Op art. 15 stelt de lieer van der Linden als amendement voor daar bij te voegen: »De belasting op de azijnen wordt met 1 Januarij 1858 afge schaft." Hiertegen verklaren zich de Minister van Finantien en eenige leden, zoodat besloten wordt dit artikel aan te honden. Daarna is aan de orde der beraadslaging het nader verslag der Commissie omtrent de overeenkomst met Hanover-tot wering van den sluikhandel. Besloten het stuk te drukken, rond te deelen en aan den Minister van Binnenl. Zaken te verzenden. Hierna wordt de zitting lot Maandag gescheiden. Alsdan zal o. a. de Minister van Finantien mededeeling doen van hetgeen men meent, dat in verband staat met de voordragien omtrent de belastingenin betrekking tot de tegemoetkoming aan de gemeenten. BÜÏTEi\LAi\DSCHK RKRiGTKA. ENGEL, AKI». LONDEN, 7 Mei. Heden is bet Parlement, namens de Koningin, geopend. In de troon rede door den Lord-Commissaris voorgelezen wordt gezegd dat het nlgemccne aanzien van Europa een zeer gegrond vertrouwen doet ontslaan op de duurzaamheid van den vrede, daar al de hoofdbepalingen van het tractaat van Parijs tot uilvoering zijn gebragt. Voorts wordt de hoop uit gedrukt dat het ontwerp-traeiaat tusschen Pruisscn en Zwitserland tot eene minnelijke schikking zal leiden, en vervolgens kennis gegeven van het ge sloten verdrag met Perzic. Omtrent de verwikkelingen met China wordt gezegd dat de geschillendie tusschen den Gezaghebber te Canton en llr. Ms. burgerlijke en maritime Ambtenaren in China zijn ontstaan, nog niet zijn bijgelegd; doch dat II. M. een Gevolmagtigde naar China beeft gezonden, met volledige lastgeving om alle punten van verschil te behandelen en uit den weg te ruimen, en dat deze Gevolmagtigde door een behoorlijke zee- en landmagt zal worden ondersteundvoor het gebeurlijke geval dat zulk een bijstand noodig mogl worden. Met betrekking tot het binnenlandsch bestuur wordt in deze rede aangekondigd, dat er wets ontwerpen zullen worden aangeboden ter verbetering van het regtswezen in zake van uiterste wilsbeschikkingen en erfenissenvoor zoo veel de reglsbevoegdhcid betreft die thans de geestelijke Gcregtshoven ten deze bezitten; alsmede om be- driegelijk misbruik van vertrouwen tegen te gaan. Het adres in antwoord op de troonrede is in de beide Parlementshuizen zonder tegenstand aangenomen. In het Lagerhuis heeft de Heer Roebuck aangekondigd dat hij eene motie, op de Parlementaire hervormingen be trekkelijk, doen zal. In antwoord hierop verklaarde Lord Palmerston hoe de Regering voornemens was zich met die zaak bezig te houden, en dat een wets-ontwerp in dien zin in de aanstaande zitting zal worden ingediend. De meeste dagbladen bier te lande laten het in hunne artikelen door schemeren, dat de goede ontvangst van den Grootvorst Constantijn in Frankrijk hun een doorn in het oog is. Op eene verkooping van zeldzame boekwerken en handschriften alhier gehondenwerd een handschriftDioscoridisopera graecevan de 12dc eeuw, op perkament geschreven en versierd met talrijke teekeningen van planten en dieren, zijnde eene schoone proeve van byzantijnsche schrijf kunst, voor ƒ7080 verkocht. Prins Lucien Bonaparte heeft hier, op zijne kosten, de Gelijkenis van den Zaaijer, in 72 Europesche talen en dialecten doen drukken. Onder scheidene dezer dialecten zijn in de geleerde wereld nagenoeg onbekend. In de omstreken van Doncaster heeft een zwaar onweder gewoed; de bliksem heeft drie paarden voor een ploeg doodgeslagen en den voerman gekwelst. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Mei. De wapenschouwing die gisteren op het veld van Mars ter eere van den Groolvorst Constantijn plaats bad, was zeer luisterrijk en werd door schoon weder begunstigd. Sedert 10 Mei 1852, toen de uitdeeling der ade laars plaats had, was een zoodanig militair schouwspel niet gezien. Er waren 40,000 man infanterie, 7000 man ruiterij en 3000 artilleristen ver- eenigd, onder het opperbevel van den Maarschalk Magnan. De Keizerin had van de militaire school een schoon gezigt op het geheel. Ten 2 ure kwam de Keizer, vergezeld van den Grootvorst en Prins Napoleon op het veld aan. In zijn gevolg waren de Maarschalken Vaillant, Baraguey d'Hilliers, Canrobcrt, benevens een aantal zoowel Fransche als Russische Generaals. Nadat Z. M. en zijn gevolg de eerste linie van de troepen was voorbijge gaan, begon het défilé dat gcruimen tijd aanhield. De troepen waren met den besten geest bezield. Ten 5 ure was alles afgeloopen. Aan de soldaten is voor en na de wapenschouwing een ration wijn uitgedeeld. De Groolvorst heeft ook de militaire inriglingen van Yincennes in oogen- schouw genomen en deelgenomen aan de oefeningen van de normale schiet school, Z. K. 11. trof soms tot op 800 ellen zeer juist. Het vertrek van den Grootvorst is bepaald op den 16den; dan zal Z. K. II. eenige havens bezoeken en uit Cherbourg naar Engeland overstekenom ingevolge ont vangen uilnoodiging van de Koningin, een bezoek op Osborne af te leggen. Vervolgens zal Z. K. II. den 2dCD Junij te Brussel aankomen, en den 3dcn naar 's Gravenhage vertrekken, van waar hij de reis naar Hanover zal voortzetten. Prins Napoleon heeft nu werkelijk de reis naar Berlijn aangetiomen. Zijne afwezigheid zal 12 dagen duren. De herstelling van het Groot-Aalmoezenierschap van Frankrijk kan als zeker worden beschouwd. Die betrekking zal aan den jongen Abt van Canino worden opgedragen, die alsdan de waardigheid van Kardinaal- Priester zal ontvangen. De benoeming van Baron Gros als buitengewoon Commissaris onzer Regering in China is thans officiéél. Zijne instructie is gelijkluidend als die van Lord Elgin. Hij moet voornamelijk aandringen op de toelating van zendelingen. Zijn vertrek is op den 12de" dezer bepaald. Ilel Jown. de Dresde berigt, uit een goeden bron vernomen te heb ben, dat de Shach van Perzië het verdrag met Engeland heeft goedgekeurd. Naast het huis waarin alhier de Kamer der Notarissen is gevestigd, woont een herbergier, die als uithangbord heeft gekozenAu Rendez vous des Notaires de Paris. De Notarissen willen den herbergier nood zaken dit bord in te trekken. De wegens diefstal bij de Noorderspoorweg-maatschappij bekende Car- penlier, wordt eerstdaags uit New-York alhier verwacht. Hij heeft er in toegestemd herwaarts te worden gebragt. Men wil dat hij als beschuldiger van zijne medegevangenen zal optreden en dat hem reeds nu kwijtschelding van straf is beloofd. SPANJE. MADRID, 5 Mei. Het gerucht omtrent de ontdekking eener uitgebreide zamenzwering is alhier algemeen verspreid, hoewel de dagbladen daarover stilzwijgen. Het doel zou geweest zijn de gehcele omverwerping van den thans bestaanden staatkundigen toestand. Het sein tot de beweging zon zijn uitgegaan van de hoofdstad van een naburig Rijk. De opstand moest den 10den, des ochtends, te Madrid uitbreken, en te Barcelona op den 8stcn of den 9den dezer. Men zou lijsten hebben in beslag genomenwaarop de namen van talrijke zamengezworenen voorkwamenen volgens geruchtenwas de Re gering afschuwelijke bijzonderheden te welen gekomen. Te Cadix was een persoon in hechtenis genomen dien men beschouwde als een agent der re volutionairen belast met het bewerken der gemoederen daar ter stede. P K VISSEN. Een der associés van het bankiershuis B. en C°. te Leipzig, is met de noorderzon vertrokken, medenemende voor een bedrag van ƒ500,000 in onderscheidene papieren. Men heeft zijn spoor nog niet ontdekt. De stichter der Gustaaf-Adolf-Vereeniging, de Heer Grossmann, ligt te Leipzig gevaarlijk ziek. De jonge Bosco, zoon van den bekenden goochelaar, is te YYeimar het slagtoffer van een treurig geval geweest. Hij gaf aldaar eene voorstel ling die door het Hof werd bijgewoond. Gedurende eene pauze hoorde men een schot, en men zag de laadstok van een pistool door de gordijn in den zolder dringen. YYeldra vernam men van den Heer Bosco zelf, dat een pistool in zijne band was gesprongen, die daardoor deerlijk was verminkt. Natuurlijk moest de voorstelling eindigen en de Heer Bosco trad onder het luide uitgedrukte medegevoel der toeschouwers van het tooneel af. De Groot-Hertog heeft zijn Geneesheer ter beschikking van den Heer Bosco gesteld, die gedurende eenige maanden zijne kunst niet zal kunnen uitoefenen. OOSTENRIJK. Na de gedurig herhaalde klagten over de willekeurige handelingen bij de Directie van den Hollandschen IJzeren Spoorweg, mag het gebeurde op jl. Dingsdag, ter gelegenheid van de Maskerade te Delft, als eene niet onbe langrijke bijdrage daartoe aangemerkt worden. Zelden toch werd liet meer malen getergde geduld op eene zoo zware proef gesteld dan bij het vertrek der nachttreinen uit Delft, om van de teleurstelling niet te gewagen, welke door reizigers met vroegere treinen uit 's Hage op dien dag ondervonden zijn. Nadat dagen lang te voren met ophef was aangekondigd, dat op den 5dcn Mei te middernacht een trein zou loopen van Delft naar Amsterdam en tus schen liggende plaatsen, mogt men billijkerwijze verwachten, dat de Directie van den Spoorweg alle middelen zou aanwendenom aan hare verpligting te voldoen. Deze verpligting gold in de eerste plaats het vervoer op den bepaalden tijd van hendie van relourkaarten waren voorzienen daardoor zekere prioriteit hadden verkregen. F.n hieruit ontleenen wij de eigenaardige vraag, of bet niet de pligt der Directie ware geweest, te beletten, dat reeds vóór half 12 ure alle plaatsen op den trein naar Amsterdam werden inge nomen. Eene tweede vraag, die wij ons veroorloven is deze: of de Directie vrijheid hadom, bij het aankondigen van slechts éénen trein, een aantal kaartjes af te doen gevenbuiten alle verhouding tot de beschikbare mid delen Evenzeer als wij de eerste vraag bevestigenddurven wij de tweede ontkennend te beantwoorden, en zoo immer, dan is nu overtuigend gebleken van de noodzakelijkheidom door eene wet op de policie en het loezigt over de spoorwegen, aan zulke eigendunkelijke handelingen paal en perk te stellen. Daardoor alleen zullen teleurstellingen en gevaren worden voorge komen, waaraan de reizigers nu voortdurend zijn blootgesteld. Men zal dan niet langer afhankelijk zijn van eene willekeur, waaraan nu de reizigers ten doel slaan, zonder dat bun de middelen zijn gegeven, om hunne be zwaren daarover te doen gelden. In goeden ernst zal toch niemand bewe ren, dat het opteekenen van klagten in een daartoe bestemd boek eenige voldoening voor ondervondene teleurstelling kan doen verwerven. Uit de bovenstaande allezins billijke vertoogenmag, naar onze beschei- dene meening, veilig de gevolgtrekking worden afgeleid, dat eene wet, waarop wij zoo even doelden, dringend noodzakelijk is. Bij die wet zal, YVEENEN, G Mei. De Keizer en de Keizerin zijn aan boord van bet stoomjagl Adler naar Hongarye vertrokken, alwaar hun eene schitterende ontvangst te wachten staat. Van hier zijn scheepsladingen met bloemen naar Pesth gezonden, daar de bloemisten aldaar niet in staat waren aan de vele aanvragen te voldoen. De intogt te Ofen is boven alle beschrijving luisterrijk geweest. De Keizer op een Arabischen schimmel gezetenop Hongaarsche wijze getuigd met een kostbaar zadel, en de Keizerin in haar met zilver geborduurd nationaal cosluum, in eene prachtige statiekoets, zijn door de zamenge- vloeide menigte met de uitbundigste vreugdekreten ontvangen. De erfgenamen van den onlangs overleden bankier Mayer hebben aan den Burgemeester dezer stad de som van 25,000 fl. tot weldadige doeleinden ter hand gesteld. CORRESPONDENTIE.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2