Tscliing en in 1796 door Kia-King vernieuwd is, was de nederzetting te Macao een eigendom van Portugal, en werd zij door een Portugeschen Gouverneur bestuurd, terwijl het Hof van Peking liet regt behield om er eenen Mandarijn aan te stellen, ter behartiging van de belangen der Chine- sche onderdanen. Maar sedert eene halve eeuw is het er geheel anders ge steldde Vertegenwoordiger van het Chinesche Gouvernement regeert te Macao en onderdrukt de bevolking van builenlandsche afkomst, terwijl het gezag van den Portugeschen Gouverneur een ijdcle klank geworden is. Toen de Vertegenwoordiger van het Portugesche Hof, de Heer Amaral, eenige jaren geleden, manmoedig trachtte de vlag zijns lands weder op te beuren, is hij door de Chinezen vermoord. Aangemoedigd door de bcmoeijingen der andere natiën, wil Portugal zich voortaan aldaar weder doen gelden. In Macao zal een Portugeesch garni zoen van genoegzame sterkte gelegd worden, onder het bevel van eenen koenen Gouverneur, die het Portugesche gezag in vollen omvang herstel len zal. Onlangs wilde een zekere Delpechte Bnisson bij Cabans (arrond. van Bergerac) door middel van buskruid een stuk rots doen springen, dat zich op den bodem ecner put bevond. Nieuwsgierig om de uitwerkselen van dit mijnwerk te bezigtigen, daalt zijn schoonbroeder na de losbarsting in den put neder, en verliest onmiddellijk zijne bewustheid; de verschrikte Delpech begeeft zich insgelijks in den put, doch stort schijnbaar levenloos op zijn broeder neder; de jongste broeder tracht hen te redden, maar wordt het derde slagtoffer. Gelukkiglijk bevindt zich onder de toeschouwers een man van moed, Delfour, een oud-soldaat en thans kleedermaker, die zich met touwen in den put laat afdalen, en wien het werkelijk gelukt, de drie ge- slikten te redden. Delfour smaakte de voldoening, hen weldra allen be houden te zien. SPASJE. MADRID, 16 April. Er is alhier eene Carlistische zamenzwcring ontdektten gevolge waar van niet minder dan 500 verdachte lieden, waaronder vele Geestelijken, zoowel in de hoofdstadals in de provinciënin verzekerde bewa ring zijn genomen. Het eerste stierengevecht, op 13 April, was voor het uitbreken van den opstand bestemd, en de beweging had zich naar het noorden moeten uitbreiden. Het doel der zaamgezworenen was onder anderen ook het onverwijlde herstel van de inquisitie en van het H. Officie. Zij stonden in gemeenschap met personen ten Hove en hadden er op gere kend, dat zij zich in 2 uren van het paleis zouden meester maken. Bij geruchte werd verzekerddat verscheidene der tot de bezetting van Madrid behoorende regimenten omgekocht waren geworden. Over 'l algemeen is de locstand alhier zeer hagchelijk. De Geestelijkheid moet het oogenblik gunstig geacht hebben om een goeden slag te slaan en mannen van hare partij aan 't roer der zaken te brengen. Maar de Minis ters hadden er de lucht van gekregen, en hun plan verijdeld, vooral ten gevolge van de verklaringen van eenige Priesters die in hechtenis waren genomen. Men spreekt ook van de verdwijning van de bijzondere kas van de Prinses der Asluriën en van geldgebrek waarin de Koningin zou verkeeren. ITALIË. De Paus heeft den nieuwen Gezant van Spanjeden Heer Monin een pleglig gehoor ontvangen, en eenen Zaakgelastigde te Madrid benoemdmaar geen Nuntius zal naar Spanje worden gezonden, zoo lang niet gebleken is, dat het Spaansche Kabinet het concordaat in letter en geest ter goeder trouw wil uitvoeren. De Paus heeft aan onderscheidene staalkundige veroordeelden vergiffenis geschonken. Eene algemeene amnestie, die men met Paschen wachtte, heeft niet kunnen plaats hebben, uit hoofde van de ongeregeldheden te Pa- lianto en in de Romagna. Te Rome is de Heer Lazzaronilid van den Raadin een der gangen van het paleis vermoord, door een dief, die zich van zijne portefeuille, 1200 scudis bevattende, heeft meester gemaakt. De lieer Lazzaroni is door een dolksteek in den buik getroffen. Uit Genua wordt gemeld, dat de Ilaliaansche Regeringen de bestaande bepalingen tegen den uitvoer van schilderstukken enz. weder in werking gebragt hebben, daar het bleek dat er groole sommen gelds besleed wer den om Engelsche kunstverzamelingen met Italiaansche meesterstukken te verrijken. De nieuwe schouwburg te Reggio (Modena) is bijna gereed. Dit ge- houw heeft ƒ700,000 Ned. gekost en overtreft in sierlijkheid al de schouw burgen in Italië. Het officiële blad van Palermo wijdt vier kolommen aan eene bestrij ding der bewering van den Mom. Post, nopens mishandeling en pijniging van gevangenen. De Regering verklaartdat zij zelve zoodanige marteling van gevangenen beschouwt als een schandvlek van vroegere barbaarsche tij den. Zij beroept zich op het getuigenis van al de reizigers die in de gevan genissen zijn toegelaten. Eenige dier bezoekers worden met name genoemd. In de wcderzijdsche betrekking tusschen Oostenrijk en Sardinië is geene verandering gekomen. Alleen heeft thans de Sardinische drukpers een bezadigder toon dan vroeger aangeslagen. Ook wil men dat bet oefe- ningsleger van 20,000 man nabij Alessandria niet zal bijeenkomen. Indien zulks waar isdan zou eene opruiming der bestaande nietswaardige geschil len wel mogelijk zijn. PKUISSËlV. BERLIJN, 19 April. De belasting op het zout vindt in het Heerenhuis groolen tegenstand. Men schrijft daarom aan de Regering het voornemen toe, om het desbetref fende ontwerp in te trekken. Te Coblenz is door de policie een zoogenaamden ronselaar of ziel- verkooper gevangen genomen, die op het punt stond 14 meisjes naar Am sterdam over te brengendie hij gedeeltelijk van hare familien gekocht had. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 April. De reis van den Keizer naar Hongarije is tot den 5den Mei uitgesteld. Men wil dat Z. M. ook nog in dit jaar eene reis naar Tyrol zal ondernemen. Volgens officiële bekendmaking is het vertrek van Graaf Eslerhazy uit Petersburg alleen daaraan toe te schrijven, dat hij als Hongaarsch Magnaat bij de komst des Keizers aldaar wil tegenwoordig zijn. De Sardinische Gezant heeft thans deze stad verlaten. De prijs van het leder is op de Paaschmis te Frankfort weder 20pCt. gerezen. Te Praag heeft men den dader van een moord ontdekt, die voor ruim 25 jaren gepleegd is. Een twist tusschen twee echtgenooten was de oor zaak dezer ontdekking. Het geschreeuw der vrouw deed de buren toesnel len die de wederzijdsche beschuldigingen hoorden en daarvan aan de policie kennis gaven, welke zich onmiddellijk van de schuldigen meester maakte. Te Laibach in het Kolosseum, een gebouw voor militaire transporten, is de zoldering van de tweede verdieping in de eerste nedergeslort, waar door verscheidene soldaten gekwetst werden. Zes hunner moeten zwaar gewond zijn. RUSLAND. De Regering heeft besloten aan de haven van Kaffaop de zuidoostkust der Krim aanzienlijke werken te doen uitvoeren. Die haven zal alsdan even als Odessa een belangrijk punt voor den handel worden. De meeste leden van het Keizerlijk huis hebben een aanmerkelijk ge tal aandeden in het ontworpen spoorwegnet genomen en tevens den wenseh uitgedrukt, dal dit voorbeeld door de natie uil vaderlandsliefde moge ge volgd worden. Twee leden van den adelstand van Volhynie zijn van hunnen rang vervallen verklaard en tot verbanning naar het meest afgelegene gedeelte van Siberie veroordeeldomdat zij lijfeigenen van een landgoed in het gouvernement Kiew tegen de reglmatige meesters en bezitters hebben op geruid. Er worden groole toebereidselen gemaakt om de Circassiers voor goed ten onder te brengen. 50,000 man zullen hen op verscheidene punten te gelijk aanvallen. Men zal het Fransche stelsel volgen. Verscheidene batail- lons scherpschutters zullen op de voorposten worden geplaatst, en men heeft een draagbare artillerie ingerigt voor in het gebergte, in den trant als die nu en dan in Algerië wordt aangewend. De Circassiers stellen zich van hunne zijde in krachtdadigen staat van tegenweer, en hebben uit de opbrengst hunner laatste slaven-verkoopingen grooten voorraad van krijgs behoeften aangekocht en naar 't gebergte verzonden. De vijandelijkheden zijn waarschijnlijk reeds begonnen. (Vervolg der beschouwingen over het N. 1. drukpers-reglement. Zie de Nos. 36, 37, 39, 42 en 45 dezer Courant.) VI. De autheur van hel door ons besproken wel bewerkt stuk in de Gids ergert zich voornamelijk daaraandat zoo gestrenge maatregelen door het Reglement ter beschikking van de Regering gesteld worden, en schijnt zich, als onvermijdelijk gevolg daarvan, voor te stellen, dat die maatregelen on- mecdoogend en met loutere willekeur zullen toegepast worden. Heeft hij wel bedacht dat zijne redenering de werking van iedere zelfs constitutionele regering onmogelijk zou maken, en dal van iedere macht misbruik kan ge maakt worden? Is, bij ons, de regterlijke macht onfeilbaar? Voorzeker, neen! maar we hebben haar, in T belang der openbare orde, zoo ingerigt, dat ze onafhankelijk is. Is de macht van de Slaten-Gcneraal tot aanne ming of verwerping van wellen onfeilbaar? De ondervinding heeft ons het tegenovergestelde meermalen geleerd: en toch zouden wij, voor geen prijs, die macht geknot zien. Merkwaardig is het ook, wanneer hij (bl. 390) vraagt, welke aanleiding er bestond voor die maatregelen? waarom zulk een geduclHen voorraad van wapenen bijeenverzameld tegen een vredelievend volkje, dat gehecht is aan orde en rust, dat geen politieke partijschap pen kent, en veeleer zondigt door zekere dommeligheid en door overmaat van ijver (zonderlinge vermenging!) voor huiselijke en familiebelangen, dan door oproerige denkbeelden en lust om zich met staatszaken te bemocijen? Dit toch mogen de hoofdtrekken onzer Nederlandsche broeders in Indië worden genoemd." AVij hebben op die vragen twee aanmerkingen, die wij vertrouwen dat ons door den kundigen autheur niet ten kwade zullen geduid worden. Voor eerst, is zijne voorstelling onvolledig, wanneer hij enkel van onze Neder landsche broeders spreekt. Zeker toch is het hem bekend, dat zich in die zoogenaamde maatschappij een aantal vreemdelingen bevinden, (vergcl. Re geringsregiem. art. 105) die wij wel niet als gevaarlijk willen beschouwd hebben; maar zou het niet de grootste onnoozelheid verraden, wanneer men bij dezenzonder uilzonderingdezelfde belangstelling in het behoud van onze koloniën voor Nederland veronderstelde? Voor het overige is de aan wijzing der hoofdtrekken van het karakter onzer broeders niet geheel mis lukt, mits men de gevallen van misplaatste ambitie en bedrijvige betweterij, al zijn die zeldzaam en sporadischniet geheel vergete. Eene niet te ver- waarloozen bijdrage tol die karakterschildering vinden wij in hetzelfde nommer van de Gids, in een opstel van Prof. Vethwaar hij (bl. 371) deze woorden van den lieer Bleeker aanhaalt: »De wetenschap is in deze gewesten altijd afhankelijk geweest van de regering en van enkele personen. Dat zal zij altijd zijn in gewesten, waar de Europesche maatschappij bij kans uitsluitend beslaat uit ambtenaren en officieren, en zucht lot terugkeer naar het moederland, groote mortaliteit en gebrek aan wetenschappelijke wrijving en hulpmiddelen, den man van studie naar de haarden van weten schap als terugdringen."

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3