LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 11 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN10 Maart. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Februarij 1856 en 1857alsmede van die opbrengst over de twee eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt{bijopeen ten en invoer) Dinnenl. Gedistilleerd (idem) Bnilenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit enKunstwijn(?rf Zuivere opbrengst over de maand Februarij. 1856 1641.13; 1938.37 184 94 1.48*. 4208.06' 860.40 f 8834.39; 1857 Zuivere opbrengst over de 2 maanden des jaars. 1856 1538 23 j 3340.37 133.77; 45.491 4006.35;! 1468 80 ƒ10533.03 1/19515.40; 3183.91; 4438.47' 305.18; 15.90; 9833 58" 1738.35 1857 3169.69' 7445.01; 321.75 58.39* 8182.431 2936.47; 22113 76.1 Jan van Goozen, bouwman te Oudshoorn, heeft op den 7dcn dezer Z. M. den Koning nieuwe grasboter aangeboden. Men verneemt dat het handgeld voor militairen van de verschillende regemenlen, die voor de Oost-Indische Bezittingen willen dienst nemen, van ƒ40, reeds lot de aanmerkelijke som van ƒ80 is gebragt. Te Nieuwe Diep heeft aan boord van een der aldaar liggende kanon- neerbooten een ernstig ongeluk plaats gehad; iemand der bemanning, die zich met schieten op zeevogels vermaaktehad het zwaar met schroot gela den jaglgewecr, tegen de verschansing neer gezet, toen deze of gene bewe ging het deed nederstortenzoodal het schol afging en een matroos zooda nig aan het been kwestte dat dit moest worden afgezet. Te Arnhem is in de plaats van wjjlen den Heer Dr. J. W. Elink Sterk, tot Rector van het stedelijk gymnasium benoemd de lieer Dr. D. J. van Stegerenthans Conrector. Te Rotterdam heeft de aanbesteding plaats gehad van het maken van een schoolgebouw aan den Goudschcn Singel. De minste inschrijver was de Heer Jacobus Hoos, timmerman aldaar, voor de som van ƒ25,947. In de vorige week is te AVorkum (Friesland) aanbesteed de verbetering der havendoor verlenging van het hoofdwelk werk is aangenomen dooi den Heer K. Langeveld te Hardinxveld voor ƒ44,600, zijnde ruim ƒ4,000 beneden de raming. Ook heeft te Meppel de aanbesteding plaats gehad van de verlenging der Iloogevecnsche vaart, waartoe de minste inschrijver was de Heer J. J. Bekker, van Lent, voor 133,900. Deze som kwam hel Bestuur te hoog voor, hetwelk daartoe slechts ƒ118,000 wil toestaan. Bij den brandwelke vóór ruim 14 dagen ten huize van den schoen maker Bank, builen de Diezerpoort te Zwolle, uitbrak, is o. a. ook een zilveren horologie ontvreemd geworden, zonder dat het der policie mogt ge lukken, den dief, die zich het onheil van anderen ten nutte maakte, op liet spoor te komen. Het schijnt intusschen, dat deze lot inkeer is geko men en zijne booze daad beeft willen herstellen. Hij koos daartoe eene lot heden niet gebruikelijke gelegenheidhij liet namelijk het horologie in de bij de Sassenpoort staande brievenbus glijden, na er alvorens bet adres van den eigenaar aan vastgehecht te hebben. Een ingezeten van Vledder (Drenthe), L. Wanning, heeft 7 zonen, waarvan de laatste, even als al zijne broeders, bij de loling voor de Nationale Militie heeft vrijgeloot. Als een bewijs van de tegenwoordige duurte der paarden dientdat op eene verkoopingin de vorige wceli onder Zaamslag gehouden8 aldaar aanwezige boeren-paardenmet de opcententot de buitengewoon hooge som van ƒ3,593.70 verkocht zijn. Extract uit eene missive van een Overijsselsch Advocaat: »Hel nieuwe ontwerp op de reglerlijke organisatie vindt hier veel bijval, en er was onder de Advocaten en Procureurs zelfs sprake ombij een adres aan de Tweede Kamer, op de aanneming van hetzelve, althans wat de hoofdbeginselen betreft, aan te dringen. Bij het telkens voordragen van een nieuw ontwerp is toch vooruitgang ziglbaar. Nog e'e'ue schrede voor waarts, en men heeft eene voortreffelijke voordragt. Deze ée'ne schrede is echter bij het jongste ontwerp zeer gemakkelijk door amendementen te doen. Het ware wenschelijk, dat het geheele reglsgeleerde publiek zich over de hoofdbeginselen van dit ontwerp liet hooren. Ik twijfel niet, of het Han delsblad en de Arnhemsche Courant zouden dan wonderlijke dingen zien." (IVeckbl. van het Regt De N. R. C. berigt dat door de Ileeren L. Beerenbroek, lid van de Eersle Kamer, Burgemeester van Roermond, en R. Magne'e, lid der Prov. Staten in Limburg, aan Z. M. de vergunning is aangevraagd lot bet aan leggen van eenen ijzeren spoorweg van Eindhoven over Roermond naar de Pruissisehe grenzen in de rigting van Duren. Het verslag der Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal belast met hel onderzoek van het Indische drukpers-reglement, bevat hoofd zakelijk het volgende De Commissie vermeent dat de regeling van dit gewiglig ontwerp moet gegrond zijn op en binnen de grenzen blijven door artikel 110 van het Reglement op het beleid der Regering van Nederl. Indie, gesteld. De Commissie vroeg zich dus af 1". Wal schrijft art. 110 voor? 2°. Is er overeenstemming lusschen dit artikel en het reglement op de drukwerken I. De wetgever heeft, in de ls!c al. van art. 110, voor de drukpers in Indie en voor den invoer aldaar van vreemde drukwerken een toezigt der Regering noodig geoordeeld, waardoor belemmering in hel openbaren van gedachten of gevoelens en in de toelating van elders dan in Nederland ge drukte stukken kan veroorzaakt worden; maar alleen voor zoover tot ver zekering der openbare orde gevorderd wordt; terwijl volgens de 2dc alin. de in Nederland gedrukte stukken onbelemmerd moeten worden toegelaten behou dens ieders verantwoordelijkheid, volgens regels bij algemeene verordenin gen vast te stellen. Bedriegt de Commissie zich niet, dan heeft de wetgever, ziende op den bijzonderen toestand, waarin Nederl. Indie is geplaatst, ge legenheid willen geven, om hel toezigt der Regering en de belemmering binnen zekere grens, tot preventive maatregelen uit te strekken en wen- schende aan Nederlandsch Indië de vrije kennisneming te verzekeren van wat in Nederland gedrukt wordt, met de onbelemmerde toelating van aldaar gedrukte stukken, behoudens ieders verantwoordelijkheid, niets anders op hel oog gehad dan repressie. Belemmering dus in het eerste gevalmaar niet verder dan de openbare orde eischtonbelemmerde toelating voor de vruchten der Nederlandsche pers, behoudens verantwoordelijkheid. II. Kan het reglement op de drukwerken geacht worden aan die ver- eischten te voldoen? en wel in de eersle plaats ten opzigte van de Indische drukpers en de vreemde drukwerken? Is hel oordeel der Commissie juist, dan is het doel van de lslc alin. van art. 110 voor de Indische drukpers waarborgen in het leven te roepen; waarborgen, die, voor zoover de bijzondere toestand van Indië gedoogt, de drukpers en de verspreiding van vreemde geschriften, althans aan de uitoe fening van willekeurige magt zonder wetlelijken regel onttrokken. Tol aan de afkondiging van het bedoelde reglement, schijnen er geene bepalingen te dien opzigte in Indië te hebben bestaan. De drukpers was onderworpen aan het gezag van den Vertegenwoordiger des Konings, maar deze maakte van die magt een matig gebruik en zoo was zij vergelijken derwijs in eenen gunstigen toestand. De invoering van het reglement op de drukwerken, brengt daarin eene gewiglige verandering. Van de betrekke lijke vrijheid, die men genoot, wordt de drukpers op eens beroofd. Zeer gestrenge, voor willekeurige toepassing vatbare, maatregelen worden inge voerd, die, vrijheid op den voorgrond zettende, eene belemmering kunnen veroorzaken, veel sterker dan de verzekering der openbare orde schijnt te vorderen. Het is een uiterst strenge maatregelgeschikt lot beteugeling van eene zeer losbandige drukpers, of die in tijden van oproerige beweging zijne reglvaardiging zou kunnen vinden, maar niet schijnt geëischi te wor den door eene, wat de drukpers aangaat, rustige maatschappij. Men mag dus aannemendat de toestand der drukpers in Indië na de afkondiging van het reglement op de drukwerken minder gunstig is gewor den dan vóór dien tijd. De waarborgen, die art. 110 heeft willen geven tegen de uitoefeningzonder wetlelijken regelvan een willekeurig gezag schijnen te worden verkeerd in een middel, om krachtens eene wettelijke verordening de drukpers, wordt het noodig geoordeeld, zóó te breidelen, dat alle vrije beweging zou kunnen worden onmogelijk gemaakt. De juistheid van deze oordeelvelling wordt vervolgens uit de behandeling der onderscheidene artikelen geslaafd. 's GRAVENHAGE 10 Maart. Z. M. heeft den Generaal-Majoor A. P. F. Rigot de Begnins, Adjudant in buitengewone dienst, benoemd lot Ridder met de Ster der orde van de Eikenkroon. Aan den Heer A. C. G. VermeulenSecretaris der maatschappij tot bevordering der Toonkunst, is vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Witten Valk, hem door den Groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1