BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 15 Mei. De Aartsbisschop van Mechelen is voornemens alhier eene school op- rigten voor het onderwijs in den handel en de wijsbegeerte, ten einde eene mededinging met de vrije Hoogeschool te openen. Die school zal gevestigd worden in het huis vroeger bewoond door Baron Verscyden de Yarick (rue du Marais), dat door den Aartsbisschop is aangekocht. Hij is ook in onderhandeling over den aankoop van eenige nabijgelegen panden. Te Gent zal mede eene dusdanige school opgerigt worden. EYGELAYD. LONDEN14 Mei. H. M. de Koningin zal de groole kunst-tentoonstelling te Manchester met een bezoek vereeren. Bij het Parlement zijn onderscheidene petitiën ingekomen tegen de benoeming van eenige leden van dat ligchaam die met behulp van geld en geschenken, open tafel, beloften en bedreigingen zouden zijn verkozen. Den Heer Roupell zou zijne verkiezing ƒ100,000 gekost hebben j 400 her bergen en kroegen werden den kiezers gratis opengesteld. Morgen zal in het Lagerhuis de Parlementaire eed behandeld worden. Naar men zegt, wil Lord Palmerslon verandering in de bewoordingen voorstellen. De Globe berigt het volgendeTe Kroonstadt wordt thans een fregat en eene korvet uitgerust, met bestemming naar China. Men zegt dat daar mede een buitengewoon Afgezant naar bet Hemelsche Rijk zal vertrekken. Men schrijft uit Malta dat Lord Elgin aldaar den 3den is aangekomen, en den 5dcn naar Alexandrië is vertrokken. Hij zal te Suez het stoomschip Ara vinden, dat belast is hem en zijn gevolg naar Singapore over te bren gen alwaar hij den Fransehen Commissaris zal afwachten. Volgens beriglen uit Hong-Kong van 11 Maart waren aldaar reeds 3 schepen met troepen aangekomen. De stand van zaken was dezelfde. De Onderkoning te Canton had aan de sleden en dorpen onder zijn bestuur drukkende belastingen opgelegd. Tot hiertoe doen de berigten uit Teheran de weigering van den Shaeh ter bekrachtiging van het vredes-verdrag niet vermoeden. Het verdrag is zelfs aldaar met vreugde ontvangen. Het is mogelijk dat sommige Ministers er tegen gestemd zijn, maar hunne tegenstand zal niet baten, daar 'slands belang de vereffening van het geschil dringend vordert. De schatkist is ledig en dat veroorzaakt hier en daar oproer. De gezondheidstoestand onzer troepen in Perzië moet niet zeer gunstig zijn. De Bevelhebber had reeds de noodige maatregelen genomen om daarin te voorzien. Het bevel tot ontruiming van Boeschir was nog niet ter zijner kennis gekomen. Het sloomjagt Fox, dat eene laatste poging zal doen, om de over blijfselen van de expeditie van Sir John Franklin op te sporen, wordt in Aberdeen tot die reis uitgerust. Te Montevideo, eene stad op den linkeroever van de Plata-rivier in Zuid-Amerikarigtle in het begin van April de gele koorts vreeselijke ver woestingen aan. De inwoners verlieten in menigte de stad. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Mei. De Keizer heeft een eigenhandigen brief van Keizer Alexander ontvan gen, waarin deze laatste zijnen dank betuigt voor de ontvangst aan zijnen broeder te beurt gevallen. De Keizer heeft 800 getrokken geweerloopen aan den Pans ten ge schenke gezonden. Deze zullen dienen om een corps jagers te voet uit te rusten. De groote jagtparlij, ter eere van den Grootvorst Constantijn te Fon- lainebleau gehoudenis niet gunstig afgeloopen. Het opgejaagde hert is aan de vervolging van 150 honden ontkomen. De jagers, door de hitte afge mat, zijn mede zonder wild moeten terugkeeren. Des avonds had er eene looneelvoorstelling plaats door de leden van het Theatre Francais. De Grootvorst heeft te Fontainebleau afscheid van HH. MM. genomen. Hij zal nog gedurende een paar dagen alhier in het hotel du Louvre zijn intrek nemen. De beraadslaging over de staatsbegrooting voor het jaar 1858 zal morgen bij het Wetgevend Ligchaam beginnen. De voordragt, zoo als zij ten gevolge van het overleg der Commissie van Rapporteurs met den Staats raad gewijzigd is, stelt de uitgaven op 1,697,556,190 fr.en de inkomsten op 35 millioen meer, namelijk 1,735,985,885 fr. Van Guizot's Essais sur l'hisloire de France is reeds de 9dc druk verschenen. De Wintertuin alhier is door den Heer Pereire aangekocht voor 6,300,000 fr. De Koning van Beijeren is te Marseille aan boord van een Napolitaansch fregat aangekomen, en van daar naar Fontainebleau vertrokken. Mil. Rachel is van hare buitenlandsche reis te Marseille aangekomen. Hoewel nog lijdende, schijnt het verblijf in Egypte weldadig voor haar ge weest te zijn. De bekende Yidocq is in 78-jarigen ouderdom overleden. Men dacht dat hij eenig vermogen zou hebben nagelaten en verschillende lieden zijn met door hem geteekende testamenten komen opdagen. De uitkomst schijnt evenwel aan hunne verwachting niet te hebben beantwoord. Voor zijn over lijden heeft hij nog aan drie personen, wien hij eerbied toedroeg en erken telijk was, geschreven, o. a. aan den Heer Lamartine. Men heeft vernomen dat de Heer de Courcy, onzen Zaakgelastigde in China, terstond na het vermoorden van den Abt Chapdelaine, aan de Re- l gering aldaar vertoogen heeft gedaan, om voldoening te verkrijgen voor deze verachtelijke daad, die als eene schending der verdragen kon aange merkt worden. Nadat deze vertoogen maanden lang onbeantwoord bleven en de Gezant die op nieuw had ingeleverd, heeft het nof van Peking ge antwoord niet ongezind te zijn met Frankrijk in onderhandeling te treden. Dien ten gevolge is de Mandarijn, die voor den moord verantwoordelijk wasnu reeds afgezet. Men kan daaruit opmaken dat de Chinesche Rege ring inschikkelijker is jegens de Franschen en andere Europeanendan jegens de Engelschen. SPANJE. MADRID, 9 Mei. Het antwoord van den Senaat op de troonrede is in ministeriëlen zin vervat. De Maarschalk Esparlero heeft zijn ontslag genomen als lid van den Senaat. Men schrijft aan de Regering het voornemen toe om Generaal Concha van het bestuur over de kolonie Cuba te ontzetten. Dit besluit zou een ge volg zijn van klagten van den Britschen Gezantdie de toeneming van den slavenhandel op Cuba aan de oogluiking van dien Generaal toeschrijft. Tusschen het Ministerie en den Engelschen Gezant zijn verschillen ge rezen over de inhechtenisneming van drie Officieren, behoorende tot de bemanning van eene Engelsehe oorlogsstoomboot te Malaga. In het noorden van Portugal zijn vrij ernstige onlusten voorgevallen, die het krachtdadig gebruik der gewapende magt noodzakelijk maakten. Voornamelijk is 's volks misnoegen gerigt tegen de branderijen waarin granen en aardappelen gestookt worden. Nabij Chaves is zulk eene fabriek in brand gestoken en eene prooi der vlammen geworden. Zulk een feit werd ook te Amarante gepleegden Penafiel was mede het tooneel van ongeregeldheden. ITALIË. Men blijft aan de reis van den Paus een groot staatkundig gewigt toe kennen. Verschillende geruchten zijn daaromtrent in omloop. Z. H. is den 12dc» Mei te Macerata aangekomen, en door de bevolking met vreugde ontvangen. Men zegt ook dat de Koning van Sardinië last heeft gegeven aan Ridder Buoncampagni, zijn Vertegenwoordiger bij het Hof van Florence, om den Paus te Bologne te gaan begroeten. Te Rome worden reeds maatregelen genomen om, indien de expeditie naar China gelukt, een aantal zendelingen derwaarts te doen gaan. PltriSSEN. BERLIJN, 14 Mei. Prins Napoleon is te Dresden aangekomen en terstoud naar het kasteel des Konings te Piilnitz vertrokken. Hij zal eenige dagen in Saksen door brengen. Men zegt dat hij voornemens is de slagvelden van LeipzigDres den, Bautzen enz. te bezoeken, waartoe hij opgewektheid heeft gekregen, na het lezen van het 15de deel van Thiers: Geschiedenis van het Consu laat en het Keizerrijk. Als een blijk van de belangrijkheid van de Rijnvaartwordt uit Em merik gemeld, dat Dingsdag na Paschen aldaar door het tol-ambt 200,000 centenaars koopmans-goederen zijn afgevaardigdeene hoeveelheidvoor welker vervoer op den spoorweg 2000 wagens en 70 locomotieven zouden zijn gevorderd. Uit Leipzig wordt gemeld dat de uitslag van de thans afgeloopen voor jaarsmis niet aan de verwachting heeft beantwoord. Behalve het Ieder en de lakens werden alle artikelen moeijelijk verkocht, zelfs tot verlaagde prij zen. Er waren 200,000 stukken laken van verschillende qualiteit voorhan den, waarvan 160,000 stuks voor buitenlandsche rekening zijn verkocht. De vreemde kooplieden, vooral uit Amerika, waren veel minder talrijk dan in vroegere jarenhetgeen zeer nadcelig op het zoogenaamde half linnen en katoen gewerkt heeft. Het stedelijk bestuur van Leipzig heeft bekend gemaakt, dat de Heer Mende, onlangs overleden, 50,000 th. voor een weeshuis, 20,000 th. voor behoeftige weezen van geleerden en kunstenaars, 5,000 th. voor de aldaar bestaande Pestalozzi-slichting, 5,000 th. voor verzorging van blinden enz. enz. heeft nagelaten. Uit Bazel wordt mede een zeldzaam voorbeeld van vrij gevigheid gemeld. De Heer Christoph Meriandie aldaar voor eigen kosten onlangs eene kerk en pastorie deed bouwen, heeft thans weder 600,000 fr. tot uitbreiding van het daar beslaande gasthuis, en 150,000 fr. aan het zendelingsgesticht geschonken. Gedurende een hevig onweder, dat Maandag 11. over de stad Bonn trok, sloeg de bliksem in den bovensten toren der kerk op den Kruisberg, beschadigde het dak, maar verloor zich vervolgens in den grond, zonder verdere schade te berokkenen. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 Mei. 'sKeizers verblijf te Pesth zal langer duren dan men verwacht had, om dat zijne dochter, de jonge Prinses Gisella, ongesteld is geworden. De Hongaarsehe adel wedijvert in pogingen, om aan den Keizer blij ken zijner gehechtheid te geven. Op een bal, dat ten hove plaats had, hebben de voornaamste adelijke familiën eene pracht ten toon gespreid, waarvan men zich naauwelijks een denkbeeld kan vormen. De verleende amnestie heeft ook een zeer goede uitwerking gehad. 4000 van de voornaamste ingezetenen van Pesth hebben zich met fakkels in de hand, naar het Keizerlijk kasteel te Ofen begeven, om deswegens hunne erkentelijkheid te betuigen. Op bevel des Keizers is een gedenkboek van de geschiedenis der Maria Theresia-Orde vervaardigd en als prachtwerk op de Keizerlijke drukkerij gedrukt. Alleen het bindloon van het werk, waarvan aan eiken Ridder der Orde een exemplaar zal worden geschonken, bedraagt 30,000 fl.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2