Men leest in de Times, dal hel gemeentebestuur van Liverpool, een zilveren wieg zal aanbieden aan de echtgenoole van den Lord-Mayor van die stad. Dit is zoo het gebruik, wanneer de vrouw van dien ambtenaar, tijdens het jaar dat hij in functie is, komt te bevallen. Onder de laatste berigten uit China vindt men nog vermeld, dat een Chineesdie eenen Engelsehen ambtenaar te Hongkong vermoord had in handen der overheid was gevallen, en te regt zou gesteld worden; uit zijne bekentenis was gebleken, dat er een plan gesmeed was om de Euro peanen in grooten getale te vermoordenen dat door de Chinesche overheid premiën uitgeloofd waren om de uitvoering van dal plan te bevorderen. Te Canton heersehle groot misnoegen, naar gezegd werd, omdat de Onder koning gecnc krachtige maatregelen tegen de Engelsehen namen buiten staat scheen te zijn om hen geheel uit hunne stelling te verdrijven. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Junij. Aan de munt wordt thans een gedenkpenning vervaardigd, ter gedach tenis aan het Parijssche vredes-verdrag. Aan de eene zijde draagt de penning de beeldtenis des Keizers, met liet opschrift Napoleon 111 Empereur. Aan de keerzijde onderteekenen de Wijsheid, de Geregtigheid en de Kracht het verdrag, in het bijzijn van de Godin des Yredes, die haren gouden scepter over deze daad van verzoening opgeheven houdt. Het verdrag rust op eene wereldglobe, waarop de woorden Europe, Orient staan. Het voetstuk prijkt met het wapen der stad Parijs. Nog staan aan die zijde de woorden: Paix de Paris, 30 Mars 1856. Op den rand staat: Comte WalewskiPrésident du Congres. Met het oog op de aanstaande verkiezingen voor het Wetgevend Ligchaam, wijdt het Journ. des Débats aan dit onderwerp eenige artike len. Dit blad, dat steeds de gematigde vrijzinnige beginselen voorslaat, spoort de kiezers aan om van hun regt gebruik te maken en hunne stem men op vrijzinnige candidaten uit te brengen cn slaat daarbij een voor dezen tijd nog al vrijmoedigen toon aanhetwelk blijkt uit de volgende woorden: De kwaal, waaraan ons land thans uitteert, is de onverschillig heid, de zorgeloosheid. Ons zeiven wantrouwende, hebben wij het bestuur onzer aangelegenheden laten varenwij hebben ze haren eigen gang laten gaan, ons voorbehoudende te eeniger tijd alles bitter te laken, wat er inlusschen gedaan is. Wij zijn niet verantwoordelijk, zeggen wij, omdat wij niets doen. Dat is eene groote dwaling. Wij zijn verantwoordelijk voor onze zorgeloosheid en dat euvel zal de verdiende straf medebrengen. Leest het laatste boekdeel der Geschiedenis van het Keizerrijk van den Heer Thiersdaar slaat op elke bladzijde eene ernstige lesdaar ziet men hoe zwaar Frankrijk in de laatste jaren van het eerste Keizerrijk bezocht is, omdat het de zorg voor zijn lot zoo geheel overgelaten had aan den grooten man, door wien het geregeerd werd. Het had, als 'tware, geab diceerd en het is voor zijne abdicatie gestraft. Aan het hoofd der candidaten van de oppositie-partij hier ter stedestaat de Generaal Cavaignac. Men spreekt veel van de aanstaande uitgave van het reisverhaal van Prins Napoleon. Daarin zullen belangrijke wetenschappelijke vraagstukken worden behandeld, alsmede de staalkundige beweging, het Scandinavisme genoemddie zich tegenwoordig in het Noorden openbaart. De borstbeelden van de Koningen van Sardinië, van Portugal en van Beijeren, die allen onze stad hebben bezocht, zullen in eene der zalen van het stadhuis geplaatst worden. Onlangs zijn alhier twee oude stukken, uit het midden der 15de eeuw, verkocht, namelijk een rcQu aan den penningmeester van Lodewijk XI, afgegeven door den kleedermaker des Koningsvoor de som 30 stuivers wegens het zei ten van twee bombazijnen mouwen in een oud lederen wam buis van Z. M. liet tweede was eene quitlancic van 15 penningen van den Kon. schoenmaker, voor hel leveren van een pot vet om de schoenen van Z. M. te smeren. Volgens het dagblad van Havre bevinden zich alhier eenige Mormonen uit de Vereenigde Staten, die pogingen doen om eene kleine kerk tot stand te brengen. In het departement der Aube is eene inschrijving geopend voor de op- rigting te Troye van een standbeeld voor Paus Urbanus IV, aldaar in 1183 geboren. Zijn vader was schoenmaker. De berigten uit allen oorden des lands komen daarin overeendat alle voortbrengselen van den grond in de laatste 14 dagen eene buitengewone ontwikkeling hebben verkregen. Volgens de Mon. Algérien is de bevolking van Algerie sedert 1852 met 9000 zielen toegenomen en bedraagt thans 1G7,670 zielen. De Mon. de la Plotte deelt in zijne berigter) uit China o. a. het vol gende mede: De matrozen van een Fransch oorlogsschip hebben op een af gezonderd punt van de baai van Canton, een oud kerkhof ontdekt, sedert meer dan een halve eeuw in onbruik. De meeste graven verkeerden in een slechlen staat, Een echter, beter bewaard dan de overigen, trok hunne aandacht, cn toen men de takken die hel bedekte op zijde schoof las men op den grafsteen: »Hier rust het stoffelijk overschot van Elisabeth Vauquelin, den 2dcn Mei 1779 te Canton gestorven, in den ouderdom van 17 jaren." De vader van deze jonge dochter was de eerste Fransche Consul in China en heeft aldaar aan zijn vaderland belangrijke diensten bewezen. ITALIË. De Paus vindt in de onderscheidene steden zijner Staten een goed ont haal. In iedere plaats wordt het gemeentebestuur gehoord, en verzoeken aangenomen. De Heeren Berardi en Borromee maken aanteekeningen en stellen verslagen op, die naderhand door den Paus zullen onderzocht wor den. De Kardinaal Morichini is naar Bologrie ontboden, en daar deze een tegenstander is van Kardinaal Anlonelli, zoo gelooft men dat diens invloed begint te verminderen. In deze laatste plaats zullen belangrijke besluiten worden genomen. Men verwacht stellig niet eene volledige maar toch eene gedeeltelijke amnestie, waartoe een schriftelijk verzoek zal moeten gedaan worden. Als de Paus te Bologne is zal de Bevelhebber der Fransche troe pen een bezoek bij hem afleggen. De meeste plaatsen hebben bewijzen van 's Pausen milddadigheid ontvan gen. Vooral zijne geboorteplaats Sinigaglia. Z. H. heeft reeds een half millioen guldens weggeschonken. Aan zijne drie broeders heeft hij eene ridderorde geschonken, en zijnen neef Lodewijk, die in 1849 zich aan vrijzinnigheid had schuldig gemaaktmede niet vergeten. Den 9den is de Paus te Bologna aangekomen. In een aldaar te houden consistorie zal de benoeming van den nieuwen Aartsbisschop van Florence en van den Bisschop van Ficsole afgekondigd worden, over welker benoeming langen tijd met de Toseaansche Regering is onderhandeld. In de genoemde stad heerseht thans veel drukte; het is zelfs moeijelijk huisvesting te vinden. De Groothertog van Toscane heeft er een geheel paleis gehuurd; hij wil aldaar, tijdens het verblijf van den Paus, eenigen tijd mei zijn gansche gezin doorbrengen. De Hertog van Modena en de Hertogin van Parma worden er ook verwacht, en naar men zegt ook de Koning van Saksen. SPANJE. MADRID, 5 Junij. De Koningin zal, op raad harer Geneesheerenspoedig van hier naar haar buitenverblijf S'. Aldefonse gaan. Het is hier plotseling zeer heet geworden. In den Senaat heeft de Marquis de Miraflorès zijn vroeger vermeld voorstel omtrent de verkiezingen ingetrokken. Het klooster Santo Domingo alhier is ingestort. Gelukkig waren de nonnen ter kerk gegaan, zoodat niemand daarbij eenig letsel heeft onder vonden. De ondernemer der wedrennen te Carthagena heeft de vermaarde stie- renbevechsler Marcellina Barrios geëngageerd. Deze vrouw, bekend onder den naam van de Jonge Simson, heeft eene buitengewone vaardigheid in het dooden van woedende stieren. I» IS F IS SEN. BERLIJN, 9 Junij. De Koning cn de Koningin hebben zich naar Dresden begeven. Hier ter stede heeft men in de laatste dagen sporen ontdekt van eene beraamde algemeene staking van den arbeid door de handwerksgezellen. De policie heeft zulks nog bijtijds onderdrukt. De fabriek van vuurwerken van den Heer Dobremont, nabij deze stad, is in de lucht gesprongen. De Heer Dobremont zelf, twee werklieden cn eene vrouwdie in den tuin werkzaam washebben daarbij het leven ver loren. De dochter van Dobremont is zwaar gewond; zijne vrouw, welke zich op de plaats des ongeluks bevond, is ongedeerd gebleven. De oorzaak van het onheil is onbekend. In den omtrek van Leipzig heeft men op den 7dcn eene schok van aardbeving waargenomen. Op de wolmarkt te Breslau is de gehccle voorraad tot verhoogde prij zen verkocht. Op dit oogenblik zijn er te Hamburg meer dan 2000 landverhuizers vereenigd. Uit Hamburg zijn dezer dagen aanzienlijke hoeveelheden bloedzuigers naar Zuid-Amerika verzonden. Een enkel schip nam 500 kisten daarvan mede. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Junij. De Keizer zal zich waarschijnlijk in den herfst, nogmaals naar Hongarye begeven. Eenigen tijd geleden hadden de hoofden der aanzienlijkste handelshuizen hier ter stede een kapitaal van 400,000 11. bijeengebragttot oprigling eener bandels-school. In de statuten werd bepaald dat er bij de opneming van kweekelingen niet op de godsdienstige gezindheid zou gelet wordenmaai de Aartsbisschop van Wcenen, aan wien de statuten, ingevolge de bepa lingen van het concordaat, moesten voorgelegd worden, heeft dit artikel geschrapt. Dien ten gevolge hebben vele aanzienlijke personen hunne in schrijvingen terug genomen, waardoor het plan waarschijnlijk zal misluk ken. De President van de Vereeniging heeft zich echter bij het burgerlijk gezag tegen de beslissing van den Aartsbisschop in hooger beroep voorzien. Langs den Main-Necker spoorweg zijn in den laalsten lijd aanzienlijke hoeveelheden graan naar Frankrijk gezonden. De Augsb. Zeitung deelt eene zonderlinge geneeskundige bewerking mede. Den 20sleo Mei 11. heeft de Hoogleeraar Martin te Jena eene jonge Dame, die tengevolge eener zware bloedstorting in groot levensgevaar ver keerde, gered. Een zijner Stndenlen heeft namelijk vrijwillig zijn bloed ter overstorting aangeboden, en het is gelukt om dit met goed gevolg ten uitvoer te brengen, zoodat de jonge Dame buiten gevaar is. RDSLAND. Op 2 Junij heeft Vorst GortschakofF, Stedehouder van Polen zijn 50-jarig dienstjubilé gevierd. De Keizer heeft hem op dien dag, met eene telegrafische depêche, zijnen'dank betuigd voor de gedurende dien tijd aan den Staat zoo belangrijke bewezene dienstenen hem benoemd tot Bevelheb ber van de batterij n°. 2 der lijfgarde, met bepaling, dal dit corps ten allen tijde zijnen naam zal blijven voeren. Bij den te dezer gelegenheid gehouden maaltijd heeft de Generaal Paniulin een feestdronk ingesteld ter eere van den jubilaris, en daarbij zijne luisterrijke krijgsbedrijven herdacht, van hel jaar 1812 af lot aan de heldhaftige verdediging van Sebastopolen het behoud van de Krim voor Rusland. Van de 87 schepen, die men tijdens den oorlog vóór en in de haven van Sebastopol heeft doen zinken, zijn door de Russische Ingenieurs, zon der hulp van vreemden, reeds 1G boven water gebragt, die te NikolajefP hersteld, reeds weder in de vaart gebragt zijn. Deze 16 vaartuigen behooren

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3