sl. Antoine hebben verschillende inhechtenisnemingen plaats gehad, omdat men de aanbevelingen van de Regerings candidaten, aan de muren geplakt, had afgescheurd of onleesbaar gemaakt. De Heer F. Jameson, schoonbroeder van den Heer II. Hotlingucr, heeft bij zijnen uitersten wil 25,000 fr. vermaakt aan de Ilerv. gemeente alhier. Dc Heer Veuillot heeft thans ook in Vllnivers een betoog over de verkiezingen geleverd. Hij zegt daarin, dat er thans door toedoen der Re gering zelve, een ongezonde wind waait, welke een aantal vlaggen doet wapperen. Hel eenige middel om de revolutionaire beginselen legen te gaan is, volgens hem, het verleenen van vrijheid aan de Katholieke Kerk. Niet dat de Regering niet reeds veel voor de kerk heeft gedaanmaar zij had nog veel meer behooren te doenzoo als het tegengaan van de ontheiliging van den Zondag, en het verbieden van dagbladen die de kerk en de Bis schoppen beleedigen. De regerings-candidalen worden door hem aanbevolen, behoudens een drietal uitzonderingen. Vooral is hij tegen de verkiezing van den Heer de Bussierre, in het Depart, van den Boven-Rijn, omdat die van het Bewind besluiten heeft welen te verkrijgenwaarbij magliging is verleend voor den bouw van Proteslantsche kerkgebouwen le Haguenau en te Benfeld, en voor de vestiging van een pastoraat te Saverne. Het Journ. des Dèbats volgt genoemden schrijver, zoo als gewoonlijk, op den voet en loont in 'tbrcede de ongegrondheid aan zijner klagten en wenschen. Te Bourges heeft men den 16de" dezer des nachts een zoo sterke schok van aardbeving gevoelddat de voorwerpen in de huizen in beweging geraaktenzoo zelfs dat o. a. een horologicmaker zulk een geklank in zijnen winkel hoorde dat hij opstond, denkende dat er bij hem werd ingebroken. Uit Marseille wordt geschrevendat een der sloomboolafvaarten naar de Levant weldra zal worden opgeheven. De post uit Konstanlinopel zal Woensdag van elke week in plaats van Dingsdag en Zaturdag aankomen. De Paus heeft op zijne reize reeds zoo veel lijden verzacht en aan zoo vele verzoeken gehoor gegeven, dat zijne eigene geldmiddelen daardoor zijn uitgeput en hij zijne verdere reis op kosten der staatskas moet voortzetten. Volgens nader berigt uit Livorno zijn bij den brand in den schouw burg aldaar 02 personen omgekomen en 88 gewond. Te Mariano, in Brianza, hebben eenige landlieden een daad van ge weld gepleegd, ten nadeele van de landeigenaren. Daar deze laatsten van een oud gebruik afwijken en aan de boeren een derde, in plaats van de helft, van den zijde-oogst afstaan willen, zoo hebben deze laatsten in hunne domheid 3000 moerbeziënboomen afgehouwen en vernield, om zich te wre ken. Ten einde de rust te herstellen, is de militaire magt van Milaan der waarts vertrokken. I* IS FISSEN. BERLIJN, 18 Junij. De politie hier ter stede legt thans eer.e groote bedrijvigheid aan den dag. Een ter dood veroordeelde heeft bekentenissen gedaanten gevolge waarvan een 50-tal personen voorloopig in hechtenis zijn genomen, als schuldig zijnde aan onderscheidene diefstallen of aan verheling van gestolen goederen. Ook is men door die bekentenissen op het spoor gekomen van eene dievenbende, die le Frankfort a. d. Oder in een grafkelder verblijf hield. Aidaar was in de doodkistente midden der beendereneen tal van zilveren en gouden voorwerpenedelgesteenten enz. verborgen. Te Breslau is in den ouderdom van 44 jaren overleden Dr. F. W. Wagner, Hoogleeraar in de oude letterkunde aan de Hoogeschool aldaar. Hij was bekend door de uitgave der fragmenten van Euripides en meer andere werken. Te Dresden is ook de beroemde schilder Moritz Retzch overleden. Hij was 77 jaren oud. Onder de berigten onlangs uit China hij den handelstand te Hamburg ontvangen, wordt nog gemeld dat op de oostkust van Foe-sho een hevige opstand was uitgebarsten, die hoewel onderdrukt, aan duizenden het leven had gekost. Uithoofde de regten die de handel met Canton oplevertde voornaamste financiële hulpbronnen des Keizers warenbevindt hij zich nu natuurlijk in groote verlegenheid. Om hierin le voorzien, is de invoer van opium in de 3 nog geopende havens tegen hooge regten toegestaan. Al de opium die te Hong-Kong was opgestapeld is daarop dadelijk door de Engelschen naar Shanghai gezondentegen betaling van een inkomend regt toegelaten en naar het noorden des lands verzonden. WEENEN, 17 Junij. Men verneemt dat de Keizer zelf zeer gunstig gestemd is voor de zoo zeer gewenschte bijeenroeping eener Protestantschc Synode in Hongarije, maar dat hij door de verloogen van zijne Ministers van Binnenl. Zaken en Eeredienst daarvan afgehouden wordt. Zoo eene zoodanige Synode wordt bijeengeroepen, dan geschiedt dit zulks tegen den wil van de genoemde Mi nisters, en het ware niet onmogelijk, dat hieruit moeijelijkheden ontstonden. De bevolking dezer stad bedraagt thans 471,542 zielen; 442,207 R. K., 12,749 Protestanten en 15,370 Israëliten. In den harem le Konstantinopel is de kinderziekte uitgebarsten. Een der kinderen van den Sultan is aan die ziekte overleden en de toestand van een ander is zeer bedenkelijk. De Shach van Perziëzeer voldaan over de ontvangst aan zijnen Gezant in Europa te beurt gevallenheeft besloten een zijner zonen Mnzaffar-Eddin, naar Europa te zenden, om Frankrijk, Engeland, Oostenrijk en Rusland le bezoeken. De 18-jarige Prins zal in Julij de reis aannemen. De Shach heeft een Kolonel naar Bagdad gezonden, om ingevolge het ver drag, den Engelschen Gezant, den lieer Murray, plegtig te ontvangen. De krijgsgevangen Vorst van Herat is te Teheran onthoofd. De Regering had hem gratie verleend, maar de kinderen van zijnen voorganger, die hij heeft doen ombrengen, wilden den aangeboden bloedprijs niet aannemen, zoodat het regt zijn loop moest hebben. ttTAlIS ISFttKiTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leyden, doet te weten, dat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger der directe belastingen ter hand gesteld, het eerste gedeelte van het Kohier voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1857 en 1858, invorderbaar verklaard op den 10d™ dezer maand en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 20 Junij 1857. VAN LIMBURG ST1RUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS"van LEI DEN doen te weten, dat dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de Miliciens dezer Gemeente, behoorende tot de ligting van 1852, verkrijgbaar zijn ter Secretarie, mits men zich in persoon daar toe aanmelde. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 10 Junij 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCISVTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen le weten, dat dc alpha- betische naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den II April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de daarbij belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente, van den 22 lot den 29 Junij aanslaande (de Zondag uitgezonderd), 's morgens van 10 tot 's namiddags ten 1 ure, en dat de loling zal plaats hebben op de Groote Pers van bet Raadhuis, en wel Op Dingsdag den 30 Junij 1857, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen leze Gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede Op Dingsdag den 30 Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschrevcne plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedrukt, terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeisen tot de lo ting op te komen, zich door een' gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loling geschieden door een' der Leden van de

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2