LEYDSCHE teste! cv COURANT. 1857. MAANDAG 8 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad jV". 16. BINNENLANDSCÜH BERIGTEN. LEYDEN, 6 Junij. De algemcene vergadering van de Nederl. Vereeniging lot afschaffing van sterken drank, die zoo als wij onlangs hebben gemeld, hier ter slede zal gehouden worden, zal op Woensdag avond (1 Jnlij) ten half 7 ure ge opend worden met het houden eener zoogenaamde meeting in de Doopsge zinde Kerkwaar door eenige sprekers het woord zal worden gevoerd. De toegang is vrij voor alle leden der Vereeniging. Na afloop daarvan gezellige bijeenkomst in het Heeren-Logement den Burg. Donderdag morgen, vroeg tijdig, bijeenkomst der afgevaardigden en correspondentenin het locaal der Maatschappij: lol Nul van 't Algemeen, alwaar ook de leden der Ver eeniging als hoorders worden toegelatenop vcrloon van hun bewijs van lidmaatschap. Op dezen dag zal de bijeenkomst door een vriendschappelijke:! maaltijd op den Burg worden besloten. lieden morgen reed P. den Oude met de goederenwagen van de Spoor weg-Maatschappij de brug op aan de Bakkerstecg en zag daar een 18-jarig meisje in het water met den dood worstelen. Hij neemt een kloek besluit, springt van den wagen en in het water en heeft de voldoening van het reeds gezonken meisje van den dood te redden. De Zwem- en badinrigling op Rijnzigt buiten de Morschpoort alhier, is sedert eenigen lijd in volle werking. De ondernemer de Heer J. Rutgers heeft dan ook geene moeite of kosten ontzien, om dat buitenverblijf, in het vorige jaar tot dat doel door hen aangekocht, op eene voortreffelijke wijze daartoe in te rigten en mag zich aanvankelijk in dien bijval van het publiek verblijdenwelke hem alle aanmoediging en hoop op duurzaam gunstigen uitslag belooft. Het aantal toch van 1781 baden van 11 lot 31 Mei gebruiktis de welsprekendste getuige der ingenomenheid waarmede die in- rigting is ontvangenwelke wij in het algemeen belang en lol billijke voldoening van den zoo bekwamen als ijverigen ondernemereenen voorl- durenden bloei toewenschen. Het getal dér in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 109 lot 119 personen. De letterkundige afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. In Mei zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 110,109 personen en is ontvangen 110,006.81 op den Rijnspoorweg vervoerd 78,019 personen en ontvangen ƒ130,781.001. De Minister van Binnenl. Zaken daartoe gemagtigd bij Kon. besluit heeft 5 premiën uitgeloofd, ten behoeve van de schippers van de haring vloot, die in dit jaar de beste waarnemingen zullen leveren aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht. Een van die premiën bedraagt ƒ100. Daarenboven heeft de Directeur van genoemde inrigting, de Hoogl. Buys Ballot, tot hetzelfde einde eene premie van 25 beschikbaar gesteld. Woensdag 11. is te Amsterdam eene vergadering gehouden, lot bevor dering van het verkeer met Zuid-Afrika. Prof. Latits heeft daarin het woord gevoerd, en den bloeijenden locstand van de Hollandsche republieken en van Natal aangetoond, waarna hij de noodzakelijkheid uiteen zette van de oprigling eener vennootschap, lot bevordering van de verhuizing van Nederlanders derwaarts, zoowel van personen die eenig vermogen bezitten, als van arbeiders die daarvan zijn ontbloot. Als gevolg hiervan is er eene Commissie benoemdotn zich bezig te houden met het nemen van maatre gelen tot verwezenlijking van het besproken doel. Eergisteren is op de begraafplaats te Utrecht het gedenktecken ont huld, ter nagedachtenis van den lloogl. A. des Amorie van der Hoeven, door eenige vereerders van den ontslapene aldaar opgerigt. Het gedenktee- ken is vervaardigd naar het ontwerp van den Heer Telar van Elven, en voldoet allczins aan het doel. De plegligheid is bestuurd door den Heer v. Vollenhoven van Rotterdam, Voorzitter der Hoofdcommissie, en de aan wezigen zijn toegesproken door den Heer Dr. Scheltcma, welke daarbij op eene treffende wijze aan de deugden, verdiensten en begaafdheden van den ont slapene is indachtig geweest, naar aanleiding van de opschriften van het ge- denkteeken. De Heer Boer heeftnamens de Remonstrantsche gemeente te Utrecht, de zorg voor het gedenkteeken aanvaard en de Uoogleeraar J. van der Hoeven, Hoogl. alhier, heeft, namens de betrekkingen van den ont slapene haren hartelijken dank betuigd voor de aan hem bewezene hulde. Door den Minister van Oorlog zijn dezer dagen de tirailleur compag- niën van hel 3de bat. van bet 2de rcg. inf.het l5,c en 2dc bat. van het O116 reg. inf. en het ls,c en 4de bat. van het 7dc reg. inf. aangewezenom van den lsnn ju|jj j0[ jcn 15(1™ October aanstaande, in het kamp bij Zeyst te worden verecnigd, terwijl de Majoor C. F. de Bock, van het 8sle reg. inf.bestemd is gewordenoin gedurende dien tijd over gemelde compag- niën bet bevel te voeren. Uit llarlingen wordt gemeld, dat de lieer J. F. Hoekstra, lid van het AfsehafRngsgenoolschap aldaar, en ijverig voorstander van de belangen dezer Vereeniging, eene som van ƒ50,000, ten voordeele der kas heeft vermaakt. Uit Coevordcn wordt gemeld dat aldaar in de vorige week een boven lander doorkwamom voor het 44st<= jaar bij een en denzelfdcn landman of diens familie in Groningerland in den hooibouw werkzaam te zijnhij moet thans ruim 70 jaren oud zijn; zijn gang was nog als die van een jeugdig mcnsch; dien dag had hij 7 of 8 uren afgelegd. In de verschillende steden van hel noorden van ons land worden thans ijverige pogingen aangewend, om een' spoorweg in die streken tot stand te brengen. Te hopen is hel, dal door de toezegging van denkbeeldige kapitalen uit den vreemde, de verschillende commissiën en stedelijke besturen niet van den thans ingeslagen weg (misschien de eenig mogelijke om tot hel doel te geraken) zullen worden afgeleid en dat door wederzijdsche toegefelijkheid, de belangen van al de voorname plaatsen worden vereenigd, opdat door een- d rag lel ijk zamenwerken, de groolc en noodzakelijke onderneming niet door tweedragt of tegenwerking in duigen vallc. Eenige kooplieden en schuldeischers der Maatschappij van Weldadig heid ten getale van 57die van deze te zamen een bedrag van omstreeks ƒ500,000 te vorderen hebben, hebben zich lol Z. M. den Koning gewend met de bede, dat liet Z. M. mogt behagen, de noodige maatregelen te nemen, ten einde de adressanten zoo spoedig mogelijk in het wettelijk bezit hunner regtmatige vorderingen te stellen. Naar aanleiding van een gedaan verzoek vindt het volgende schrijven uit Groningen alhier eene plaats: Eij hel Instituut voor doofstommen al hier komen van tijd loL tijd aanvragen in tot opneming van doofstommen, die reeds te oud zijn, om met de overige kweekelingenzonder nadeel voor deze, te werden opgevoed, en die dan ook, volgens de wet der inrigting, niet meer mogen Worden aangenomenterwijl onder de kinderenwelke jaarlijks worden geplaatst, er zich steeds eenigen bevinden, welke reeds veel Vroeger hadden kunnen worden toegelaten. De ecrslbedoelden blijven dan in den regel, door een onvergefelijk verzuim der over hen gestclden geheel verstoken van onderwijs en geraken veelal tot den bedelstaf; de kaatsten lijden, door het langdurig ongebruikt laten hunner geestvermogens, in hunne ontwikkeling eene schade, welke nimmer, ook bij een voortgezet verblijf op het Instituut, geheel kan worden ingehaald. Ook van deze ko men daardoor velen in het vervolg ten laste der armbesturen. Het is be droevend, dat, terwijl het liefdadig Instituut alhier voor allen, armen zoo wel als rijken, openstaat, noglans zoovele voor ontwikkeling vatbare doof stommen geheel of gedurende hunne beste leerjaren van onderwijs verstoken blijven. Naar onze meening is het de pligt van plaatselijke besturen, van godsdienstleeraren, geneesheerenja, van iederen menschenvriendom ou ders of voogden van doofstomme kinderen, die zij in hunne gemeenten, in hunne praktijk, of waar ook aantreffen, opmerkzaam te maken op de schoone gelegenheidwelke er is om hunne kinderen te doen opvoeden en onderwijzen; hen daartoe aan te sporen en hun den weg aan te wijzen dien zij daartoe moeten inslaanen die zelfs voor de diepste armoede openstaat. Eene aangifte van hel beslaan van een zoodanig ongelukkig kind bij de Di recteuren der departementen van het Instituut, of bij de Hoofddirecteuren zeiven, is genoegzaam om de noodige inlichting van wat er verder vercischt wordt te ontvangen. Ten allen tijde, al is het kind ook nog ver beneden de jaren van opneming, kan deze aangifte geschieden; het Instituut verliest het ongelukkige voorwerp dan niet uit het oog, maar neemt het kind op zoodra hel den vercischten ouderdom heeft bereikt. Ten gevolge eener verandering, welke gekomen is in de wet van hel In stituut, begint voortaan de jaar-cursus met de maand Augustus. In dit jaar kunnen opgenomen worden de kinderen, welke geboren zijn in de jaren 1842 tot en met 1848; terwijl ook jongere kinderen wel tot het onderwijs toege laten maar nog niet in het kosthuis kunnen geplaatst worden. Eene spoedige opgave is, wegens de nabijheid van den nieuwen cursusallezins wcnschelijk. Het doel van dit schrijven is, om vooral de aandacht der plaatselijke be sturen, en verder van allen, die eenigen invloed kunnen uitoefenen, op deze zaak te vestigen en hunne medewerking in te roepen. 'sGRAYENHAGE6 Junij. Z. M. heeft de Russische Admiraal Glazcnapp beuoemd tol Grootkruis der Orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den Luitenant ter zee lstc kl. Jhr. A. KlcrckAd judant van den Minister van Marine, vergunning verleend lot het aannemen der Ridderorde van St. Anna, 3dc kl.hem door den Keizer aller Russen geschonken.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1