Van Scheveninger. wordt gemeld dat in den avond van den 9d™ dezer de pink de Jonge Geertruida Johanna, zich bij hevigen storm voor Kat wijk aan Zee bevond. De Stuurman H. Roeleveldt was alleen op het dek, terwijl de overige manschappen een oogenblik van hunne vcrmocijenis in het vooronder waren gaan uitrusten. Plotseling deed zich een sterke schok gevoelendie hen naar boven deed gaan. Het bleekdat de ankerkabel was gebroken; en toen zij rond zagen, misten zij hunnen stuurman, die over boord geslagen was en in de golven met den dood lag te worstelenzonder dat zij eenige hulp konden aanbrengen. Hij was een geacht huisvader, in de kracht zijns levens. Ook is eene der pinken van den Heer A. Pronk aldaar bij laag water op een anker gesloten, waardoor het lek geworden en grootendecls voor den eigenaar verloren is gegaan. De pink had eene ruime lading viseh en zee starren of vijfvoeten, welke laatsten, gelijk men weet, tol bemesting dienen en tegenwoordig aan het strand tot ƒ3.eene kar gelden. buiteivlandschkTerigten. RliliCtlE. BRUSSEL, 11 Maart. Bij de beraadslaging over de begrooting, Hoofdstuk Binnenl. Zaken, is door sommige leden aanmerking gemaakt op de post van GOOO fr.die men gedurende 10 jaren wil verleenen aan 2 jeugdige geleerden, de HH. Farlier en Wauters, tot het vervaardigen van eene aardrijks- en geschiedkundige beschrijving des lands. Door de centrale Commissie was deze post niet goedgekeurdomdat een der genoemde personen Hoogleeraar aan de vrije Hoogeschool te Brussel is. De Heer Verhaegen heeft echter bij die gelegen- geid opgemerkt, dat de Kamer deze toelage niet kon weigeren, na reeds 120,000 fr. te hebben toegekend aan den Priester die het werk der Bollan disten, de Acta Sanctorum, voortzette. Voor die buitengemeen hooge som zijn niet meer dan 2 deelen verschenenwaarvan het eene niets anders bevat dan het leven van de heilige Theresia, dat dus 60,000 fr. kost. Volgens officiële opgave is in het afgeloopen jaar hier te lande voor een bedrag van 270,000 fr. postzegels uitgegeven, die nog niet tot hel fran keren van brieven gediend hebben, en alzoo als papiergeld in omloop zijn. De vette os die op de Paasch-markt alhier zal ten toon gesteld wor den, weegt thans reeds 1300 Ned.ffi, en is gemest door Burgemeester Claes te Lembecq. De laatste vette os te Parijs rondgeleid, woog slechts 1005 Ned. ffi. ENGELAND. LONDEN, 10 Maart. De Kanselier der schatkist heeft in het Lagerhuis aangekondigddat de overeenkomst omtrent den Sondtol nog in deze week zal ge teekend worden. beheer der bedoelde instellingen eene te 'sGravenhage gevestigde Commissie van 5 leden werd benoemd, met eenen bezoldigden Secretaris, die ook agenten in sommige gemeenten zoude kunnen aanstellen; met eene Com missie van loezigt, als waarborg voor de getrouwe vervulling der haar op gelegde laak. De U. C. deelt berigten uit Curacao (van 3 Januarij) mede, o. a. dat men aldaar minder dan vroeger voor de verschijning van de Cholera beducht was. Ook waren de vooruilziglen om de levensbehoeften tegen matigen prijs te zullen bekomen gunstiger; de vruchtbare regens in de laatste 2 maanden gaven het vooruitzigt op een tamelijk goeden maïsoogst, en de opheffing der quarataine maatregelen zou ongetwijfeld de scheepvaart en de bedrijvig heid in den handel verlevendigen. Volgens brieven te Hamburg van Singapore ontvangenwas het daar rustig. De inlanders hadden eenen oploop verwektdoor de Chinezendie er verre de minderheid uitmakente kwellen en te vervolgen. Het is be kend dat de inlandsche bevolking der Maleijers; Klings en Indianen dooi de Cipayers ondersteund, den Chinezen een ingekankerde haat toedragen, en steeds met een lange ponjaard gewapend, zeer gereed zouden zijn om de Europeanen te hulp te komen. De tegenwoordigheid van twee Neder- landsche oorlogsbodems van Batavia derwaarts gezondenis bovendien ge noegzaam om de Europeanen gerust te stellen. De Zaakgelastigde van de Vercenigde Staten heeft aan zijne landslieden te Canton berigt, dat ook zij den handel vooreerst niet zonder gevaar kun nen hervallen. Hij had daaromtrent de Chinesche overheid gepolst. Voorts zijn nog over Petersburg tijdingen ontvangen omtrent de bin- nenlandsche aangelegenheden van het Chinesche rijk. De opstand zou zich in het zuiden des lands al meer en meer uitbreidenterwijl het noorden nog aan het Hof van Peking gehoorzaamde. In deze hoofdstad was alles in eenen toestand, die van diep verval getuigde en een allengs naderenden ondergang scheen te voorspellen. Uit ecu groot gedeelte des rijks werd geene belasting meer ontvangen; de Regering was zonder geld en kon zijne beambten niet langer betalen; het gaf ijzeren geld uit, daar het geen zilver en zelfs geen koper meer bezat. Peking had het voorkomen van eene in staat van beleg gestelde stad. De Tartaren werden door de Chinezen als dwingelanden en onderdrukkers verfoeid en zagen in eiken persoon van Chinesche afkomst eenen oproerling. Kortomhet Hof van den Keizer ver keerde in volslagen radeloosheid. 's GRAVENIIAGE 12 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Militaire Willemsorde 4dc kl. den op zijn verzoek eervol ontslagen lsten Lnitenant der artillerie van het leger in Nederl. Indië H. F. Morbotler, ter zake van zijne verrigtingenbij gelegen heid van het dempen van den opstand in Balipo, in Februarij en Maart 1841. Tevens is vergunning verleend aan den Majoor der artillerie van het leger in Nederl. Indië P. F. C. Vreede lot het aannemen van de Ridderorde van Kard III, hem door de Koningin van Spanje geschonken. Gisteren avond had er eene luisterrijke soire'e bij Prins en Prinses Frederik plaats, die door verschillende leden van hel Koninklijk gezin werd bijgewoond en waarop een zeer groot getal personen genoodigd was. Bij het Depart, van Finanlien is ontvangen 48wegens verschuldigd successieregt. Niettegenstaande de Tweede Kamer hare zittingen heeft geschorst, hebben sommige afdeelingen het onderzoek voortgezet over het ontwerp van wet nopens het lager onderwijs. Ook de leden van de commissiën van rap porteurs over de ontwerpen wegens de regterlijke organisatie en het onder wijs, zijn, lot het opmaken van de voorloopige verslagen, alhier verbleven. De Kon. Bibliotheek alhier heeft dezer dagen twee zeer belangrijke en in hunne soort eenige werken ten geschenke ontvangen, beide uit Enge land. Het ee-ste, aan de Bibliotheek aangeboden door den Voorzitter der commissie voor Harer Brilsche Majestcil's openbare gebouwen en werken, is getiteldThe Architectural Antiquities of the Collegiate Chapel of St. Stephen, Westminster, the late House of Commons, dratcn from actual survey and admeasurementsmade by direction of the commissio ners of IIer Majesty's Woods and forks, accompanied by observations on the original and perfect state of the Buildingand a Description of the Plates, by Frederik Mackenzie, Londen1844, in atlas formaat. Be halve talrijke tusschen den tekst gevoegde afbeeldingen in houtsnede, bevat het 18 prachtig uitgevoerde platen. Zij zijn uitgevoerd na den brandwelke het Parlementsgebouw verwoestteen hebben het tweeledig doel om te dienen, óf voor een nieuwen opbouw, óf als een gedenkboek van dat be langwekkend overblijfsel der middeleeuwen. Het tweede werk is een ge schenk van de Spalding Club, te Aberdeenen is getiteld: Sculptured stones of Scotland. Aberdeen. Printed for the Spalding Club, 1856, in royal 4°. De Spalding Club is eene dergenen, waarvan de leden eene jaar- lijksche toelage betalen, om zekere werken uit te geven, welke, om de hooge kosten en geringen aftrek, bezwaarlijk anders het licht zouden zien. Deze Club, opgerigl in 1839, geeft werken uil, betreffende de historische, kerkelijke, genealogische, topografische en letterkundige oudheden van de noordoostelijke graafschappen van Schotland. Reeds zijn er 27 gedrukt, alleen voor de leden verkrijgbaar. Hel zoo even vermelde is het 26slc en bevat op 138 uitmuntend gesteendrukte platen, een aanzienlijk'aantal af beeldingen der oudste gedenkteekeneneenig in hunne soort, welke in Schotland worden gevonden. De leden dier Club hebben besloten een zeker aantal exemplaren te bestemmen voor openbare bibliothekenten einde het aldus kome onder de oogen van oudheidkundigen. Aan het Ministerie van Marine heeft de aanbesteding plaats gehad van het maken van den fundcringsput voor eenop het maritime etablissement Willemsoordte bouwen droog dok en verdere daarmede in verband staande werken, welk werk is aangenomen door den Heer J. H. Visser, te Slie- drccht, voor de som van 182,800. Lord Russell die voor deze stad in het Parlement zitting had, heeft daarvoor bedankt. Al de omstandigheden loopen zamen om bij Lord Pal- merston de hoop op eene overwinning levendig te houden. Lord Palmerston heeft mede bedankt voor de eer om als vertegenwoor diger van Londen in het Parlement zitting te nemen, hetwelk hem door den handelsstand was aangeboden. Hij wil Tiverton blijven vertegenwoordigen. De Gemeenteraad dezer hoofdstad heeft onder voorzitting van den Lord Mayor besloten een adres aan Lord Palmerston te zenden en daarin te ken nen te gevendat de Minister het vertrouwen van den Raad geniet. Men verzekert dat Sir Henry Rawlinson door Lord Palmerston is uit gekozenom eene buitengewone zending naar China te volbrengen. De Morn. Chronicle beweert dat de Keizer van China den Onder- Koning van Canton heeft doen vervangen, en dat hij zijn ongenoegen heeft te kennen gegeven over de houding zijner ambtenaren, bij de laatste ge beurtenissen. Een half-officieel dagblad van Washington, de Union, heeft zich, naar aanleiding van de beraadslaging des Senaats over het met Engeland geslo ten verdrag betrekkelijk Midden-Amei'ikain een heftig artikel verklaard legen al wat aan de Engelschen gelegenheid zou kunnen gevenom zich in de aangelegenheden der nieuwe wereld te mengen. Dit artikel baarde onder het publiek opziendaar men het als de uitdrukking der staatkunde van den nieuwen President, den lieer Buchanan, meende te moeten aanmerken. De New-York Herald geeft het volgende overzigt van den tegenwoor- digen toestand des slavenhandels: Drie steden hebben er den alleenhandel van: New-York, Boston en Baltimore; zij leveren te zamen 40 vaartuigen, waarvan de prijs met al wal noodig is om zee te bouwen, op 40,000 fr. elk te staan komt. Dit is dus een kapitaal van 1,600,000 fr. Men begroot de kosten aan makelaardij enz. per schip op 15,000 fr. en de soldij aan de Kapiteins en bemanningen op 800,000 fr. dus een totaal bedrag van 3,000.000 fr. Elk dier schepen voert gemiddeld 600 slaven over, die in Afrika slechts 75 fr. kostenmaar waarvan de invoerprijs tweemaal zoo hoog stijgt door de premie, welke men aan de mindere agenten der gezagvoerders op Cuba of in Brazilië betaalt. Zes millioen voor den aankoop en de verkregen stil zwijgendheid er bij voegende, heeft men aan uilgaven een kapitaal van 9 millioen fr. Een vijfde gedeelte der slaven komt op den overtogt om, er blijven er slechts 20,000 over, waarvan de minst bruikbare toch nog voor 2500 fr. verkocht wordt; totaal 50 millioen fr. Zooals men ziet, is het geld goed geplaatst, daar het meer dan vervijfdubbeld wordt. En bij die berekening heeft men slechts eene enkele reis tot grondslag genomenterwijl het be wezen is dal elk schip gemiddeld 4 reizen doet. Zijn er die bij de eerste reis genomen worden, anderen slagen er in 4 of 5 reizen te doen. Er bestaat geen wettige en eerlijke handel, welke, begunstigd door de gelukkigste omstandigheden, zooveel kans op winst geeft.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2