is dat onlangs door de dreigende houding van het opgeruide werkvolk der fabrieken belet; maar in de fabriekstad Verviers is zij beter geslaagd; de aldaar jl. Zondag gehouden vergadering is door een zeer talrijk publiek, waaronder vele vrouwen van den fatsoenlijken stand, bijgewoond; de be stuurders der maatschappij hebben ongestoord en onder warme toejuiching het woord gevoerd, en ten slotte is voor hare kas door vrijwillige inschrij vingen eene som van 12,973 fr. bijeen gebragt. Het Koningrijk Belgie bevat volgens de laatste telling 4} millioen inwoners. Het aantal Geestelijken dat in 1846 11968 bedroeg, is thans tot 14,853 geklommen. Er bestaat een plan tot oprigting eener onderlinge ondersteunings maatschappij der Ylaamsche tooneelkunslcnaren, om hun ingeval van be hoefte en op den ouden dag hulp en bijstand te verzekeren. Buitsche en Hollandsche tooneelkunstenaars zullen als leden toegelaten worden. De op- rigters zullen in de verschillende sleden des lands Ylaamsche looneelslukken doen opvoeren, om uit de opbrengst daarvan het eerste fonds te vormen. Zekere A. de Schrijver, te Denterhautem had onlangs bij eenige ver andering in zijn huis een pot met 32 goudstukken uit den lijd van Karei V, Albert en Isabelle gevonden. Later kreeg hij den typhus en zeide gedurig, ijlende, dat-onder den drempel nog een schat verborgen was. Na zijn herstel gaat hij aan 't graven, en vindt weldra een pot met 47 goudstuk ken als voren, ter waarde van 1000francs. Sedert 6 of 7 jarenleveren onze Vlaamsche markten wekelijks 50,000 konijnen of 2,600,000 in 'tjaar aan Engeland, vooral uit Gend, Eccloo, Thielt en Ruysselede. Eccloo alleen levert er 78,000. Te Luik is eene maatschappij lol bevordering der Waalsehe taal en letterkunde tot stand gekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 April. Heden middag heeft de benoemde Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Morlot, in de kapel van de Tuilerien den eed afgelegd. Oogenblikkelijk daarop is de Keizer voor hem nedergeknieldom zijnen zegen vragendedie aan hem zoowel als aan de Keizerin en den jongen Prins is geschonken. De Geestelijkheid tracht met sterken aandrang den Keizer aan te sporen om toch krachtdadig aan den strijd legen China deel te nemen, ter bescherming der Zendelingen en bijstand der vervolgde Christenen aldaar. Omtrent den ontdekten aanslag op het leven des Keizers is bij onder zoek gebleken dat men een helsch werktuig onder zijne loge in het Theatre Francais zon hebben willen plaatsenwaartoe men door zekere kelders zou zijn doorgedrongen. Een zijdewerker is gevat, en moet reeds eenige be kentenissen hebben gedaan, waaruit blijken moest dat hij niet de hoofd aanlegger is. De conferentie in de zaak van Neufchatel is weder vergaderd geweest en daarin is aan de Pruissische en Zwitsersehe Gezanten mededeeling ge daan van het middel van vergelijk. Hoofdzakelijk komt zulks hierop neder: schadeloosstelling door Zwitserland te betalen 1 millioen in plaats van 2 millioen; behoud van den titel van Vorst van Neufchatel door den Koning van Pruissen. Daarentegen is Zwitserland vrij in het kerkelijke beheer van het kanton en in het herzien der staatsregeling. Over een achttal dagen zal de conferentie weder bijeenkomen. Voor het kolossale standbeeld, ter eere van Maria, dat in Frankrijk op de rots van Corneille zal worden opgerigt, gaf de Keizer 200 stuks ge schut, te Sebaslopol veroverd en wegende 150,000 Ned. ffi. Verder schonk de Keizer nog 10,000, de Keizerin 2000 fr. en al de overige leden van het Keizerlijk geslacht, benevens bijna al de Ministers bijdragen. Het kerspel van Puy bragt 126,000, andere 80,000 fr. bijeen. Er is nog 40,000 fr. noodig. Menigeen vindt in die som en in den tijd dien er noodig was om haar te vinden, geen bewijs van hooge ingenomenheid met de oprigting van dat standbeeld. Nog eene andere hulde meent men aan Maria te moeten bren gen en wel in een groot belangrijk werk, getiteld: de geschiedenis van de eeredienst van O. L. V. van Frankrijk" maar daartoe is nog minder lust dan voor het standbeeld. Baron Sérurier, Secretaris der Commissie, herinnert in zijn verslag het publiek, dat de Paus aan elk inleekenaar 100 dagen aflaat toezegt en in de hoofdkerk van Puy eene mis, tot aan het einde der wereld. Inderdaad, als het Fransche Volk de eeredienst van Maria van harte is toegedaan en haar invloed zoo groot acht, als de Kerk dien omschrijft, dan moest het minder moeite en lijd kosten, om van meer dan 30 millioen menschen een paar ton gouds te verkrijgen. Dezer dagen zal het Keizerlijk hospitaal, in het bosch van Vincennes, worden geopend. Dit uitgestrekt en prachtig gebouw moet zoodanig zijn ingerigt, dat het alles overtreft, wat tot heden van dien aard bestaat. Het is dan ook bestemd voor een model hospitaal. Het geheel is afgewerkt in 3 jaren. Heden is de Grootvorst Conslanlijn, aan boord van de Orloff, te Toulon aangekomen. De Heer d'Herbinghen heeft aangetoond, dat Godfried van Bouillon, den vromen en dapperen aanvoerder van den eersten kruistogl, overl. 1100, te Boulogne sur Mer zou zijn geboren, en deze stad zal hem nu een gedenk- teeken oprigten. Gewoonlijk echter wordt zijne geboorteplaats te Basy bij Nivelles in Vlaanderen gesteld. [Zie lofrede op G. v. B. 'door den Hoogl. Schrant. Gend 1826, bl. 60, die daar ter plaatse er bewijzen voor bijbrengt.] Gisteren is hier de verkoop aangevangen van de uitmuntende verza meling kostbare schilderijen van den Heer Th. Patureau, welke door de eerste liefhebbers werd bijgewoond. Men merkte o. a. op Lord Hertford, den Graaf van Nieuwerkerke, Baron Rothschild, enz. en kunslkoopers uit alle landen. Er zijn zeer aanzienlijke prijzen, vooral voor stukken uit de Vlaamsche school, besteed. Een herberg van A. van Ostade gold 51,500 fr.een land schap van van de Velde 23,500 fr.een Wouwerman (bestemd voor het museum) 30,000 fr. De Fransche school bragt betrekkelijk weinig op, twee uitmuntende Desportes konden slechts 10,700 fr. gelden. In het ge heel zijn die dag 40 schilderijen verkocht, welke te zamen 400,000 fr. lieb- beu opgebragt Heden is het stuk van den beroemden landschapschilder Hobbema voor 96,500 fr. verkocht aan een onbekende te Berlijn. Langs al de spoorwegen naar de havens die regtslreeksche vaart op Amerika hebben, komen landverhuizers uit Wurtemberg, Beijeren, Baden en Zwitserland. Dezer dagen heeft de trein van Straatsburg te Parijs aangebragt 200 Tyrolers die naar Havre vertrokken, om zich daar naar Peru in te schepen. De zeereis zal bij gunstig weder 3 maanden duren; een ondernemer van kolonisatie betaalt de kostendie hem in jaarlijksche termijnen zullen wor den vergoed. Te Lima aangekomen, moeten zij nog eene landreis van 15 dagen afleggen. Elk gezin bekomt 60 morgen vruchtbaar land in eigendom. Al die Tyrolers zijn gezonde en sterke menschen, verschillende beroepen uitoefenende. De ongehuwdendie de helft uitmaken 'zijn bijna allen ver loofd en moeten vóór hun vertrek in den echt treden. Twee geestelijken vergezellen dit reisgezelschap. Zij verlaten hun land, omdat zij niettegen staande zij hard werken, het noodige niet kunnen verdienen en dit alleen omdat tegenwoordig de eerste levensbehoeften zoo duur zijn en blijven. Het is een erkend feit dat sedert 1850 meer dan 2 millioen Europeanen naar de overzecsche landen zijn getrokken. Ook te Hamburg is de toevloed van landverhuizers naar Amerika sedert eenige dagen zoo buitengemeen groot, dat het onmogelijk is een toereikend aantal schepen bijeen te brengenom hen te vervoeren. Velen hebben zich uit dien hoofde naar Bremen moeten begevenom zich aldaar in te schepen. Te Grasse, eene stad van 13,000 inwoners in het aan de Middell. zee gelegen Dep. du Var, niet ver van Nice, hield zich gedurende de vasten eene missie van Kapucijnen opwier predikatiënvoornamelijk legen de door de kerk niet erkende geschriften gerigt, veel bijval vonden. De aanvoerder der missie riep kort vóór haar vertrek alle geloovigen oplot de afgifte van alle niet van kerkelijke goedkeuring voorziene boeken en geschriftenom plegtig verbrand te worden. Een buitengemeen groot aantal ingediende boeken, waaronder werken van Thiers, den tegenwoordigen Senator Merime'e, Michelet, Jules Simon, Lamarline enz. zijn op Witten Donderdag 's avonds ten 9 ureop de groote markt op een brandstapel opeengehoopt. Te 9 ure begaf de geestelijkheid zich in processie bij fakkellicht derwaarts. Aan den brandstapel gekomen, ontstaken de Kapucijnen dezen met de fakkels, en terwijl de vlammen opstegen, zong de Pastoor met luider stem het Paree Domine. Een ontzettende volksmenigte omringde den brandstapel. Wel werden hier en daar eenige aanmerkingen legen het auto da fé vernomen doch het volk zeide in zijne platte taal: »Fan brula les roulauciers!" (De vrijdenkers zullen verbrand worden). Gelukkig echter dat het volk hier zinnebeeldig sprak en de tijden voorbij zijn, dat die vrijdenkers zelve verbrand worden; maar welk licht werpt hier de gloed van dien brandstapel op die Kapucijnen IT A LIE. Het staatstuk van den Heer Raynevalover den toestand van den Kerkelijken Staat, vindt vele bestrijders, die het dien Staatsman ten kwade duidendat hij zich zóó ongunstig over de Pauselijke Staten heeft uilgelaten. De aandeelen in de Romeinsehe spoorwegen worden in het geheele ge bied van den Kerkelijken Staat, veel gemakkelijker geplaatst, dan men ge dacht had. liet berigt, dat te Parijs een groot getal aandeelen geplaatst was, heeft hier het vertrouwen in die onderneming zeer versterkt; daaraan meent men te moeten toeschrijvendat hier en daar de bevolking zich ver dringt tot het het bekomen van aktiën. P BS IJ IS SENT. BERLIJN, 21 April. De Regering heeft aan de Kamers eene wet voorgedragenwaarbij be paald wordt, dat van den lsten October dezes jaars af geene builenlandsche banknoten of aan toonder luidende niet rente dragende schuldbrieven van buitenlandsche corporalien, maatschappijen en bijzondere personen tot het doen van betalingen mogen gebruikt worden. Op overtreding van dit ver bod wordt eene straf van 50 rijksdaalders gesteld. Door koninklijke beslui ten kunnenop grond van overeenkomsten met. vreemde Regeringenuit zonderingen worden vastgesteld. ©OSTENKÏ.5H. WEENEN, 20 April. Naar men verneemt zal het Keizerlijk reisgevolg met de galarijtuigen en paarden reeds den 28slen te Ofen aankomen. De Adjudant des Keizers, Graaf v. Königscgg, is gisteren derwaarts vertrokken. In een der hotels van Pesth heeft de Prins Esterhazy de eerste verdieping voor de maanden Mei en Junij voor de som van 12,000 fl. gehuurd. De Aartshertog Ferdinand is lieden te Milaan aangekomenom er zijne residentie te vestigen. Een der gymnasia te dezer slede, en juist dat hetwelk door leer lingen van den hoogsten rang uil alle kroonlanden wordt bezocht, heeft aan alle anderen het voorbeeld gegevenom voor de kweekelingen missie- predikatiën te doen houden door geestelijken van de orde der Redemptoris ten. Dit geschiedde in de Paaschweek dagelijks een uur 's voor- en een uur 's namiddags, en wel voor de hoogere en lagere klassen afzonderlijk. Een van de twee missionnarissen onderwierp de regeling der studiën op de gymnasia, zoo als zij bij Keizerlijk besluit is goedgekeurd, aan eene kri tiek die daarop neêrkwam dat het lezen der Ileidensclie klassieken de kweekelingen tot Heidenen maakt! De toenemende bevolking van het Weener Vondeling-huis maakt cenen droevigen indruk. Uit eene statistiesclie opgave van de laatste jaren, blijkt, dat het gemiddeld getal vondelingen daags 12 bedraagt.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2