LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 22 APRIL. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°.(;48. «4V - J De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Kommers ieorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN21 April. Het Parijsche Studentenblad La Voix des Écoles, bevat in zijne nom- mers 7, 8 en 9, verscheidene lezenswaardige stukken. In n°. 8 vinden wij onder de correspondente een ariikel, getiteld Rusland, waarbij de aan dacht der lezers bepaald wordt op een merkwaardige bijzonderheiddat namelijk op denzelfden dag dat te Petersburg n°. 1 van La Voix des Écoles aankwamde Studenten te Petersburg zich vereenigden om een blad van welenschappelijken en letterkundigen aard uit te gevenwelk plan wij reeds vroeger hebben vermeld (zie n°. 37, 27 Maart), waaromtrent verder La Voix hoofdzakelijk het volgende zegt: Het is een merkwaardig feit in de geschiedenis onzer beschaving. De universiteiten zijn de midden punten van waar de lichtstralen wijd en zijd de aandacht trekken. Iedere gemeenschappelijke zaak die op edele beginsels rustdraagt ontegenzegge lijk bij tot de ontwikkeling der zedelijke en verstandelijke krachten der maatschappij. In hel aan den Raad der universiteit aangeboden ontwerp, wordt dooi de uilgevers omtrent hun doel gezegd, dal die de Studenten ken, weet dat zij en frissche levenskracht hebben in de zielèn onbepaalde begeerte om ze te gebruikenmaar dat door ze niet te kunnen aanwendenveel ge dachten en gevoelens verloren gaan. Dat dagblad zal een bewaarplaats er voor zijn waardoor men o. a. de volgende uitkomsten hoopt te verkrijgen Dat de Student door dergelijken arbeid zich gemeenzaam zal maken met de werkdadige zijde van vele wetenschappen die oefening vcreischtwaar door zijn loopbaan hem naderhand minder vreemd zal zijn. Bevordering van wisseling van gedachten en wedijver onder de bekwaamslen. De uitdrukking van het zedelijk en wetenschappelijk karakter der stude rende jeugd, en tegelijk een blijk of de universiteit aan hare roeping be antwoordt. Die verzameling zal bevatten 1°. Oorspronkelijke stukken vooral over wetenschappen die aan de univer siteit worden beoefend, ook bekroonde prijsvragen. 2\ Vertalingen der beste buitenl. werken en artikelendie een zeker gezag hebben in de wetenschap. 3°. Verschillende losse wetenschappelijke en letterkundige aanteekeningen. De gansche studerende jeugd van Rusland wordt tol de medewerking uit- genoodigd. Ieder art. moet vooraf aan den Uoogleeraar van hel vak ter goedkeuring worden medegedeeld. De Hoogleeraar SockhoinlinofT is met algemeen goedvinden tot Iloogleeraar- Redactcur verkozen. Den 6dcn Febr. heeft hij zijn' werkkring aanvaard en heeft een 12-tal Studenten-Redacteurs van verschillende faculteiten onder zich. Verder wordt er op gewezendat zulk een orgaan van het leven der uni versiteit en der werken van de Studentenhet meest lol hunne werkzaam heid zal bijdragen en de universiteit nader tot zijn groot doel brengen, om de jeugd in het door de wetenschap en rigling des tijds aangewezen spoor te onderwijzen. Zoo zullen de Studenten hnnnen naam met liefde dragendoor hunne werken de algemeene erkentelijkheid verdienenen een waarborg zijn voor de toekomst van hun vaderland. Dit denkbeeld van de Petersburger Studenten kan tot antwoord dienen der oproeping der Studenten van gansch Europadoor het Parijsche blad La Voix des Écoles. De Iloogleeraar der Russische letterkunde Nekitenko heeft den 23s,en Febr. in een rede over het doel van het bladde sympathie der Hoogleeraren voor deze onderneming betuigdwelke woorden eene ongemeene toejuiching der ontzaggelijke menigte hoorders hebben verwekt. De Studenten te Petersburg hebben de noodige toestemming tot de uit gave bekomen en doen nu een beroep op alle personen die zij in naam der wetenschap, der waarheid en van het goede hoogachten. De medewerking van hunne broeders zal hun een degelijke steun zijn. In het verslag der zitting van de Kon. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam (zie ons nommer van II. Vrijdag)komt minder juist voor dat de Hoogleeraar Juynboll een werk aanbood van den Heer Land, gedeel telijk uit het Iloogd. vertaald. De zaak is deze. De Hoogleeraar bood het niet aan, 'twas vroeger ingezonden, maar besprak hel als hoogst belangrijk voor de Ooslcrsche kerkgeschiedenis der 6dc eeuw enz., en is in 'I Hoogd. geschreven, blijkens den titel, luidende: Joannes Bisschof von Ephesos der erste Syrische Kirchen Historiker einleitcnde Studiën von J. P. IV. Land Cand. Theol. an der Universiteit Ley denJ. Brill 1856. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de groole of zoutharing-visscherij in dit jaar op den 2dcn Junij zal mogen worden aangevangen. De Ileer A. D. Schinkel, Lid van de Maatschappij der Ned. Letlerk., die bij zijne klimmende jaren nog steeds met jeugdigen lust en onverflaanw- den ijver zijn' tijd blijft wijden aan kunst en letteren, heeft thans zijnen vrienden een vervolg op de handschriften, oude drukken en andere zeld zame werken zijner kostbare verzamelingen gezonden, waarvan hij hun in 1853 het eerste stukje schonk. Het is weder slechts lot 150 exemplaren gedrukt. Men vindt daarin beschreven 30 handschriften; 9 gedrukte wer ken met handschriftelijke aanteekeningen, enz., en 121 oude drukken en zeldzame werkenwelke meest alle aan groote bibliotheken lot sieraad zouden verstrekken. De kweekschool voor schoolonderwijzers te Haarlem, welke met 1 Julij eerstkomende zou kunnen ophouden, blijft voorloopig weder bestaan, zoo dat men verwacht dat de leertijd voor de kweekelingen, die voor drie, twee en een jaar, in 1854, 1855 en 1856 zijn aangenomen, verlengd zal worden, terwijl men weder nieuwe benoemingen van kweekelingen voor dit jaar te gemoet ziet. De Gron. Cour. deelt liet volgende piede: Als een bewijs voor den ijver en den lust, waarmede de wetenschappen aan onze hoogescholen be oefend wordenen tevens om aan de belangstellende vragen van velen te voldoen, moge de medcdceling dienen, dat er, op de in 1856 aan de hooge- school te Groningen uitgeschrevenc prijsvragen voor Studenten, zijn inge komen 15 verhandelingen en daaronder zeer uitgebreide stukken, namelijk 1 antwoord op de Scheikundige vraag, 4 op de Godgeleerde, 1 op de Let terkundige vraag over Brederode en 1 op die o>er Iloratius terwijl op de Iteglsgeleerdc vragen niet minder dan 8 antwoorden zijn ingekomenname lijk 4 op de vraag uil het Ilomeinsch regt en 4 op die over Tacitus. Door het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoomzal op 11 Mei aanst. de verlichting der stad door stecnkolengas worden aanbesteed. Naar men verneemt beslaat het plan om in de maand Sept. cerslk. te 's Bosch, Tilburg en tusschen- en omliggende gemeenten eenige troepen infanterie, ruiterij en artillerie te doen vereenigen, ten einde gedurende die maand in het gerelrancheerde kamp te Vnghl oefeningen te houden. De Adelborsten van de Akademie te Breda zullen in dit jaar met 's lands brik Zeehond eene zeereis maken. Het te Rotterdam te huis behoorende barkschip Elise Susanne, Kapt. J. Kuyt, dat wegens muiterij aan boord, te Rio-Janeiro was binnengeloo- pen, heeft den 3dc0 Maart de reis naar Batavia voortgezel, na te Rio- Janc-iro gevangen te hebben achtergelaten 20 militairen en zeeliedenwaar onder de 2de Stuurman Daveman die met de eerste gelegenheid naar Nederland zullen worden overgebragl. Uil hcL hospitaal waren 3 soldaten, die aldaar ziek lagen, gedeserteerd en zijn 1 militair en 2 matrozen ziek achtergebleven. De stooinkorvct Japan, Bevelhebber Ridder Huysscn van Kattendyke, van Hellevoetsluis naar Batavia en Japan, is den 9de" dezer te Lissabon binnengeloopen. 's GRAVENI1 AGE21 April. Z. M. heeft benoemd lot Ridder der Orde van de Eikenkroon den Heer D. Peereboom Voller, stads Geneesheer te Batavia, met verlof hier te lande. Tot Burgemeester van de gemeente Beugen en Rijckcvoort is benoemd de lleer B. van der Yoordt. HH. MM. de Koning en Koningin zijn heden ten 1} tire van Amster dam alhier teruggekeerd. Bij gelegenheid van hel Russische Paaschfeeslheeft er Zalurdag avond ten 10 ure en Zondag morgen ten 11 ure, in de kapel van II. M. de Koningin-Moeder, eene pleglige godsdienstoefening plaats gehad. Zondag middag was er bij II. M. een groot diner, 'twelk bijgewoond werd door Prins en Prinses Hendrik, Prins en Prinses Frederik en meer andere hooge personen. Volgens het 's Grar. Wcckbl. had men aan de gasfabriek alhier op merkt, dal de verbruikswijzers van de gasmeters, moetende aanwijzen de hoeveelheid van hetgeen er aan gaslicht verbrand is, niet gelijken tred hielden met het in het algemeen en ten behoeve van allen gemaakte gas. Een ingesteld onderzoek moet dan ook tot de ontdekking hebben geleid dat er door sommige verbruikers van gas aldaar op aansporing van een zeker persoon, ongeoorloofde middelen zijn aangewend, ten einde den gas meter, niet de hoeveelheid verbruikte gas te doen aanwijzen en dat daar door een aanmerkelijk nadeel aan de fabriek moet zijn toegebragt. Ten gevolge van dit een en ander is tegen sommige verbruikers proces-verbaal opgemaakt. Ten vorigen jare heeft alhier in een onzer hooge salons, aan de speel tafel een schijnbaar onbeduidende woordenwisseling plaats gehad tusschen den jongen Graaf v. K.destijds geattacheerd aan een der vreemde legalien alhier en den jeugdigen Baron K. uit de provincie Limburg. Hoewel het geschil dadelijk in der minne werd bijgelegd, werden door geruchten het

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1