BUITENLANDSCIIE BERIGTE1V. BELGIË. BRUSSEL, 1 April. De Heer Borgnet, Hooglecraar te Luik, is met eene zending naar Rome belast, waar hij vergunning moet vragen om de archiven van het Yaticaan te onderzoeken. Te Doornik zijn in de vorige week wanordelijkheden voorgevallen. De voorstanders der handelsvrijheid wilden er eene vergadering houden; maar dit is door volkshoopenvooral uit fabriek-arbeiders bestaandegewelddadig belet. Men had aan de menigte diets gemaakt dat de voorstanders der han delsvrijheid handlangers van de Engelschen waren, en opkoopers die den arbeidsman wilden uithongerenenz. Deze zaak is in de Kamer ter sprake gebragt en de Minister van Binnenl. Zaken heeft gezegd, dat het gebeurde naauwkeurig zou onderzocht worden. EN GE LA. NI». LONDEN, 31 Maart. De verkiezingen blijven voortdurend aller aandacht bezig houden. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, hoeveel stemmen de Regering in het Parlement zal winnen. De dagbladen geven daaromtrent verschillende opga- welk onderwerp ook, ontmoet er geen anderen hinderpaal dan die gelegen is in de verpligtc mededeeling van den naam des schrijvers; de als misdrij ven aangewezene feiten zijn, op slechts weinige uitzonderingen na, die, welke in voor Nederland geldende wetten zijn strafbaar gesteld; en wat er belemmerends ligt in de algemeene aansprakelijkheid der door den uitgever of drukker gestelde zekerheid, wordt niet gevoeld bij de goede trouw of eerlijkheid des schrijvers, of opgeheven door den waarborg van dezen voor mogelijk te verbeuren boete. De waardering juist eener betamelijke vrijheid van drukpers als bron van waarheid en licht, deed de Regering haar stelsel boven dat der Commissie verkiezen. Eene censuur, door de Commissie gewild, noopt door haar be staan alleen den zelfstandigen denker tot zwijgen. Uitgeoefend door bezol digde dienaren, die dikwerf in de verzoeking gebragt worden om de belangen der maatschappij naar de hunne te beoordeelenis zij in de handen eener Regering, in wie alle magt vereenigd is, een onfeilbaar middel om iedere vrucht des geestes als onrijp te doen ter zijde leggen. In een land vooral, waar de personen elkander spoedig verwisselen, zoude hare werking onbillijk en ongelijkmatig moeten zijn. Toen zij dan ook in den tijd van wetteloosheid der drukpers, onder waarlijk niet al te strenge vormen of regelen, in Indië bestond, werd de toestand, waarin de druk pers verkeerde, er een genoemd van overmagt en geweld. De Regering inderdaad zoude ztilken toestand vernieuwd en het stelsel der Commissie tot het hare gemaakt hebbenindien zijde kennis vreezende en de be schaving schuwende, achter het schild van art. 110 van het Regerings reglement de drukpers had willen dooden. Verder is de Regering van oordeeldat de artikelenzoo als zij in het reglement voorkomen, noodig waren, en dat, welke bedenkingen daartegen ook mogen gelden, deze op zich zelve niet genoeg zijn om aan te nemen, dat het reglement zelf niet het in art. 110 van het Regerings reglement nedergelegde beginsel terug geeft. Dit oordeel wordt verder in de inlichtingen gestaafdwelke ontwikkeling nog 10 bladzijden folio bevat en alzoo te uitvoerig is om hier te worden opgenomen. 'sGRAVENHAGE 2 April. Z. M. heeft benoemd, bij het wapen der infanterie, tot 2dc Luitenant de Sergeanten W. F. Bojen en C. N. Bitser, van het 3dc reg.met bepaling dat zij voor den tijd van 5 jaren bij de landmagt in West-lndië zullen worden geplaatst. Ook is benoemd bij den Staf van genoemd wapentot Kapitein van de 3de kl. de lste Luitenant L. van den Tol, van dien Staf. Heden middag zal er ten Hove weder een groot diner plaats hebben. Uit dien hoofde is het diner bij Baron van Hall uitgesteld tot Zaturdag. Z. K. H. Prins Frederik heeft gisteren in een bijzonder gehoor ont vangen den Heer de Vos van Steenwijk, Commissaris des Konings in de provincie Drenthe. Op Woensdag 8 dezer zal de Minister van Koloniën geen gehoor verleenen. Ingevolge het door de Tweede Kamer vroeger genomen besluit zijn de inlichtingen nopens het N. I. drukpers-reglement door den Voorzitter der Kamer dadelijk in handen gesteld van de bijzondere Commissie, die zich met het onderzoek van deze zaak heeft bezig gehouden, en thans ook de nadere inlichtingen in overweging nemen zal. Zoodra de Commissie met haar nader rapport zal gereed zijn, zal ook dit stuk worden gedrukt en rondgedeeld. Daarna zal de Kamer onmiddellijk worden bijeengeroepenom over het bedoeld gewigtige onderwerp van het drukpers-reglement te beraad slagen. Naar de in omloop zijnde geruchten mag men het daarvoor hou den, dat de Tweede-Kamer tol dat einde zal worden bijeengeroepen tegen den 20stcn of 21sl™ dezer. Naar wij vernemen is het berigt, als zou het Klassikaal bestuur af wijzend hebben beschikt op den van wege eenige Predikanten ingeslelden eisch tot afzetting van B5. J. C. Zaalbergvan allen grond ontbloot. Het antwoord op gemelde aanklagt wordt in de eerste weken nog niet verwacht. De gronden tot die aanklagt mecnen de klagers te vinden in zijne schrif ten, o. a. in zijne twee brieven aan mijne R. K. mede-Christenen en zijne twee leerredenen over de verzoening der wereld met Cod door Jezus Christus. Eergisteren avond heeft de 's Graveuhaagsche afdeeling van de vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid eene bijeenkomst gehouden, waarin door den Heer J. W. Schaap, tweeden Secretaris van het afdelingsbestuur te Leydeneene wetenschappelijke bijdrage is geleverd. De grondgedachte was ontleend aan het gezegde van Prins Albert bij de opening der wereldtentoonstelling te Londendat de roem van een volk zich uit zijn arbeid vertoont. Deze rede heeft de belangstelling van alle aanwezigen in ruime mate opgewekt. Men verneemt dat reeds Donderdag 1G dezer voor het Prov. Geregts- hof in Zuidholland zal worden behandeld de zaak van F. Deze persoon was onlangs hier aangekomenen had zich van het station van den spoor weg in eene vigilante naar eene woning hier ter slede doen brengen. Onder weg was het paard schichtig geworden en met het rijtuig in het water ge raakt. De reiziger wist zich zeiven te reddenmaar werd bij die gelegen heid herkend en in hechtenis genomen, wijl hij, eenige jaren geledenbe schuldigd van medepligtigheid aan valschheid in geschriften, wederspannig aan de wet was verklaard. De Heer Mr. A. de Pinto zal, naar men ver zekert, als zijn verdediger optreden. ZWOLLE, 29 Maart. Alhier in een varken ter bezigtiging gesteld, welks wederga in grootte bij mensehengeheugeuis niet bekend is. Het gewigt van dit varken is 4G0 Ned. ffi. De lengte van den kop tot aan den staart is 2 Ned. el en 3 pal men; de omvang bij het dikste van den buik 2 cl en 4 palmen en die achter de voorpooten 2 cl 1 palm. De kop en ooren zijn buitengewoon klein en de pooten zeer kort. Het dier is van zuiver inlandsch ras, nog geene 2 jaren oudaangefokt in deze provincieen aan varkenslagers al hier verkocht voor ƒ460. ven. Volgens den Mom. Post zal het nieuwe Parlement 230 vrijzinnigen, 101 behouders en 47 behoudende vrijzinnigen tellen. De Heer d'Israëli is te Buckinghamshire herkozen. Als een bewijs van het belang dat men in de verkiezingen hier te lande stelt kan dienen, dat de Electro Telegraph Company alhier, Zaturdag II. meer dan 3000 depêches uit onderscheidene districten ontving. De verkiezingen te Kidderminster zijn door de betreurenswaardigste wanordelijkheden verstoord5000 personen kwamen op de been en hebben de stad half verwoest. De Regcringscandidaat, de Heer Lowe, is zwaar gewond geworden. Men hoopt echter dat hij niet aan zijne wonden zal bezwijken. Verscheiden honderden andere personen zijn gekneusd of ge kwetst geworden. Een 5000-tal lieden uit het gepeupel is meester van de stad geweest en heeft aldaar groote vernielingen aangerigt. De oproer-akte is gelezende troepen en politie hebben de straten doen ontruimen en de rust hersteld. Volgens berigt uit New-York heeft onze Gezant bij de Vereenigde Staten, de Heer Napier, zijne geloofsbrieven aan den nieuwen Voorzitter overhandigd. De Ileer Buchanan heeft hem betuigd dat de hervatting der betrekkingdie door het gedwongen vertrek van den Heer Cramplon afge broken was, hem zeer verblijdde; dat hij Engeland en de Vereenigde Sta ten als twee door naauwe banden onderling verknochte landen beschouwde, en dat het zijn streven zou zijn die betrekking te bevestigen. Ook wordt nog van daar gemelddat een spoortreintusschen Toronto en Hamilton in Canada, door het breken eener brug, ter diepte van 40 voe ten in het water is gestort. Van de 93 reizigers zijn 72 daarbij omgekomen. De Overland-maal heeft uit Hong-Kong tijdingen aangebragt loopende tot 15 Februarij Op het berigt der nadering van eene Chinesche roovers- vloot zijn de stoombooten Auckland en Eaglet haar te gemoet gegaan. Versterkingen van troepen zijn reeds aangekomen. Voortdurend hebben gevechten plaats gehad met de vloot van jonkenook poogden de Chinezen branders te gebruiken tegen het Engelsche oorlogschip Comusdat echter mislukte. Te Shanghae, Ningpo en Foeschan hcerscht rust. Een bevel des Keizers van China beveelt de Gouverneurs van Koeanghoe, Tschekiang en Fokien zonder uitstel verdedigingsmaatregelen te nemen. Den Gouverneur van Canton wordt bevolenhet niet tot het uiterste te laten komenmaar naar vrede te strevendoch vreemdelingen niet in de stad te laten. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Maart. De conferentie in de zaak van Neufchalel heeft heden weder eene zit ting gehouden. De instruction van den Zwitserschcn Gezant moeten eenig- zins rekbaarder zijn gewordenzoodat nu weder de beurt aan Pruissen ligt om iets toe te geven. Op die wijze zal het geschil moeten vereffend worden. De Ileer Augier is tol lid van de Academie verkozenter vervanging van den lieer de Salvandy. Men verzekert dat de Koning van Siam een Gezant naar Frankrjjk en Engeland heeft afgezonden. Hij kan in Mei hier aankomen. De Polytechnische school zal op de wijze van de school van St. Cyr worden ingerigt. Ieder der leerlingen zal als gewoon soldaat bij het leger worden ingeschrevenzoodat er voortaan een zuiver militaire tucht zal we zen en de jonge lieden bij wangedragterstond als soldaat naar het leger kunnen gezonden worden. Door de gevangennemingen die in de laatste dagen alhier hebben plaats gehad, zijn gewigtige ontdekkingen gedaan, ten gevolge waarvan nog meer dere personen in hechtenis zijn genomen. Bij een hunner moeten stukken gevonden zijn, afkomstig van een persoon die zich in het buitenland op houdt, en die onze Regering, naar men zegt, zouden dringen, om van En geland zoo niet de uitlevering, dan toch de verwijdering der staatkundige vlugtelingen te vragen. De stad Narbonne wordt thans door walergas verlicht; het licht is, volgens de berigtenhelderder dan het sleenkolengas, minder bedervend voor de oogengeeft geen lucht, en slaat niet in 'lminst aan. Te Marseille zijn wederom 50,000 mudden graan aangevoerd. De prijzen zijn dalende. Te Toulon worden toebereidselen gemaakt tot het zenden van schepen, ter versterking der eskaders op de stations van China en Mexico. Men verzekert, dat de overeenkomst, onlangs door den Ileer Mirès met den Heer Salamanca gesloten, wegens afstand van een gedeelte zijner Spaansche leening, den Franschen bankier eene dadelijke zuivere winst van 3,500,000 fr. heeft aangebragt.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2