zullen lieden van boord gehaald en op het fort Santé Crux tot nader order in verzekerde bewaring genomen worden. 'sGRAVENHAGE28 Maart. Z. M. heeft de HH. v. Haeften, Landraad, en König, Burgemeester, beiden te Kleef, en den Heer J. W. Ruitenga, Majoor, Kommandant der schut terij te Harlingen, tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd. De Burggraaf de Contades, Attaché bij het Fransche Gezantschap alhier, is door Z. M. benoemd tot Ridder van de orde der Eikenkroon. Tot Notaris te Loppersum is benoemd Mr. J. V. C. Wickers, thans Burgemeester van Delfzijl en Advocaat en Cand.-Notaris aldaar. Z. M. de Koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen Z. Exc. den Baron d'André, Minister van den Keizer der Franschen, die den Heer Fleuriau, nieuw benoemd tweeden Secretaris van Legatie bij het Fransche Gezantschap aan Z. M. voorstelde. De Russische Grootvorst Constantijn, die legen het einde van de maand Mei hier te lande verwacht wordt, zal door II. M. de Koningin-Moeder op het kasteel te Soestdijk worden ontvangen. Dingsdag aanst. zal er door den Minister van Bnitenlandsche Zaken een diner aan het corps diplomatiek worden aangeboden. Men verneemt, dat door de Zuidhoilandsche Vereeniging tot handha ving der Waarheid, aan wier hoofd staan de Predikanten Kraaijenbelt, te Overschie; du Clouxte Oud-Alblas, en Verhocff, te Zuid-Beijerland Dr. J. C. Zaalberg Pz.Pred. alhier, bij het klassikaal bestuur van 's Gra- venhage is aangeklaagdmet den eisch lot zijne afzetting uit de predik dienst. Dagblv. 's Grav.). Morgen ochtend zal Ds. Molenaar, voor het eerst na zijne ongesteld heid in de Kloosterkerk optreden. UTRECHT27 Maart. Gisteren werd de verjaardag onzer Hoogeschool op de gewone wijze ge vierd. De Hoogleeraar Mr. J. van Hall trad als Prorector bij de onge steldheid van den aftredenden Rector-Magnificus, den Hoogleeraar Dr. L. G. Visscher, voor de vergaderden in de groote gehoorzaal op, en sprak: de societate commendataria quae dicitural lis legibus regunda in nostra patrio quam in Francia, d. i.over de noodzakelijkheiddat de vennoot schap bij wijze van geldschietingin Nederland door andere wetten be heer scht worde, dan in Frankrijk. Aan den avond hebben de beide alhier bestaande Studenten-Vereenigingen, de gewone serenades gebragt aan den Prorector en aan den nieuw aange komen Rector, en Secretaris, en o. a. ook aan de nieuw benoemde Hoog leeraren Millies en Oudemans. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Maart. In den Raad van State heeft het lid Suin, verslag uitgebragt in de beruchte zaak van den Bisschop van Moulins. Hij heeft voorgesteld dat de Raad van State verklare, dat er door den Bisschop misbruik van magt is gemaakt. De Moniteur bevat over die zaak thans eene mededeeling waarin gezegd wordt, dat de buitenlandsche dagbladen, welke de vervolgingen tegen den Prelaat voorgesteld hebben als het uitvloeisel van eene staatkundige vijand schap, geheel en al in dwaling verkeeren. De Bisschop wordt vervolgd, omdat hijonvoorzigtig genoeg de belangen der godsdienst in gevaar gebragt heeft, even als die der openbare orde. De bevolking van Allier was daar over verontwaardigd en hare achtingwaardigste vertegenwoordigers hebben zich ten dien aanzien aan hare zijde geschaard. De Regering heeft dit ge drag niet anders dan als een misbruik kunnen beschouwen, terwijl zij het Iiof van Rome kennis heeft gegeven van die magtsoverschrijding. De geruchten omtrent de overkomst van den Paus vinden, hoe on waarschijnlijk ook, nog altijd geloof. Men zegt dat de Jezuiten zich daar van zoozeer overtuigd houden, dat zij reeds toebereidselen tot zijne ont vangst maken. De begrooting voor 1858 is geraamd op 1,716,986,190 fr. in uitgaaf en 1,737,115.171 fr. in ontvangst, dus 18,681,536 fr. hooger dan de vorige; waaronder 5 millioen voor de transatlantische pakketvaart. De Maarschalk Randon heeft deze stad verlaten, om alvorens naar Algerie terug te keeren, zijne geboorteplaats te bezoeken. Hij heeft weten te bewerken dat er geene bannelingen naar Algerie zullen gezonden worden. Wat betreft de expeditie tegen de Kabylen, deze zal stellig plaats hebben, maar op eene kleine schaal. Eerst is er gesproken van 40,000 manlater van 20,000 en thans is het waarschijnlijk dat er niet meer dan 15,000 man toe gebezigd zullen worden. Volgens gerucht zal de Maarschalk Pelissier, ruim 60 jaren oud, in het huwelijk treden met de 16-jarige zuster van de gemalin van Generaal Fleury. De Heer de Falloux heeft bij zijne intrede in de Academie, op heden, eene wel sierlijke, maar toch koude rede uitgesproken. In de Faubourg St. Antoine alhier heeft een Belg eene inrigting ge opend onder den naam van Café a la saucisse d'or. Hij verkoopt hoofd zakelijk faro-bier en worstenen om bezoekers uit te lokkenheeft hij aangekondigd dat op elke 50 worstener één iswaarin een gouden munt stuk van 5 fr. is verborgen. De menigte worsten, die genuttigd wordt, ten gevolge van deze indedaad zonderlinge uitvinding, is verbazend, en kan alleen vergeleken worden met groote hoeveelheden faro-bier, die bij die worsten worden gebruikt. De toeloop is zoo groot, dat de politie maatregelen heeft moeten nemen lot handhaving der orde. Aan een inwoner van Rijssel werd ten vorigen jare op den spoorweg zijn horologie en eene porte-monnaie met 100 fr. ontstolenzonder dat men den schuldige kon opsporen. Maandag 11. ontving de bestolene een pakje uit Genève, waarin een fraai horologie en eene porte-monnaie met 106 fr. alsmede een brief, waarin de dief zijn dank betuigde voor de gedwongen leeningdie hij vroeger sloot. Onlangs is het gerucht verspreid, dat Engelsche schepen zich met ge weld den toegang tot de Japansche haven Nagasaki hadden verschaft. Deze gebeurtenis is van veel minder gewigt dan men aanvankelijk dacht. Vol gens le Pays zijn 2 schepen die haven ingevaren, waartoe het regt bestond volgens het verdrag van 1855welk regtna eenigen tegenstand van den Mandarijn, door het Hof van Jedo zoowel voor de Britsche, als voor de Fransche, Russische en N. Amerikaansche schepen, evenwel vervolgens is erkend. De handel die echter gedreven mag worden is van beperkten aard. Te Algiers is een Moor, Hamed-Delal genaamd, gestorven in den ou derdom van 112 jaren. SPANJE. MADRID, 22 Maart. De Hertog van Alba is uit zijne betrekking van Alcade van Madrid ontslagen omdat hij zich tegen de wet aan het hazardspel overgaf. Op één avond had hij 80,000 duro's gewonnenen de vrouw van een der medespelers die het meest verloren hadheeft hare klaglen ter kennis van het llof weten te brengen. De Regering heeft dezer dagen eene algemeenc volkstelling voorge schreven, welke het begin eener volledige statistiek van Spanje moet zijn, welke hier te lande tot nog toe is verwaarloosd. De bevolking wordt veelal op 16 millioen zielen geschat; doch er bestaat goede grond om te denken dat de volkstelling een totaal van omstreeks 20 millioen inwoners zal opleveren. ITALIË. Te Turijn heeft men de ontdekking gedaan, dat vele belangrijke en kostbare handschriften en boekwerken uil de bibliotheek van het geestelijk seminarium verdwenen zijn. Deze inrigting was uitsluitend onder het be stuur der geestelijken en eerst door de jongste maatregelen aangaande de geestelijke goederen, verkreeg de Regering kennis van den staat van zaken. Toen kwam ook de catalogus der bibliotheek ter sprake en bleek het, dat er eene grenzenlooze verwarring heerschte en vele defecten aanwezig waren. Verder bleek het, dat de ontbrekende handschriften en boeken voor 1848 door de Jezuiten verdonkerd waren. De boeken werden des nachts weg- gebragt, op wagens gepakt en geheele ladingen naar buitenslands gebragt. I» SS US S SENT. BERLIJN, 26 Maart. Volgens de Zeil heeft de Koning aan den Baron von Rochow kwijtschel ding van straf verleend, ten gevolge van een daartoe ingediend verzoek van de weduwe van den Heer von Hinckeldy. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EXGELAN LONDEN, 26 Maart. De Koningin heeft aan den Luitenant Massey een jaargeld van 100 toegestaan, ter belooning van zijnen moed bij de bestorming van den Redan voor Sebastopol. Hij is bovendien Ridder van het Fransche Legioen van Eer en ontving van den Hertog van Cambridge de benoeming tot Kapitein. Baron von Rothschild heeft aan de kiezers van Londen eene circulaire gerigt, in welke hij zegt dat, naar het zich laat aanzien, het nieuwe Lagerhuis in zeer vrijzinnigen geest zal zijn zamengesteld, en dat, bijaldien, in weêrwil van eene sterkere meerderheid in dat Huis, het Hoogerhuis zich dan nog tegen zijne verkiezing verzetten mogt, hij niet aarzelen zal zijne plaats in eerstgenoemd Huis onverwijld ter beschikking der kiezers le stellen. Lord Malmesbury valt in de Times Lord Palmerston hevig aan. Zijn manifest aan de kiezers noemt hij een valstrik om de meerderheid der kie zers van den regten weg te voeren. In dit stuk zegt Lord Malmesbury ook, dat hij voor den oorlog tegen China zal stemmen, omdat Engelands eer eischt, dat deze oorlog worde voortgezet, welken men zou hebben kunnen vermijden. Door de laatste stormendie langs de oostelijke kusten des lands hevig hebben gewoed, zijn een 12-tal schepen verongelukt. Te Sunderland is de firma Brown en C°.handelende in hout enz. gefailleerd, met een passief van 360,000 De afgetreden Voorzitter der Vereenigde Stalen heeft op den 27st™ Februarij te Washington zijne laatste openbare receptie gehouden, waartoe al le veel bezoekers waren opgekomen. Het gedrang was zoo groot dat bij het weggaan niemand zijn eigen hoed of jas kon vinden. Bij die gelegen heid is er ook twist ontstaan tusschen een ambtenaar en een koopman. De eerste beschuldigde den laatste dat hij hem, in het gedrang, eene porte feuille uit den zak had gestolen, en op den met cenige scheldwoorden ver gezelde loochening daarvan schoot de aanklager den beschuldigde met een pistool dood. Onlangs was er in de Vereenigde Staten een neger, Dred Seott ge naamd, die de hoedanigheid van vrij man eischte, omdat hij zijnen meester naar een Staat gevolgd was, waar de slavernij niet erkend wordt. De zaak werd voor het hoog gereglshof le Washington gebragt, en dit. gereglshof heeft nu, met 5 tegen 3 stemmen, uitgemaakt dat geen neger, hij moge slaaf of vrij zijn, het burgerregt der Vereenigde Stalen bezitten kan, ter wijl aan de bewoners van elk grondgebied uitsluitend het regt wordt toe gekend om in de nieuwe Staten welke zij vormen de slavernij toe te laten of te weren. Men gelooft dat deze beslissing de prijzen der slaven zal doen stijgen. In West-Indië heeft men het plan geopperd, om de verschillende ei landen door middel van onderzeesche telegraafdraden met Noord- en Zuid- Amerika in verbinding le brengen de kosten worden op 350,000 geraamd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2