Het Parlement zal waarschijnlijk Maandag aanst. worden ontbonden. De Mom. Adv. berigt dat de verkiezingen alhier op heden over acht dagen zijn bepaald. Lord Russell verkrijgt meer en meer kans verkozen te zullen worden. In eene alhier gehouden vergadering is met algemeene stemmen zijn gedrag goedgekeurd. In het nieuwe gebouw der tentoonstelling van voorwerpen der fraaije kunsten, heeft brand plaats gehad. Verscheiden lokalen van dat gebouw, waaronder de teekenschoolhebben zwaar geleden, maar de voornaamste zijn gespaard gebleven. Ook is er nog brand uitgebarsten bij een slroo- hoedenmaker alhier, waarbij een der winkeldochters is omgekomen. Aller- noodlottigst zijn echter de gevolgen geweest van eenen brandin Camber- wellgatc alhier, uitgebarsten. De bewoner was sedert geruimen tijd afwezig, maar had zijne vrouw met vier dochtertjes, 11, 9, 7 en 4 jaren oud, be nevens twee dienstboden, achtergelaten. Deze laatsten werden, toen de brand ontdekt was, met groote moeite gered, maar de ongelukkige moeder, die naar eene hoogere verdieping gesneld was, om hare kinderen te redden, is, met de vier kinderen, in de vlammen omgekomen. De North China Herald, een Engelsch dagblad hetwelk in de Chine- sche haven Shanghai uitgegeven wordt, zegt het volgende: Wij vernemen uit eene zeer goede brondat ten gevolge van de oproerigheid der builen- landschen barbaren te Canton," zoo als het in den stijl der Mandarijnen heet, de Regering te Peking reeds op aanstalten tot verdediging van Tientsin, de zoogenaamde haven der hof- en residentie-stad, bedacht is. Hieruit blijkt duidelijk genoeg, wat de inziglen en voornemens van den Keizer en van zijn Kabinet zijn. De buitenlandsche Regeringen hebben, naar wij vreezen, nog geen juist denkbeeld van den ingekankerden en onverzetlelijken haat, waar mede zij zullen te kampen hebben voor dat zij met de Tartaarsche beheer- schers van China in eene vreedzame en onbeperkte betrekking kunnen treden. Te Hong-Kong zijn maatregelen genomen, om het door de Europeanen bewoonde gedeelte, in staat van verdediging te stellen. Men heeft dat ge deelte met onder elkander verbonden en goed gewapende aardenwerken omringd en aan het uiteinde van de voorstad Victoriawelke de Chinesche benedenstad beheerscht, een fort gebouwd, het kanaal Lemma afgesneden en zich op deze wijze meester gemaakt van de gemeenschap te water; daar waar de gemeenschap was bedreigdheeft men sterke redoulen opgeworpen. Deze werken worden verdedigd door mariniers van het Fransche fregat la Virginie, welke de Admiraal Guerin tot bescherming van allen had aange boden. Uit deze maatregelen blijkt, dat de vreemdelingen voortaan voor hunne veiligheid te Hong-Kong niets meer te vreezen hebben. Het aantal huizen in de voorsteden van Canton door de onzen in de asch gelegd, moet niet minder dan 7000 bedragen. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Maart. De komst van den Keizer van Rusland wordt hier nog steeds betwij feld. Men zegt dat het berigt daarvan is afgeleid uit een woord dat de Keizer zich tegen Graaf de Morny had laten ontvallen. Een 13-jarige scheepsjongenmet een zieken matroos alleen gebleven op een schip dat door de bemanning was verlaten, heeft dit vaartuig ge lukkig naar de haven van Celte weten te brengen. Deze onverschrokken daad is medegedeeld aan den Keizer, die den jongeling naar Parijs heeft doen ontbieden. Hij is door den Minister van Marine aan den Keizer voor gesteld gewordendie hem de eeremedaille overhandigdede Keizerin heeft den moedigen knaap een aanzienlijke som geld geschonken, en zich belast met de betaling der kosten van zijne verdere opleiding in het matrozen- instituut te Rrest. Omtrent Neufchatel wordt verzekerd, dat de lieer von Hatzfeld gemag- tigd is om in de conferentie te verklarendat de Koning gezind is om af stand te doen van zijne regten op het Vorstendommet behoud van den titel van Prins van Neufchatel, mits nog4jaren de inkomsten, die nagenoeg 50,000 Ned. bedragengenietende. Men onderstelt dat die som bestemd is ter tegemoetkoming aan 'sKonings aanhangers, voor de door hen gele den of nog te lijden schade; verder wordt voor hen kwijtschelding van straf en vrijwaring tegen allen overlast bedongen. De Heer de Lesseps is alhier teruggekeerd. Hij blijft vol moed en vertrouwen op het welslagen zijner onderneming (de doorgraving der land engte van Suez), in weerwil van den tegenstand van Engeland. Eene gebeurtenis heden in de militaire wacht alhier voorgevallen heeft nog al indruk gemaakt. De Kwartiermeester Marquis moest een stuk schrij ven, de bevordering behelzende van eenen Officier; men had hem onzeker gelaten omtrent den naam van den gelukkige. Toen hij den naam ter invul ling noodig had en den zijnen hoorde uitsprekenverbleekte hijviel buiten kennis neder, en was toen men hem ophielp, slechts een lijk. Hevige ge moedsbeweging, gepaard met een ongemak aan hel hart, waaraan hij leed, had zijnen dood veroorzaakt. Aan de munt is het slaan van bronzen geldstukken van 10 centimes en lager ten einde gebragt; het gezamentlijk bedrag daarvan wordt op 40) mill. fr. geschat. De dagelijkschc ontvangst van entree-gelden aan de beurs bedraagt 2000 fr. Bij vonnis van den krijgsraad zijn 125 kweekelingen van de Poly technische school ontslagen. De aanleiding hiertoe is de mishandeling van een Adjudant door de leerlingen, die hem, omdat zij meenden zich over hem te moeten beklagen, volgens een oud gebruik, legen den muur drongen, zoodat het leven van dien ongelukkige daardoor in gevaar verkeert. Xe Boulogne is aangebragt de Kapitein en 16 personen van de beman ning van het Nederl. schip Maria Jacoba, hetwelk op de Varne gestooten heeft en gezonken is. Zij waren met groot levensgevaar door een visschers vaartuig gered. - In de Middellandsche zee heeft er zeer onstuimig weder geheerscht nu het bedaard iszijn er te Marseille in 2 dagen tijds 200 schepen aan gekomen. ITALIË. Voor Paschen zal de Paus nog een consistorie houden. Daarin zul len de 7 bisschopszetsels, die op dit oogenblik in Frankrijk ledig zijn, vervuld en tevens de kardinaalshoed geschonken worden aan den Aarts bisschop van Keulen, die 16 Junij 1856, en aan den Aartsbisschop van Zagabria, die reeds op 30 Sept. 1850 tot Kardinaal benoemd is. H. M. de Keizerin-Moeder van Rusland zal den 9d™ April van Nice naar Rome vertrekken en door den Grootvorst Constantijn vergezeld wor den, welke laatste aldaar 8 dagen zal vertoeven. Te Rome zal in de kerk van den H. Onofrio een gedenkteeken wor den opgerigt voor Italië's grooten dichter Tasso. PllUIISEN. BERLIJN, 19 Maart. Gisteren werd de zitting van de Kamer der Afgevaardigden door een treurig voorval spoedig opgeheven. De Heer Otto had het spreekgestoelte beklommen om zijne bezwaren tegen de begrooting van het Dep. van Eere- dienst te ontwikkelen. Hij had naauwelijks eenige woorden geuit, of hij werd door ecne beroerte getroffendie een kwartier uurs later een einde aan zijn leven maakte. Zijn laatste woorden waren: «Mijne Heeren! het doet mij leedmaar ik kan niet voortgaanHij werd doodsbleek, legde de hand op het hart en viel achterover. De in de nabijheid gezeten ministers en leden schoten toe om bijstand tc verleenen. Eenige oogen- blikken na het overbrengen in eene andere zaal gaf hij den geest. De over ledene laat eene weduwe met een talrijk gezin onverzorgd achter. De Heer von Humboldt is in zooverre weder hersteld, dat hij zich met de bearbeiding van zijnen Kosmos kan bezig houden. De Deensche Rijksraad is tegen 3 April bijeengeroepen, om de over eenkomst betrekkelijk de afschaffing van den Sondtol te onderzoeken. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Maart. Alhier is eene plegtige godsdienst-oefening gehoudenter viering van den gelukkigen terugkeer des Keizers van zijne Italiaansche reis, bij welke de Pauselijke Nuntius de dienst heeft verrigt, en waarbij een groot aantal der alhier aanwezige Italianen tegenwoordig zijn geweest. Men verzekert dat de Keizer tijdens de reis, welke hij in Mei e. k. naar Hongarije denkt te ondernemen, ook Zevenbergen, de Bukowina en dc Romaansche provinciën zal bezoeken. Die streken hebben in 1848 geen deel aan den opstand genomen. Het bondsleger bestaat thans uit 4051 bataljons infanterie en jagers, 401 eskadrons ruiterij171 batterijen artillerie met 1336 stukken geschut en bovendien nog 7 Oostenrijksche brandpijl-batterijen met 56 stukken. RUSLAND. De stad Riga zal eerstdaags ophouden eene vesting te zijn. De Kei zer heeft de vestingwerkenmet uitzondering van de citadeltot slooping op hare kostenaan de stad afgestaan. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Hoogleeraar Szewyrew, van Moskou, aldaar in een woordenstrijd is geraakt met den Graaf Bobrynski, wegens de bekende redevoering door Robert Peel in Engeland gehouden. Dit geschil is zoo hoog geloopen, dat beiden handgemeen zijn geraakt, en dat de eerstgenoemde daarbij zoodanig is geslagendat hijna verloop van 2 dagenaan de gevolgen is overleden. TURKYE. Het Engelsche schip Kanguroo heeft op de Circassische kust wapenen en oorlogsbehoeften ontscheept. Er bestaat te Konstantinopel eene vereeni- ging onder de leiding van een Hongaar, met hel doel om de bergbewoners van alles te voorzien. De Russische Minister, de Heer von Butenieff, hier over ontevreden, heeft de Porte verzocht ecne bijzondere commissie met het onderzoek daaromtrent te belasten. STADS BERUSTEN. Tweede Zitting van den Militieraadover het Kanton Ley denN". 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te welen, dat de Tweede Zitting van den Militieraad, voor de dienstpligtige lotelingen dezer Gemeente, behoorende tot de ligting van het jaar 1857, zal plaats hebben in de Lakenhal aan den Ouden Singel op MaandagDingsdag en Woensdag den 23, 24 en 25 Maart aanstaandedes namiddags ten 1 ure, en op Donderdag den 26 Maart, 's morgens ten 10 ure, met vermaning, om op die dagen voor boven- genoemden Militieraad te verschijnen, ten einde hunne vrijstelling op hunne inge diende reclames, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, al ware het, dat het billet tot oproeping van ieder hunner in 't hijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 der wet van den 27 April 1820, zullen geacht worden geenerhande reden tot vrijstel ling te hebben, en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG ST1RUM, Burgemeester. Leyden, 17 Maart 1857. v. PUTTKAMMER, Secretaris. KERKNIEUWS. 's GRAVENHAGE20 Maart. Door den Kerkeraad van de Ncd. Herv. gemeente alhier, is uit het vroeger vermelde 9-lal Predikanten, het volgende 3-tal gevormd: DD. Schuuring, te Hoorn; Moens, te Edam; en van den Broekte Hoornwaaruit is beroepen D'. J. J. van den Broek. Te Scheveningen is lot Predikant bij de Herv. gemeente beroepen: Ds. L. Schouten, Pred. te Koudekerke. WOERDEN, 19 Maart. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. J. D. Holsteyn, Pred. te 's Graveland.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2