Zoo zou eene schijnbaar onschuldige en op zich zelve onberispelijke uitdruk king tot het afdwalen op het gebied der positive kerkleer kunnen leiden. Hen achtte voorts dit art. in verband met de Memorie van Toelichting bi. 2829, niet vrij van dubbelzinnigheid; het is, als of de steller der memorie te gelijk alle partijen heeft willen bevredigen, op het gevaar af van aan niemand voldoening te geven. Verder verklaarde de meerderheid zich tegen de bepaling dat de gelegenheid open bleef om van het schoollocaalbuiten de schoolurenvoor het geven van kerkelijk onderwijs gebruik te maken. Het toekennen van een bepaald regt op het schoollocaal aan de kerkgenootschappenwas vooral daarom ten uiterste verkeerd, omdat die toekenning, zoo men van het geschonken regt gebruik maakte, lol gedurigen twist tusschen de verschillende gezindten lei den zouen tevens tol eene aanraking der kerkleeraren met de schooldie het denkbeeldals of deze onder geestelijk opzigt stondkon begunstigen. De groote meerderheid verklaart verder de oprigting van bijzondere scholen op grond van gemoedsbezwaren, onaannemelijk. Verder vraagt men of de loop, dien de toekenning van het subsidie volgens hel thans behandeld artikel nemen zou, wel genoegzaam is doordacht. Het bestaan der gemoedsbezwa ren moet vooraf voldoende bewezen zijn. Wie zal dit onderzoeken? In de eerste plaats natuurlijk het Gouvernemeni. Maar is zoodanig onderzoek wel denkbaar? Godsdienslige gemoedsbezwaren rusten op eene individuele denkwijze of stemming; en hoe kan dan een ander, wie ook, daarover oordeelen? Zou het hier, juist omdat een afdoend oordcel over de zaak onmogelijk is, niet nederkomen op eenen blooten eischwaaraan-men, zelfs zijns ondanks, zou moeten voldoen? Doe zal het gaan, als onder de ouders, wier kinderen van de gesubsidieerde bijzondere school gebruik ma ken nieuwe gemoedsbezwaren oprijzen en dus eene splitsing der school verlangd wordt? Het middel, dat bevrediging moet aanbrengen, zou de bron worden van voortgezette beroering der gemoederen. Zelfs de leden, die tegen het beginsel der gemengde school gestemd zijn, vereenigden zich ten volle met deze laatste beschouwing. Met genoegen heeft men geziendat de Regeringgehoor gevende aan den aandrang van het vorig Voorloopig Verslag, bij art. 4 meer uitgewerkte bepalingen omtrent het pensioneren der onderwijzers in het wets ontwerp heeft opgenomen. Met aandrang is teruggekomen op het verlangen, dat bij artikel 33 nog een afzonderlijk voorschrift wierd gevoegd, tot strekking hebbende om de zorg, dat alle armenkinderen zonder onderscheid kosteloos onderwijs genie ten nog meer bijzonder aan het gemeentebestuur op het hart te drukken opdat geen enkel armenkind van het ontvangen van lager onderwijs versto ken blijve. Het geldt hier eene zaak van het uiterste belang, liet toekom stig lot der natie is vooral ook van de algemeene verspreiding van een goed lager onderwijs afhankelijk. 's GRAVENHAGE 14 April. Bij Kon. besluit is benoemd tot Raadsheer in het Prov. Gcregtshof in Utrecht, Jhr. Mr. II. A. M. van Asch van Wyck, thans Rijks-Advocaat in de provincie Utrecht. IIH. MM. de Koning en Koningin, benevens de Prins van Oranje, Prins en Prinses Frederik hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk, aan de bediening van het 11. Avondmaal deelgenomen, welke bediening werd vervuld door den Hofprediker Ds. Ruitenschild. Des avonds hebben de Ko ning en de Koninginbenevens den Prins van Oranjein de Waalsche kerk de godsdienstoefening (dankzegging) bijgewoond, onder het gehoor van den Wel-Ecrw. Heer Nolst Trcnile', beroepen Predikant te Utrecht, en gisteren morgen heeft dc Koning, vergezeld van den Prins van Oranje, in diezelfde kerk de godsdienstoefening bijgewoond onder het gehoor van den Emeritus- Predikant Bost. De bediening van het II. Avondmaal, eergisteren in de Kloosterkerk was in menig opzigt indrukwekkend, daar Z. M. de Koning voor de eerste maal zijnen geliefden zoon naar de tafel des Heeren geleidde. Dc Vorstelijke personen waren aangezeten met de andere leden der Gemeente. Treffend en gevoelvol was de toespraak, die door den Wel-Eerw. lieer Ds. Ruiten schild werd gehouden, en ziglbaar was ook de Koning bewogen, die na den afloop der bediening, het vaderlijk gevoel lucht gaf en zijnen zoon ten aanzien der gansche gemeente omhelsde en hem met aandoening en bij her haling de hand drukte, heigeen ook door de andere leden der Vorstelijke familie geschiedde. Wat in 's Konings hart omging laat zich niet beschrij ven maar hel getuigde dat Hij de innigste vreugde gevoelde over de bij zonderheid die op dezen dag de bediening des H. Avondmaals kenschetste. Naar men verneemt heeft II. M. de Koningin als een bewijs van erken telijkheid en tot aandenken bij liet afleggen der geloofsbelijdenis door Z. K. II. den Prins van Oranje, den Hofkapellaan, den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer IIs. Ruitenschild, vereerd met eene prachtige gouden snuifdoos, in wier midden II D. naamcijfer prijkt, omgeven met edelgesteenten. 1111. MM. de Koning en Koningin, vergezeld van een talrijk gevolg, zjjn heden ten 12 u. 33 m. uit de residentie naar Amsterdam vertrokken. Eergisteren middag heeft er bij II. M. de Koningin-Weduwe een groot diner plaats gehad, dat-bijgewoond werd door Prins en Prinses Hendrik, Prins en Prinses Frederik, benevens den Hertog van Saksen-Weimar en zijne dochter. Door de Regering is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsont werp tot beschikking over hel geheele bedrag der uitgaven op de begrooting van het Departement Binnenlandsche Zaken voor 1857, over welk bedrag nu slechts voor G maanden kan worden beschikt. Gisteren namiddag is op de hoogte van het Badhuis te Scheveningen gestrand dc Engelsche schooner Louisa MariaKapt. Bushellkomende van Middlcsboo, bestemd naar Rotterdam, geladen met smeltijzer, toebe- koorende aan de 1III. Markrow cn Ilake. De bemanning is behouden aan wal gekomen en bevindt zich op het Badhuis. DUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 13 April. In den Gemeenteraad alhier is verslag uitgebragt omtrent de aanvrage eener subsidie voor de uitgave van dc werken van Marnix van St. Aldegonde. Door den verslaggever, den Heer Fontaines, is gezegd dat het verleenen daarvan niet was aan te radenmaar dat de Commissie voorstelde om voor een zeker aantal exemplaren in te teekenen. Het gebruik van lucifers heeft hier weder een treurig ongeval veroor zaakt. Vrijdag 11. waren eenige kinderen op de straat aan het spelen. Zij kregen in den zin een vuurtje te makenverzamelden eenig stroo enz. en staken dit met een lucifer aan. Ongelukkiglijk deelde de opstijgende vlam zich terstond mede aan de kleederen van een 6-jarig meisjedat aan het vermaak deel nam. Hoewel dc vlam spoedig werd uitgedoofd, was het meisje echter zoodanig gebranddat het den volgenden dag is overleden. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de gemeente Austruweel in rouw is gedompeld. De geachte Burgemeester en Dijkgraaf van Schaeren was alleen in een bark naar de Boerinncnsluis gegaan om de dijken in oogenschouw te nemen. Een visscher heeft de bark verlaten gevonden alleen het hoofd deksel en een gedeelte der klecderen was aanwezig. Naar Austruweel ge- bragt heeft men zoowel de bark als liet hoofddeksel voor het eigendom van den Burgemeester herkend. Alle verdere onderzoekingen hebben niets op geleverd. Men gelooft dat hij over boord geslagen en verdronken zal zijn. Hij was eerst sedert een jaar gehuwd. De dagbladen van Gent deelen mede, dat onlangs door het bestuur van dc provincie Oost-A'Iaandcreno. a. de levering van 4800 exemplaren van de Mechelsche catechismus werd aanbesteedte leveren in eene maand. Dit werd aangenomen door den Ilccr Vanderhaegen te Gent, uilgever van het Journ. de Gand. Toen het werk gereed was, verzocht hij aan den Bisschop van Gent, om liet zegel, ten einde ingevolge de wet de exempla ren te stempelenmaar deze weigerde zulksomdat het zegel niet kon ver leend worden aan eenen uilgever die boeken verkocht legen de godsdienst en de goede zeden gerigt. Later gaf de Bisschop hem door zijnen Secreta ris den raad den titel te herdrukken en er den naam van een katholiek uit gever op te plaatsen, maar de Heer Vanderhaegen wilde hierin niet treden. De exemplaren kunnen dus niet afgeleverd worden. ESGELAAD. LONDEN, 12 April. Al de Ministers zijn gisteren avond bij Lord Palmerston vergaderd ge weest. Men gelooft dat liet ministeriële programma is vastgesteld. De Regering heeft aan de Bevelhebber onzer zeemagt in de Perzische golf bevel gezonden zich met Lord Seymour in de Chinesche wateren te vereenigen, waardoor onze magt aldaar 68 oorlogsvaartuigen sterk zal zijn. Volgens de Observer, zal het nieuwe Parlement op den 7dcn Mei bij eenkomen. De Russische Grootvorst Constantijn wordt ook hier te lande verwacht. De gisting, door den verkiezingsstrijd hier te lande opgewekt, is thans bedaard. Behalve nog eenige verkiezingen in Ierlandwaarvan de uitslag nog niet bekend is, rekent men dat er thans 357 vrijzinnige en 271 behoudende leden zijn gekozen. Of die uitslag als gunstig voor het Minis terie kan beschouwd worden, zal eerst later blijken; want men verwacht dat er in het nieuwe Parlement vele vlottende partijen zullen beslaan, waarop de Ministers geen slaat zullen kunnen maken. In Ierland hebben de verkiezingen tot vele ongeregeldheden aanleiding gegeven. Te Maryborough cn meer andere plaatsen in Queens Country, is versterking van troepen aangevraagd. Verscheiden kiezers werden daar zwaar aan het hoofd verwond. Te Sligo zijn de kooplieden Dugeon, tot in hun huis vervolgd, waar het volk deuren en vensters vernielde en voor eene aanzienlijke waarde in koopmansgoederen op de straat wierp. Het driewerf aflezen der oproerakle baatte niet; ook de provinciale bank, en de kapel der Independenlcnwerden aangetast. Zelfs de politic is niet verschoond gebleveneen opperkonstabcl ware vermoord geworden indien een priester hem niet ontzet had. Ook een soldaat van het 4dc regement is gruwelijk mishandeld, en een magistraats persoon werd door het werpen van een steen aan het hoofd gekwetst. Te Balfort en Livourne grepen soortgelijke toonce- len plaats. De Heer Lcttrcby, Geneeskundig Inspecteur alhier, heeft een verslag openbaar gemaakt, dat aan de dagbladen stoffe lot onderscheidene be schouwingen geeft. Hij klaagt niet ten onregte over hel ontoereikend getal Geneesheeren voor dc behandeling der behoefligen. Zoo zegt hijdat in de eerste 3 maanden van dit jaar 3639 zieken door slechts 11 Geneesheeren zijn behandeld, zoodat liet geene bevreemding kan verwekken, dat van op genoemd getal zieken 852 zijn bezweken. Daarenboven zijn de geringe wo ningen te talrijk bewoond en is de luchtvervcrsching te slecht. Hij wijst verblijfplaatsen der behoeftigen aan, waar mannen, vrouwen en kinderen door elkander op den grond slapenwaar eene vrouw op den kalen vloer beviel, terwijl een doode naast haar lag; en vele andere dingen meer. Uil dc Yereenigde Staten wordt berigt dat te S'. Louïs in den avond van 27 Maart eene verschrikkelijke ontploffing van buskruid heeft plaats gehad in het magazijn van den Heer Aldrich. Vier personen moeten daarbij het leven hebben verloren. FKAIVKRÏJK. PARIJS12 April. De Keizer heeft gisteren op het plein der Tuilerien eene wapenschouwing gehouden.. Onder zijn gevolg merkte men ook den Generaal Todtleben op. De Keizerin en de Kroonprins waren daarbij tegenwoordig. Op last van den Minister van Marine zullen de Hecren Lacassagne cn Thiers, te Toulon proeven nemen met eleclrisch licht, tot verlichting der havens van dc rcede en kusten der Middellandsche Zee.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2