Men had aan den Bisschop van Moulins liet voornemen toegeschreven om in persoon naar Rome te gaan. Naar men verneemt zal hij er slechts den Abt Castan, neef van den in 1848 vermoorden Aartsbisschop van Parijs, met eene memorie ter zijner regtvaardiging heen zenden. De veroordeeling van den Bisschop heeft in zijn kerspel, alwaar hij niet bemind is, aan de meerderheid genoegen gedaan. Aan de dagbladen is het verboden verder over de zaak te spreken. Gedurende de vasten heeft Pater Felix in de kerk Notre Dame, door zijne leerredenen veel hoorders tot zich getrokken. De geheele partij van de Univers was aldaar rondom hem verzameld. Zijne redenen waren vooral gerigt tegen den geest der eeuw. Op zekeren dag voer hij hevig uit tegen de beurs en de spoorwegen, en op dcnzclfden dag las men in de dagbladen het beroep van den Paus op de bestuurders van Katholieke stichtingen, om het geld daarvan in spoorwegen te beleggen. De Kamer van Koophandel te Lyon heeft een prijs van 0000 fr. uit geloofd aan hem die eene kleurstof aanwijst, die gelijk staat met het Clii- nesche groen. Zoowel te Marseille als te Konslantinopel bljjft de daling der granen aanhouden. IP AN JE. MADRID,8 April. De Maarschalk Serrano, Gezant te Parijs, heeft van den Keizer van Rusland het Grootkruis van de Orde van Alexander-Newsky ontvangen. Het herstel der staatkundige betrekkingen is aan hem te danken. De aanleg van den electrischen telegraaf tusschcn Madrid en Lissabon is reeds aangevangen. Men verwacht daarvan groote voordeden voor den handel in westelijk Europa. De kerkelijke Overheid te Barcelona heeft den Priester Sebastiaan Vilarbedo in hechtenis doen nemen en buiten toegang gesteld. Hij was algemeen geacht van wege zijne liefde jegens de armen. Zijne ccnigste misdaad moet zijndat hij vrijzinnige gevoelens is toegedaan. Over 't algemeen laat de Geestelijkheid haren toorn aan de koopers van de ker kelijke goederen zwaar gevoelen. Aan verscheidene hunner, o. a. aan een Advocaat te Tordera, is de communie geweigerd. Uit Cadix wordt gemeld dat een Spaansch schiphetwelk landverhuizers vervoerde, weder het looneel van een opstand is geweest. Dit is 1111 reeds het zesde schip waarop eene dusdanige gebeurtenis heeft plaats gehad namelijk: twee Engelsche, twee Fransche, een llollandsch en een Spaansch. ITALIË. V Univers berigt dat alle hoofden van kloosterorden dezer dagen van wege den Paus aangeschreven zijn, om alleen die nieuwelingen onder de onherroepelijke gelofte in hunne vereeniging op te nemenwier roeping door een 3-jarigen proeftijd gestaafd is. r IS UIS SEN. Te Praag en te Leipzig is een werk over de geschiedenis van het huis Rothschild in het licht verschenenwelks schrijver de voorspelling waagt dal de bankiersfamilieals zij hare ondernemingen met gelijk overleg en het zelfde geluk als lot hiertoe voortzet, binnen minder dan eene eeuw in het bezit van nagenoeg al het bare geld der wereld zijn zal. De Moniteur van Wurlembcrg berigt dat er een concordaat is geslo ten tusschen de Wurtembergsche Regering en den Pauselijken Stoel. In Zwitserland blijft voortdurend onder de bevolking veel opgewonden heid heerschcn. Het republikeinsche blad van Neufebalel verlangt dat de Bondsraad gehoord worde, alvorens door de Parijsche conferentie een be sluit wordt genomen. Een ander blad verlangt de bijeenkomst van volks vergaderingenten einde aan geheel Europa te bewijzen met hoeveel geest drift de Zwilsersche bevolking geneigd is, haar goed regt te handhaven. De Groote Raad van hel Zwilsersche kanton S'. Gallen heeft besloten tol het doen plaats hebben der tereglstcllingen op afgeslolenc plaatsen, met beperkte openbaarheid. OOITENRMK. WEENEN, 11 April. Bij 's Keizers bezoek in Ilongarye zal de stad Presburg niet bij andere plaatsen achterslaan in de feestelijke ontvangst van Z. M. Aldaar zal een liefdegesticht worden gegrondvest, onder den naam van Elisabethianuin waartoe de Gemeenteraad 40,000 fl. beeft toegestaan. Te Triest is uil Engeland aangekomende aldaar gebouwde Lloyds- sloomboot Vulcanvan 1100 ton en 400 paardenkrachten. Nog drie andere dergelijke stoombooten worden verwacht, welke voor de snelvaart tusschen Triest en Konslantinopel zullen gebezigd worden. De Hoogleeraar Schleicher, te Praag, beroemd taalgeleerde, heeft zijn ontslag verzocht, daar hij het beroep als Hoogleeraar te Jena heeft aan genomen. Zoowel te Frankfort als te Mainz hcersclit eene groote gisting onder de klcedermakersgezcllendaar zij trachten hooger loon te verkrijgen. I11 de laatste plaats ging het zoo verre dat de policie er een 30-lal moest gevangen nemen. GRIEKENLANB. Te Athene is op den 8slen Maart in TG-jarigen ouderdom overleden Kon- stanlijn Oikonomos. Hij was geboren te Zarilzani, in Thessalie, en hield reeds in zijn 12de jaar aldaar eene merkwaardige redevoering. In zijn 20sto jaar werd hij gewijd tol Presbyter en werd spoedig als geestelijk redenaar alom beroemd en slichtte met Kumas te Smyrna het beroemde gymnasium. 10 jaren later beriep de synode hem als Patriarch naar Kon slantinopel. 2 jaren later (1821) brak de opstand tegen de Turken uit en in 1829 werd het Grieksche koningrijk door Keizer Nikolaas hersteld. In 1825 schreef hij een werk in 3 deelcn, over de verwantschap van de Griek sche en Slavische talen en nog een ander over de uitspraak van het Grieksch (tegen liet stelsel van Erasmus). Na een 10-jarig verblijf in Rusland be zocht hij Berlijnwerd met groote onderscheiding ontvangen en gaf aldaar verscheidene van zijne heerlijke vaderlandschc redevoeringen in liet licht. Over Ilaliti, alwaar hij door de geletterde Kardinalen Mezzofanti en Angelo Mai alsmede door den Paus Gregorius XVI met groote onderschei ding ontvangen werdkeerde hij op het einde van 1834 naar Griekenland terug, en was een licht voor de geheele Grieksche kerk. Zijn huis te Athene was eene akademie. Behalve andere letterkundige werken schreef hij een werk over het Priesterdom, eene bestrijding van de verspreiding des Bijbels in nieuw Grieksch, een werk in 4 deelen over de Septuaginta. In de beide laatste werken maakte hij zijne landgenoolen opmerkzaam op het groote voorregt, dat zij alleen genieten, om de II. Schrift in de oorspronkelijke taal te kunnen lezen; daarom ook was hij tegen eene vertaling van het nieuw Grieksch, om de nieuwe Grieken des te meer vertrouwd te maken met de oude Bijbeltaal. ES E S I- Ni Er is hier te lande eene Vereeniging gevormd, met een kapitaal van 120,000 z. roeb.die zich ten doel steltde gedurende den laatslcn oorlog op strand geloopen schepen en ladingen tusschen Petersburg en Kroonsladt op te halen. De Keizer heeft zijne goedkeuring aan deze onderneming gegeven. Uit Odessa wordt berigt dat de reis des Keizers naar Nieuw-Rusland stellig bepaald is. Van de 80 schepen die in de haven van Scbastopol waren gezonken zijn reeds 16 boven water gebragt, waaronder het stoomschip Chersonese van 2G0 paardenkrachten. Ook de tuighuizen van Nicolajefl zullen weldra een even groolcn voorraad van oorlogsbehoeften bezitten als vroeger te Sc bastopol waren bijeenverzameld. In Noord-Amerika en Frankrijk wordt een groot aantal schepen voor Russische rekening gebouwd. TSJÏSHYE. De Presse d'Orient heeft eene mededccling ontvangenwaaruit de ongegrondheid blijkt van het berigt dat de Sultan aan Engeland een ge bouw in de voorstad Pera had afgestaanom tot eene Prolestanlsche kerk te worden ingerigt. Eenige roovers hebben getracht een llollandsch schip te overvallen en dat vaartuig lot in den Bosporus vervolgd. Zij zijn aan de waakzaamheid der policie ontsnapt. Tc Konstantinopel klaagt men over de toeneming der misdaden. Het Engelsche Ministerie en de Oost-Indische Compagnie, hebben het plan tot den aanleg van ecnen telegraaf van Konslantinopel naar Indie dooi de Roode zee verworpen. Zij hebben bepaald dat de lijn langs den spoor weg van den Euphraat zal loopen. (Vervolg der beschouwingen over het N. 1. drukpers-reglement. Zie de Nos. 36, 37, 39 en 42 dezer Courant.) V. Wij hadden niet gedacht zoo spoedig nog genoopt te zullen worden om het reeds door ons besproken onderwerp wederom te behandelen. Maar geheel toevallig kwam ons hel Maart-nommer van de Gids in handen zoodat ons een tamelijk lang artikel over het bewuste Reglement niet ont gaan kon. Voor het geheel toevallig moeten we om verschooning vragen. Het worde vooral niet zóó verstaanals of wij niet instemden met de wel verdiende algcmccne achting en toejuiching die dal uitmuntend maandschrift geniet: maar, waarlijk, we hebben nog iets anders te doen en te beharti gen en in het besteden van tijd hebben wijnu meer dan ooitalle reden om een streng bezuinigend stelsel aan te nemen. Allerminst gevoelen wij lust om ons te bemocijen met, en te begraven onder de producten van onze dagelijksche en alledaagsehe publicistendie het ons daarom niet ten kwade zullen duidenhopen wij wanneer hunne allerbeleefdste aanmerkingen ons onbekend en zonder antwoord blijven. Somtijds verhaalt men ons, dal die Ileeren ons, natuurlijk tot ons eigen best, kastijden: het doet ons voor hen leed; maar het is de moriaan gewasschen. Enkele malen kwam ons zoodanige kastijding onder de oogen, en dan kwam het ons in de gedachte, of de schrijver niet de les volgde, die aan Gil Bias door zijne mede-lakijen ge geven werd (Liv. III. Chap. 4): nquand tu débiterois cent impertinences, npourvu qu'avec cela il t'e'chappe seulcmcnt un bon mot, on oubliera nies sotliseson retiendra le trait, et l'on concevra une haute opinion nde ton mérite. C'est ce que pratiquent si keureusement nos mai treset ne'est ainsi qu'en doit user tout homme qui vise a la reputation d'un nesprit distingué." Waar vindt men niet al de vruchten van die les! Maar zeker niet in het thans door ons te beschouwen stuk in de Gids. De aulheur waarom onthoudt hij ons zijn' naam de overige artikels in dat nommer zien we behoorlijk onderteekend; de autheur heeft een degelijk verloog geleverd, vol van belangrijke informatie en van treffende opmerkin gen. Dat er een scherpe polemische toon in heerscht, is hem niet kwalijk le nemen. Ofschoon hij ze niet noemt, schijnt het dat hem de Nederlandscho vrijheden, en de zedelijke ontwikkeling der maatschappij in onze over- zeesche bezittingen, zeer ter harte gaan. Eene geringe verandering in de redactie zou er een discours ministro van makenwaarbij dan een of ander wclligt weggelaten zou moeten worden, liet zoubij voorbeeld, in eene hooge vergadering zeer ongepast zijn, den draak te steken met den door allen teregt zoo hoog gewaaardcerden vertegenwoordiger, den Heer Thor- becke. De aulheur vindt een korte kernachtige taal in deze door hem aan gehaalde woorden: «Blijkbaar zag de steller der proeve in de bepaling der «wet niet een beginsel, dat hij te ontwikkelen, maar een' vijand, dien «hij te bestrijden had." Een zonderlinge strijd, voorwaar, tegen een ge schreven vijanddie geen hand kan uitstekenen zelfs geen woord ter verdediging uitspreken. De regelen der gezonde rheloriek, dat is, die van het gezond versland, veroordeelen zulke onnatuurlijke en gedruischmakende vergelijkingen. De aulheur veroorlooft zich nu en dan eene kernachtigheid van dezelfde soort. Wij kunnen onsbij voorbeeldzeer goed voorstellen dat men van schaamteloos voortbabbelen spreekt(het zij zonder eenige

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3