LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 29 APRIL. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BLYXENLANDSCfIE BERIGTEN. LEYDEN, 28 April. Dezer dagen verscheen N°. 1 der Geographische Mededcelingen van Dr. Pelcrmann, van 1857, welk Hoogduilsch tijdschrift te Gotha bij J. Perthes, in afleveringen uitkomt. Dit hoogst belangrijk tijdschrift, dat nu weder een nieuwen jaargang in treedt, beiat steeds eenen rijken schal van aardrijkskunde en de daaraan ten naauwsle verwante vakken, en vindt dan ook zoo algemeenen bijval door de gansehe werelddat er thans 4000 exemplaren van worden gedrukt. Bit eerste nommer wordt geopend met eene verhandeling van E. von Sydow, over het standpunt van Europa ten opzigte van de vervaardiging van Landkaarten op het einde van 1856, met bijzonder overzigt over den vooruitgang in de vervaardiging van bijzondere Landkaarten der verschillende landen van Europa, beginnende met Rusland. Omtrent Nederland zegt de S. dal van wege den veranderlijken bodemgedurig nieuwe kaarten noodig zijn, zoodat die van Kraijenhof van 1829, van Desterbecq van 1842 wel en vooral de laatste de beste bouwstoffen voor nieuwere kaarten bevattendoch reeds te zeer verouderd zijn om geheel aan 't oogmerk te kunnen voldoen. Men kan uit die kaarten zien, dat hel niet gemakkelijk is om in al die waterwegen en dijken te huis te zijn. Van daar dat de verschijning eener uitgewerkte kaart van Nederland in 1850, die in uitvoerigheid, duidelijkheid, juistheid en smaakvolle inrigting met de nieuwste werken van dien aard kan wedijverenen door Officieren van den Generalcn Staf wordt vervaar digd, bijzonder welgevallig is. Daar er echter van 62 bladen pas 15 het licht zagenzouden er nog 20 jaren noodig zijn voor de voltooijing van dien arbeid; maar als de ƒ10,000 op de begrooting van 1857 wordt aange nomen, zou die atlas in 6 jaren gereed kunnen zijn. Jammer echter dat voor zulk een belangrijk werksteendruk en geen plaatdruk is genomen daar de eerste hiertoe veel minder geschikt is, en het velen staten reeds berouwd heeftdaartoe geen plaatdruk te hebben verkozen. Voorts bevat dit nommer nasporingen van Dr. Tilus Tobler, ter nadere kennis vau Jerusalem en den omtrek; over de graven der Koningen, de S». Annakcrk, beide met afbeeldingen in houtsnede van de platte gronden. Dan volgt een uitgewerkte natuur- en aardrijkskundige schels van den grooten Oceaan door Dr. Pctermann met eene kaart. Ten slotte vindt men beredeneerde aankondigingen van de nieuwste werken betreffende de aard rijkskunde. Het gansehe nommer handhaaft waardiglijk den roem die dit tijdschrift zoo welverdiend, tol hiertoe mogt inoogslen. Van de aan de markt te Amsterdam zijnde partijen wol hebben deze week 40 balen gewasschen Smirna en 35 b. dito Elvas koopers gevonden. Het is thans bekend geworden dat de schilderij van Hobbema die dezer dagen te Parijs 96,000 fr. was geloopendoor een Bcrlijnsch liefheb her den Heer Gustav. Schultze is aangekocht. Uit 's Grevelduin Capelle schrijft men ons, dat D'. A. P. A. du Clotix aldaar heden Zondag bevestigd wordt, door zijn ambtgenoot en vriend Ds. Kraijenbelt. De aanklagt tegen hem door Ds. Thieme van Wijngaarde in geleverd heeft niet verhinderd, dat hij van zijne vorige standplaats is kun nen losgemaakt worden. De aanklagt heeft tot grond een schrijven van Bs. du Cloux, als antwoord op een brief van Ds. Thieme, waarin deze zich over eenige aanmatigende handelingen van zijn ambtgenoot beklaagde. Ds. du Cloux moet daarin niet alleen de vormen hebben over 't hoofd gezien, maar zeer beleedigende uitdrukkingen zich hebben veroorloofd; daartegen heeft de beleedigde zich kerkelijk beklaagd en er is sprake van, dat welligt ook eene burgerlijke vervolging te dier zake tegen Ds. du Cloux zou kunnen worden ingesteld. Vtr. C.) Te Leeuwarden heeft nu de derde achtervolgens benoemde Wethouders zijne benoeming niet aangenomen. De Ooster-Sehelde-Maalschappij is thans in Zuid-Beveland met 1400 arbeiders op verschillende punten aan het werk, terwijl dagelijks een aan tal schepen met verschillende materialen voor den sluizen-bouw benoodigd te Hansweert en Wemcldingen aankomen. Nog is een ander groote ploeg arbeiders werkzaam aan de bedijking, voor rekening van genoemde maatschappij, van eenen tweeden polder nabij Krabbendijketer grootte van 800 bunders. Sedert de gemelde eerste bedijking bij Bathter lengte van ongeveer 5000 ellenis voltooidis de passage voor voetgangerss lusschen de oevers van Zuid-Beveland en Noord-Brabant, met laag water, door 't meerder ge mak zeer toegenomendezer dagen had die overtogt veilig plaats met een kar met een paard, terwijl met hoog water de scheepvaart mede nog van den waterweg gebruik maakt. In de vorige week vertrokken uil de gemeenten Axel, Zaamslag en I Hoek, ongeveer een 30-tal landverhuizers naar Antwerpen, en van daar met de Belg. stoomboot Leopold I, naar New-York. Den 21slc™ dezer is te Echt, Prov. Limburg, de bliksem in een molen geslagen en heeft er een jonge dochter van 27 jaren gedood die juist toe vallig daar was. De molen is niet in brand geraakt, maar cenigermate beschadigd. Bijzondere brieven van Java, met de laatste Iandposl aangebragt, mel den, dal de kina-cultuur op dat eiland bij uitstek goed slaagt, derwijze, dat men thans doorgaans 1000 planten maandelijks aanwint, en de plant- I soenen uitmuntend groeijen. Jllen heeft deze uitkomst te danken aan de inspanning van Dr. Junghuhn en de belangstellende zorgen van Z. E. den Gouverneur-Generaal Pahud. Zoo deze cultuur getuigt van een geest van werkelijken vooruitgang, en nieuwe voordeden aan Nederland kan opleveren, mag men aannemen, dat ook elders in de beschaafde wereld de weldadige gevolgen daarvan zullen worden ondervonden. (II. C.) 'sGRAVEN 1IAGE, 28 April. Bij Koninklijk besluit van 24 dezer is benoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw de Heer Mr. W. C. Mees, Secretaris der Ned. Bank te Amsterdam. Z. M. heeft bij besluit van den 24slc" dezer, benoemd: bij den Plaat- selijkcii Staf, lot Kapitein en Plaatselijk Adjudant lstc kl.«Ie lsle Luit8. G. W. Rrelz, A. van Wechel en W. C E. Waitz, Plaatselijk Adjudant der 2de kl. te Amsterdam. Nijmegen en Maastricht; tot Plaatselijk Adjudant 2de kl. te Wierikersclians, den l5Uo Luit. W. Pordonthans op non-acti viteit; tot 2d™ Luit. en Plaatselijk Adjudant der 2llc kl. te Hellevoelsluis, den Serg.-Majoor J. van der Lugt, van het lstc reg.en te Geertruidenberg den gepens. Sergeant-titulair Jhr. E. II. Krayenltoff; bij den Staf der infan terie, tot Kapitein 3dc kl.den lstcn Luit. L. Witkop, van dien Staf, werk zaam bij het Depart, van Oorlog; bij het lste reg., lot Kapitein 3de kl. den lstcn Luit. A. F. Eymaelvan het koloniaal werfdepot; bij het 2dc reg., lot Kapitein 3jc kl., den lstcn Luit. E. W. C. C. Storm de Grave, van het reg. grenadiers en jagers; tol lstcn Luit., den 2den Luit. C. L. Maarschalk, van het corps; bij hel 3d0 reg., lot Kapitein 3,Je kl.den lsten Luit.-Adju dant F. R. de llaes; tot lslCD Luit., de 2dc Luits. II. P. J. llennus en V. L. Schwartz; bij het 4Jc reg., lot Kapitein 3dc kl., den lslcn Luit.-Adjudant J. N. Schmidt; tol ls,c Luils.de 2,lc Luit8. C. J. Frölich Hubert en A. W. van Dionant; bij het 5de reg., tot Kapitein 3de kl., den lslen Luit. J. C. J. Kempecs, van den Staf bij de Kon. Acad. voor de zee- en landmagt, en den ls,cn Luit.-Adjudant J. F. Beekman bij het 7dc reg.lot Kapitein 3dc kl., den lstcn Luit.-Adjudant J. F. J. Dubois, van hel 6de reg.; bij hel 8stc reg., tot ls,cn Luit., de 2ie Luils. J. H. van Iiaeflen en A. Grevers; bij het algemeen depót van discipline, tol lslcn Luit., den 2dcn Luit. M. B. Erdtsieck. Z. M. heeft benoemd tot Nolaris te Culemborg, J. D. de Man Lapidoth, Candidaat-N'olaris en Wethouder te IJssclstcin. Tot Ontvangers te Eiber- gen c. a.den Heer II. G. Hendriks, thans te Milligente Milligen, den Heer J. J. van Raab van Cansleinen te Babherikden Heer A. G. W. Ratnaer, vroeger Ontvanger te Oldenzaal. Naar men verneemt, heeft het II. M. de Koningin behaagd, tot eene loterij ten behoeve van den bouw eener Proleslantsche kerk en pastorij in den Haarlemmermccrpolder, welke dezer dagen te Amsterdam zal gehouden wor den, eene schoonc bijdrage, bestaande in twee keurige lampen, te schenken. Het heeft Z. II. Pius IX behaagd den lieer W. J. IlazemanConsul- Generaal van den Kerkdijken Slaat te Amsterdam, te benoemen tot Ridder der Orde van den Heilige Gregorius den Groote, civiele klasse. Bij de Tweede Kamer is een verslag ingekomen der munlwerkzaam- heden in 1856. Aan 's Rijks Munt werd gedurende de drie eerste en de vier laatste maanden deels voor den Staat, deels voor den handel gewerkt; aan 's Rijks Hulpmunt, uitsluitend voor den muntslag der nieuwe Indische koperen pasmunt, gedurende de vier eerste en de vier laatste maanden. In hel geheel werden er 91,051,647 stukken geslagen, lot een nominale waarde van ƒ8,423,023.50. Aan 's Rijks Munt zijn geslagen de volgende specien I. Aan standpenningen: 910,065 s'ukken van 2j gulden en 4,958,283 guldens. II. Aan pasmunt: in zilveren pasmunt voor Nederland: 1,001,008 tien— cents-stukken; in zilveren pasmunt voor Ned. Indië: 3,002,291 stukken van TV gulden; in koperen pasmunt voor Ned. Indië: 2,480,000 stukken vau 2j cent; 67,900,000 stukken van 1 cent en 10,800,000 stukken van cent. Van de voormelde specien zijn geslagen en afgeleverd voor rekening van den handel: 909,345 rijksdaalders en 4,054,601 guldens; voor rekening van den Staal, op last van het Depart, van Financiën: 1,000,000 tien-cents-stnkken en op last van het Min. van Koloniën: 900,000 guldens, 3,000,000 gul dens, 2,480,000 2J cents, 67,900,000 cents en 10.800,000 cents.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1