LEYDSCHE COURANT. 1857. MAANDAG 30 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nomtners worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad X°. 9. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Maart. In de vorige week heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van eenige werken en de levering van benoodigdheden ten dienste der stedelijke gas fabriek. Bij de gunningdie volgens de voorwaardeneerst gisteren plaats hadis perceel n°. 1het graven en stellen van eenen houten waterbak met daarbij behoorende gemetselde afsluitput, gegund aan de HH. J. P. Riet bergen en M. W. Wijnkool alhier, voor de som van 7689. Perceel n°. 2. het leveren en stellen van een gashouder met toebehooren voor ƒ11989, aan de Heeren D. A. Schretlen O. alhier, alsmede aan die Heeren per ceel n°. 3, het leveren, leggen en stellen van syphons, ijzeren gegoten pijpen, retorten enz. voor ƒ16.85 de 100 Ned. ff. Terwijl van n°. 4, het leveren cn stellen van vergroote kalkkislende gunning geen plaats heeft gehad, uithoofde de inschrijvingen, de raming verre zijn te boven gegaan. De Maalschappij voor Toonkunst alhier, heeft eergisteren avond aan hare leden cenen genotrijken avond geschonken. De Zangvereeniging der Maatschappij hragt ten gehoore Die Erste Walpnrgisnacht (woorden van Göthe) van Mendelssohn-Barlholdy cn Erlkönigs Tochter van Niels W. Gade. De uitvoering deed het bejammeren dat de gelegenheid tot het maken van een zoodanig kunstgenot slechts zoo zeldzaam voorkomt. LI. Woensdag hield de Rederijkers Kamer Vondel, thans alleen uit een 10-tal werkende leden beslaande, eene voordragt van uitgelezen stuk ken, waarbij voornamelijk de vroeger niet werkende leden waren uitgenoo- digd. De luide toejuichingen getuigden van onverdeelden bijval; vooral was het op te merken welke vorderingen men gemaakt had in de uitvoering van het zoo moeilijke der zwijgende gedeelten van rollen, zooals die van Dom Pedro uit de Inez de Castro van da Costa. Voorts werd men bekend gemaakt met twee fraaije dichtstukjes van onzen Stadgenoot den Heer J. M. E. Dcrcksen getiteld: De Beer, proeve van na tuurlijke historiedoor een Neefje van den Schoolmeester en Suriname. Was in het eene de geestige navolging van den Schoolmeester te bespeuren, zooals die in de Haan voorkomtniet minder verwierf het andere de alge- meene goedkeuring en luide toejuiching om de edele beginselen omtrent de afschaffing der slavernij. Een woord van warme dankzegging werd door den Heer P. van Geer, uit naam der aanwezigen, aan de leden toegebragt en mogen wij zijne woorden tot de onze makendan worden wij nog meermalen op zulk eene schoone voordragt vergast en wenschen wij vurig dat deze Kamer steeds in bloei moge toenemen, ten einde ook ongeletlerden met de schoone producten der Nederlandsche dichtkunst bekend te maken en zoodoende mede te werken tot het groote doelde veredeling van 'smcnschen geest. Ingez Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 146 lot 159 personen. Het Hbl. meldt uit Zwitserland dat de Pastoor Gagnehin uit Neuchatel eene Pasloorsplaals te Utrecht heeft aangenomendat zou dan zijn Pastoor of Herder der Walsche gemeente aldaar. Er is echter nog geen beroep ge schied, en ofschoon in de Walsche gemeente de Predikant le Pasteur wordt genoemdwordt de benaming naar 't Latijn bij die gemeente niet gebezigd en zou dus doen denken aan eene plaats als Herder bij de R. Katholieke of Jansenisten gemeente aldaar. Door den Gemeenteraad van Rotterdam is het voorstel van Burge meester en Wethouders aangenomen, om op de begrooting van 1857 onder de uitgaven te brengen ƒ300,000 voor het waterplan en ƒ150,000 voor de kade achter den Haringvliet en daarentegen onder de ontvangsten ƒ450,000 op den post van geldleening tot bestrijding van buitengewone werken. Bij de veiling van 204,007 balen Java-koffijdoor de Handelmaat schappij te Rotterdam gehoudenis alles boven de waardering verkocht. Door den Gemeenteraad van Haarlem is tot Archivaris van die ge meente benoemd Mr. A. J. Enschede'. Het overlijden van den stooker op de Hoornsche stoomboot, in ons vorig nommer vermelddal aan stikking door kolendamp werd toegeschre ven, is volgens later berigt alleen aan het misbruik van sterken drank te wijlen. Uit Zaandam wordt het volgende aan het Hbl. gemeld: In de verle- dene week is hier overleden zekere II. Deze persoon door eene korte doch hevige ongesteldheid overvallen, moet op zijn doodbed in verschrikkelijke benaauwdheid verklaard hebben, dat hij 9 a 10 jaren geleden het huis in brand heeft gestokenwaarvan zekere K. Klut alstoen beschuldigd en daarom veroordeeld werd tot de straffe des doods, welk vonnis echter op het door hem ingediende verzoek om gratie, is veranderd in eene langdurige gevangenisstraf, geesseling en brandmerk. Men huivert op hel denkbeeld, dat de bekentenis waarheid bevat, te meer daar de veroordeelde reeds in de gevangenis zoo men zegt van verdriet en hartzeer is gestorven. Wat er van de zaak is, zal mogelijk de tijd leeren, doch dit schijnt eene zekere waarheid te zijndat gemelde Klut ten allen tijde en onder alle omstandigheden moet verklaard hebben onschuldig le zijn. Uil Hellevoelsluis wordt aan de V. C. geschreven: Ik geloof niet, dat het berigt aangaande het eskader, dal in den loop van dezen zomer gevormd zal wordenvolkomen juist iswel is het plan gevormdmaar de behoefte aan schepen in de Oost-Indiö is zoo groot, dat, wanneer het eskader wordt zamengcsteld, zulks welligt uit niet meer dan hoogstens 3 schepen zal kunnen bestaan. Van daar is naar Batavia en verder naar Japan vertrokken de stoom- korvet Japan, onder bevel van den Luit. ter Zee lsle kl. XV. J. C. Ridder Huyssen van Kattendijkc. Gelijk men weet, is deze korvet hier te lande gebouwd voor rekening der Japansche Regering. De Staten der provincie Utrecht hebben zich onbevoegd verklaard tot het aanbieden aan Z. M. van eene voordragt tot vervulling eener vacature in het Prov. Geregtshof van Utrecht, uit eene ten dien einde hun door dat Hof toegezondene aanbevelingslijst. Deze beslissing is genomen naar aanleiding der tegenwoordige grondwet, welke niet voorschrijft, even als dit bij de vroegere grondwetten het geval was, dat bij eene vacature in het Provinciaal Geregtshof, door de Stalen der Provincie eene voordragt behoort te worden opgemaakt en aan Z. M. den Konin/ingezonden, ten einde daaruit eene keuze le doen. Het Prov. Geregtshof van Gelderland heeft onlangs drie dienstboden van den Baron v. Rh., ter zake van diefstal van eetwaren ten nadeele van haren meester, veroordeeld tot 4, 3 en 2 jaren gevangenisstraf. A^olgens de Bred. Cour. is de administratie van 's Rijks waterstaat thans belast met het opnemen en in plan brengen van een kanaal van de haven van Breda op Zwaluwe naar het Hollandsche Diep. De Staten van Noordbrabant hebben daarvoor reeds eene som van ƒ1,000 op hunne be- grooling voor dit jaar uitgetrokken. Te Alissingen is Dingsdag 11. aanbesteed, het afbreken der oude cn het bouwen van eene nieuwe R. K. kerk met toren, en is dit werk aan genomen door de Heeren L. Arcrdoorn cn Limburg van Ameide, voor eene som van ƒ48,000. Omtrent de voor genoemde stad gezonken stoomboot wordt gemeld, dat bel nog niet gelukt is dat vaartuig boven water te krijgen. De van tijd lot tijd daaruit gehaalde goederen zijn grootelijks beschadigd. Te 'sllertogenbosch is de aanleg van eene burgerlijke begraafplaats onder het gehucht Orthen aanbesteed, welk werk is aangenomen door den lleer J. van Boekei aldaar, voor de som van ƒ16,500. De IV. R. C. deelt mede dat er op 19 Febr. aan boord van het bark schip Elise SusanneKapt. Kuykloebehoorende aan de reederij van den Heer van Ryckevorsel le Rotterdam, dat met eene afdeeling troepen naar Oost-Indig op reis was, eene muiterij onder de militairen heeft plaats ge had ten gevolge waarvan het schip te Rio Janeiro is binnengeloopen. De Kapitein heeft daaromtrent het volgende gemeldTot 12 Febr.ons toen bevindende op 19° 30' ZB. cn 30° 10'ANL.was de reis vrij voorspoe dig en alles in orde. Op den avond van dien dag echter, werd de Bevel hebber der troepen door een soldaat (een Franschman) onderrigt, dat de militairen aan het muiten waren en dal men het plan gemaakt had om dien avond ten 9 ure de bemanning van het schip te overrompelen en allen te vermoorden. Gelukkig waren de Onderofficieren en Korporaals, zoomede de Franschen en Hollanders, die zich onder de troepen bevonden, niet in het komplot en deze schaarden zich dus onmiddellijk aan onze zijde op het achterdek. Alsnu werd aan de andere gelast naar beneden le gaanhet geen zij met tegenzin deden. De Bevelhebber gaf daarna met veel overleg de noodige bevelen en de luiken werden met dubbele posten bezet. AVij brag ten daarop de stukken op het. achterdek en laadden ze, deelden ver volgens de scheepswapenen onder de ons getrouw gebleven militairen en be manning uit en hielden aldus gedurende dien nacht gezamenlijk de wacht. Den volgenden morgen onderzochten wij de zaak en bevondendat werke lijk bet plan bestaan had, om het schip te overmeesteren, en wij besloten alsloen af te houden en naar Rio Janeiro koers le zetten. Zeven dagen en nachten hebben wij aldus op dek doorgebragt, zoodal wij ten laatste ge heel uitgeput zijn gewordendoch wij hebben het volgehouden en zijn bier gelukkig aangekomen. Bereids zijn 14 man geboeid en daaronder bevindt zich een der stuurlieden en een matroos. Er zijn vele vermoedens die te gen den stuurman getuigende matroos is echter hoofdzakelijk verdacht om de verstandhouding, welke hij met den stuurman had. De belhamels

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1