Tot de oprigting van een gedenkteeken voor den Graaf de Mérode is thans stellig besloten. Waarschijnlijk zal het in de kerk van S'. Gudule geplaatst worden. Het geld door zijnen zoon gezonden, zal echter, inge volge zijn verlangenlot een liefdadig oogmerk worden aangewend. Bij de laatste ongeregeldheden te Gent, heeft men een liedje getiteld: Een gelukkig landeken, onder de menigte verspreid. Dit stukje heeft nog al opzien verwekt. In hetzelve wordt Belgie vergeleken met Luilekkerland, waar ieder burger, die niet voor den mijter het hoofd buigt, wordt ver nietigd. Het wordt genoemd de succursaal van Rome, waar de Priester zich boven de wet heeft gesteld; waar het volk danst naar de pijpen van eene Priesterschaar, en waar de altaren met goud en luister zijn bedekt, terwijl de werkman niets heeft om van te leven. Aan het slot wordt ge zegd, dat aan het land eene laatste verrassing wordt voorbereid, als de brandstapel zal zijn aangestoken en allerwegen de noodkreet zal worden vernomen van arme ketters, die om verlossing smeeken. Het dagblad le Nord vestigt de aandacht op het gevaarlijke van En- gelands staatkundedie thans zoo ver gaatdat Scheepsbevelhebbers als 'tware op eigen gezag, namens Engeland eenen oorlog aanvangen. Ge noemd blad bewijst deze stelling uit het gebeurde met Perzie en China. EUTGELAAD. LONDEN, 5 Maart. Lord Palmerston heeft van de Koningin de vergunning verzocht en ver kregen om het Parlement te ontbinden. Deze zaak was te voorzien en werd door de omstandigheden geboden. Het was thans voor de Koningin onmo gelijk uit de verschillende partijen een nieuw Ministerie te verkrijgen. Noch d'Israëli, noch Russell of Gladstone zouden onder hunne aanhangers daartoe het noodige getal mannen hebben kunnen aanwijzen. Er bleef dus niets anders over dan een beroep op het volk te doen. De ontbinding is in het lloogerhuis door Lord Granville en in het Lagerhuis door Lord Palmerston aangekondigd. In beide Huizen heeft zich dadelijk de vraag voorgedaan, welke gedragslijn de Regering ten opzigtc van China zou volgen, tot op het tijdstip van de bijeenkomst der nieuwe Afgevaardigden. Het antwoord is geweest dat de Engclsche onderdanen in al de havens krachtig zouden be schermd worden, zelfs al was daartoe nieuwe versterking van magt noodig. De oorlog zal dus alleen verdedigend zijn en men zal zich onthouden van alles wat tot den schijn van overwinningszucht zou kunnen leiden. De lieer Cobden heeft den wcnsch geuit dat Sir Bowring mogt worden terug geroepen, maar het nemen van een besluit daaromtrent is verdaagd. Het nieuwe Parlement kan niet voor Mei bijeenkomen, en de gelden voor het bestuur in dien tusschentijd moeten toegestaan wordeniets waartoe volgens d'Israëlide oppositie gaarne de hand zal leenen. Op hel laatst der zitting zijn de beraadslagingen, waarschijnlijk door de vinnige taal van Lord Palmerstononstuimig gewordenzoodat de HH. Gladstone en Russell de Regering hebben bedreigd met de verwerping der begrooting. De tegenwoordige Secretaris van Legatie te 's Gravenhage, de Heer A. Paget, is overgeplaatst naar Lissabon, en de Heer Ward, in dezelfde betrekking, van Lissabon naar 's Gravenhage. Dezer dagen is in een onzer steden bij reglerlijke uitspraak beslist, dat het huwelijk eens Predikants, die zelf zijne eigene echtverbindtenis heeft ingezengd, wettig is. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden, dat de kolonie steeds in een bloeijendcn toestand en in het Kafferland alles rustig was. De over vloedige regens, die in den laatstcn lijd gevallen waren, deden een rijken oogst verwachten. Volgens een bl ief uit Hong-Kong in de Times opgenomenis er geen gevaar dat de Engelschen te Canton door de Chinezen zullen overmand wordenmaar zij kunnen door het afsnijden van den toevoer van levens middelen hen genoeg in het naauw brengen. Indien men in deze zaak ge dweeheid loont, zullen de Engelschen niet alleen uit Canton maar ook uit het geheele rijk verdreven worden. Men moet China verlaten of aan het zelve de wet stellen. Te Hong-Kong hebben de buitenlanders zich tot een gewapend corps verecnigd, en ieder Chinees, die zich na 8 ure des avonds op de straat of op de daken vertoont, wordt door de patrouilles zonder verschooning doodgeschoten. Een brief van 8 Jan. uit Singapore geschreven meldt, dat ook aldaar de ontsteltenis wegens het gebeurde te Canton zeer groot was, vooral van wege de gisting die men onder de inlandsche bevolking opmerkte. Van de de nagenoeg 100,000 inwoners, waaruit Singapore beslaat, vindt men op zijn hoogst 300 Europeanengeschikt om de wapens te dragenongerekend ongeveer 800 Cipayers. Al de overigen zijn natuurlijk hunne vijanden en de Chinezen, die 8/10 van de bevolking uitmaken, bedreigden de Europeanen met plundering en brand. Zij hadden op verschillende plaatsen biljetten aangeplaktinhoudende eene belofte van 200 piasters voor hem die de hoof den van den Gouverneur, of van eenig ander regeringspersoon zou leveren. Deze bedreiging heeft gelukkig nog geen gevolg gehad, maar de vreemdelin gen zijn gewapend, en ieder neemt des nachts in zijne woning de noodige voorzorgsmaatregelen. Op 2 Januarij waren al de winkels gesloten geble ven en al de werklieden weigerden hunne dienst aan de Europeanen. De markten bleven van alles ontbloot, en alle zaken stonden stil. Het bleef hier echter niet bij. De levensmiddelen voor de vreemdelingen bestemd werden aangehouden, en aan de kooplieden met de levering belast, zware bedreigingen gedaan. Toen het hoofd van de policie een koopman had overgehaald om zijnen winkel te openen, zijn de Chinezen in massa op den meineedige aangevallen en in dezen strijd zijn verscheidene policie-agenten zwaar gewond. Door de veerkracht van deu Gouverneur is echter de rust hersteld. FRANKRIJK. PARIJS5 Maart. De Keizer heeft het Conservatoire van Kunsten en Wetenschappen be zocht en alles naauwkeurig opgenomen. Z. M. heeft aan den Generaal I Morin 500,D00 fr. toegestaan om de begonnen gebouwen te voltooijen. Naar men zegt ligt de reden van 's Keizers bezoekin het voornemen om bij deze inrigling eene burgerlijke genie-school te voegen, tot opleiding van inge nieurs en werktuigkundigen. Dit ontwerp moet in den Ministerraad tegen stand ontmoeten en daarom heeft de Keizer zelf de zaak willen beoordeelen. De Keizer heeft het hötel der Koningin-Moeder van Spanje, Maria Christina, in de rue de Courcelles te Parijs, voor 750,000 fr. aangekocht en aan zijne nicht Prinses Mathilde ten geschenke gegeven, terwijl hij voorts ter liarer beschikking heeft gesteld eene som van 200,000 fr.om bij dit hotel een groole galerij te bouwen, waar de feesten van de Prinses zullen worden gegeven. De schilder Winterhalter heeft het portret van den Keizerlijken Prins voltooid; het zal op de eerstvolgende tentoonstelling prijken en daarna in staal gegrift worden. Het voorgedragen jaargeld aan Maarschalk Pe'lissier te verleenen is door het Wetg. Ligchaam goedgekeurd. De Vorst en Vorstin van Montenegro zijn met een groot gevolg te Marseille aangekomen en terstond naar de stad vertrokken. Naar men zegt is men voornemens aan den Bisschop van Moulins een coadjutor te geven, iels dat aan dien Prelaat niet welgevallig zou zijn. Eenige dagen geleden bragt de spoortrein van Boulogne alhier voor het huis Rothschild ongeveer 14 millioen fr. in klinkende munt. De kosten van vervoer en bewaring van deze uit Londen gekomen geldzending bedra gen 2000 fr. De zijwormen hier le lande hebben in 1853 26 millioen kilogr. popjes geleverd; de grootste hoeveelheid sedert eene eeuw bekend geworden en wier waarde 117 millioen fr. bedroeg. In 1856 was de opbrengst slechts 7,500,000 kilogr. Het museum van het Louvre heeft eene prachtige verzameling van teekeningen van L. da Vineiuit de verzameling van wijlen den Heer Val- lardite Milaanvoor de som van 35,000 fr. aangekocht. Men verzekert dat er sprake is van de oprigling van twee of drie toevlugtsgestichlen voor afgezette Priesters. Deze geestelijken zouden in deze gestichien middelen van bestaan met eerlijken arbeid vinden. Te Marseille is men dagelijks de voltrekking van het doodvonnis aan een Italiaan, Matraccia, wachtende. Reeds tweemalen heeft eene menigte van meer dan 20,000 personen daartoe te vergeefs den nacht, onder het zingen van liedjes voor de gevangenis gesleten. Er waren er zelfs onder die de noodige teerkost hadden medegebragt. De Heer Hoffman, koopman in borduursels te Chalons-sur-Marneis tot 16 fr. boete en de kosten veroordeeld, omdat hij halskragen had ver kocht waarop leliën met eene gekroonde H waren geteekend. ITALIË. De Redacteur van het kerkelijke dagblad Armonia te Turijn, is ver oordeeld tot 20,000 lires boete en eene gevangenisstraf van 5 maanden, wegens belecdiging des Konings. Uit Napels wordt gemeld dat te San Stefano en Ventotine op dit oogenblik 270 soldaten gevangen worden gehoudenverdacht van zich over staatszaken te hebben uitgelaten. Men heeft hun de keus gelaten, of voor een krijgsraad gesteld of naar de Argentijnsche republiek gezonden te wor den. Hun antwoord is nog niet bekend. De policie te Napels doet talrijke gevangennemingen. Te Caserta worden sedert eenigen lijd onder het Voor zitterschap des Konings en in tegenwoordigheid van den Kroonprins, gees telijke confcrentiën gehouden, welke, behalve de Aartsbisschop van Napels en andere hooge Prelaten, ook de Minister-President bijwoont. Daarin wordt gehandeld over een nieuw concordaat met Rome, op geljjken voet als het Ooslenrjjksche ingerigt. PRUIS SEN. BERLIJN, 5 Maart. De Zeil. berigt dal de onderhandelingen over Neufcliatel thans te Parijs geopend zijn, en dat de Pruissische Gezant daaraan geen deel zal nemen, voor dat de grondslagen tot eene schikking zullen gelegd zijn. De Wurtembergsche Regering heeft bij de Kamer van Afgevaardigden een wels-onlwerp ingediend lot wijziging van de wet op het onderwijs van 1836. Volgens dit ontwerp zullen de kinderen op den ouderdom van 6 ja ren schoolpliglig zijnen dat wel gedurende een tijdvak van 7 jaren. Naar omstandigheden kan die tijd nog met 1 of 2 jaren vermeerderd worden. Behalve Zondagsscholen zullen er winteravondscholen worden opgerigt en alleen goed gevormde onderwijzers worden aangesteld. OOSTENRIJK. WEENEN4 Maart. De Keizer en de Keizerin hebben thans Milaan verlaten en de terugreis herwaarts aangenomen. Men verwacht dat zij den 12den alhier zullen aankomen. Als een bewijs van het talrijk gevolg waarmede Z. M. reist, geeft men opdat aan ieder stationwaar men niet van den spoorweg ge bruik maakt, 630 paarden gereed moeten staan. Naar men wil heeft de Veldmaarschalk Radetzky voor zjjn toekomstig verblijf de voorkeur gegeven aan het Keizerlijk paleis in den Augarten. Door de aandeelhouders in hel Crédiet Mobilier zijn de gedane voor stellen van het bestuur aangenomen. TURK ÏE. Sedert eenige jaren woont le Konstantinopel een Venetiaansch vlugte ling, de Heer Zerman, die tijdens het beleg van Venetië Colonel der Militie was, en deelnam aan de verdediging der stad. Hij moet ook in de onder nemingen der geheime genootschappen betrokken zijn geweest. Gedurende zijn verblijf te Konstantinopel had hij als Advocaat een voordeelig bestaan verkregen. Later kwam hij in betrekking met den Oostenrijkschen Gezant, aan wien hij zonder twjjfel waarborgen van zijne veranderde gezindheid gaf,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2