LEYDSCHE COURANT. 1857. MAANDAG 9 MAART. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. BUITE1VLANDSCHE BEKIGTEN. '<v I1 Y De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV". 6. LEYDEN, 7 Maart. De Letterkundige afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam cene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 183 lot 231 personen. Naar men verneemt, is het Depart, van Oorlog gemagtigd, om de miliciens der ligting van 1856, die in reserve zijn gesteld, tegen den Ist™ April aanstaande in werkelijke dienst op te roepen, en wel die welke lot het wapen der ruiterij en de regementen veld- en rijdende artillerie belmo ren, in het algemeen, voor den tijd van een jaar, en die welke bij het wapen der infanterie, de drie regementen vesting-artillerie, het corps pon tonniers en het bataillon mineurs en sapeurs zijn ingedeeld, voor den tijd van zes maanden. In Februarij zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 71,984 personen en is ontvangen ƒ75,988.771; op den Rijnspoorweg vervoerd 55,621 personen en ontvangen 101,122.46 j. De Prov. Commissie van Onderwijs in Zuidholland zal hare voorjaars vergadering houden op Maandag 20 April. Het Ilblad bevat eenige bijzonderheden uit de beraadslagingen der Afdeelingen over het wets-ontwerp op het lager onderwijs. In afwachting van het verslag der Commissie, bestaande uit de Heeren Blaupot ten Cate, Bosscha, UeemskcrkThorbecke en v. Nispen v. Sevenaer, die in plaats is gekomen van den Heer v. d. Poel, zijnde de andere 4 Heeren, dezelfde die ook het verslag van het vorig ontwerp hehben uilgebragt dcelen wij daaruit voorloopig mededat de drie eerste bepalingen van art. 21 in de Afdeelingen over 't algemeen werden goedgekeurddoch minder de slotbepaling, die de oprigting van afzonderlijke scholen met toelage van het rijk mogelijk maakte, en wil de groote meerderheid de Regering in over weging geven die bepaling in te trekkenkunnende men dan overigens wel op vrij algemeene toetreding tot dit ontwerp rekenen. In de laatst gehoudene algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten om den Koning een adres aan te bieden, bij 't welk eene wettelijke verordening, strekkende om het liendregt afkoopbaar te stellen, als allezins wenschelijk tot ontwikkeling en verbetering van den landbouw wordt voorgedragen. Op Dingsdag aanst. zullen door het Ministerie van Marine aanbesteed worden de benoodigde goederen en materialen voor de Directie der Marine te Willemsoordwaaronder vlaggedoek en lakens. Te Muiden heeft Woensdag 11. een landbouwer, die bezig was hooi van eene schelf te steken, de geheele massa, eenige duizende ponden, op het lijf gekregen en is daardoor gesmoorddaar er niemand bij het ongeval tegenwoordig was. De ongelukkige was echtgenoot en vader. De Gemeenteraad van Hoorn heeft de verlichting der stad door gas, gedurende 25 jaren, toegestaan aan de HH. Bake en Comp te Utrecht, voor ƒ4000 'sjaars. De NijmCour. berigt dat zij te ver is gegaan door te meldendat voor den Nijmeegschen spoorweg, wanneer eene verlenging naar Arnhem zon plaats hebbendie zou geschieden door bruggen over de Waal en den Rijn. Te Eek en Wiel (Gelderland) heeft men Dingsdag 11. den Heer van Wijk, landbouwer aldaar, doodelijk gewond achter zijne woning gevonden. Bezig zijnde op musschen te schieten, schijnt hij met zijn geweer gevallen te zijn, waardoor hij het geheele schot in de borst en zijde ontving. Spoe dige hulp mogt niet baten. De overledene laat eene weduwe en 4 kinde ren na. Sedert eenigen tijd is men te Sluis (voormalig Staats-Vlaanderenprov. Zeeland) bezig met de grondslagen te ontgraven van den in 1393 gestichten toren van Bourgondie. Tot nog toe heeft men daarbij niets bijzonders gevonden of ontdekt. Ook houdt men zich onledig met de overblijfselen af te bre ken van de Oostpoortbekend door den mislukten aanslag van du Terrail in 1606. Zóó verdwijnen langzamerhand alle sporen en getuigen van de vroegere grootheid van Sluis. Gelijk men weet is de telegraaf tusschen Batavia en Buitenzorg op 22 Oct. geopend, en zal zoo spoedig mogelijk tot Samarang en Soerabaija worden verlengd. De inboorlingen geven aan dit voor hen vreemde ver schijnsel den naam van Bichar a agin, d. i. Spraak des winds. 's GRAYENHAGE 7 Maart. Z. M. heeft benoemd bij het 2de reg. infanterie, tot Ist™ Luit. de 2de Luitenants W. C. F. van der Plas en Jhr. J. D. J. Storm van 's Gravcsande, beiden van het corps; bij het 3de reg. infanterie, tot Ist™ Luit. den 2dcn Luit. J. E. Wiederkehr, van het corps; bij het 6de reg., tot Kapt. 3dl! kl.den Istcn Luit. c. M. de Jongh van Ilodenburgh, van hel lste reg.; en overge plaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den lstc" Luit. J. C. Smissaert, van het 8slc reg. Tot Kantonregter te Wijchem is benoemd Mr. J. J. II. M. Weve, Advocaat alhier. Maandag aanst. zal er bal ten Hove plaats hebben, waarop de Minis ters en de leden der Tweede Kamer zijn uitgenoodigd. Bij den lloogen Raad der Nederlanden heeft de Adv.-Generaal Gre gory conclusie genomen in de zaak van den Heer H. te Vaarwerk, R. K. Priester, bij arrest van het Hof in Gelderland, ter zake van het uitoefenen van openbare godsdienst op eene niet besloten plaatsverklaard van te heb ben gehandeld in strijd met de wet, met veroordeeling in de kosten, in vorderbaar bij lijfsdwang. Z. lid. heeft geconcludeerd tot verwerping der ingestelde voorziening, met veroordecling van den req. in de kosten, in cassatie gevallendoch tot vernietiging van het arrest alleen voor zoo ver daarbij de kosten zijn invorderbaar verklaard bij lijfsdwang. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 3 April. Volgens de bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt is de gezondheidstoestand voldoende. Te Nickerie hadden zich op nieuw de mazelen vertoond. Rust en orde heerschten allerwege. De Baron d'Andre', Gezant van den Keizer van Frankrijk bij ons Hof, wordt morgen van Parijs alhier teruggewacht. De alhier plaats hebbende tentoonstelling van bloemruikers, van wege de Holl. Maatschappij van Landbouw is zeer prachtig. Gouden medailles zijn toegekend aan de Iill. Krelage en Zoon te Haarlem en Starke alhier. Tweede Xantee dee St aten'Generaal. Zitting van Vrijdag 6 Maart. In deze zitting zijn ingekomen: een wets-ontwerp tot verhooging van Hoofdst. IV der Staatsbegrooling voor 1857, en het verslag der algemeene Commissie van liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers van hare werkzaamheden tot 31 December 1856. Aan de Kamer is medegedeeld dat de afdeelingen tot hare Rapporteurs: voor het wets ontwerp op hel lager onderwijs benoemd hebben de Heeren v. Nispen v. Sevenaer, Blanpot ten Cate, Heemskerk, Thorbecke en Bosscha. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over het wets-ontwerp tot af lossing van schuld ten laste van de directie der haven van het Oude Schild op Texel. Daarbij werd het woord gevoerd door de Heeren Sloet tot Old- huis, van Foreest, de Kempenaer, van Bosse en Thorbecke. Nadat de Mi nister van Finantien de aanmerkingen der onderscheidene sprekers beant woord hadwerd het ontwerp met 44 tegen 16 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de Heeren van Dcinse, van Franck, Groen van Prinsterer, Godefroi, Stolte, HoffmanSloet tol Oldhuis, van Foreest, van Lynden, Kien, Baud, van Reede van Oudtshoorn, Elout van Soeterwoude, Mackay, Dirks en Bosscha. Aan de beraadslaging over het wets-ontwerp lot wijziging der regten op den in- en uitvoer van visch, namen deel de Heeren Nollhenius, Gevers Deynoot, Winlgens. Sloet tot Oldhuis, van Zuylen van Nyevelt, van Bosse en de Minister van Finantien. De Beer Gevers Deynoot stelde voor het eenig artikel aldus te lezen: »De regten op den in- en uitvoer van alle soorten van visch en de invoer- reglen op walvisch- en robbenspek van vreemde visscherijzoo als die bij de thans bestaande wetten zijn vastgesteld, worden afgeschaft." Welk voorstel met 31 tegen 30 stemmen is aangenomen. De considerans onderging daarop eene wijziging, in overeenstemming met het veranderde artikel der weldat alstoen met 37 tegen 24 stemmen aangenomen werd. Tegen hebben gestemd de Heeren Hoekwater, Wint- gens, van Foreest. Slicher van Domburg, Wybenga, Meylink, van Lyn den, Baud, van Nispen van Sevenaer, van Roede van Oudtshoorn, van Heiden Reinestein, Bieruma Oosting, Mackay. Bosscha, Nollhenius. van Ueinse, van Franck, Groen van Prinsterer, van Rappard, van der Poel, de Kempenaer, Stolte, Taets van Amerongen en Hoffman. Zitting van Zaturdag 7 Maart. Aan de orde is het wets-ontwerp over de zeevisscherijen. Na breedvoerige beraadslaging is dit ontwerpeenigzins gewijzigdaangenomen met 46 tegen 8 stemmen. Na de pauze heeft de Voorzitter het woord gegeven aan den HeerdeBrauw, als rapporlenr der commissie betreffende de stukken van den Minister van Koloniën over hel drukpersreglement in Indië. Wegens de uitgebreidheid wordt het verslag niet voorgelezen. De conclusie strekt om het rapport te doen drukken en ronddeelen en te verzenden aan den Minister van Koloniën lot het geven van nadere inlichting. Maandag beraadslaging. BRUSSEL, 6 Maart. In het arrondissement Nivelles is ter vervanging van Graaf de Mérode, als lid der Kamer, met 1264 van de 2134 stemmen, verkozen de Heer de Snoy, candidaat van de kerkelijke partij. De Heer Ne'lis, door de vrijzinnige partij voorgesteld, heeft 859 stemmen verkregen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1