Ter aanvalling van het berigt in ons vorig nommcr, omtrent de afleg ging zijner geloofsbelijdenis door Z. K. H. den Prins van Oranje, nemen wij hier een vollediger verslag over uit het Resid. BI. van gisteren. Aan 't eind der zaalvoor die plegtigheid gebruiktwas eene tafel ge plaatst, aan wier eene zijde Z. IC. H. de Prins van Oranje, en naast lid. Z. Exc. Mr. Wiardi Beekman, Minister van Herv. Eeredienst, en den Heer Schmolck, Ouderling, waren gezeten, terwijl aan de andere zijdeDs. Ruiten schild, alsmede de oudste Leeraren der Hervormde en Waalsche gemeenten, de Hoeren IIs. Molenaar en Secre'tan, plaats hadden genomen. Op de tafel lag een Bijbel. Tegenover die tafel waren in rijen gezeten, ten cener zijde, Z. M. de Koning, Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, Z. K. H. Prins Hendrik, Z. D. H. de Hertog van Saxen Weimar, de Hofstaten, de Groot-Officieren der Kroon, de tijdelijke President van den Ministerraad, Z. Exc. den Heer van RappardBaron Forstner van Dambenoy, Intendant der opvoeding van den Prins van Oranje, de Heer Vice-President van den Raad van State, Z. Exc. den Heer van der HeimCommissaris des Konings in de provincie Zuidholland, de Rcclor-Magnificus der Leydsche Hoogeschool, de Heer Kaiser en de Heeren Professorenbij wie Z. K. II. de Prins van Oranje een cursus houdt, de Heeren Cock, van Assen en Vissering, en voorts allen, die vroe ger onderwijs aan Z. K. H. den Prins van Oranje mogten geveno. a. de Heeren Margadant en Dr. de Raadt. Aan de andere zijde waren gezeten H. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder, II. K. II. Prinses Frederik, H. K. II. Prinses Hendrik, Prinses Maria der Nederlanden, de Hertogin Anna en de Dames, tot de verschillende Hofhoudingen behoorende. Gedurende een uur sprak Ds. Ruitenschild met den Prins over den Bijbel cn dc grondwaarhedendoor de Hervormde Kerk als zoodanig aangenomen en wat de vermoedelijke erfgenaam des Troons sprak, werd door zijne Ko ninklijke oudersdoor de leden van hel doorluchtig Huis van Oranje cn door al dc aanzienlijke genoodigden met innig genoegen gehoord. Ten slotte legde Z. K. H. met de hand op den Bijbel, (treffende herinne ring aan de spreuk der vaderen op onze munt: hac nitimur - op u steunen wij) plegtige verklaring af, van opregt geloof aan de waarheden van het Evangelie en de leer der Hervormde Kerk en van biddend voornemen om die belijdenis getrouw te blijven, en werd daarop pleglig, met dankzegging en gebed, als lidmaat dier kerk ingezegend." De Luit.-Generaal H. F. C. Baron Forstner van Dambenoy, Minister van Oorlog en Intendant der opvoeding van Z. K. H. den Prins van Oranje is lot Z. Ms. Adjudant in buitengewone dienst benoemd. De Koning en de Koningin zullen zich Dingsdag aanst. met den beurstrein uit de residentie naar Amsterdam begeven, en aldaar tot Maan dag daaraanvolgende verblijven. Naar men verneemt wordt H. K. II. de Groothertogin van Saksen Weimar Eisenach, eerlang in de residentie verwacht. Ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Groot-Sangir zijn bij het Ministerie van Koloniën nog eenige giften ingekomen, waardoor het totaal dier giften thans ƒ4,073.39 bedraagt. De commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal over het wets-onlwerp op de zamenstclling der rcgterlijke magt en het beleid der justitie, is met haar verslag gereed. Die commissie bestaat uit de Heeren: Gevers Deynoot, Godefroi, Sirens, Dullert en Sander. Men ver wacht dat dit verslag spoedig het licht zal zien. In de volgende week zal ook het nader verslag van de commissie der Kamer over het Indisch druk- pcrsrcglemcntopgemaakt en bekend worden. Men verneemt dat bij dc hervatting van dc werkzaamheden der Tweede Kamer, bepaald op 21 dezer, van regeringswege een ontwerp van wet zal worden aangeboden, tot vaststelling der begrooting voor hel dep. van Binncnl. Zaken over 1857. Men weet dat in Dec. jl. de begrooling door de Tweede Kamer werd afgekeurdterwijl er later eene credietwct voor 6 maanden werd vastgesteld. Nu zal de volledige begrooting voor dit jaar worden aangeboden. De Commissie uit liet Prov. Gcrcgtshof in Zuidhollandtot het afne men der examina van hen die naar het Notaris-Ambt dingenzal daartoe zitting houden op Dingsdag den 14den Mei. Bij arrest van het Prov. Geregtshof in Zuidholland van heden, zijn L. Huisman en S. van Ullcrawegens den bekenden inbraak te Leyden, veroordeeld beiden tot 7 jaren tuchthuisstraf. Onze stadgenoot, de Heer J. Lecnen, heeft aan zijne klccderbleckerij een stoomwerktuig aangebragt tot in werking brenging van al de benoodigd- lieden voor de droogwasscherij. De proeven hebben goed voldaan. BUITENLANDSCHE BERIGTËNI BËIiËIE. De Courr. de la Sambre berigt dat er op een der spoorwegen van de Nijverheids-Maatschappij, namelijk lusschen Charleroi en Leuven, een groot ongeluk is gebeurd. De trein, beslaande uit een locomotief, lender cn acht rijtuigen met kolen geladen, is uil het spoor geraakten van eeue hoogte van I j cl door elkander ncdergeslort. De machinist is als door een wonder behouden gebleven, maar de stoker heeft onder de locomotief, die voor een aanmerkelijk deel in den grond is geraaktden dood gevonden. Alleen zijn hoofd en zijne voelen waren zigtbaar. Er wordt 'een naauvv- kenrig onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval ingesteld. ENIGELAIVB, LONDEN, 9 April. Dc Transitdie met 600 man aan boord naar dc Chincsche wateren was vertrokken, is in bijna zinkenden locstand uil zee teruggekeerd. Te Macao is een afschrift ontvangen van de instructie, die door den Keizer van China aan den Onder-Koning van Canton zou zijn afgezonden. In dit stuk wordt gezegd dat de Keizer met verontwaardiging den aanval van de barbaarsche Engclschcn heeft vernomen, waarna aan Yeh de vol gende bevelen worden gegeven. Zij bchooren voorbeeldig te worden ge tuchtigd en nadat zij de straf zullen hebben ondergaandie zij verdienen en een opregt berouw beloonen, veroorlooft de Keizer, onze edelmoedige Souverein, welke door stroomen van licht wordt bestraald, dat de vijande lijkheden zullen worden geschorst, en dat de handelsbetrekkingen weder, even als te vorenzullen worden aangeknoopt. Deze instructie is het eerste officiële stuk dat van de Chinesche zijde is openbaar gewordenmaar het heeft natuurlijk bij de verschillende vertalingen veel van liet oorspronke lijke verloren. Aan 's Rijks werf te Portsmouth is bevel ontvangen om de uitrusting der naar China bestemde kanonnccrbooten zooveel doenlijk te bespoedigen, en daaraan bij dag en nacht onafgebroken te arbeiden. Te Liverpool heeft een vleeschhouwerwiens geestvermogens door achteruitgang zijner zaken gekrenkt waren, zijn 4-jarig zoontje omgebragt en zijne eehtgenoote benevens nog een kind van 18 maanden doodelijk ver wond. Voor den Regter gebragt, bevond hij zich in zoo verwilderden toe stand, dat zijne verklaringen zonder beteekenis waren. Volgens het getui genis der geburen heerschte vroeger in dit gezin dc beste overeenstemming. Volgens berigt uit New-York is een groot deel van Plymouth in Iowa door brand vernield. De schade wordt op 100,000 dollars geschat. FRANKRIJK. PARIJS 9 April. Bij Keizerlijk besluit, in den Moniteur opgenomen, is de aanleg van een spoorwegnet in Algerie bepaald. Dit net zal in gelijken lijn met de zee loopen, van Algiers naar Constanline, en van Algiers naar Oran, met zij takken naar de voornaamste havens van de kolonie. De vergunningen zul len aan bijzondere personen worden verleend cn het leger zal tot de aard werken gebezigd worden. De Keizer heeft de zamcnslelling van een ruiterij-kamp bij Luneville bevolen. De Heer Emile Pereire is tot Officier van het Legioen van Eer benoemd. De Persisehe Gezant is alhier uit Londen teruggekeerd. Mevr. Ristori zendt iederen ochtend de bloemenruikers, welke men haar des avonds in den schouwburg toewerpt, naar de kerk van Nötre Dame de Loretle, om in de aan de H. Maagd gewijde kapel te worden nedergelegd. Het afgeloopen spceljaar is voor de schouwburgen alhier zeer gunstig geweest. Nog nooit was de ontvangst zoo aanzienlijk. De Commissie van de Academie van Wetenschappen, aan welke de plannen van den Heer de Lessepsomtrent de doorgraving van de landengte van Suez, ter beoordeeling waren voorgelegd, heeft na een naauwkeurig onderzoek hare goedkeuring daaraan geschonken en een gunstig verslag uitgebragt. De Academie heeft zich daarmede vereenigd. De Russische Regering tracht vele Ingenieurs hier te lande over te halen om naar Rusland te gaan, waar hunne dienst voor den aanleg der spoorwegen onontbeerlijk is. De Russische Generaal Todtleben heeft bereids bezoeken afgelegd bij den Minister van Oorlog en de Maarschalken PélissierCanrobert cn Bosquet, terwijl vele Officieren van hel Fransche leger zich tot hem begeven hebben. Op eene verkooping van eigenhandige brieven van merkwaardige per sonen, van wijlen Graaf George Esterhazy alhier, is o. a. een brief van den Prins van Condé, in 1569 bij Jarnac gesneuveld, voor 400 fr. verkocht; een van Karei XII. Koning van Zweden, voor 116 fr.een van Gonzalvo de Cordova, Spaansch Generaal, overl. in 1515, voor 305 fr.; een paar brie ven van Luthervoor 189 en 151 fr.een van Maria Antoinette aan haren broeder, voor 320 fr.een van Voltaire, waarvan er duizenden zijn, voor 82 fr. De parel der verkooping was een van Keizer Napoleon Itoen nog Generaal in 1796, aan zijn' broeder Joseph, over de ziekte van zijne vrouw Josephine cn eindigende met deze woorden: Vaarwel, mijn vriend, ik ben door de natuur bestemd om van het schitterende, alleen den schijn te heb ben," voor 1000 fr. ITALIË. Dc schilderij van Paul Veronese, bekend onder den naam van Tenda di Darioop welks bezit Venetië roem draagt, is naar men verneemt voor 14,000 door het Brilsche museum te Londen aangekocht. Mevr. Beecher Stowe, de schrijfster van de Negerhut, bevindt zich thans te Napels cn wordt aldaar met onderscheiding behandeld. Genoemd werk is reeds 2 malen in het Italiaanseh vertaald, en ook lol een tooneel- sluk omgewerkt. De Koning van Beijeren is te Napels aangekomen. Hij heeft terstond een uitstapje naar Palermo gedaan. Uit Wcenen wordt aan de Köln. Zeit. het volgende berigt: In vele bladen zijn berigten geplaatst betreffende folieringen, die men in Napels weerlooze gevangenen heeft doen ondergaan. Ik deed mijn best om mij daaromtrent zekerheid te verschaffen en wendde mij tot personen, die door hunnen rang in dien Staat goed onderrigt moeten zijn; maar tot mijn leed wezen en in het belang der gehoonde menschheid moet ik bekennendat ik van dien kant een ontwijkend antwoord kreeg en mij verklaard werd: »dat er ouder de buitengewone omstandigheden, waarin het Koningrijk zich bevindtzoo veel ongehoorde zaken gebeurendat ook deze ontzet tende en schandelijke feiten niet lot de onmogelijkheden kunnen behooren." Dus behoort in de 19d<! eeuw in een Christelijken Staat, die voor beschaafd wil doorgaande pijnbank niet tot de onmogelijkheden. Op den avond van den 31stcn Maart is de Wachtmeester der Romein- sche gendarmerie Baldoni in een der drukste koffijhuizen te Ancona, door een geweerschot gedood. De slcrrekundigc Colla, te Parma, is in den ouderdom van 51 jaren overleden. P2SUISSEN1. Te Erfurt is in den ouderdom van 96 jaren overleden een veteraan van het leger van Frederik den Grootc, genaamd Johann Wilhelm Kunze. Ilij

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2