LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 5 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 Junij. Gisleren avond heeft cene Commissie namens een aantal Studenten den Hoogleeraar Mr. J. Bake, een sierlijk en kostbaar geschenk aangeboden als aandenken aan zijne hem hoogschattende leerlingen. Gisteren avond omstreeks half 9 ure geraakte een kinderwagen be- zijden de brug op de Koepoortsgracht in het water. Twee kinderen van J. de Vos, aldaar woonachtig, het een 8 jaren oud, die het wagentje had getrokken, en het ander 1 jaar oud, dat er in was gezeLenverkeerden in groot levensgevaar. Uithoofde de wal daar ter plaatse vrij hoog is en er nog al veel water slaat, was het moeijelijk redding aan te brengen. Dit een en ander hield echter den verwersknechl H. Fontijn, werkzaam bij den Heer Meerburg, niet terug, hoewel niet kunnende zwemmen, in hel water te springen. Het mogt hem gelukken beide kinderen, waarvan het oudste reeds op den grond lag, te redden. Het is te hopen dat de pogin gen van de Genees- en Heelkundigen ür. Boursse Wils en Groolhols, wier hulp terstond werd ingeroepenmet een goeden uilslag mogen bekroond wordenen dat beide kinderen voor de bedrukte ouders mogen gespaard blijven, waaromtrent bij het ter perse gaan dezer, voor hel jongste meer kans bestaat dan voor het oudste. In de maand Mei zijn binnen deze Gemeente overleden 102 personen, als: 10 mannen, 18 vrouwen, 40 zoons en 34 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 1. Geboren 114 kinderen, als: 06 zoons en 48 doch ters; waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 45 huwelijken. Eenige boterboeren te Bodegraven hebben reeds hunne waar direct naar Engeland verzondenzonder tusschenkomst van groothandelaars ten einde de vervalscliing daarvan legen te gaan en den goeden naam van hun fabri- caat staande te houden. De Zomervergadering van de Prov. Commissie van Onderwijs in Zuid holland zal op den 13das Julij worden gehouden. Te Kralitsgen had dezer dagen een afslag plaats van zalm, ten bedrage van 658 stuks, hetwelk in dit jaargetijde bij menschengeheugen niet gebeurd is; de zalm is tot hoogen prijs voor Duitsche en Engelsche rekening aan gekocht. Uit Iloogeveen wordt het volgende aan het Ilbl. geschreven: Een vreemde handel heeft hier tusschen twee ingezetenen plaats gehad. De een verkoopt namelijk aan den ander al zijne koeijen, zeven in getal, die hij op stal heeft staanvoor een prijs van 8 cent het ons. Op den bestemden lijd was de verkooper aan de waag tegenwoordig, doch de kooper was en bleef weg, die misschien zijn verkeerden koop inzag. De koeijen werden door den waagmeester in tegenwoordigheid van den verkooper en twee ge tuigendie bij den verkoop waren tegenwoordig geweest, gewogen en had den eene gezamentlijke zwaarte van 2,864 Ned ffi, zoodat dezelve, berekend naar bovenstaanden koopprijs, opbrengen ƒ2,291.20. De koeijen zijn dooi den verkooper bij den waagmeester in bewaring of liever ter voeding gelaten lot dat deze handel, hetzij in der minne, hetzij gercglelijk zal zijn beslist. 's GRAVEN!! AGE 4 Junij. Tol Ontvangers zijn benoemd: te Zaandijk en Koog aan de Zaan, de Heer C. C. Walraven van Riemsdijk, thans te Wormerveer; te Wormer- veer, de Heer M. M. de Crane, thans te Naarden en Bussumvoorts is het kantoor van Blaricum vcrccnigd met dat te Naardenen tol Ontvanger al daar benoemd de Heer A. Roelans, thans te Blaricum. Tot Burgemeester van de gemeente Berkel c. a. is benoemd de Heer J. B. Adams, en tot Notaris: te Hazerswoude de Heer K. N. Hengeveld Cand.-Notaris; en te Goedereede, de Heer J. van Buuren, mede Cand.-Not. Tot Kantonregter te EIburg is benoemd de Heer Mr. J. C. J. Arriens, thans Griflier bij het Kantongeregt te Ommen. Bij Kon. besluit is benoemd tot Commandant van het huis van opslui ting en tuchtiging te Leeuwarden de Heer F. Slokhuyzen, Officier van Gezondheid lste kl.te Leeuwardenen met de waarneming der genees kundige dienst in gemeld gesticht belast. Ook is aan den Heer H. J. van Huerlo Holst, op verzoek, eervol ontslag verleend als eersten Commissaris van Policie te Zaandam, en lot Commissaris van Policie aldaar benoemd de Heer J. H. Hoogbruinthans tweede Commissaris van Policie aldaar. Door Z. M. zijn benoemd tot Inspecteurs der registratie en domeinen: van de 2dc kl.de Heer J. Wildeboer, thans van de 3de kl.van de 3de kl., de Heer W. L. J. Spoor, Ontvanger der registratie te Oosterhout; tot Ontvangers der registratie en domeinen te Oosterhoul, de Heer C. van Ber kel, thans te Zevenaar; te Zulphen, de Heer A. Verwey, thans te Vollen- hoven; te Vollcnhovcn de Heer M. A. J. Losgcrt, thans te Eindhove; te Eindhovc, de Heer A. E. Sthceman Sz., thans te Holwerd; en te Holvvcrd, de Heer J. van Hettinga Trompthans te Kortgenc. De Officier van Gezondheid '2de ld. bij de milit. geneeskundige dienst in West-Indië, F. A. C. Dumonlier, is bevorderd tot Officier der lslc kl. Z. Keiz. 11. de Grootvorst Constanlijn, broeder des Keizers van Rus land, is gisleren middag met een' extra-spoortrein in deze residentie aange komen. Z. Keiz. II. was te Antwerpen verwelkomd door den Russischen Zaakgelastigde alhier, Graaf von Sievers. Aan den Moerdijk had de Vorst op eene Rijks-stoomboot de reis naar Rotterdam voortgezet. Aldaar werd Z. Keiz. II. aan het gebouw der Kon. Ned. Yachtclub ontvangen door Z. K. II. den Prins van Oranje, Jhr. de Cascmbroot en verder gevolg, als mede door den Burgemeester en Wethouders der stadliet corps Officieren der schutterij en de leden van den Raad der Yachtclub. Twee compagnicn der dienstdoende schutterij vormden eene eerewacht voor het gebouw. Na eenige oogcnblikkcn in het gebouw vertoefd te hebben, begaf de doorluch tige reiziger zich, met bovengenoemde personen vergezeld, naar het station van den lloil. spoorweg. Een met Nederiandsche en Russische vlaggen ge tooide trein stond gereed, om hem naar de Hofstad over te brengen. Ten ongeveer 1 ure kwamen zij alhier aan. Aan bet slation, dal met vlaggen en groen versierd was, bevonden zich Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, de Gencraal-Gouvenieur der residentie en de Edel-Achtb. Heeren Burgemeester en Wethouders, die Z. Keiz. H. plegtig verwelkomden. De Vorst beantwoordde de toespraak van den Heer Burgemeester met veel min zaamheid, waarop liy met Z. K. II. den Prins van Oranje plaats nam in een Hofrijtuig, met 4 paarden bespannen. Op den stationsweg waren van stadswege twee Iropetin aangebragt, prijkende met den Russischen adelaar. Van vele particuliere woningen in de hoofdstraten, welke de Grootvorst doorreed wapperde 's lands vlag. Aan het paleis aangekomen werd Z. Keiz. H. bij den ingang ontvangen door Z. M. den Koning, die zijnen Doorluchtigcn bloedverwant niet broe derlijke toegenegenheid omhelsde. Eene eerewacht van het reg. grenadiers en jagers was voor hel paleis geplaatst. Eene talrijke menigte vergezelde 7,. Keiz II. op den weg van het station naar het Noordeinde, terwijl ook voor het paleis velen vereenigd waren. Nadat Z. Keiz. H. een dejeuner had gebruikt, heeft Hij, door Z. M. den Koning en Z. K. II. den Prins van Oranje vergezeld, bij de leden der Kon. familie, op hunne verschillende bui tenverblijven, bezoeken afgelegd. Des namiddags was er groot diner ten Hove. Dit diner bestond uit 80 couverts. Z. M. de Koning heeft de eerste toast uilgebragt op den Keizer en de Keizerin van Rusland en op de gehecle Russische Keizerlijke familie. Hierop heeft Z. Keiz. II. een feestdronk in gesteld op 1111. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden en de ge- lieele Koninklijke familie, en vooral ook: a sa trés chère tante, S. M. la Rcine-mère." Het diner mogt een familie-diner lieetenwaar tevreden heid en vreugde plaats maakten voor de regelen der e'liquette. Het gevolg van Z. Keiz. II. bestaat uit de Heeren Sabouroff, Hofmaar schalkGolovnine, Kamerheer, Haourovitz, Geneesheer, benevens den Ko lonel Greig en den Prins OuchtomskiAdjudanten. De Grootvorst heeft geen gehoor verleend, wijl de tijd van zijn verblijf alhier te kort was. Hieraan is hel ook toe te schrijven, dat Z. Keiz. II. gisteren avond de voorstelling in den Kon. Franschcn schouwburg niet heeft bijgewoond. Z. Keiz. 11. is heden ochtend ten 10J ure met een extra trein naar Rot terdam vertrokken, om van daar zijne reis naar Hanover voort te zetten. Z. M. de Koning en ook II. BI. de Koningin-Moeder, hebben aan het paleis een hartelijk afscheid van den Prins genomen. De Prins van Oranje, Prins en Prinses Frederik en Prinses Maria, bevonden zich aan het stationsge bouw om daar van den Grootvorst afscheid te nemen. Z. K. II. Prins Frederik heeft den Prins lot Utrecht vergezeld, terwijl de Graaf von Sievers hem lot Oberhausen zal begeleiden. Aldaar zal de Prins worden afge wacht door zijn oudsten zoon, de Grootvorst Nicolaas. De Prinsen zullen zich alsdan gezatnenllijk naar de Grootvorstin Konslantijn begevendie zich op dit oogenblik in Hanover bevindt en te zamen van daar naar Pe tersburg vertrekken. De Grootvorst Konslantijn zal later een nieuwe reis naar den Kaukasus ondernemen. De Grootvorst is niet groot van gestalte, blond en ongeveer 30 jaren oud. Hij heeft fijne, doch sterk sprekende gelaatstrekken. Zijn blik ver raadt verstand en moed en die hem zielgelooft aan de schitterende be kwaamheden die hem worden toegeschreven. Z. BI. de Koning heeft Z. Keiz. H. den Grootvorst Constanlijn van Rusland benoemd tot Grootkruis der Willemsorde. Gisteren middag, toen de Prins na zijne aankomst, in de receptiekamer binnentrad, overhandigde Z. 31. persoonlijk aan hem de versierselen dier orde. Z. BI. wenschte mede persoonlijk den Graaf von Sievers, Russisch Zaakgelastigde alhier, geluk met de orde van den Ncderlandschen Leeuw, waarmede Z. BI. hem heeft begiftigd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1