LEVDSCHE COURANT. VRIJDAG 19 JUNIJ. LKYDENTiB Juuij. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nom?ners worden tegen 10 Centen afgegeven BÏNXENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren is alhier de 39stc verjaardag van II. M. de Koningin gevierd door het uitsteken der vlaggen van de openbare en van vele bijzondere gebouwen. De gewone parade van de bezetting kon geen plaats hebben, oindat een aanzienlijk deel der troepen naar de Residentie was vertrokken. Op heden wapperden nogmaals de vlaggenter herinnering van de handhaving onzer onafhankelijkheid in 1815. De 91slc Jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde werd heden alhier gehouden waartoe 69 leden waren opgekomen. De Voorzitter. Mr. J. de Wal, opende haar met eene gepaste en sierlijke redewaarin hij hulde bragt aan de nagedachtenis der sedert de vorige bijeenkomst afgestorvene ledenvooral aan die van den Volks dichter Tollens en aan die van zijnen voormaligen leermeester, den Hoog leeraar Star JVuman te Groningen. De uitreiking van de Medaille aan den Heer Mr. R. W. Tadama, in het vorige jaar bekroond, kon door de af wezigheid van dien Heer niet geschieden; later zal die hem worden toe gezonden. Uit de prijsvragen die bij den beschrijvingsbrief waren voorgesteld, zijn de navolgende, behoudens nadere redactie bij het eerstdaags openbaar te maken programma, verkozen: Uit de vakken van Geschied- en Oudheidkunde: I. Den oorsprong en voortgang en ontwikkeling van kennis en weten schap bij eene Natie geleidelijk na te gaanmag een belangrijk onderwerp van wijsgeerig en geschiedkundig onderzoek geacht worden. Men wenscht dit behandeld te zien ten opzigle van Noor delijk Nederlanddoch wegens de ruimte van stof het vooreerst te beperken tot aan het einde der dertiende eeuwen het uitster ven in Graaf Jan I van het eerste - het Hollandsch - Graaflijk-huis- li. Een niet onbelangrijk gedeelte van de bronnen onzer Geschiedkunde bestaat in de oude Kronijken hoedanige door Dousa, Scrirerius A. MatthaeusKluit en anderen in 't licht gegeven zijn; terwijl ook andere, als bekend is, nog in handschrift bestaan. Men wenscht dus eene beredeneerde bib 'iographie dier Kronijkenvooral ook met opzigl tot hunne bronnen en de onderlinge verwantschap die bij sommige dier geschriften blijkbaar is. 111. Levensschets en beoordeeling van Diedrik Sonoy. Alle voorgedragen door het Lid Mr. II. W. Tijdeman. Tot Eereleden der Maatschappij zijn, op voorstel van het Bestuur, be noemd: de leden A. de Vries en W. Broes, die in 1803, H. W. Tijdeman, die in 1804 en M. C. van Hall, die in 1805, tot leden verkozen en sints der Maatschappij tot sieraden zijn geweest; zijnde er van de sedert benoemde inlandsche leden, tot 1813, gccne meer in leven. Vervolgens werden verkozen tol Binnenlandsche LedenDr. G. A. N. Al- lebé, te Amsterdam; Dr. P. S. van Limburg Brouwer, Ambtenaar aan hel Rijks Archief, te 's GravenhageJ. J. Cremer, te Loenen aan de Vecht; J. H. van Dale, Schoolonderwijzer en Archivaris, te Sluis in Vlaanderen; Dr. C. A. Engelbrecht, Rector van het Gymnasium, te Doesburg; Mr. A. J. Enschede', Archivaris, te Haarlem; Dr. P. Epkema, te Amsterdam; B. te Gcmpt, Hcrv. Pred.te Batenburg; J. J. A. Gouverneur, te Groningen; S. Hoekstra, Hoogl. aan de Kweekschool der Doopsgezinden, te Amsterdam; A. U. van der Hoeve, Ilerv. Pred., te Koppel; Dr. J. H. Holwerda, Hcrv. Pred., te Gorinchem; C. Buskeii lluet, Pred. der Walsche Gemeente, te Haarlem; Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, Ambtenaar aan het Rijks-Archief, te 's GravenhageL. Mulder, lstc Luitenant der Infanterie, Leeraar inde Taai en Lellerkunde aan de Kon. Militaire Acad.te Breda; J. M. Obrcen, Di recteur van liet dc'pöt van kaarten en modellen hij het Dep. van Marine, te 's Gravenhage; J. Pynappel Gz.Leeraar aan de Academie, te Delft; Mr. A. de Pinlo, Advocaat, te 's Gravenhage; Dr. E. Verwijs, te Deven ter; en T. van Weslrheene Wz.te 's Gravenhage. Tot Btiitenlandsche Leden: W. E. Albrecht, Hoogleeraar, te Leipzig; U. Capilaine, Secretaris van het Inslilut archéologiqiie Liègeois, te Luik; K. J. Clement, te Kiel; de ConssemakerIe Gent; II. G. Ehrentraut, te Hanover; H. G. P. Gengler, Hoogleeraar, te Erlangen; P. F. van Kerek- hoven, te Antwerpen; Dr. Adelbert Kfihn, te Berlijn; G. von Lechler, te KnitllingenA. L. j. Miehelsen, Hoogleeraar, le Jena; Karei Nijs, te AntwerpenDr. A. H. ReinRector der Stadlschulele CrefeldK. Stal- lacrt, Professeur a l'Alhene'e, te Brussel; Dr. 11. Steinlhal, le Berlijn; en II. Zoepfl, Hoogleeraar, te Heidelberg. Tot lid des Bestuurs is uit het voorgedragen tweetal gekozen het lid F. H. G. van Iterson. De Ileeren Mr». J. T. Bodel Nijenhuis en J. G. La Lau die als Secretaris en Penningmeester moesten aftredenzijn als zoodanig herkozen. Naar gewoonte hebben de Leden zich des namiddags aan ccn vriendschap- pelijken maaltijd op Zomerzorg iiabjj deze stad vercenigd. Uil de naamlijst van Officieren en Oud-Officierenversierd met de medaille van de Citadel van Antwerpendie aan de reünie te 's Gravenhage hebben deelgenomen, blijkt dat aldaar uit onze stad tegenwoordig waren da H1I. van der Hurk, Officier van klecding; Hendriksz, Oud le Luitenant der Artillerie en Jhr. Rammelman Elsevier, Oud-Officier der Infanterie. Gisteren avond ten 7 ure ontstond alhier brand hij den broodbakker .1. Verhaar op de Haarlemmerstraat, om den hoek der Kuipersleeg. Bij de ontdekking had de brand, in de werkplaats ontstaan, reeds aanmerkelijke vorderingen gemaakt, zoodat men zich verblijden mag dat zulks niet gedu rende den nacht plaats had. Aan de ijverige pogingen van de brandweer is het spoedig gelukt den voorlgang te stuiten. Door de commissie van beoordeeling der voorwerpen, ingezonden op de tentoonstelling der Kon. Ned. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, te Rotterdam, is o. a. de tweede zilveren medaille toegewezen aan de IIII. von Siebold eu Comp alhier, voor de nieuwst ingevoerde bioei- jende plant, welke als eene aanwinst voor onze tuinen is te beschouwen. Men verneemt dat bij Kon. besluit van 30 Mei de Heer Br. J. A. C. Oudemans, buitengewoon Hoogleeraar aan onze Hoogeschoo!benoemd is lol Hoofd ingenieur van de geografische dienst in Ncèrl. Indie. Daar Dr. Oudemans reeds dezen zomer naar onze O. I. bezittingen vertrekt, oui aldaar zijn nieuwen werkkring te aanvaarden verliest onze Akademie een barer verdienstelijke Leeraren. (Vtr. Cour.) Maandag 11. zijn van Vlaardingen de beslemdc schepen ter haring vangst uilgevaren, nadat op den vorigen dag volgens oude gewoonte al de schippers en zeelieden, in vereeniging met de reeders, de godsdienstoefening hadden bijgewoond, om den zegen des hemels af te smeken. Ook uit Enk huizen zijn op dich dag de haringbuizen vertrokken. Door de reeders al daar zijn 2 van die schepen van de noodige werktuigen voorzien tol het doen van waarnemingen van meleorologisehen aard. Z M. de Koning van Penissen heeft tot Ridder der Orde van den Rooden Adelaar 4Je kl. benoemd den lieer Mr. B. L. II. Termaat, Coni- ihissaris van Policie aan het hoofd-bureau le Amsterdam. Door de gewestelijke vereeniging Utrecht van het INederlandsclie Onder wijzers-genootschap is dezer dagen bekroond de Heer II. Verwer, hulp-onder wijzer le BellingWolde, voor eene natuurkundige schoolkaart van ons land. Uil Utrecht wordt gemelddat met het verzetten van een ledigen spoortrein, een arbeider is overreden, zoodat hem heide heenen werden verbrijzeld. De ongelukkige is spoedig overleden. Zaturdag 11. is de scheepstimmerwerf van J. Stratingh, onder Middel slum (Groningen), afgebrand. Uit 's llerlogenbosch wordt aan liet Ilbl. gemeld, dat in de gemeente Berlienm sedert den 7dcn dezer een 9 jarig meisje werd vermist. Thans is liet lijk, bijna van kleederen beroofd, in een moddersloot teruggevonden. De lijkschouwing bragt het plegen van eene afschuwelijke misdaad aan het licht en ccrc verminkingwaarvan de vermelding alleen ieder doet sidderen. De Angsb. Zeit. herigt uit Rome, dat aldaar onlangs een zeer ver dienstelijk, hoog bejaard kunstenaar, de schilder A. Teerling, uit Dordrecht, in den ouderdom van 80 jaren is overleden. Wij vernemen, dat de Generaal M. W. Prelorins, die sedert zijn op treden als zoodanig in de Trans-Vaalsche Republiek Zuid-Afrika) zich in vele omstandigheden als opperhoofd heeft gedragen, sedert den aanvang van dit jaar als weltig verkozen President is opgetreden. Men verwacht van hem dat hij met veerkracht zal handelen. Ook moet hij zich gehaast heb ben om aan de Koningin van Groot-Brillannië en aan den Koning der I Nederlanden op officiële wijze kennis te geven, dat hij thans hoofd van den Staat is in de republiek over de Vaalrivier, en vriendschappelijke betrekkingen met de heide Rijken wenscht aan te knoopen en te onderhouden. llcsbl Van Demerary werd den 2Gsle" Mei geschreven, dat het schip Mer chantman den 13den dier maand met 260 koelies van Calcutta aldaar aange komen was; 60 dezer koelies zijn onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd, terwijl 113 andere gedurende de reis waren geslorven. Door de Regering was eene Commissie benoemd om naar de oorzaken dezer groote slerfle i onderzoek te doen. 'sGRAVENHAGE, 13 Jnnij. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot Ridders der Militaire Willems Orde 4d<! kl.de Luitenant ter zee lsle kl. Jhr. A. Klerek, ter zake van zijn gehouden gedrag hij de 3de Balische expeditie in 1849, en de Luitenant ler zee 2dc kl. L. M. de Laat de Kanier, ler zake van zijn in 1850 als Adel borst der lsls kl. gehouden gedrag bij de krijgsverrigtingen ler Westkust van Borneo. Tot Bidders der Orde van den Nederl. Leeuw: Jhr. G. R. G. I van Swindcrenoud-Zeeofficier, lid der Eerste Kamer; de Heer J. T. ler Bruggen llugeiihollzoud-Zeeofficier, lid der Tweede Kamer, en de Kapi- leins ler zee A. Baron Collot d'Esciiry en U. J. van Maldegheni.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1