eengetrokken. Op 20 Jan. heefl hij de kerk aldaar doen springen, het laatste overblijfsel van de Europesche bezittingen. De Chinezen gingen voortdoor het doen zinken van schepende vaart op de rivier van Canton te bemoeijelijken. Zij braglen voorts met groolen ijver eene geduchte vloot van jonken bijeen. Te Singapore blijft de orde mede ongestoord, hoewel de Europeanen wei nig vertrouwen in de toekomst stellen. Bij een alhier plaats gehad hebbende brand zijn een man en een kind in de vlammen omgekomen. De hevige storm van Vrijdag 11. heeft in het Iersche kanaal en op de kusten veel schade veroorzaakt. Tot dus verre heeft men echter slechts van ée'ue schipbreuk vernomen, waarbij ook menschen zijn omgekomen. De Engelsche scheepseigenaars en kooplieden te Kronstadt hebben in de dagbladen de medewerking der ingezetenen van Engeland verzochttot oprigting van een hospitaal voor de Engelsche zeelieden aldaar. Uit dit stuk blijkt dat de zeeliedendie aldaar ziek werdenallerellendigst worden gehuisvest in een zoogenaamd lazarethwaar de ongezonde lucht en de wijze van behandeling eerder geschikt zijn om nieuwe ziekten en kwalen te verwekken dan om de genezing der bestaande te bevorderen. Uit New-York wordt berigl, dat op de rivier de Mississippi 2 stoom- booten de Belfast en de Humboldt tegen elkander zijn gestoomd. De liumboldt is te gronde gegaan; er zijn daarbij 20 man van het scheeps volk omgekomen. FSllïKltEJS. PARIJS, 17 Maart. De aangekondigde bevorderingenbij gelegenheid van den verjaardag van den Keizerlijken Prins, zijn door den Moniteur bekend gemaakt, en wel nog 24 uren te voren; waarschijnlijk om den Keizer een aantal lastige aan zoeken te besparen, die hem des Zondags, wanneer de Opper-Officieren gewoonlijk over dienstzaken komen sprekenzouden gedaan zijn. Door de bevorderingen vooruit aan te kondigen was de weg tol verzoeken afgesneden. De verwacht wordende amnestie wegens drukpers overtredin gen is niet uitgevaardigd. Men verwacht die nu tegen 15 Augustus. Het zal den Keizer moegelijk vallen aan de verzoeken van de Dames de la Halle te voldoen. Eene der grieven betreft de weinige ruimte der plaatsenmaar het aantal der kooplieden is zoodanig vermeerderd dat geene meerdere ruimte kan worden toegestaanook klaagt men over het markt- geld, dat aanzienlijk is verhoogd; cn dit is noodzakelijk voor de geldmidde len der stad. De stedelijke uitgaven zijn voor dit jaar geraamd op 41 mill, gewone en 12 mill. fr. buitengewone uitgaven, zonder nog de rente van gedane leeningen, ten bedrage van 14 mill. fr. te rekenen. De Keizer en de Keizerin hebben dezer dagen met veel belangstelling eene proef bijgewoond, welke in het oude park van Neuilly is genomen door de lieeren gebroeders Barrat, de uitvinders van een stoomwerktuig tot het ontdelven van den grond. De proeven hebben ongemeen goed vol daan en 1111. MM. hebben hunne overtuiging te kennen gegeven, dat het werktuig vooral zeer gewigtige diensten zal kunnen bewijzen in Algerie, Sologne, Bretagne en overal, waar men moeite heeft om zich handen te verschaffen tot het bewerken van den grond. Het werktuig doet 40 slagen in de minuut en maakt met eiken slag eene strook aarde los, lang 230, breed 17 en hoog 45 duimen. Alzoo kan men rekenen op het bewerken van 10 ellen oppervlakte in elke minuut. Men spreekt thans van de ontvangst van een antwoord van de Pruis- sische Regering in de zaak van Ncufchatel, dat voldoende zou zijn, en hoe wel de dag voor eene derde zitting nog niet is bepaald, zouden de moeije- lijkheden om tol eene schikking te geraken zeer verminderd zijn. Den 31stcn dezer, den verjaardag van het sluiten van het Parijsche vredesverdrag, zullen de leden van het Corps Diplomatiek tot een diner in het paleis der Tuilerien worden uitgenoodigd. De Perzische Gezant zal Donderdag of Zaturdag naar Londen vertrek ken, om aldaar gedurende 14 dagen te verblijven. Daarna zal hij nog een gedeelte van den zomer tc Parijs doorbrengen. De Graaf de Morny zal niet voor in Junij uit Petersburg alhier terug- keeren. De Heer Lemoine had onlangs in het Journ. des Débats verslag ge geven van het gebeurde in Engeland met een 7-jarig kind, 'twelk in een Anglicaansch gesticht werd opgevoed en door de moeder was teruggeüischt. De vader was Protestant en in den oorlog gesneuveld. De moeder belijdt de Roomsche godsdienst. De teruggaaf is geweigerdop gronddat het kind zelf uit vrije beweging zou hebben verklaard, dat het in het geslicht wenschte te verblijven. Genoemde Heer had zich daarbij op eene scherpe wijze beklaagd over de onverdraagzaamheid der Protestantenen gezegd dat het hun niet voegt om de Katholieken van onverdraagzaamheid te be schuldigen. Ten gevolge van dit betoog leest men nu in het J. des Débats een ernstig protest, geteekend door de consistoriale Voorzitters Cuvier en Juillerat, de Predikanten F. MonodJ. Ilocart, J. II. Grandpierre, A. Co- querel den zoon en E. de Pressensé, waarin voorkomt, dat zij het moeten betreuren, dat een minderjarige aan zijne natuurlijke voogdijschap is ont trokken, en alle Protestanten in Frankrijk overtuigd zijn, dat zulks strijdig is met het natuurlijke regl. De Protestanten, zeggen zij, verlangen gods dienstige vrijheid, nieL alleen voor zich, maar ook voor anderen. Het is nog niet lang geleden, dat zij de toepassing van dat beginsel hebben ver langd in het belang der Zweedsche Katholiekenen in eene nu 2 jaren ge leden te Parijs gehoudene algemeene vergadering, zijn zij er onbewimpeld voor uitgekomen, dat zij de handelingen der Protestantsche Regeringen af keurden, welke zouden kunnen strekken tot onderdrukking, om welke reden dan ookharer Katholieke onderdanen. De Heer Lemoine heeft daarop zijne woorden ingetrokken, in zoo verre die van toepassing waren op de Fransche Protestantenmaar tevens verklaard dal het hem nu geble- I ken wasdat de Protestanten in de verschillende landen niet in allen deele dezelfde beginselen belijden, iets dat hij tot dusver niet had geweten. De beroemde Duitsche schaakspeler Hartwig heeft in het Café de la Régence twee partijen tegelijk gespeeld, en wel met den rug naar het spel gekeerd. Een zijner tegenstanders was mede een speler van naam. Van beide partijen is hij overwinnaar gebleven. De entree was op 5 fr. bepaald. Een 50-tal liefhebbers woonden den strijd bij. Een uurwerkmaker alhier, de Heer Destoches, zal voor eigen kosten al de lantaarnpalen op de Boulevard Sebastopol van electrische uurwerken voorzien. De Heer de Montigny heeft uit Bangkok geschreven aan den Heer Geoffroy S4. Hilaire, den Voorzitter der maatschappij voor het acclimateren van dieren cn planten, dat reeds vele zeldzame beesten in zijn bezit zijn om naar Frankrijk te worden overgevoerd, o. a. 4 fraaije olifanten, 1 wilde stier, 4 Thibetsche witte geiten, een zwarte casuarius uit het binnenland van Borneo, tijgers en een monsterachtige os, welke den briefschrijver tot nog toe geheel onbekend was cn welke os wat de grootte betreft den olifant nabij komt. Op den spoorweg tusschen deze stad en Caen heeft eene gebeurtenis plaats gehad, die getuigt van den ingewortelden haat der landlieden in Frankrijk tegen de spoorwegen. Genoemde weg werd pleglig geopend en de locomotief, met den machinist en twee stokers, had hare snelheid ver minderd en naderde een der stationstoen een in een kiel gehulde man die zich op een zijpad bevond, den weg betrad, en een pistool loste regt- streeks op den machinistdie ligt gekwetst werd. De schuldige is nog niet gevat. Te Lyon trok dezer dagen een aldaar aangekomen geestelijke zeer de algemeene aandacht. Het was de Priester Delloc, die 3 jaren geleden van Hennes is vertrokkenter uitbreiding van het Evangelie onder de Heidenen. Hij was met nog vier andere zendelingen naar Penang-Kiou, aan het uiterste van de Chinesche grenzen, aan den mond van de rivier Tchow-Kiang, ge zonden. Zijne vier medgezellen werden aldaar onthoofd en hij zou, nadat men hem de neus, de ooren en de regterhand had afgekapt, hetzelfde lot hebben ondergaan, indien hij niet door eeuige Engelsche zeelieden was verlost. Eenige dagen geleden stond voor de regtbank alhier te regt, een 15-tal vervalschers van eetwaren, melk, koffij als anderzins. De uitspraak was, behalve gevangenisstraf, dat gedurende een bepaald getal dagen, hun vonnis aan hunne deur zou aangeplakt worden. Dit laatste maakte hen wanhopigzij wilden liever een jaar gevangen zittenwant eene dergelijke aankondiging kan niet anders dan de vernietiging van hunnen handel ten gevolge hebben. Yoor het Hof van Assises van de Sarlhe staat een zekere Coudray te regt, vroeger reeds uit de gevangenis ontvlugt, en beschuldigd van verschei dene diefstallen. Een onzer dagbladen verhaalt van hem de navolgende stoute trekHij kwam onlangs in een herberg alwaar twee boeren eene rekening, wegens levering van graan, vereffenden. Het geld, omtrent 600 fr.lag op de tafel en wekte zijne begeerlijkheid op. Hij begon een gesprek en zeide, gij schijnt niet bevreesd dat men u deze som zal ontstelen. Neen, ant- woorde hem een der boeren, men zal het toch niet onder onzen neus weg nemen. Welnu, zeide Courdray, als u eens iemand naderde, het geld op streek en het op een loopen zette. Al schertsendestreek hijom een voor beeld te geven, het geld handig in de punt van zijnen kiel, wendde zich naar de deur cn zette het toen op een loopen. De boeren beschouwden de zaak eerst als eene losse grap, maar bekwamen spoedig de zekerheid, dat zij het slagtoffer van eenen vermetelen schelm waren geweest. Uit Haguenau (Beneden Rijn) wordt gemeld dat aan de Protestanten aldaar vergunning is verleend eene kerk te bouwen. De Univers is daar over zeer verbolgenen zegt dat de Katholieke bevolking daarover zeer verontrust is. Men vraagt zich af, waarom men deze vergunning aan de Protestanten heeft verleenddaar zij slechts dient om aan de zucht tot voortplanting hunner gevoelens voedsel te gevenwant van regt kan er geen sprake zijn, aangezien dat er op de genoemde plaats niet meer dan 100 Protestanten aanwezig zijn. In den laalsten lijd heeft men zich bij aanhoudendheid over koud weder te beklagen gehad; troepen uitgehongerde wolven vertoonen zich in de dorpen der Ccvennes en zelfs in sommige plaatsen van hel dep. du Var. SPANJE. MADRID, 13 Maart. De betrekkingen met het Hof van Rome zijn nog niet zoo gunstig, als door sommige dagbladen is medegedeeld. In Rome wil men van geene verzoening hoorenvóór dat de sedert 1854 verkochte geestelijke goederen weder ten behoeve van de geestelijkheid onteigend en aan hunne oorspron kelijke beslemming teruggegeven worden. De lieer Mon is naar Rome ver trokken, om te trachten de bestaande moeijelijkheden uit den weg te ruimen en het Hof aldaar over te halen een' Nuntius herwaarts te zenden en het geregeld verkeer te hervatten. De behandeling van het regtsgeding van Generaal Prim heeft gis teren plaats gehad. De Kapitein-Generaal van Madrid, Sanznam het voorzitterschap van den krijgsraad waar. De Brigadier Reyna die de be trekking van Militair Fiscaal vervulde, heeft de akte van beschuldiging doen voorlezen en volgehouden dat de openbaarmaking van den bekenden brief door den Generaal eene overtreding der krijgstucht was. Het leger zeide hij wordt ontzenuwd. Heeft men niet gezien dat de bezetting van sommige steden door Generaals verleid zijn geworden om tegen de Regering op te staan, het is daarom noodig tegen den beschuldigde eene gestrenge straf uit te spreken. Hij eischte dat de Generaal Prim van de kaders van het leger geschrapt cn tot eene vestingstraf van één jaar zou worden ver oordeeld. De verdediging van den beschuldigde werd op eene voortreffelijke wijze door den Generaal Zabala voorgedragen, die o. a. aantoonde, dat bij

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2