LEYDSCHE rehm COURANT. WOENSDAG 1 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. V De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEiV, LEYDEN, 31 Maart. Bij Kon. besluit is aan den Notaris E. II. Geraerds Thesingh vergund zyne standplaats van Hazerswoude naar deze gemeente over te brengen. Boor den Gemeenteraad van Arnhem is lot Conrector aan het stedelijk gymnasium aldaar benoemd de lieer Dr. S. H. Rinkes, Praeecptor aan het gymnasium alhier. Uit het Journal lUensnel des travaux de VAcadémie nationale agri- colemanufacturière et commerciale et de la Société francaise de statis- tique universelle van Jan. en Feb. 1857, blijkt dat de HH. J. C. Zaalberg Zoon Fabriekanten alhier, bij de inzending van geverwde wollen stoffen op de tentoonstelling te Parijs in 185556, door de Académie Nationale, 1 voor de kleuren bekroond zijn met de tweede of zilveren medaille. Het IIhl. bevat het volgende: Men verzoekt ons te melden, dat het ons uit Zaandam medegedeelde gerucht, alsof zekere II. op zijn sterfbed zoude bekend hebben op 19 Nov. 1845 den brand te hebben gesticht, waar aan in der tijd Klaas Klut is schuldig verklaard, bjj onderzoek is bevon den ten eenenmale ongegrond te zijn. Te Rotterdam is ecr.e eerste algemeene vergadering van aandeelhou ders, der aldaar op te rigten diergaarde gehouden. In plaats van de ver langde ƒ200,000, was er voor nagenoeg 300,000 ingeschreven, zoodat besloten is, bet maatschappelijk kapitaal met 100,000 te vermeerderen. Het bouwen eencr cellulaire gevangenis te Tiel is aangenomen door den Heer Mourus, te Lent, voor 48,400. De Arnh. Cour. deelt het overlijden mede van Thomas Peters, van wien nog onlangs door ons is melding gemaakt. Geboren te Leeuwarden den 6dca April 1745, zou liij eerstdaags zijn 1134i:jaar zijn ingetreden. Na op een zeer jeugdigen leeftijd zijne ouders te hebben verloren, werd hij als regemenlskind bij het leger opgenomen en ging reeds vroegtijdig naar Zwitserland, alwaar hij in de hoofdplaatsen van bijna alle kantons als sol daat diende, vervolgens is bij bijna 2 jaren te Rome in bezetting geweest en heeft daarna in 1798 onder Napoleon den veldlogt naar Egypte mede gemaakt, welk een en ander hij nog voor korten tijd met levendige kleu ren wist te verhalen. Tot in zijne laatste dagen mogt hij zich nog in het bezit van bijna al zijne zintuigen verheugen en, behalve dat een plaatselijk ongemak hem reeds 3 jaren in zijne woonstede terughield, genoot hij ove rigens nog eene goede gezondheid. De Heer H. J. Sinkel, onlangs te Cleef overleden, vroeger woonach tig op een buitengoed onder Maarssen, heeft aan de armen der R. K. ge meente, lot welke hij behoorde, een 16dc deel zijner nalatenschap geschon ken; aan de Hervormde diaconie en aan de armen der kleine Israëlitische gemeente ieder een 32stc deel; terwijl hij eindelijk aan de armen van Klop penburg, in Hanover, waar hij geboren is, een 8stc deel zijner nalatenschap heeft gelegateerd, zoodat hij in het geheel een 4dc van zijn vermogen aan de armen heeft geschonken. Het vermogen van den Heer Sinkel was zeer aanzienlijk. 'sGRAVENlIAGE 31 Maart. Men weet dat, drie weken geleden, een der pinken van den reeder A. Pronk op het strand eene belangrijke schade heeft bekomen, welke groolendeels door de bemanning moet ingewonnen worden. Thans ver neemt men, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft eene gratificatie van ƒ100 aan die visschers te schenken. Ten gevolge van het diner, dat II. M. de Koningin-Moeder heden aan de leden van het corps diplomatique met hunne Dames geeft, zal het aan gekondigde diner van den Minister van Buitenl. Zaken geen voortgang hebben. De Ministers van Finantiën heeft ter algemeene kennis gebragt, dat gedurende hel jaar 1856 zijn vervaardigden deels hier te lande in omloop gebragtdeels naar Nederlandsch lndie verzondende navolgende munt speciën, tc weten: A. Voor rekening van het Rijk: ten behoeve van de circulatie hier te lande: 1,000,000 tien-cents-stukken; ten behoeve van de circulatie in 'sRijks overzeesche bezittingen 900,000 gulden; 3,000,000 ,V guldens; 2,480,000 2| ceuts-slukken; 67,900,000 cents en 10 800,000 halve cents. B. Voor rekening van particulieren: 909,345 rijksdaalders; 4,054,661 guldens; tc zamen uitmakende een geldelijk bedrag van ƒ8,423,023.50. Bij het Ministerie van Oorlog is onder het postmerk Maastricht ont vangen eene aangeteekende, doch ongeleekende missive, inhoudende twee bankbilletleii elk a ƒ300, met de aanwijzing: Restitutie aan het Departe ment van Oorlog, met beleefd verzoek van melding van ontvangst in de Courant. Deze gelden zijn aan den Minister van Finantiën, ten bate der schatkist, verzonden. Naar men verneemt, zijn de nadere inlichtingen door den Minister van Koloniën omtrent het reglement op de drukpers in Neêrl. Indië, aan de Stalen-Generaal ingediend. Eergisteren is alhier overleden de neer J. F. Burnier. Hij had se dert 1813 in onderscheidene betrekkingen, laatstelijk als Secretaris, aan deze gemeente belangrijke diensten bewezen. Naar men verneemt, is door het Klassikale Kerkbestuur, op de inge diende bezwaren van de Predikanten Kraaijenbelt, du Cloux en Verhocff, tegen den Predikant Zaalberg en strekkende lot ontslag uit zijne predik dienst reeds eene afwijzende beschikking genomenen zullen die beklagers zich nu tot Z. M. den Koning wenden. AMSTERDAM30 Maart. Zaturdag 11. hield de Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de 1111. Bierens de Haan, van Hasselt, van Rees, W. Vrolik, Matlhes, van der Hoevenvan der Boon MeschOudemans MiquelMulderSehlegelDelprat Harling, Halbertsma, Lobatto, Schroeder van der Kolk, de Vriese, Buys Ballot, Storm Buysing, v. Kerkwijk, Stamkart, Voorhelm Schneevoogt, van Breda, van Geuns, Donders en G. Vrolik. De II51. Kaiser, v. Oordt, v. d. Kun en G. J. Mulder gaven kennis ver hinderd te zijn de vergadering bij te wonen, de beide eersten ook wegens het niet vervullen van spreekbeurten. De Heer van Breda deed eene mededeeling over eene metselspecie met speldennaaldenenz.in Friesland gevondenen stelt die ter beschikking der Commissie, belast met verslag uit te brengen over den brief van den Heer Leemansover soortgelijk onderwerp. Op een brief, kennis gevende van het overlijden van den Heer Dumont te Luikis besloten in het proces-verbaal het leedwezen van de Academie uit te drukken over het afsterven van dien geoloog. Ontvangen een brief van den Minister van Binnenl. Zakenkennis ge vende, dal de Koning eene Commissie heeft benoemd tot onderzoek van den tijd en de kosten welke de zamenstelling zou eischen van een boekwerk over de insecten, welke schadelijk zijn voor den landbouw: naar aanleiding van het voorstel van den Heer Wttewaal; de Commissie bestaat uit de 1111. Mulder en Snellen van Vollenhoven. Tot onderzoek van het door den Heer Harling ter tafel gebragt model eener reddingboot, uitgevonden door den Heer A. E. Maas, te Seheveniu- gen, zijn benoemd de HH. v. Oordt, Glavimans en van Rees. Daarna heeft de Heer Donders, ter vervulling zijner spreekbeurt, liet in de vorige vergadering kortelijk medegedeelde, omtrent eene physisch-phy- siologischc analyse der spraak, breedvoeriger behandeld. Spr. bepaalde zich 5 ditmaal tot den physischen aard der vocalen en toonde aandat deze be slaan uit den klank der stem, gepaard met een geruiseh van eene bepaalde boogie. De Heer van Hasselt spreekt over de vergiftiging door strychnine en de herkenningsmiddelen daarvan. Een uittreksel van die voordragt zal in het proces-verbaal worden opgenomen. De Heer Miquel bood voor de verslagen en mededeelingen aan eene be schrijving van een op Sumatra nieuw ontdekte plantenvorm van het geslacht Teismannia, aldus genoemd naar den ontdekker, den Heer Teisman, ïïor- lulanus te Batavia. De Heer Buys Ballot sprak over den loop van den zeestroom ten zuiden van de Kaap de Goede Hoop. Daarna is de vergadering gescheiden. BIIITEi\LAM>SC8IE BERIGTEiV BKhCIE. BRUSSEL, 30 Maart. In den Senaat is dezer dagen bij de Regering aangedrongen op den aan leg van eenen spoorweg tusschen Antwerpen en de Duilsche grenzendaar anders Nederland door eenen in die rigting ontworpen spoorweg den door voerhandel aan België zon onttrekken. Van regeringswege is geantwoord dal die raad niet opgevolgd kan worden, omdat men daardoor het vervoer van de reeds beslaande spoorweglijnen zou afleiden. Bij den Gemeenteraad alhier is eene geldelijke ondersteuning gevraagd voor de uitgave van de werken van Philips van Marhix van S'. Aldegonde. De Observateur deelt mede, dat er in de veeartsenijschool van den Staal een betreurenswaardig voorval heeft plaats gehad. De vaeantie moest op Zaturdag 28 beginnenmaar de kweekelingen hebben niet voor den volgenden dag die inrigting mogen verlaten. De geestelijke met liet gods dienstig onderwijs belast, had, ingevolge bevel uit Mechelen, geëischt dal de leerlingen voor hun vertrek hunne Paasch-communie hielden, liet oog merk was eenige der oudste kweekelingentegen hun verlangenaan deze verrigling te doen deelnemen. Genoemd blad ziet in dezen dwang ccne verkrachting van de vrijheid van geweien.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1