De Regering heeft de Kamer uitgenoodigdom ten spoedigste de be raadslaging over de ter uitbreiding en verdediging van Antwerpen aan te leggen werken te hervatten, onder aanbeveling van een plan, welks uit voering, na aftrek van eenige baten, aan de schatkist 25,400,000 frs. zou kosten. Het standbeeld van Koning Leopold dat voor het gemeentehuis te Ixelles is geplaatst, was reeds daags na de oprigling verminkt; in den nacht van Donderdag en Vrijdag is hel onder de slagen der beeldslormers bezwe ken en geheel vernield. De daders zijn reeds ontdekt en in handen der justitie. Zalurdag 11. is een kleedermakersgezel alhier zoodanig door een hond, die voor een melkkar was gespannen gebetendat het vleesch in den muil van het dier bleef zitten en de verwonde naar het gasthuis moest worden gebragt. el x n. LONDEN, 20 April. Lord Palmerston heeft in een brief aan zijne vrienden bekend gemaakt dat het Parlement op 30 April een Voorzitter zal kiezenen op 7 Mei zal vergaderen om de boodschap van de Koningin aan te hooren. De Gemeenteraad heeft besloten tot de indiening van een adres aan de beide Huizenlot het bevoegd verklaren van Israëliten tot alle betrekkin genom zoo den Heer Rothschild toegang tot het Parlement, te verleenen. Het oorlogsloomschip Furious is naar China vertrokkende Cernper- down en Princess Charlotte worden tot hetzelfde einde uitgerust. Het voor den Keizer van Japan bestemde jagl is van Woolwich naar Oost-Indië vertrokken. De uitrusting tegen China schijnt op grooten schaal te zullen plaats hebben; men spreekt al van een bezending van 50,000 man troepen. Men kan met geen mogelijkheid al de bezwaren en den duur van dezen krijg berekenen, die het oosten van Azia met eene geweldige omkeering bedreigt. Men zegt dat de Regering plan beeft, om in den strijd met China te beginnen met de verovering van het. eiland Thai-Wan of Formosa, hetwelk eene bezetting heeft van 12000 Chinezen, om daar een veilig hoofdkwartier en vast steunpunt voor de verdere onderneming tegen China te vestigen zijnde dit eiland gezond en welvarend, en niet ver van de kust ten noor den van Canton. De laatste beriglen uit Hong-Kong van 15 Maart, zijn 11. Vrijdag te Triest aangekomen en luiden niet gunstig. In China zijn de Europeanen die zich aan boord van het Britsche stoomschip Queen bevonden door de Chinesche passagiers en bemanning vermoord. De Queen werd daarop door deze weggevoerd; zij heeft een zeer aanzienlijke lading aan boord. Te Hong-Kong zijn de rijksmagazijnen benevens verscheidene pakhuizen moed willig in brand gestoken en geheel in de asch gelegd. Ook wordt nog van 2 April uit Bombay gemeld, dat de Chinezen op Borneo te Sarawak in eenen oploop, verscheidene Engelschen hadden vermoord. Sir James Brooke was al zwemmende ontkomen, doch heeft na het ontvangen van versterking de Chinezen aangetast en 2000 hunner gedood. Door de Nederlandsehe gezaghebbers was eene oorlogsstoomboot afgezonden doch hare dienst werd nog niet vereischt. Aan den ingang van de Theems beeft Donderdag nacht hel van Ant werpen komende stoomschip Baron Osyhet lolvaartuig Curlew in den grond gevaren waarbij van de 6 personendie zich aan boord bevonden slechts een is gered. Te Liverpool is II. Vrijdag een uitgestrekt pakhuis, met ruim 2500 balen katoen afgebrand. Het was tegen brandschade gewaarborgd. Te Morris in de Vereenigde Staten, is de Geneesheer Williams Yales overleden, in den ouderdom van 90 jaren. Hij had de inenting in Amerika ingevoerd waartoe hij de stof van Dr. Jenner zelf had ontvangen. Uit New-York wordt bcrigt dat de Regering van de Vereenigde Sla- ten, de betrekking van buitengewoon afgevaardigde naar China aan den Heer Reedeen kundig Rcgisgeleerde te Philadelphiaheeft opgedragen. Het bevel van de zeemagt die derwaarts zal vertrekken is aan den Commo dore Perry, bekend door zijnen logt naar Japan, toevertrouwd. FKAIÏHItlJK. PARIJS, 26 April. De Keizer heeft gisteren Lord Elgin, den Prins van Chimay en Maar schalk Canrobert een bijzonder gehoor verleend. De Keizer Iaat van de fraaiste Fransche schepen modellen vervaardi gen, om die aan den Grootvorst Conslanlijn te schenken. Het werk van Theod. Mundt, getiteld Pariser Kaiserkitzenis van wege een den Keizer vijandige strekking, te Straatsburg in beslag genomen. Onder de beriglen om!rent hel verblijf van den Grootvorst Constantijn te Toulon leest men dat Z. K. II. met veel belangstelling o. a. bet hospi taal voor de zeelieden bezochtlangzaam al de zalen doorloopen en zich omtrent alles naauwkeurig heeft doen inlichten. Bij zijn overtogt aan boord van de Bretagne was een jong Vaandrig, die na veel beloon van dapperheid, krijgsgevangen was geraakt en lang te Kinboernin de Krim had vertoefd. De Grootvorst heeft verzocht hem te zien en toen een der kruisen van zijn borst genomen en die aan den rok van den jongen Officier gehecht, er bijvoegende: een bewonderaar van uw' moed schenkt u deze onderscheiding namens den Keizer van Rusland hij ken u van naam het is een vriend die u verzoekt dit tot een aandenken aan hem te dragen; en tevens verzocht hij den Admiraal Tréhoiiart, dat die Officier gedurende zijn verblijf te Toulon, zijn Aide-de Camp rnogt zijn. Men wendt nog vergeefs pogingen aanom de zaak van den Bisschop van Moulins te schikken. De Nuntius eiseht dat de geschorlslc Pastoors schriftelijk hun berouw betuigen. Deze echter weigeren met reden te ver klaren dat hun een gedrag berouwt 'twelk hun geweten hun voorschreef, en willen alleen verklaren, dat er wel wat te groote levendigheid in hunne verdediging heerschte. De schikking met Neucluitel vordert voorspoedig. Verscheidene aan zienlijke familiën zullen zich in Pruissen vestigengelijk vele jonge lieden te Neuchalel zich als Pruissische onderdanen laten naturaliseren. Aan den Heer E. Pcreire zon de aanleg van kleine dorpen vergund zijn, tusschen de stads vestingwerken en de barrièresder stad. De nieuwe uitgave van het woordenboek der Fransche Akademie is sedert er voor 30 jaren een aanvang mede werd gemaakt, tot in 't be gin der A, het woord Affligé, genaderd, zoo dat men op die wijze zich wel mag vleijen dat het gansche woordenboek binnen 4 a 500 jaren kan voltooid zijn. De prijzen der wijnen zijn sedert eenige dagen zeer aan 't dalen. In Cayenne zijn goudmijnen ontdekt, reeds is er alhier van aangeko men en ter proeve gemunt. ZWITSEKLA1VD. Dr. Kern is den 24sten door den Voorzitter van den Bondsraad ten ge- hoore toegelaten en terstond daarop is de Bondsraad bijeengeroepen, om over de voorstellen van de Parijsche conferentie te beraadslagen. Men ge looft dat de uitslag niet ongunstig zal zijn. Wat betreft de schadeloosstel ling aan Pruissen te verleenen, waartegen zich vele stemmen verheffen, acht men dat dit geen zwarigheid kan opleveren, aangezien hel niet dan eervol voor Zwitserland iste bukken voor den wil van vier groote Mo gendheden, en het beter is de onafhankelijkheid van een kanton voor een millioen te koopendan gedurig bloot te staan aan inwendige beroeringen, en steeds gevaar te loopen met Pruissen in oorlog te gerakendat nog op meer geld en ook op burgerbloed zou kunnen te slaan komen. J TA LIE. Te Rome heeft men dezer dagen zeer vreemd opgezien, op het verne men der tijding van het aanstaand vertrek van den Paus, die lang afwezig zou blijven. Het doel zou zijn een pclgrimaadje naar Loretto, digt aan de Adriatische zee, alwaar men een huis aantreft van Maria, dat volgens de legende, de Engelen in 1291 uit Galilea naar Dalmatie en eenige jaren later naar Loretto door de lucht zouden hebben overgehragt. Sedert is daar een prachtige kerk gebouwd met een cederhouten Mariabeeld er in. Er reizen jaarlijks duizende pelgrims derwaarts. De garde-robe voor dat beeld is zeer kostbaar en de kerk ontzettend rijk geworden. In 1800 hebben de Fran- schen alles medegenomendoch dit verlies is sedert groolendeels hersteld. Van Loretto zal de Paus naar Bologne gaan en volgens gerucht, zou zijne reis zich tot Milaan uitstrekken. De Bisschop van Puebladie zich thans te Rome bevindtheeft eene memorie uitgegevenwaarin hij het gedrag van de Mexikaansche Regering jegens de Katholieke kerk veroordeelt en haar bij volharding met gestrenge straffen bedreigt. Die grieven bestaan o. a. in de vrijheid aan kloosterlin gen verleendom het kerkelijke leven vaarwel te zeggende gelijkstelling van alle godsdiensten, waardoor zedenbederf en onverschilligheid wordt aan gekweekt, en de vrijheid om voor zijne gevoelens uit te komen, al waren die in strijd met de godsdienst. Gelijk men ziet, zijn het alle hervormingen die reeds sedert lang in het beschaafde deel der wereld zijn ingevoerd. De Keizerin-Weduwe van Rusland heeft Nice verlaten en zich te Villefrance aan boord van bet Russische fregat Olaff begevenom daarmede over Civila Vecehia naar Rome te gaan. Zij laat een zeer gunstigen indruk achter. Ook had zich op de inschepingsplaats eene aanzienlijke menigte volks verzameld om haar een laatst vaarwel toe te roepen. Bij haar ver trek van Nice heeft zij 20,000 fr. aan de gemeente geschonkenwaarvan G000 fr. tol hel oprigten van eene spaarkas zal strekken en het overige onder de gasthuizen zal verdeeld worden. Te Modena is de kruidkundige Brigniolle de Brunhoff in den ouderdom van 82 jaren overleden. In het Koningrijk Napels heeft men proeven genomen met het aan bouwen van suikerriet, die zeer gunstig zijn uitgevallen. Gelijksoortige proeven zijn met niet minder goed gevolg ook met de uil China ingevoerde indigo-plant genomen. Dit is mede geschied met de Arachis hypogea, eene olieachtige plant. De daaruit gewonnen olie staat in smaak en helderheid niet achter bij de fijnste uit olijven gewonnen olie. Zelfs op een land van middelmatige vruchtbaarheid, brengt deze plant eene buitengewone hoeveel heid olie voort. I* 5SUISSEW. BERLIJN, 26 April. De gedurige bloedige vechtpartijen tusschen de Pruissische en Oosten- rijksche bezetting der bondsvesting Maintz, heeft aanleiding gegeven lot nasporingen omtrent de aanleiding en uitgestrektheid dier verdeeldheden, waaruit gebleken isdat niet alleen de soldaten der twee Mogendheden van elkander afkeerig zijnmaar ook onder de hoofdenen zelfs de Gouver neur de Prins van Pruissen 's Konings broeder en de Vice-Gouver- neur von Bonin elkander niet kunnen verdragenwaarom de Regeringen van beide landen tot de voordragt aan de Bondsvergadering van een nieuwe inrigling der bezetting van de bondsvestingen zullen overgaan. In de Rijn-provincie zijn in de laatst verloopen 3 jaren, 6 nieuwe Protcstantsche gemeenten en even zoo vele Predikants standplaatsen opgerigt; 10 nieuwe Evangelische kerken zijn ingewijd, en een nog grooter getal vol tooid of de bouw daarvan aangevangen. Eindelijk zijn 12 Evangelische paslorele vicariaten gesticht en 3 oudere tot pastorele gemeenten bevorderd. Te Coblenlz heeft men voor eenige dagen een aanvang gemaakt, met hel bouwen der ten behoeve van den linker Rijnschen-spoorweg bestemde brug, die de lengte van 1000 voel zal hebben. OOSTK5R1.5R. WEENEN25 April. Het programma van de plegtigheden hij den inlogt van den Keizer en de Keizerin te Pesth-Ofen, op den 4dc" Mei is publiek gemaakt. De plegtighe den zullen van den 4dcn tol den 13d™ Mei duren. De adel van Pesth zal

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3