COURANT. LEYDSCHE 1857. MAANDAG 27 APRIL. De Prijs der Coura?it is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Bij deze Courant behoort Bijblad S0. 12. BINNENLANDSCHE BERIGTËN. LEYDEN25 April. De aanvoer van boler was op heden ter markt nog aanzienlijker dan in de vorige weeknamelijk 17,060 Ned. In de volgende week zal het 4de balaillon Jagers, onder bevel van den Majoor de Bock, alhier in bezetting, naar 's Gravenhage vertrekken, en vervangen worden door het lste bataillon Grenadiers, onder bevel van den Majoor Sweemer. Tegelijker lijd zal ook de 3dc compagnie van hetreg. Rijdende Artillerie, onder bevel vau den Kapitein d'llamecourt uit 's llage herwaarts terugkeeren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze weck dagelijks 115 lot 131 personen. De wolveiling te Antwerpen, den 22slcn dezer gehouden, is door veel koopers van binnen- en buitenlands bijgewoond. 1305 b. Buenos-Ayres werden tot 1.15 a 6.55 fr. per kilogr. verkocht. Niet alleen de landerijen, maar ook de schilderijen worden thans op openbare verkoopingen over 't algemeen tot veel hoogere prijzen dan vroeger verkocht. Het Kabinet van den Heer Palureau te Parijs, waaruit wij in ons vorig N°. de opbrengst van enkele nommers mededeelden, heeft in zijn ge heel opgebragt 846,656 fr.terwijl die Heer, volgens zijne aanteekeningen vroeger 483,067 fr. daarvoor had besteed, zoodat hij thans op zijn kabinet 400,000 fr. heeft gewonnen. Door den Gemeenteraad van Woerden is besloten om de olie-verlich ting door gas te doen vervangen. Te Schiedam had 11. Woensdag nacht een dief door inbraak in een huis op de Planlaadje welen in te dringenen was al bezig om een pendule weg te dragen, toen de stads wakers hem ontdekten en vervolgden, waarop hij in 't water sprong om de haven over te zwemmen't bleek echter dat hij daarbij is verdronken, want later is zijn lijk opgehaald. Aan den Helder is door de genie in het openbaar aanbesteed de vol- tooijing van de kuslbatterijgenaamd Kaap Hoofd, voor ƒ55,300. Woensdag 11. is te Kampen teruggekomen het beurtschip naar Am sterdam dat des morgens ten 10 ure derwaarts was vertrokken de nood lottige tijding medebrengende, dat de beurtschipper J. van Hulzen, in het Yal van Urk, ten gevolge van de hevige windvlagen was over boord ge slagen en verdronken; niet dan met inspanning van alle krachten was het gelukt het lijk van den drenkeling aan boord te krijgen, hetwelk nu door de knechts naar de woning der bedroefde weduwe werd gebragt. Aan de Dedemsvaart in Drenthe is zulk een gebrek aan arbeiders, dat zelfs de veenbazen die den hoogslen loon biedengeen genoegzaam aantal kunnen vinden. De Engelsehe stoomboot Giraffe is van Ylissingen naar Londen ver trokken om de noodige materialen te halen waarmede men nogmaals trachten zal het gezonken schip Rarensbourne te ligten. Men is thans druk bezig met het verkoopen der lading; vele vreemdelingen zijn tot dat einde daar gekomen. Alles brengt hooge prijzen op; o. a. zijn 350 West-Indische huiden, die dooreen 28 Ned. zullen wegen, verkocht tot den ongeken- den prijs van 136125 en 133 per 100 Ned. zonder de kosten komende alzoo te staan op 40 per stuk. Het Nederl. galjoolschip Amicitia, Kapitein Poelman, van Cellenaar Botterdam bestemd, is in den nacht van den 9 op 10 dezer te San Carlos de Ia Bapila op strand gezet. Het was twee nachten door een vijandig vaartuig gejaagd, dat ten laatste zoo nabij kwam, dat het onmogelijk was om te ontkomen, waarop de Kapitein scheepsraad belegde, en met algc- meene stemmen werd besloten, om het schip op strand te zetten, liever dan het ter plundering over te geven. Door het rotsachtige der kust was deze onderneming zeer gevaarlijk, doch zij gelukte, en de gehecle bemanning, waaronder ook de vrouw en kinderen van den Kapitein, kwam behouden aan wal. Den volgenden dag was het weder gunstig, waarop de lading en het tuig van het schip afgehaald en geborgen werd. Bij hel stranden had den de rotsen door hel schip heen gestootenzoodat dit reeds was afgekeurd. 's GRAVENHAGE, 25 April. Het heeft Z. K. II. Prins Frcderik der Nederlanden behaagd, aan de Yereeniging voor zieken-verpleging te Amsterdam eene aanzienlijke gelde lijke gift te schenken. De Graaf von Königsmarck, Pruissisch Gezant bij ons Hof is Woens dag naar Berlijn vertrokken, ten einde daar tegenwoordig te zijn bij de werkzaamheden van het Heerenhuis, waarvan hij lid is. Zijne afwezigheid zal waarschijnlijk ongeveer 14 dagen duren. De Minister van Koloniën zal op aanstaanden Woensdag geen gehoor verleenen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen en aan de icden rondgedeeld, de eerste aflevering van eene officiële geschiedenis der wet van 1806 voor het lager schoolwezen en onderwijs, en van de reglementaire bepalingen over dit onderwerp, opgemaakt naar authentieke bescheiden. Het wordt den leden der Tweede Kamer aangeboden, door hun medelid, Mr. A. A. J. Meij- Iink, Advocaat bij den Iloogen Raad. Telegrafisch Berlgt. Een ontwerp van wetdoor de Regering aan de Tweede Kamer aange boden, strekt tot goedkeuring van het aandeel van Nederland van ƒ1,900,000 in den afkoop van den Sondlol, te vinden uit de nog beschikbare middelen van de jaren 1855 en 1858. AMSTERDAM24 April. Z. M. heeft den Heer J. Eduard de Vries, Directeur van den schouwburg alhier, benoemd tot Ridder van de Orde der Eikenkroon. De Nalnurk. afdeeling der Kon. Akademie van Wetenschappen hield heden alhier eene vergadering. Tegenwoordig waren de Ileercn v. d. Hoeven, Vrolik. llarling, Schroeder v. d. Kolk, Donders, v. d. Boon Mesch, Cl. Mulder, Miguel, Ermerins, v. Hasselt, Bierens de Haan, v. Rees, Ilal- bertsma, Storm Buysing, deVriesc, Oudemans, Matlhes, Kerkwijk, v. Breda Roze, SchneevoogtSchlcgel en v. Gcuns. Van de Letterkundige afdeeling Bakhuizen v. d. Brink, v. d. Bergh, de Greuve, Leemans, KarstcnAekers- dyck, v. llall en Delprat. In deze vergadering zijn ingekomen verschillende brieven en boekgeschenken. Voorts heeft de Heer v. d. Boon Mesch een uitvoerig rapport uitgebragt over de middelen ter voorkoming van zelfontbranding van steenkolen, en is j met 15 tegen 7 stemmen besloten het rapport in zijn geheel aan den Mi nister te zenden; eene missive van den Minister van Binnen). Zaken, ten geleide van materialen van papier, waarover hel advies der afdeeling wordt verzocht, gesteld in banden der Heeren v. d. Boon Mesch en Miqucl; eene kennisgeving van den Minister van Binnetil. Zaken, van de door Z. M. aan den lieer Staring opgedragen voortzetting der werkzaamheden van de geo logische Commissieen tevens verzoek dat de Akademie de overgebleven geologische voorwerpen den Heer Staring doe toekomenwaartoe besloten wordt. Omtrent de door hel bestuur der Letterkundige afdeeling ingezonden mis sive, betreffende de mededeeling van den Heer Sloetover de reglen van in-, uit- en doorvoer in België, is besloten van de zijde der andere afdee ling geene nieuwe leden aan de Commissie toe te voegen, maar met volko men vertrouwen de behandeling van het aangelegen onderwerp aan de zus- ter-afdecling over te laten. De Heer Storm Buysing heeft namens de Commissie ad hoe, rapport uit gebragt nopens het voorstel des Heeren Leemans, betreffende oude metsel specie. De lieer Ermerins hield ter vervulling zijner spreekbeurt eene voor- dragt over de identiteit van licht en warmtestralen. De lieer Kaiser bood voor de verhandelingen eene astronomische verhan deling de Heer Miquel eene mededeeling omtrent een nieuw ontdekte Indische plantensoort aan. Daarna is de vergadering gesloten. is, naar het oordeel der liberale partij, duidelijk, ofschoon listig bedekt, zigtbaar in de nu aanhangige voordragt van het conservative ministerie. De Minister van Justitie heeft in eene redevoering, die twee uren geduurd heeft, de wet trachten te verdedigen. De beraadslaging zal waarschijnlijk vele dagen aanhouden. In de zitting der Kamer van 1. 1. Donderdag is de beraadslaging over dit wels-onlwerp voortgezet. Twee leden van de liberale partij hebben hel woord gevoerd, ter wederlegging van hetgeen de Minister van Justitie lot aanbeve ling der voordragt had gesproken, de Heer Thiéfry, zeide: De voorgestelde HUITËNLANDSCI1E BERIGTEN. K E li «3 H E, BRUSSEL, 24 April. In dc zitting der Kamer van Volksvertegenwoordigers van den 21s,etl dezer is eindelijk de openbare beraadslaging begonnen, over het wets-ont- werp tot regeling der liefdadige instellingen, een punt waarover sedert ja ren tusschen dc twee groote staatspartijen in België strijd gevoerd wordt. Het streven der liberale partij is, al wat door particulieren gegeven wordt, om duurzaam tot verügting der armoede te strekken, onder het beheer der burgerlijke overheden te brengen, uit vrees dat het anders tot verrijking van geestelijken en kerkelijke vereenigingentot vermeerdering van het aantal kloostergestichten en tot uitbreiding van het in de doode hand lig gende gedeelte van het nationale vermogen zon strekken. Deze strekking

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1