geschil opgerakeld en vreemde onderwerpen bijgevoegd. De Graaf v. K. heeft daarop van den Baron K. explicatie gevraagd en bij een brief van 5 Nov. 1856, naar genoegen bekomen. De zaak werd echter op nieuw opge haald door tusschenpersonen en door het zenden van naamlooze brieven aan het Pruissische regement, waarbij de Graaf v. K. sedert een tiental jaren als Officier in dienst is. Dit had ten laatste ten gevolge dat er een twee gevecht werd beraamd, 'twelk echter ten slotte afsprong. Sedert heeft de Pruissische Regering van wege beleedigende uitdrukkingen in een vlugschrift over die zaak voorkomende, een klagt deswege bij de onze ingediend, en zijn reeds verschillende personen voor den Regter-Commissaris alhier gehoord. Berigten uit Suriname bij het Dep. van Koloniën ontvangen, melden dat de gezondheidstoestand aldaar, met uilzondering van de nog heersehende mazelen, welke echter bij voortduring van geenen kwaadaardigen aard ble ken te zijn, voldoende was. Allerwege heerschten rust en orde. Te Paramaribo is even als op Curagao eene R. K. school, onder de leiding van daartoe uit het moederland aangekomen geestelijke zusters, be gonnen. Tot nu toe bepalen zich de leerlingen uitsluitend tot den minde ren stand, vooral zijn het negerkinderen, die door deze verdienstelijke vrouwen worden onderwezen en wier geduld daardoor zeer beproefd wordt. Men zegt, dat deze hunne verwachting zeer teleurgesteld hebben. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 21 April. De Heer Poortmannieuw benoemd Lid in het kiesdistrict Alkmaar, heeft zitting genomen. Zijn ingekomen verschillende Kon. boodschappen, ten geleide van onder scheidene wetsontwerpen, alsmede missives van de Ministers van Finan- tienBinnenl. Zaken en Koloniën. De Voorzitter deelt mede, dat het nader rapport, vastgesteld door de Commissie, in wier handen waren gesteld de inlichtingen wegens het In disch drukpers-reglement, gedrukt en rondgedeeld is. Hij stelt voor, de beraadslagingen over de conclusie van dal rapport te bepalen op aanstaanden Vrijdag, 24 dezer. Op verlangen van den Heer Dnllert, wordt, aangezien deze termijn wat te kort is, de beraadslaging over genoemd punt bepaald op Maandag aanst. Na afloop daarvan zal de interpellatie van den Heer v. d. Hoëvell aan den Minister van Koloniën, betrekkelijk de suiker-contracten, plaats hebben. Tot Voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de 11II. Blaupot ten Cate, Baud, van Nispen van Sevenaer, Bosscha en van Rappard. De Vergadering is daarop tot Maandag gescheiden. AMSTERDAM20 April. IIH. MM. de Koning en Koningin, benevens Z. K. H. den Prins van Oranje, in de uniform van Kolonel der grenadiers, hebben Zaturdag avond de galavoorstelling in den Stads Schouwburg met hunne tegenwoordigheid vereerd. De zeer talrijke en schitterende vergadering gaf aan de Vorste lijke gasten door de levendigste hulde-belooningen hare blijdschap over hunne aanwezigheid te kennen. De Koning en de Koningin benevens de Prins van Oranje hebben giste ren met zeer talrijk gevolg de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk, onder het gehoor van Ds. Brave, die tot tekst had: Rom. 13 vs. 14a, Maar doet aan den Heere Jezus Christus." Des namiddags hebben de Koning en de Koningin, benevens den Prins van Oranje, Nalura Arlis Magislra met een bezoek vereerd. Door het bestuur van Felix Merilis is aan den Prins van Oranje het eere lidmaatschap aangeboden, dat door Z. K. H. met genoegen is aangenomen. Naar men verneemt zijn de lleeren J. J. van Voorst, Predikant, en Mr. W. C. Mees, Secretaris van de Nederl. Bank, benoemd lot Ridders der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft onderscheidene aanzienlijke giften geschonken, zooals aan de Maatschappij Caeciliaaan het Bestuur van den Holl. Schouwburg en aan de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Daarenboven eene som van ƒ2000 aan de algemeene armen. H. M. de Koningin heeft ƒ400 aan de Vereeniging voor Ziekenverpleging en 100 aan het Diamantwerkers Weezenfonds ge schonken. BUITENLANDSCHEniElllGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 20 April. Het Prov. bestuur van Oosl-VIaanderen heeft niet geaarzeld de 4,800 exemplaren van den Mechelschen Catechismus, waarvan wij vroeger hebben gewag gemaaktaan te nemenhoewel zij niet van het bisschoppelijk zegel waren voorzien. De aalmoezenier van de gevangenis te Brugge had Zondag 11. een be zoek in die inrigting afgelegd. Bij het heengaan ontdekte hij dat men hem van zijn gouden horologie had ontlast. De pogingen in 'twerk gesteld om den dader te ontdekken, zijn vruchteloos geweest. ENGEL ANO. LONDEN, 19 April. Tot op dit oogenblik zijn reeds 2355 man naar China ingescheept. Er heeft zich alhier eene vereeniging gevormddie ten .doel heeft om de schepen met hunne ladingen, welke langs de kusten van Engeland, Schotland, Ierland, Frankrijk, België en Holland gezonken zijn, weder boven en op het drooge te brengen. De Times bevat eene beschrijving van een op stapel staand monster- schip, the Great Eastern genaamd, bestemd voor de vaart naar Indië of Australië. De grootte is 22,500 tonnen last, de lengte 700 voelen en de hoogte 60. Er zijn 30,000 ijzeren platen noodig, waarvan ieder een derde ton weegt en door 100 krammen aangehecht wordt. Het schip zal stoom-, schroef- en zeilvermogen bezitten, 10 stoomketels en 100 ovens bevatten. De schroefsluwer zal 24 voelen in middellijn hebbenen de raderwielen 56. De lengte der zalen is 400 voeten en de omwandeling van het dek zal 6 a 7 minuten vereischen. Er zullen 11,000 tonnen steenkolen aan boord zijn en de verlichting zal door gas geschiedendat aan boord vervaardigd wordt terwijl het clectrieke licht van den groolen masttop des nachts een bestendig maanschijnsel zal afwerpen. Het zeildoek houdt 6500 ellenen het vaartuig heeft 7 masten en 5 stoomschoorsteenen. Door eene gasontploffing in een steenkolenmijn in Glamorganshire, hebben wederom 3 arbeiders het leven verloren. Bij de behandeling van eischen tot schadeloosstelling wegens spoorweg ongelukken, worden door de gezworenen gestrenge uitspraken gedaan. Te York is aan een persoondie door eene botsing op den spoorweg belangrijke kneuzingen had ontvangen eene schadevergoeding van 2200 toegekend, omdat hij geheel ongeschikt was geworden om zijnen gewonen arbeid voort te zetten. Aan een ander werd 1000 en aan een derde 150 wegens geledene schadetoegewezen. Te Liverpool is met veel plegtigheid de eerste steen gelegd voor eene openbare bibliotheek, die door een vermogend ingezeten wordt bekostigd. Bij die gelegenheid hebben onderscheidene sprekers het woord gevoerd en op den toenemenden bloei van die handelsstad gewezen. In 1810 werd aan havengelden betaald 65,782 en thans 326,850 De bevolking is thans viermalen zoo groot als in het genoemde jaar. Op 5 Mei zal er te Manchester eene tentoonstelling van schilderijen enz. worden gehouden. Reeds zijn daartoe 1800 schilderijen, 400 portretten, 1200 miniaturen, 1000 aquarellen en een ontzettend groot aantal koperen platen bijeengebragt. Voor deze tentoonstelling is een gebouw vervaardigd, dat 704 Eng. voeten lengte en 200 voelen breedte heeft en gelijktijdig 40,000 bezoekers zal kunnen bevatten. De Kamer van Koophandel te New-York heeft zich tot de Regering van de Yereenigde Stalen gewend, met het verzoek om een Gezant naar China te zenden, ten einde aan de onderhandelingen deel te nemen. De uitgever van het Amerikaansche dagblad the New-York Herald zegt twee persen te bezitten, vijf afdeelingen hoog en met tien cilinders, die in e'e'n uur 20,000 afdrukken leveren. FRANKRIJK. PARIJS19 April. Morgen zal de Keizer zijnen 49sl™ verjaardag vieren. Maandag 11. hield Pater Yenlura zijne laatste predikatie voor het Hof, in de kapel der Tuilerien, en wel over den gebruikelijken Paaschtekst. Hij heeft gesproken over de verheffing der menschheid door Jezus Christus en die van Frankrijk door Napoleon III. 's Keizers wijsheid vergeleek hij bij die van Salomo, als bewijs daarvoor bijbrengende zijne bemoeijingen voor de Katholieke kerk in het Oosten. Spreker vermeende ook dat de Keizer als van God gezalfd, geene tweede zalving door den Paus noodig had. Na den afloop der dienst vereerde de Keizer dien geestelijkeals blijk van tevredenheid eene kostbare gouden snuifdoos, met zijne in brillanlen gevatte beeldlenis. Men verneemt dat de Keizer, op het verlangen van de Spaansche Re gering zelve, al het mogelijke zal in 'twerk stellen om vijandelijkheden tus- schen Spanje en Mexico te voorkomen. De Grootvorst Constantijn zal den 22stc" te Toulon aankomenen al daar slechts in de hoedanigheid van Groot-Admiraal ontvangen worden. De eerbewijzingen als Yorst van den bloede zullen te Marseille plaats hebben, alwaar hij tot den 28stcn dezer zal vertoeven. De Grootvorst zal bij zijne komst te Toulon het bouwen der 5 voor Russische rekening bestelde stoom schepen inwijden. Men wil ook dat hij nog meerdere bestellingen zal doen. De conferentie in de zaak van Neufchatel heeft gisteren weder eene zitting gehouden. De Regering heeft bekend gemaakt, dat alle de mede- deelingen der dagbladen nopens de conferentie onjuist zijn. Al de Gevol- magtigden hebben zich verbonden om het diepste geheim nopens de hande lingen in acht te nemen. De prijs Gobert van 10,000 fr. voor bet beste werk over Fransche ge schiedenis, zal waarschijnlijk dit jaar aan den Poirson te beurt vallen, voor zijne Geschiedenis van de regering van Hendrik IV. De Gemeenteraad dezer stad heeft kosteloos den noodigen grond op het ooster-kerkhof afgestaan voor een op te riglen gedenkteeken ter nage dachtenis van den beroemden sterrekundige Frangois Arago. De Prins Louis Lucien Bonaparte houdt zich in de Baskische provin ciën met taalstudiën bezig. Hij laat thans het Evangelie van Matlheus in 6 onderscheidene dialeden, lot een getal van 250 exemplaren, drukken. Vijf naaisters die in een groot mode magazijn aan een groen gazen kleed werkten, werden ongesteld. Het gaas werd aan een scheikundige tot onder zoek gegeven, en deze ontdekte dat de kleur Sehweinfurthsch groen was, dat gemakkelijk los Iaat en uit een bereiding van rattekruid is vervaardigd, en dat alzoo aan vergiftiging zijn blootgesteld de werklieden die de verwstof maken, de verkoopers, de bewerksters, en dal zoo 6 of 8 personen op een bal in zulk groen gaas gekleed warenzulks door de wrijving eene voor de gezondheid zeer schadelijke slof zou kunnen veroorzaken. Door de policie is het gebruik van den ouden phosphorus verboden en voor de lucifers het gebruik van amorphe-phosphorus verpligtend gesteld ten einde de gevarenwelke het gebruik der lucifers kan hebbenzooveel mogelijk te voorkomen. In Pruissen hebben onderscheidene scheikundigen bij de Regering aangedrongen om het gebruik van phosphorus bij de luci fers te verbieden. Bij de vermelding van de toebereidselen die in Portugal worden ge maakt, om de bezetting van Macao te versterken, deelt le Pays de vol gende bijzonderheden mede: Het schiereiland Macao, hetwelk het uiteinde van het eiland Hiang-Shan in de provincie Canton uitmaakt, is in het jaar 1579 aan Portugal afgestaan, als belooning voor de uitstekende diensten welke de Portugezen aan de dynastie van Taï-Tsing bewezen hadden. Vol gens de bepalingen der akte van afstand, welke in 1725 door Keizer Yun-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2