EKGELAID. LONDEN, 3 Maart. De vergadering op uitnoodiging van Lord Palmerston gehoudenis door 170 vrijzinnige leden van het Parlement bijgewoond. De eerste Minister heeft daarin de handelingen der Itegering verdedigd; voorts de ondersteu ning van zijne aanhangers gevraagd en ten slotte te kennen gegeven dat indien het Ministerie mogt worden overwonnen, het de toevlugt zou nemen tot eene ontbinding van het Parlement. In weerwil dat eene ontbinding een schrikbeeld voor vele leden van het Parlement is, heeft het Ministerie eene groote nederlaag geleden. Na lang durige beraadslagingen is het voorstel van den lieer Cobden, waarbij het Huis zijn leedwezen betuigt over het gebeurde te Canton, met eene meerderheid van 16 stemmen aangenomen. Men verwacht dus eene ontbin ding van het Huis, maar zulks kan niet geschieden dan met goedkeuring van de Koningin, en vóór dal de begrooling voor het loopende jaar is vast gesteld. De Times zegt reeds dat bij eene nieuwe verkiezing het volk de staatkunde van Lord Palmerston zal goedkeuren. In de vorige weck hebben alhier 41 faillissementen plaats gehad, dat is drie malen meer dan gewoonlijk. Twee mijnwerkers in Darleymain hebben een levende pad in het mid den van een blok steenkolen gevonden. Omtrent de laatste gebeurtenissen te Canton zijn thans officiële ver slagen ontvangen. Zij behelzen het verhaal van den aanval, door een groot aantal Chinesche jonken op de Engelsche schepen gedaan. Die aanval is, ofschoon hij goed overlegd was en bij laag water geschiedde, toen de oorlog schepen niet dan met moeite konden wenden, op eene schitterende wijze afgeslagen. Nadat Sir Seymour het raadzaam geacht had zijne stelling bij het fort Dntch-folly en de tuinen der factorijen te verlaten, heeft hij zijne stellingen in de lager op de rivier liggende forten versterkt. 500 man wer den uit Singapore te gemoet gezien. Omtrent den moord der Europeanen aan boord van de Thistle wordt het volgende medegedeeld: Dit schip, op reis naar Hong-Kong, had Canton aangedaan. Men onderzocht de Chinesche passagiersom zich te verzekeren dat zij geene wapenen bij zich hadden, en daarna vertrok het schip. Nog- tans gelukte het 17 Chinezen messen meester te worden van eene vrouw, die ze onder hare kleederen verborgen had en, naar het schijnt, niet naauwkeurig onderzocht was. Met deze messen vielen zij op de 11 onge wapende Europeanen aan, die zich aan boord bevonden, en bragten hen allen om het leven. De Spaansche Vice-Consul was een der slagtoffers. De moordenaars rigllen het vaartuig vervolgens naar eene kreekstaken het in brand en gaven de lijken der vermoorden aan de vlammen over, met uit zondering van hunne hoofden, die zij met zich mede voerden. Die 17 Chi nezen waren vermomde soldatendie hunne uniformen onder de kleederen droegenwelke zij bij het aan boord gaan hadden aangetrokken. Het lijdt geen twijfel of de Regering droeg van het voorgenomen misdrijf kennis en heeft de voor de hoofden uitgeloofde premiën betaald. Naardien de Thistle van ijzer gebouwd was, is dat schip niet verbrand. De romp daarvan is den volgenden dag door onze sloepen ontdekt die daarin de 11 hoofdelooze lijken vonden, als verschrikkelijke bewijzen van het akelig lot hetwelk de Europeanen ondergaan hadden. Voorts wordt nog uit Hong-Kong gemeld, dat na den aanval op de Thistle nog eene andere stoomboot slechts met moeite aan de Chinezen ontkomen was. Te Whampoa was ook een Europesche bediende vermoord. Men zeide dat de opstandelingen in het zuiden zich met den Onder-Koning Yeh vereenigd haddenom de barbaren gemeenschappelijk uit het land te jagen. Al de voorsleden ten westen van Canton gelegenwaren door de Engelsche schepen in de asch gelegd. Ook in het binncngedeelle der stad moet men een groolen brand ontdekt hebben. Te Hong-Kong hebben de Engelsche huizen al hunne Chinesche be dienden weggezondenomdat men meende zich niet meer op hen te kunnen verlaten. Er moeten hun aanbiedingen zijn gedaan om de Engelschen te vermoorden en bnnne bezittingen te verbranden. Het is aan ieder Chinees op straffe des doods verboden met de Engelschen handel te drijven. Men zal dushoe men over de zaak moge denkenvoor de veiligheid der vreem delingen, genoodzaakt zijn, krachtige maatregelen te nemen. De Times deelt uit Hong-Kong, 15 Jan., nog het volgende mede: Heden morgen werd eene poging tot vergiftiging van een talrijk gedeelte der Eu ropesche bevolking aangewend. Hij die deze daad gepleegd heeft is een Chinesche bakker, Esing genaamd, die, door beloften van ruime beloonin gen der Mandarijnen aangemoedigdeene zeer groote hoeveelheid rattekruid in het deeg van zijn brood gemengd heeft, en, na het aan zijne kalanten verkocht te hebbendes morgens ten 8 ure met de stoomboot naar Macao is vertrokken. Allen die dit brood nuttigden werden terstond door hevige brakingen overvallen, maar dadelijk zijn gepaste middelen aangewend, en tot hiertoe is niemand bezwekenofschoon sommigen nog niet buiten ge vaar zijn. De hoeveelheid rattekruid was zoo groot, dat men de aanwezig heid daarvan onmiddellijk ontdekte en het tegengift kon aanwenden. Een Amerikaansch Scheepsluilenant heeft een werktuig uilgevonden hetwelk, geplaatst aan de kiel van een schip, de diepte van het water nabij het strand of ondiepten aanwijst, zonder het gebruik van het dieplood, overal waar de diepte geen 2 vademen te boven gaat. Deze uitvinding, waarover een gunstig verslag door een commissie van Zee-Officieren is uit- gebragt, zal op een van "s lands schepen toegepast worden. Professor Wahlbcrg de Zweedsche Natuuronderzoeker, die sedert eenigen tijd eene reis deed in de binnenlanden van Zuid-Afrika, is, ter wijl hij op de jagt was ten noord-oosten van het meer G'Nami, door een olifant gedood. Het schijnt dat hij alleen en te voet een olifant willende aanvallenden tijd niet gehad heeft zijn geweer aan zijn schouder te bren gen, maar oogcnblikkelijk door het woedende dier op den grond geworpen en door zijne slagtanden verbrijzeld is. Men heeft zijn geweer gevonden dat aan de loop was afgebroken, en het lijk was zoodanig verminkt, dat het naauwelijks kenbaar was. FRANKRIJK. PARIJS3 Maart. De Perzische Gezant heeft den Keizer 3 bijzonder fraaije paarden aange boden. Ieder heeft deze schoone dieren bewonderd. Het vredesverdrag lusschen Engeland en Perzie is thans door Lord Cowley en Feruck-Khan alhier geteekend, zoodat aan de bestaande geschil len behoudens de goedkeuring van het verdrag door beide Regeringeneen einde is gemaakt. De eerste Vasten-preek door Pater Ventura, in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin uitgesproken, is het onderwerp der gesprekken. De redenaar ontwikkelde daarbij de stelling dat de grootste heerschers val len, wanneer hunne magt niet op de Goddelijke opperheerschappij steunt. En tot staving van deze meening haalde hij het voorbeeld van Napoleon I aan, van wien hij zeide: »Van hel oogenblik af dat hij slechts zijnen hoog moed gehoor gaf en de Goddelijke bescherming voor zich onnoodig achte, is hij gevallen." Pater Ventura merkte spoedig dat hij te ver was gegaan, en trachtte door de volgende woorden het vroeger gesprokene te verzachten »God heeft echter Napoleon I met liefde en als een vader gekastijd, want wij zien heden zijn geslacht krachtiger en heerlijker dan ooit op den troon der wereld." Maar de zaak lag er toe. Al de toehoorders waren verlegen, en de Keizer moet later gezegd hebbenHet was eene zoetsappige schimp- rede philippica a la crème). Men spreekt van de uitgave der gedenkschriften van den Maarschalk SoultHertog van Dalmatie. Men verwacht daarin de openbaring van vele bijzonderheden omtrent de geschiedenis in het begin dezer eeuw. De Maarschalk Randon is alhier aangekomen. Hij komt de bevelen ontvangen voor de expeditie in Kabylie, die op eene kleine schaal zal plaats hebben tegen de stammen der Beni-Ratcm. Men gelooft dat de 20,000 manwaarover de Maarschalk te beschikken heeftdaartoe genoeg zaam znllen zijn. De groote kaart van Frankrijk, uit 257 stuks bestaande, aan welke onder de leiding van het Ministerie van Oorlog reeds sedert 30 jaren wordt gearbeid, zal in dit jaar gereed zijn. Het groote prachtwerk: les Catacombes de Rome, in folio, met 327 platenis dezer dagen voltooiddoor de verschijning van het 6de deel. Tien jaren geleden ondernam de Heer L. Perret, de 60 onderaardsche kerk hoven die Rome omgevente doorzoeken. Vijf jaren lang leefde Perret in de catacomben en geeft in het genoemde prachtwerk, den slotsom van zijn onderzoek en ontdekkingen aangaande den bouw der catacombenhare zalenkapellenheiligdommenmuurschilderingenopschriftengrafstcenen symbolen, gegraveerde glazen op gouden grond, lampen, vazen, ringen en andere voorwerpen. Het werk kost 1300 fr.maar is ook onschatbaar voor de Christelijke oudheidkunde. Zoo hier als te Londen hebben er bij onderscheidene goudsmeden aan zienlijke bestellingen plaats gehad voor de dochter van den Sultandie met den zoon van den Onderkoning van Egypte in den echt zal treden. Er worden koppen en schotels van goud met diamanten versierd vervaardigd, welke per stuk 50 a 60,000 fr. kosten. De Moniteur de la Plotte zegt dat het bestuur der Engelsche Oost- Indische Compagnie zich bitter beklaagt over de schade, die zij door den tegenwoordigen staat der zaken in China lijdtdat het aan den Admiraal Seymour ondersleuning weigert en de kosten van de voortzetting der vijan delijkheden geheel voor rekening van de Engelsche Regering laat. Te Lyon heeft er eene uitbarsting plaats gehad in de werkplaats van een vuurwerkmakcr, door de onvcrzigligheid van een kind. De eigenaar en een zestal werklieden zijn daarbij belangrijk verwond geraakt. De brug over de Rhone bij Grand-Camp voor den spoorweg van Lyon naar Genève, eene lengte hebbende van 300 ellen, is thans voltooid, ieder van de acht bogen der brug is 30 ellen wijd en elke kolom heeft 4 ellen in doorsnede. Het metselwerk heeft een inhoud van 14,000 kubiek ellen. In de gemeente Bondues, Dep. du Nord, stierf een grijsaard die bijna altijd droog brood nuttigde. Hij werkte lot hij ziek werd, en de buren haalden eenen Geneesheermits zij hem betaalden. Hij wilde echter niets gebruiken dan water, de Apothekers waren te duur met hunne middelen. Hij had hijna geen deksel en durfde naauwelijks in de felste koude een takkebos aanleggen. Als hieromtrent iemand iets aanmerkte, was zijn antwoord steeds, dat is te dnur, ik kan zulke uitgaven niet doen. Na zijn dood vond de eenige erfgenaam, zijn broeder, overal goud en zilver in alle hoeken der vervallen woning en bleek het dat de man 4500 a 5000 fr. rente bezat. ITALIË. De Paus heeft eene Commissie benoemd om te onderzoekenwelke gevol gen de doorgraving der landengte van Suez voor het algemeene handelsver keer zal hebbenen welke maatregelen zouden kunnen genomen worden om die verandering in de geographische betrekking der onderscheidene lan den tot bevordering der welvaart van den Kerkdijken Staat te doen strekken. De Commissie bestaat uit 10 leden en heeft den Minister van Openbare Wer ken tot Voorzitter. Dit besluit is in het officiële dagblad van Rome bekend gemaakt. Het is thans stellig bepaald, dat de Keizerin-Weduwe van Rusland in de lente eenige weken te Rome zal gaan doorbrengen. Terwijl tusschen Oostenrijk en Piemont eene groote spanning bestaat die zelfs voor het afbreken der staalkundige betrekkingen doet vreezen, beloont het Turynsche Hof openllijk groote hartelijkheid jegens de leden van het Keizerlijke geslacht van Rusland, en telkens wanneer de Koning met eenen van zijne Russische gasten in het openbaar verschijnt, legt de bevol king luidruchtig hare geestdrift aan den dag.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2