Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vervolg van de Zitting van Woensdag 20 Mei. In deze zitting is verder art. 21 der wet houdende regeling der jagt en visscherij aangenomendoch besloten dat art. 22van wege de amendemen ten nader zal worden geredigeerdgedrukt en rondgedeeld. Zitting van Vrijdag 22 Mei. Voortzetting der beraadslaging over het aanhangig onderwerp. Art. 22 werd nu bij verbeterde redactie, aangenomen. Art. 23 wordt zonder beraadslaging goedgekeurd. Art. 24 over het dragen van een slependen houten kruisbungel, wordt met 31 legen 18 stemmen verworpen. De volgg. artt. tot art. 36 ingesloten zijn deels volgens het ontwerp, deels gewijzigd goedgekeurd. Voortzetting op morgen. Zitting van Zalurdag 23 Mei. Voortzetting der beraadslagingen. Eerst wordt art. 37, daarna art. 14, dal vroeger was aangehouden, en vervolgens 38 en 39 aangenomen. De behandeling van art. 40 wordt tot later uitgesteld. Na cene pauze van een kwartier uurszegt de Minister dat men thans tot een belangrijk punt der wet is genaderd, namelijk het strafstelsel. Daarop zijn twee reeksen amend, voorgedragen, als 1°. van den Heer van Deinse, die in bet stelsel der Regering blijven en voor dadelijke behandeling vatbaar zijn; maar de tweede reeks amend door den Heer Sander voor gesteld, zijn niet verbeteringen op het stelsel der Regering, maar een ge heel nieuw stelseleen geheel ander gebouw. De Minister meentdat daarmede het gebruik van het regt van amend, te ver gaal en stelt voor in dit geval die amend, te maken tot een onderwerp van schriftelijke behandeling. De Heer Sander erkent dat zijne amend, diep grijpen in het voorgedra gen strafstelsel maar niet in de economie der wet, en zal zich tegen eene behandeling in de sectiën niet verzetten. De Heer Thorbecke geeft zijne bevreemding over de woorden van den Minister te kennen. Hij vraagt waar de grenzen der amend, zijn afgeba kend. Verlangt de Regering schriftelijke behandeling, hij zal er toe mede werken om de overige artt. in de afdeelingen te behandelen. Dienovereenkomstig wordt beslotenen de behandeling van het wets-onl- werp verdaagd. Maandag behandeling der begrooting voor het Dep. van Binn. Zaken 1857. IIT IT IC.\ LA IIS (Tlü: BEHIGTKN. KKbCl». BRUSSEL, 22 Mei. Prins Alfred, zoon van Koningin Victoria, is uit Duitschland alhier aan gekomen. Na slechts kort aan het Hof vertoefd te hebben, is hij naar Ostende vertrokken en van daar naar Engeland overgestoken. De Prins is 13 jaren oud. In de Kamer der Afgevaardigden, altijd nog bezig met de behande ling van de dusgenoemde liefdadigheids-wet, heeft de Heer Frère-Orban het voorstel gedaan tot benoeming eener Commissie lot het onderzoeken van den staat van het armwezen in België, en wel bepaaldelijk ten opzigte van de volgende punten: 1". Hoedanig is de toestand der arme klassen in dit land? 2°. Wordt, door de middelen die men aanwendt om de armoede te voorko men of te lenigen, het doel bereikt dat men zich voorstelt? 3°. Welke verbeteringen moeten er gebragt worden in de openbare instellingen be stemd om de behoefligen te ondersteunen? 4°. Welke wijzigingen zouden er eventueel te brengen zijn in de bestaande wetgeving op het armwezen? De Regering heeft by monde van den Heer Dedecker, Minister vanBinnenl. Zaken, van het aannemen van dit voorstel eene kabinetsquaeslie gemaakt, en van dit oogenblik af was bet lot er van met zekerheid te voorzien. Het gevolg is dan ook geweest, dat het verworpen is met 60 tegen 44 stemmen. De Heer Frère werd mede van de tribunes luide loegejuichd, zoodat de Voorzitter ze op nieuw deed ontruimen. Deze maatregel werd toen niet op de dagbladschrijvers toegepast. Een kwartier uur later wer den de verdrevenen echter weder toegelaten. De Rector der Hoogeschool te Gent, de Heer Serrure, heeft zijn' zoon laten inschrijven als student bij de Katholieke universiteit te Leuven. Dit heeft uog al opzien verwekt. EVCELA® K. LONDEN, 21 Mei. De voorgestelde verandering in den Parlements-eedstrekkende om dë toelating van de Israëliten te verkrijgen, wordt door de Morn. Post hevig aangevallen. Dat blad ziel met leedwezen den tijd genaderd dat de beide Parlementshuizen die toelating in de Wetgevende Vergadering zullen goed keuren, ofschoon de daarop betrekkelijke wet denkelijk in hel Hoogerhuis slechts met eene zeer geringe meerderheid zal doorgaan. Als de Israëlilen in het Parlement worden toegelaten zal het de natie aansporen tot het vra gen van billijke en noodzakelijke waarborgen voor de alsdan bedreigde be langen in eene vergadering uit welke het hoofdbeginsel des Christendoms voortaan zal verbannen zijn. Is het geen monsterachtig denkbeeld, aldus gaat genoemd blad voort, dat de Baron von Rothschild of de Heer Salomon, dieindien hun Judaïsmus althans nog eene schaduw van waarheid heeft, geloovcn dat de Verlosser der wereld een bedrieger en het Nieuwe 'Testament nicls meer dan een verzinsel is, deel aan de zameristelling van kerkelijke wetten kunnen nemen? Het Parlement moet zich eerlang met eene wel op de tucht der geestelijken bezig houden. Welk regt hebben de Israëlilen om zich daarmede te bcmoeijen? Wat zou men zeggen van eene Parlements wet tot regeling van de tucht der Rabbijnen, of tot beperking van de eeredienst in de synagogen?" De bewijsvoering dat de Israëliten aan het hoofd van groote inrigtingen staan heeft geen grondwant in die betrekking hebben zij slechts de wetten ten uitvoer te brengen en niet te maken. Ten slotte wordt het gevoelen geuit, dal indien het Parlement on geschikt wordt om zuiver kerkelijke zaken te behandelen en de Engelsche staatsregeling op die wijze wordt verzwaktde natie verpligt is aan de Kerkelijke Vergaderingen uitgebreider magt toe te kennen. In liet lluis der Gemeenten heeft de Ifcer Fagan voorgesteld, de af schaffing der belasting van de lcrsche geestelijkheid, waaronder is begrepen de belasting, welke van de Katholieken in 't belang der Protestantsche Eeredienst wordt geheven. Lords Russell en Palmerslon hebben het voorstel ondersteund. Hetzelve is bestreden door de IIH. Thesiger en Walpole, en ten slotte aangenomen. Tegen hetzelve hebben zich 139 leden verklaard. Naar gewoonte is het jaarlijksche voorstel van den Heer Spooner tot op heffing van het Iersche Collegie van Maynooth verworpen. Het Admiraliteitsjagt Osborne heeft bevel ontvangen zich maandag aanst.van Portsmouth naar Cherburg te begevenen zich ter beschikking van den Grootvorst Conslanlijn te stellen, die zich, des avonds van den 28stcn dezer, met gevolg, te Cherburg naar Osborne zal inschepen, waar genoemd Admiraliteitsjagt dan den volgenden morgen reeds vroegtijdig kan aankomen. De Russische Generaal Todlleben zal in het begin van September her waarts overkomen. Te Falkirkin Schotland, is de agent van de Handelsbank na 40-ja- rige dienst verdweneneen te kort van meer dan drie ton Ncd. achterla tende. Hij nam de gelden tegen afgifte der gewone bewijzen van ontvang aan, doch boekte ze niet. Er bleek dus bij de bank niet van den ont vang, voorts betaalde hij de renten en moest dus eene geheime boekhouding hebben. Hij was zeer gezien en leefde op een grooten voet. Volgens berigten uit Hong-Kong van 30 Maart was het aldaar rustig en men was door de aankomst van nog eenige oorlogschepenstoombooten en troepentegen eiken openbaren aanval der Chinezen volkomen gedekt. Eenige personen waren tegen betaling van hoog losgelduit de gevangenschap bij de Mandarijnen ontslagen en naar Hong-Kong teruggekeerd. Een hun ner had 10,000, anderen hadden tusschen dc 1000 en 5000 dollars moeten betalen. FRA1VKRUK, PARIJS21 Mei. De Persische Gezant heeft zich naar Fontainebleau begeven om den Keizer zijnen dank te beluigen voor de bewezene diensten in de beslechting der geschillen tusschen Perzië en Engeland. De toelating van Consuls in Perzië, waar tegen de Regering aldaar nog bezwaren heeft, zal bij eene afzonderlijke overeenkomst geregeld worden. Onder de geschenkenwelke Keizer Napoleon van den Koning van Siam heeft ontvangen, zijn ook de landen van den onlangs gestorven wit ten olifantwelke daar te lande als een heilig wezen wordt beschouwd en aangebeden. De haren en den staart van zoodanig heilig dier worden, volgens de zeden des landsaan de grooten van het rijk geschonkenter wijl de tanden alleen voor gekroonde hoofden zijn bestemd. Te Cherburg ligt een stoomjagt gereed, om den Keizer van Siam ten geschenke aan te bieden. De Koning van Beijeren neemt te Fontainebleau al de genietingen van het buitenleven waar, en gaat dikwijls met den Keizer ter jagt. Spoedig zal Z. M. herwaarts komen. Op het stadhuis zal hem door den gemeente raad een luisterrijk feest worden aangebodenen waarschijnlijk zal er op Maandag aanst. eene wapenschouwing op het veld van Mars plaats hebben. Het gerucht dat de Koning als bemiddelaar tusschen onze Regering en die van Napels werkzaam is, wint meer veld, vooral daar Graaf Walewski zich thans ook te Fontainebleau ophoudt. De Grootvorst Constantijn heeft met eene buitengewone belangstelling de ijzersmelterij van Creuzot tot in de kleinste bijzonderheden in oogen- schouw genomen. L. K. II. heeft gaarne aan het verzoek voldaan om met eene hem ter hand gestelde fakkel een oven aan te stekenwelke gedurende 7 jaren onafgebroken in brand zal moeten blijven. Hij heeft eenige loco- motiven zien beproevenen voorts zeer naauwkeurig bet stoomwerktuig he- zigtigd, hetwelk bestemd is voor een sloomfregat, 't welk thans te Bordeaux voor Russische rekening in aanbouw is. Genoemde fabriek waarin 9500 arbeiders werkzaam zijn wordt door 95 stoomwerktuigen gedreven, en in 1856 is voor eene waarde van 22 mill. fr. aan voorwerpen afgeleverd. De Grootvorst heeft te Bordeaux de op stapel staande Russische schepen bezigligd en is vervolgens op de Reine Hortense naar Rochefort gereisd. De Prins heeft gedurende zijn verblijf te Parijs gemiddeld 120 brieven daags ontvangen, meerendeels met verzoekschriften om eene of andere gunst, vooral de aanvragen, om Russische Ridderorden waren talrijk. Behalve de 5,000 fr. voor de algemeene armen, heeft Z. K. II. nog zeer aanzienlijke giften geschonkeno. a. 8,000 fr. voor den bouw eener Grieksche kerk en eene aanzienlijke som om de leden dier Kerk, welke hier vertoeven, des noodïg, te ondersteunen. De Heer Vieiilard, een bijzonder vriend van den Keizer en de Markies de Pasloret, beide leden van den Senaat, zijn overleden. De speculatie in het aankoopen van grond breidt zich zeer sterk uit, vooral naar den kant van He Charaps-Elyse'es en het Bosch van Boulogne. Een persoon die in 1846 een stuk grond voor 63,000 fr. had gekocht, heeft zulks thans weder verkocht voor 251,000 fr. De huurprijzen, vooral die van winkelhuizenverkrijgen eene ongehoorde hoogte. Vele Hongaarsche vlugtelingen vragen reispassen bij hel Ooslenrijksche Gezantschap, ten einde van dë verleende amnestie gebruik te maken. liet huis Thurneysser is met een aanzienlijk te kort gefailleerd. Dit is een belangrijke slag; bet hoofd van het huis was verwant aan Pereire- en zijn vader vertegenwoordiger van het huis Siieglitz in Petersburg. De Maarschalk Randon is uit Algiers vertrokkenom zich aan liet hoofd der expeditie legen de Kabylen te stellen. Drie afdeelingen Iroepen: zullen gelijk werkzaam zijn, Iwee in dë provincie Algiers en een in de- provincie Gonstantine. Men wil daardoor de Kabylen verhinderen zich op# een punt te vereenigenen door snelheid van bewegingen allen tegenstand nutteloos maken. De ruiterij zal een aanzienlijk deel fn de krijgsverrigtin- gen hebben. Hel bevestigt zich dal de Engelsclien de werkzaamheden aan den spoorweg van den Euphraat hebben gestaakt. De Ingenieurs zijn reeds op weg naar Engeland. De aanleg van een' telegraaf naar Indie, die daar mede in verband staat, is dus ook vervallen..

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2