LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 25 MET. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Mei. Dezer dagen verscheen bij den Boekhandelaar J. Hazenberg Cz.Hand leiding tot de kennis van de algemeene beginselen der Belasting, door Mr. Jan Lnzae, Advocaat alhier, en zulks blijkens de voorrede, met het doel om in algemeene trekken een overzigt te geven van de beginselen wier kennis noodzakelijk is lot het vormen van juiste begrippen omtrent de beste inrigting der belastingen, waartoe de S. zoo beknopt mogelijk dat gene poogde zamen te vattenwat óf door de staatshuishoudkundigen alge meen wordt aangenomen, of hem voorkwam hel best met de ervaring en geschiedenis te stroken. Het werkje is verdeeld in 10 en bevat 44 bladzijden druks. De eer ste handelt over de vraag: wat de belasting is, die aldus wordt omschreven: n De belasting is hel gedeelte van het vermogen van den individudat door hem ter beschikking gesteld wordt van den Slaat." De 2(,c geeft een kort overzigt van de geschiedenis der belasting, en eindigt met deze woorden: «Die strijd van meeningen mag men een gelukkig teeken des tijds noemen, omdat zij de aandacht levendig houdt, en lot verder onderzoek aanspoort. En uit die schijnbare verwarring van begrippen moet ten laatste de waar- 1 beid zich ontwikkelen." Aan het onderzoek der directe en indirecte belastingen in 4 worden 1 tien bladzijden gewijd en, aan dat over de juiste repartitie der belasting, 1 progressieve en proportionele belasting enz., in 6, negen bladzijden, en 1 alzoo aan deze twee ongeveer de helft van het werkje, 'tgeen uit den aard der zaak voortvloeit, omdat de daarin behandelde punten de ge- wigligste zijn en de beginselen deswegens aan het meeste verschil van meeningen onderworpen. Onze ruimte gedoogt niet om hier in verdere mededeeling van den inhoud of bijzonderheden te treden, maar wij gelooven dat dit beknopt geschrift, door duidelijkheid en eenvoudigheid van voorstelling allezins geschikt is, om velen die van de staatshuishoudkunde geen studie kunnen maken en toch geroepen zijn, om tot vaststelling van belastingen mede te werken, hel der voor te lichten en onder de betalers van belastingen betere denkbeel den te verspreiden omtrent den aard der onvermijdelijkheid van belastingen en alzoo nietzooals vaak plaats heeft die op te brengen als waren zij we- derregtelijke afpersingen. Wij meenen alzoo dat de jeugdige verdienstelijke Schrijver met deze eerste proeve een nuttig werk heeft verrigt en dat die wel genoeg geslaagd is, om met verder onderzoek omtrent dit hoogstbelangrijk onderwerp voort te gaan, en de verschillende punten in dit geschrift aangevoerddie hij nu in J korte trekken heeft aangewezen, breeder te ontwikkelen. Dit korte stuk j beval reeds veel wat wel der overweging waardig is en, bij brecderc uiteen zetting, zeer bevorderlijk kan zijn lot betere beschouwing der zoo vaak door vooroordeelen of kwalijk begrepen eigenbelang verduisterde inzigtenin al wat de belastingen betreft. Indien wij wel zijn onderrigt, dan zou de circulaire die van wege eene Vereeniging onder de leus Loon naar werkbij de ingezetenen is rondge zonden, niet die deelneming hebben ondervonden als de leden dier Vereeni ging zich hadden voorgesteld, dat zij bij de weldenkende ingezetenen ver wekken moest. Wanneer de 1000 circulaires die zijn rondgezonden, dooreen gerekend elk 1 inschrijving hadden opgeleverd, (en deze raming was toch wei niet te ruim voor een zoo goed doel in het algemeen belang) zou de Vereeni ging hare moeijelijke arbeid dadelijk hebben kunnen voortzetten. Zoo wij vernemenen wij verheugen ons daarinheeft de Vereeniging zich nog niet ontbonden. Welligt zullen vele ingezetenen de circulaire niet goed hebben ingezien en leed gevoelende van hare deelneming niet te heb ben doen blijkenthans nog zich over die zaak willen laten inlichten en hare ondersleuning daaraan niet onthouden. Wij vreezen dat er anders niets van hel heilzaam doel, dat zich die Vereeniging heeft voorgesteld, en waar aan zij reeds zoo veel werk en tijd heeft ten koste gelegd, tol stand zal komen, 'tgeen te bejammeren zou zijn voor de verbetering van den zoo genaamde sjouwerstand in deze gemeente. [Big.) Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 113 lot 119 personen. Naar men verneemt is alhier (Amsterdam) dezer dagen een brievenbe steller aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld, ter zake van hel ontvreemden van een coupon uit een gesloten brief, die in een der bussen gesloken was. AC.) De fraaije Bengaalsehe Koningstijger in de diergaarde van het Zoölogisch Genootschap N. A. M. te Amsterdamis dezer dagen overleden. Hij wordt geopereerd, ten einde de oorzaken van zijnen dood te ontdekken. In Noordholland is het onweder van eergisteren zeer zwaar geweest. Onder Edam is eene koe dood geslagen. De hagelsteenen die bij die gele genheid vielen, waren van eene buitengewone grootte; men heeft stukken ijs gevonden, ter grootte van een hoenderei. Op meer plaatsen heeft het on weder schade aangebragt. Zoo is te Delfshaven de bliksem in een aan de westzijde der Nieuwe Haven aldaar gelegen pakhuis geslagen, waarvan de gevel gedeeltelijk uit het verband gerukt, gordingen door midden geslagen en een aantal pannen afgeworpen werden. Op de Maas is een schipper, door het van wege den sterken wind overgaan van hel zeil, in het water geworpen en verdronken. Dezer dagen had bij het ten anker komen van 's lands stoomschip Cycloop, ter reede van Hellevoelsluis, een droevig ongeluk plaats; dit schip liep namelijk tegen het stoomschip Bali aan, dat reeds voor anker lag, en bekwam door den schok nog al aanmerkelijke schade. De Kwartiermeester aan boord van de Bah', is door het breken van de boegspriet, zoodanig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven ernstig beducht is. L1 it Zwolle wordt gemeld dal in den Gemeenteraad aldaar beraadslaagd is over het voorstel der commissie, dat de stad voor ƒ400,000 zou deel nemen in hel spoorwegplan van de 1111. van Naamen van Eemnes, c. s. Op voorstel echter van den Heer van Roijen is met 10 tegen 5 stemmen beslotenhel nemen van een besluit iu dezen lol later uit te stellen. l)it is geschied, omdat men had vernomen, dal eene Belgische vereeniging, waarvan de hoofdzetel te Brussel was gevestigdnog steeds genegen zou zijn, onder zekere voorwaarden spoorwegen in de noordelijke provinciën onzes Rijks aan te leggen, en lot dat einde reeds over 8 millioen gulden zou kunnen beschikken. Deze vereeniging zou echter eene cenigzins andere rigling willen volgen, en o. a.eene lijn leggen van Meppel over Assen naar Groningenenz. Het Ilbl. deelt uit Coevorden het volgende mede: Een boer in deze nabijheid, wiens nog jonge vrouw op het uiterste lag, was Woensdag 11. in zijn paardenstal bij het werpen van een veulen; wat daartoe aanleiding gaf, weet men niet, maar hij ontving een slag van hel merriepaard legen den onderbuik, aan de gevolgen waarvan hij den volgenden morgen is overleden; j de schrik bespoedigde het einde zijner gade, zoodat de kinderen, drie in i getal, hunne beide ouders op een dag hebben te betreuren. In den laten avond van den 16d™ dezer zagen de ambtenaren der be- j laslingen in Zeeland, E. van Nyhold en J. Smit bij het verrigten van nacht- dienst een rijtuig, met twee zwarte paarden bespannen, uil de rigling van I België komen. Hunne hoedanigheid kenbaar makende, verzochten zij tot j driemaal loc met luider stemdat er zou worden stil gehoudenten einde gelegenheids tot visitatie te hebben. Als hieraan evenwel niet voldaan werd, trad de ambtenaar E. van Nyhold voor de paarden, waarop de voerman et- den zweep overlegde, ten gevolge waarvan gezegde ambtenaar onder de paarden geraakte en onderscheiden wonden bekwam. De ambtenaar Smit, die zijn makker trachtte te helpen, heeft ook eene wonde bekomen. De duisternis heeft de herkenning van den voerman belet. In de SuHnaamsche Cour. van 18 April leest men het volgende Eergisteren heeft op Lustrijk, aan de Commewijne, in tegenwoordigheid van Z. Exc. den Gouverneur en van vele belangstellenden de plegtige inwij- I ding plaats gehad van het Protestantsch Snrinaamsche Mettray, bij welke gelegenheid door den Wel-Eerw. Heer C. van Schaick, Secretaris van het bestuur, eene toepasselijke feestrede is uitgesproken. 'sGRAVEN!!AGE23 Mei. I Z. M. den Koning heeft den Generaal-Majoor Roest, benoemd tot Kom- i mandetir der Orde van de Eikenkroon met de Ster. 5 Aan den gepensioneerden Kolonel van het leger in Ned.-Indië J. B. J. I Sutherland is verleend de titulaire rang van Generaal-Majoor. I In deze residentie is aangekomen de Heer A. de Samsonoff, Gene- I raal-Majoor bij den Staf van Z. M. Keizer Alexander II van Rusland. Deze Hoofdofficier is belast met de officiële kennisgeving aan liet Ned. Ilof van I de bevalling van H. M. de Keizerin van Rusland. I Bij den Minister van Financiën is ontvangen ƒ270door een onbe- 3 kende, onder de letter K. en het postmerk Stecnwijk, tot voldoening van 3 aan liet Rijk verschuldigde successieregleningezonden. Volgens de bij hel Depart, van Koloniën uit Suriname ontvangen be- rigten, van 21 April II., waren de mazelen aldaar nog hcerschendeen wel voornamelijk op de plantages, op sommige waarvan zelfs een groot gedeelte der slavenmagt daardoor aangetast was. Overigens bleef de gezondheids- locstand aldaar voldoende, en hcerselilen rust en orde allerwege.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1