Dat wat het lakwerk en porselein aangaat zulks meer een aardigheids- handel is, doch niet voor groothandel geschikt. Allen schenen dat zeer goed te begrijpen en gaven daarop hunne goedkeuring. Overigens liep het gesprek over het verkeerde der afsluiting en verdere handclsaangelegenheden en nam ik ten slotte de gelegenheid waar, het beeldtrappen aan te roeren, zijnde een Japansch gebruik, dat krenkend is voor iedere Christen-natie, als toonende eene vijandelijke gezindheid juist tegen datgene, wat aan deze het dierbaarst is, en dat een ieder niet alleen vrijheid van godsdienst hebben moet, maar dat ook een iegelijk zedelijk ver- pligt is, in de uitoefening zijner godsdienst niets te doen wat een ander kan aansloot gevenwaarover zij onder elkander eenen geruimen tijd raadpleegden. Gedurende het zoo vermoeijende gesprek werd ons een werkelijk zeer fraai diner naar lands gebruik en in den hoogslen stijl aangeboden, waar aan de Gouverneurs deel namen. Na afloop beloofden de Gouverneurs mij den volgenden morgen een bezoek op de Medusa te zullen brengen, met het verzoek, alsdan te mogen zien schieten, zoowel met geschut als hand geweer, waartoe ik mij dadelijk bereid verklaarde. Wij namen afscheid, uiterst voldaan over de hoogst beleefde behandeling en ontvangst. Opgegeven hebbende ook rijst benoodigd te zijn, verzocht de Gouverneur de verlangde hoeveelheid zoo klein mogelijk le maken, aangezien door den gewoed hebbenden orkaan meest alles was verloren gegaan. De aanvraag nu met twee derde verminderendebetuigde Z. Exc. daarvoor zijnen meesten dank. De welwillendheid en zucht van de bewindslieden le Simoda, om ons J spoedig en goed le helpen, liet niets le wenschen over. Als een staaltje i daarvan dient, dat reeds des morgens vroeg een Japansch Officier aan boord kwam, met verzoek namens den Gouverneur, een deskundige aan land le zenden om de steenkolen te zienalvorens die af te schependaar het L. Exc. leed zoude doendat die bij de aflevering zouden worden afgekeurd. Des morgens ten 8 ure kwamen dan ook reeds de eerste steenkolen en het water aan boord en had de aflevering plaats zonder de minste forma- lileilen. Verschrikkelijk moet de orkaan alhier gewoed hebben, zijnde de huizen voor het meerendeel omgewaaid; al de jonken zaten hoog op het strand. Met groole belangstelling bezag men een door de Japanners gemaakt breekwater, dat waarlijk een meesterstuk is, doch ook een gedeelte daar van is door de verschrikkelijke branding beschadigd. Ten 10 ure van den volgenden dag kreeg ik een bezoek van den Gouver neur van Simoda, den Gouverneur, Commissaris van de builenlandsche za ken, den Keizerlijken Hoofdopziener, den ïïollandsch sprekenden Hoofd ambtenaar en verder een zeer groot gevolg, zoodat in een oogenblik de achter-voorkajuit, zoomede de Iongrooin, vol menschen waren. Een aangeboden collation werd met dank aangenomen: de koffij beviel uitmuntend, zoomede de champagne. Na het een en ander gebruikt te hebben, begon het gesprek weder over vele zaken en moest ik op nieuw eene ondervraging doorslaan, die eenige uren duurde. De Gouverneur, Commissaris van de builenlandsche zaken, betuigde zijn leed, dat de Japansche Officieren, thans te Nagasaki aanwezig, van den togt der Medusa rondom Japan geen gebruik hadden gemaakt, ter verkrij ging van zeemanschap en het meer bekend worden met de wetten, gebrui ken en levenswijze op een oorlogsschip. Ik in dat gevoelen geheel met hem deelende, antwoordde, dat hij vol maakt gelijk had en dat ik bij mijne aankomst te Nagasaki het aanbod die lleeren mede le nemenonmiddellijk schriftelijk aan den Gouverneur 1 gedaan heb, doch bij mijn vertrek daar nog geen antwoord op ontvangen was, waarop hij hoofdschuddende antwoordde: zoo gaat het altijd te Naga saki, de stukken worden veelal slecht vertaald en daardoor dikwerf onbe grijpelijk en buitendien gaat alles veel te langzaam; doch dal zal wel spoedig veranderen; nu meerder lleeren uit Jedo, die zich thans aldaar bevinden, het Hollandsch leerenen de tolken moeten zich ook met kracht op de i Engelsche taal toeleggeneven als die thans le Jedo onderwezen wordt want hel zijn juist die slechte vertalingendie lot moeijelijkheid en ver warring aanleiding geven. Het collation gebruikt zijnde, werd de Medusa bezigtigd. daarna met handgeweer geëxerceerd en gevuurd, en eindelijk een saluut van 17 scholen voor den Gouverneur gedaan, doch hetwelk hij verlangde, dat plaats heb- j ben mogt terwijl hij zich nog aan boord bevondten einde het des te beter te kunnen zien. Van de Gouverneurs een fraaije verlakte papierdoos en inktkoker tot ge dachtenis ontvangende, bood ik Hunne Excellentien hetzelfde geschenk aan, j als aan den Gouverneur van Simoda gegeven was, hetwelk met het meeste genoegen ontvangen werdwaarna zij het schip onder dankbetuiging j verlieten. Ook de Gouverneur en de Commissaris verzochten mijne twee sabels te zienen boden mij hunne gelukwenschen daarmede aan. Dadelijk na het vertrek van de Gouverneurs werden de rekeningen aan boord gesloten en met Mexicaansche dollars betaalddat niet de minste moeijelijkheid, inhaligheid of omslagtigheid opleverde. Daarna werd het anker op de Medusa geligt en naar buiten gestoomd. Ik was regt blijde Simoda, als eene hoogst gevaarlijke ankerplaats, ver laten te hebben, want ware er tijdens mijn verblijf een harde zuidewind doorgekomendan zoude de Medusadoor de alsdan de baai inloopende hooge rollingden zeer slechten ankergrondde niet houdende porter-ankers en de le weinige stoomkracht van deze korvet, om tegen eene hooge rolling en harden wind op te komen, zijn verloren geweest. 'sGRAVENHAGE, 11 Junij. Z. M. den Koning, Groothertog van Luxemburg, heeft den Pruissischen Luitenant-Generaal von ReilzensteinGevolmagtigde bij de militaire Honds- Commissie le Frankfort a. M.benoemd lot Grootkruis van de Orde der Eikenkroon. Gelijke onderscheiding is ook te beurt gevallen aan Baron j v. Schrent, Beijcrsch Gezant bij de Bondsvergadering, alsmede aan den Luit.-Generaal Baron van Omphal, buitengewoon Adjudant des Konings. Z. BI. de Koning wordt reeds morgen van het Loo alhier verwacht. Gisteren, bij de herdenking van zijnen 50-jarigen loopbaan als Advo caat, heeft de Heer Staatsraad BP. Faber van Riemsdijk, vele blijken van belangstelling van regterlijke en andere collegiënder Hceren leden der balie en der Procureurs en vele andere personen ontvangen. Depulatiën van die collegiën, het publiek Blinislerie bij dezelve, de orde der Advocaten en der Procureurs hebben zich tot den feestvierende begevenen hem hunne geluk wenschen gebragt. Een groot aantal zijner ambtsbroeders boden hem een fraai geschenk aan, terwijl eindelijk de Blinisters van Justitie en die van j Financien, uit naam van den Koning, hem de versierselen van het Com mandeurschap der Orde van den Nederl. Leeuw overhandigden. De Minister van Blarinc zal op morgen geen gehoor verleenen. De Tweede Kamer der Slalen-Generaal is tegen den 23stc" dezer bijeen geroepen om hare werkzaamheden le hervatten. Volgens de verklaring van den Blinister ven Binnen). Zaken in de Eerste Kamerzal de Blemorie van Beantwoordingvergezeld van een gewijzigd wels-ontwerp nopens het lager onderwijs, waarschijnlijk in de volgende week gereed zijn. Van hier wordt aan de lltr. C. geschreven, dat de Luit.-Kolonel Engelbregt, Kommandant van hel 7ic reg. infanterie, in bezetting te Gro ningen bevel heeft ontvangen om met het vaandel des regements naar de residentie te komen. Z. BI. zou, naar men verzekert, op 17 Junij aanst. aan dat vaandel de groote medaille der citadel van Antwerpen hechtenals zijnde het 7de reg. alleen nog overig van die, welke aan de verdediging dier sterkte hebben deel genomen. Eerste Kamer der Staten-Gcncraal. Zitting van IFoensdag 10 Junij. In deze zitting zijn de volgende wets-ontwerpen behandeld en, op twee uilzonderingen na, met algemeene stemmen aangenomen: 1°. dat tot goed keuring eener ruiling tusschen den Staat en de gemeente Amersfoort; 2°. dat tot regeling en opheffing van het bijzonder rijks-fonds voor het kanaal van Yoorne; 3". dat tot onteigening van percelen voor den aanleg van een kanaal in Drenthe; 4°. dat tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooling voor 1837; 5°. dat lot definitive vaststelling van het Vde Hoofdstuk der Staatsbegrooling voor 18576°. dat tot goedkeuring van den afkoop van den Sondtol7°. dat tot verhooging van Hoofdstuk WA der Staatsbegrooting van 18578". dat lot goedkeuring van het met de Domi- nicaansche Republiek gesloten tractaat; 9". dat tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 185510 dat tol verbod van den invoer van vuurwapenen op de Westkust van Sumatra; 11°. dat tot het toestaan gedurende 1856 van den invoer van rijst en padie te Bloeara Kompeh. Zitting van Donderdag 11 Junij. Aan de orde is het wets-ontwerp tot afschaffing van de reglcn op den in- en uitvoer van visch. De Minister van Finantien heeft het eerst het woord gevoerd, om de be denkingen van het verslag der Rapporteurs te beantwoorden. Daarna heb ben onderscheidene leden aan de beraadslagingen deelgenomenen beden kingen tegen het ontwerp in 't midden gebragt. Bij de stemming had er staking der stemmen plaats, te weten 16 voor en 16 tegen. Daarna is nog behandeld het ontwerp van wet op de zeevisscherijendat met 45 tegen 6 stemmen wordt aangenomen. Op morgen herslemming over het eerstgenoemde wets ontwerp en behan deling van het ontwerp der jaglwet. BUI Tl XLWPSC iTiT bë rTgtèa B E L GIK BRUSSEL, 10 Junij. Uit bijna alle sleden worden adressen aan den Koning gezonden met i verzoek de bekende liefdadigheidswet in te trekken. Opmerkelijk is het dat die adressen door de Gemeenteraden meestal met algemeene stemmen J worden aangenomen. De Heer Coppens, Rector van het Jesuilen college te Gent, is tot provinciaal dier orde voor België en Nederland benoemd. KWKLAM). LONDEN, 9 Junij. In het Huis der Gemeenten heeft de Heer Kinnaird een adres ter tafel gebragt van meer dan 1500 inwoners van Jamaica, die klagen dat de ver- j dragen met Spanje, ten opzigte van de slavernij, niet worden ten uitvoer I gelegd, waarvan het gevolg is dat de slavernij op Cuba zich uitbreid en dat de vrije arbeid in de Spaansche koloniën moeijelijk kan mededingen met den arbeid der slaven. De laatste tijdingen uit onze Indische bezittingen luiden verontrus tend, met betrekking tol een opstand die onder verschillende Inlandsche j regimenten is uitgebarsten. Tc Calcutta, Bladras en Bombay hebben de inlandsche troepen over de Europesehe de overhand gehad, daar deze laatsten minder in getal zijn. Zaturdag 11. is er eene buitengewone vergadering van de Blinisters gehouden, om de noodige maatregelen daartegen te beramen. In het Iloogerhuis is de Regering over genoemde zaak reeds door Lord Ellenborough geinterpelleerd, die de oorzaak van het gebeurde toeschreef aan den overdreven ijver der zendelingen om de inlanders lot het Christen dom te bckeerenwelke pogingen door den Gouverneur worden onder steund. Lord Granville heeft geantwoord dat deze interpellatie ontijdig was; alles berustte op een berigt per telegraaf overgebragt en kon dus on juist zijn. De Regering zou echter nooit de pogingen, om in de gods dienstige gebruiken de inlanders tusschen beide te tredengoedkeuren. Blen berekent dat op den tweeden Pinksterdag 200,000 menschen langs de verschillende spoorwegen deze stad hebben verlatenom de omstreken te bezoeken.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2