zijn door dit reglement; en wat nu de verpligte onderteekening der artike len betreft, dit kan niemand terughouden, om zijne gevoelens te openbaren. En wat nu betreft alinea 2 van art. 110 van het Regerings-reglement, deze alinea slaat alleen op de regeling der verantwoordelijkheid in Indië, en op wie kan dit nu anders worden toegepast dan op den verspreider. Men maakt hierover wel vele aanmerkingen, maar men geeft geen beter middel aan de band. Men sprak ook van vernietiging van den boekhandel door dit reglement; de Minister beeft sedert 3 maanden beriglen uit Indië nopens de werking van het reglement ontvangen en hij heeft daarbij geen enkel berigt gevonden, dat de boekhandel in zijn bedrijf is gestoord; mogt dit gebeuren, dan zal hij die bezwaren opheffen. Wat nu den in vloed der drukpers op de inlandsche bevolking betreft, beroept de Minister zich op autoriteiten en staatsmannen, die daarover hunne bevinding hebben kenbaar gemaakt. De Heer Thorbecke zcide, voorstander te zijn van ge matigde bezadigde publiciteit, doch die is door dit reglement volstrekt niet uilgesloten, en het bewijs, dat bet wel het geval is, is niet geleverd. En wal nu aangaat de nadeelen der vreemde pers, deze zijn tot dusverre nog niet bekendde reden waarom er voor die pers geene afzonderlijke bepa lingen zijn, is de teederheid van bet onderwerp. Maar de Minister vraagt, of, zoo er door die pers kwaad gesticht wordt, dit dan niet beteugeld wordt door dit reglement, en of dit reglement dan ook daarop niet van toepassing is. Hierna voeren nog bet woord de 1IH. van IloëvellGroen, v. d. Linden en de Minister van Koloniën, waarna de zitting lot morgen wordt verdaagd. Zitting van Zaturdag 2 Mei. Nadat nog de 1111. Thorbecke, Baud Wintgenslloynck van Papendrecbt, Sloet tot Oldhuis, Nispen van Sevenaer, Groen v. Prinslerer en de Minister liet woord hadden gevoerdworden de beraadslagingen gesloten. Het eerst wordt in omvraag gebragt het amendement van den Heer Hoynck van Papendrecbt. Verworpen met 33 tegen 29 stemmen. Daarna het amend, van den Heer Groen. Mede verworpen met 47 tegen 15 stemmen. Eindelijk wordt de conclusie der Commissie, die beeft voorgesteld: »haar verslag ie doen drukken en aan de leden rond te deelenen een afschrift daarvan aan den Minister van Koloniën te zenden, met uitdrukking van de overtuiging der Kamer, dat het reglement op de drukwerken in Indië eene herziening behoort te ondergaan," in omvraag gebragt, en aangenomen met 56 tegen 6 stemmen. Tegen de Heeren van Reede van Oudlshoorn, van Lynden, Elout van SoeterwoudeForeest, Hoffmann en Groen. De lieer van Hoëvell trekt zijne interpellatie omtrent de suikercontracten in. Na eenige werkzaamheden wordt de zitting verdaagd tot aanst. Dingsdag. BUITENLANDSC1IE BERIGTEM. BFLËIË. BRUSSEL, 1 Mei. In de Kamer der Afgevaardigden blijven de beraadslagingen over de lief dadigheids-wet aanhouden. Zij zijn zeer belangrijk, omdat de regeling van die zaak voor dit land van het hoogste gewigt is. Onder de redenaars die het woord hebben gevoerd, zijn de HH. de Liedekerke en Malou die beide de Regering ondersteunden. De eerstgenoemde trachtte te betoo- gen dat de Hervorming het pauperismus bad voortgebragt, maar heeft over die stelling eene duchtige les van dePrécurseur ontvangen. De Heer Malou, een uitstekend redenaarheeft betoogddat bet ontwerp regtvaardig en in het belang der armen was. llij zeide o. a. laat ons eene wet maken, zooals de armen het zouden doenindien zij hier waren. Deze woorden werden luide van de regterzijde goedgekeurd. Vrijdag waren er nog 14 sprekers ingeschreven. Donderdag hebben er vijf gesproken. De Heer Delfosse heeft krachtig de verderfelijke strekking van 't ontwerp betoogd. Aan 't slot zijner rede heeft hij met een bewon derenswaardige uitboezeming van vaderlandsliefde, het gevaar van dezen onverstandigen teruggang, die de natie het gevoel harer kracht en vrijheid doet verliezen, aangetoond. »Ik slaak een alarmkreet, riep hij uit, mogt de wijsheid der Kamers en der Kiezers het gevaar afweren dat ik voor mijn land vrees!" Ook de lieer de Brouckcre sprak in dien geest en werd door de digtc menigte op de tribunen toegejuicht. Ten opzigte dezer quaestieverscheen dezer dagen een werkje van den Heer J. Bonifas, dat reeds voor de uitgave door de kerkelijke bladen was veroordeeld. Over den inhoud kan men uit het volgende staaltje oordeelen. De schrijver, over de geldinzamelingen door geestelijken bier te lande spre kende, zegt: i) In België vraagt de Bisschop geld voor de universiteit, de Pastoor voor de kerkde monnik voor het klooster en de domoor voor de school. Men zamelt geld in voor de II. Maagd, voor de Heiligen, voor de klok, voor de processie, voor het jubilé, voor de H. Ontvangenis, voor de H. Brieëenheid, voor den II. Geest. Men vraagt voor het H. Kruis, voor de drie spijkers, voor den doornen kroon, voor den Engel Gabriël, St. Michel enz. enz. en voor de 11,000 maagden. De inzamelaar heeft noch wetenschap, noch kapitaal, noch patent noodig, bij behoeft zelfs niet te kunnen lezen. liet is genoeg de hand uit te steken en met een bedrukt gelaat te zeggen, voor de kerk, voor de klok of voor een nieuw kleed van de II. Maagd, als 't u belieft!"En of hel niet genoeg ware, dal onze eigen geestelijken onze spaarpenningen afvroegenzoo komen er nog uit den vreemde. In den vorigen winter, die voor onze armen'zeer moeije- lijk was, kwam Mgr. Samhiri, een Syrisch Bisschop, voor zijne gemeente inzamelingen doen. Nooit zag men een rijker gekleeden bedelaar. De Heer de Decker bezorgde hem het Officierskruis van de Leopoldsorde België heeft dikwerf werklieden van honger zien omkomen, maar nog nooit een bedelmonnik afgewezen. Het geld ontbreekt tot landontginning, om kanalen te graven en wegen aan te leggenen kunsten en wetenschappen aan te moedigenmaar nooit voor offeranden in den bedelzak. België be zit gestrenge straffen legen de bedelarij. Men past die toe op arbeiders, wier werkplaatsen zijn gesloten en die de handen uitstrekken om iets voor hun gezin te vragenmaar de bedelmonnikdie geene kinderen heeft te onderhonden, bedelt onder het oog der overheid. Hij is boven de wet verheven." Een 60-jarig houtzager alhier, aan den drank verslaafd en een bar baar voor zijne kinderen, die hij dikwijls met moord bedreigde, kwam 11. Dingsdag weder beschonken te huis en vervolgde cencn zijner zonen met een mes. Deze onlvliiglle en de vader woedend, dat hij hem niet kon achterhalengaf nu zich zeiven twee steken digt bij het hart. Hij werd buiten kennis, in doodsgevaar naar een gasthuis gebragt. ENGELAA». LONDEN, 30 April. De zitting van het Parlement is door eene Commissie in naam der Ko ningin geopend. In het Lagerhuis is de Heer Denison tot Voorzitter geko zen zijne verkiezing is van de zijde des Kabinets voorgesteld en door niemand betwist. Daarna zijn de beide Huizen uiteen gegaan, om na het onderzoek der geloofsbrieven weder te vergaderen. De Hertogin van Glocesler is heden in den ouderdom van 81 jaren overleden. Zij was de dochter van wijlen Koning George III en dus tante onzer Koningin. Zij was van 1816 tot 1834 gehuwd geweest met den in het laatstgenoemde jaar overleden Hertog van Glocester. De Lond. Gaz. berigt dat bij het dep. van Koloniën de tijding is ontvangen dat de Luit. Gen. Somerset op 8 Maart eene belangrijke over winning op de Perzen had behaaldin het kamp te Borazgoon. Volgens een brief van Sir BrookeRajah van Sarawak (Borneo)door de Times medegedeeldwaren er bij de laatste voorvallen van eene bevol king van 4 a 5000 Chinezen, niet meer dan 2000 aan de slagting ontkomen, waarvan de helft uit vrouwen en kinderen bestond. Hel stoomschip Highflyer, benevens de schroef-kanonneerbooten Haughty, Forester, Plover en Oppossum, zijn op 23 Februarij van de Kaap de Goede Hoop naar China vertrokken. FRANKRIJK. PARIJS30 April. Volgens de Patrie zal de Koning van Beijeren in bet midden der maand Mei een bezoek aan onzen Keizer brengenen eenige dagen op het keizer lijke jaglslot te Compiègne vertoeven. Te Marseille hebben ter eere van den Grootvorst Constantijn onder scheidene feesten plaats gehad. In den schouwburg is eene schitterende voorstelling gegeven. Nadat de Grootvorst eene dienst in de Grieksche kapel bijgewoond, en aanzienlijke geschenken had ach tergelatenvertrok hij naar Lyon. De bewaarder van zijn portret heeft 200 frs. en de beamb ten van de zeeprefectuur 2,800 frs. ontvangen. De Grootvorst is heden alhier aangekomen en door de bevolking met levendige blijken van welgevallen ontvangen. Prins Napoleon heeft hem aan het station van den spoorwegdat rijk versierd was en met de Russische en Fransche vlaggen prijkte, ontvangen. Z. K. H. heeft in een open rij tuig zijnen intogt in de stad gedaan en op de Tuilerien aan het middag maal deel genomen. Voor het bal dat alhier tijdens het verblijf van den Grootvorst zal plaats hebben, zullen 7000 personen uitgenoodigd worden. Bij de wapen schouwing op het veld van Mars, zullen 50,000 man vereenigd zijn. Men verzekert dat de Regering, op aanhouden der Admiraals Gue'rin en Rigault de Genouillybesloten heeft tot het zenden van een klein corps landingstroepen naar China. Het zou uit een battaillon marine-infanterie twee bataillons artillerie en eene halve compagnie werkvolk bestaan. Zelfs zegt men dat Frankrijk te Shanghai een gedeelte gronds bezetten zal, waar het Fransche Consulaat cn de kerk dier natie zich reeds bevinden, en dat aanzienlijk zal worden versterkt. De regtbanken handelen bier zeer gestreng tegen de melkverkoopers die hunne waar vervalscben. Gedurende drie achtereenvolgende Zondagen worden hunne vonnissen op de deuren hunner woningen geplakt. De maatschappij voor het Crédit mohilier heeft beslotenaan hare aandeelhouders een dividend van 115 fr. per aandeel met inbegrip van de rente uit te keeren. Er zijn dezer dagen alhier vele bijeenkomsten van actiehouders van verscheidene administratiën gehouden o. a. van die van het dagblad Vllnivers, die weinig te vrede waren over 't geringe dividend. De Hoofd-Redacteur Veuillot heeft die ongelukkige zucht naar stoffelijke winst zeer bestreden, maar echter vragen vele geheele afrekening. Bij 't Journal des Débats is een klein gedeelte van den eigendom in andere handen overgegaan, maar overigens blijft alles onveranderd. De Moniteur berigtdat hel blad de Correspondent eene waarschu wing heeft ontvangen ter oorzake van een artikel van den Heer de Monta- lembert, over hel appel wegens misbruik van gezag, welk artikel tot ver achting der wet en tot tweedragt lusschen Kerk en Staat aanleiding geeft. De Heer Brisson, Ingenieur te Cherbourg, gaat tijdelijk met verlof naar Ruslandtot besturing van groote havenwerkendie de Keizer voor nemens is inlussehen Libau en Coerland aan te leggen. De Heer Valie', die dezer dagen te Havre zulk een aanzienlijk failliet gemaakt cn de wijk naar Londen had genomen, is van daar teruggekeerd en heeft zich vrijwillig gevangen gegeven. Ook de kassier van liet kantoor is in hechtenis genomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag IE was er op de postwagen te Lons-lc-Saulniereen stadje niet ver van Besanconeen zak met 10,000 fr. gedaan. Onderweg werpt een dief een touw met een haak boven op het Ieder en klimt zoo boven op de wagenmaakt de riemen loshaalt de zak er uit en werpt dien naar beneden. De klank trekt de aandacht dei- reizigerseen hunner merkt den dief, die zich laat afglijden en daarbij een ruit breekt. De reiziger houdt hem bij zijn kleed, maar de dief is te zwaar, en terwijl men den conducteur roept, is hij al voort met een rijtuig dat volgde, en hem cn 'tgeld opnam. Het geregt doet ijverig onderzoek.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2