LEYDSCHE COURANT. 1857. VRIJDAG 6 MAART. N°. -28 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond V De Prijs der Courant is ƒ12 tn liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 Maart. Er wordt alhier van wege eene Commissie, bestaande uit de Heeren Mr. A. 0. E. Grave v. Limburg StirumBurgemeester, den Hoogleeraar Mr. J. de Wal, Voorzitter van de Maatschappij der Ned. Letterkunde alhier, en l)r. L. J. F. JanssenVoorzitter van de Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappeneene lijst aangeboden ter inteekening voor de oprigting van een gedenkteeken voor den Dichter Tollens, waarvoor de bijdrage is bepaald op een gulden. In de maand Februarij zijn binnen deze Gemeente overleden 118 personen als: 17 mannen, 27 vrouwen, 37 zoons en 37 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 124 kinderen, als: 64 zoons en 60 doch ters; waaronder zijn begrepen 4 paar tweelingen. Voltrokken 19 huwelijken. Het afbreken der oude en het opbouwen eener nieuwe kerk, eergis teren door het Parochiaal Kerkbestuur van de R. K. gemeente te Soetermeer aanbesteed, is aangenomen door de HH. P. van der Kamp en A. Verhoog en Zoon, Aannemers alhier, voor de som van ƒ18,450. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de aandacht gevestigd op de tentoonstelling van vee, voortbrengselen en werktuigen van den land bouw, welke in de maand Augustus van dit jaar te Waterford in Ierland zal gehouden worden. Behalve de premiën, voor allerlei voortbrengselen uitgeloofd, zullen bijzondere prijzen worden toegekend voor uitmuntend buitenlandsch vee. De landbouwers en veefokkers worden op die tentoonstelling opmerkzaam gemaakt, vooral omdat zich daardoor eene gelegenheid aanbiedt tot plaat sing der voorwerpen, die voor de onlangs uitgestelde tentoonstelling van Parijs waren bestemd. Uit Nootdorp wordt gemelddat aldaar en in den omtrek van Delft weder onderscheidene stallen van veehouders door de longziekte bezocht zijn. De inënting van het vee vindt meer en meer bjjval; een veearts uit het kanton 'sGravenhage heeft in den loop van het vorige jaar meer dan 5000 stuks ingeënt. Op den 7dcn dezer zal van Rotterdam eene afdeeling troepensterk 46 man, onder bevel van den lslc" Luit. der Genie W. Schut, naar Cu racao vertrekken, om aldaar gedurende 5 jaren te blijven, en den 18dei> van het Nieuwe Diep eene afdeeling van 150 man, onder bevel van den Kapt. Poolmannaar Oost-Indië. Te Alkmaar zijn de beide klokken uit het klokkenhuis, ter stads waag gewogen op 1700 en 1525 Ned. openbaar verkocht; de eerste voor ƒ2108 aan den Heer M. D. du Mosch, te Hoorn, en de laatste voor 1967.25 aan den Heer C. Bommezij te Oterleek, voor de kerk in den Schermmeer. Als een bewijs van de belangrijkheid der veefokkerij op het eiland Texel, wordt van daar gemeld dat in 1856 zijn uitgevoerd: 209 koeijen, 33 ossen2 stieren14 kalveren 9535 lammeren en 3609 schapen. Het bestuur van het Diaconie-weeshuis te Groningen beeft Heeren Bouw kundigen uilgenoodigd ter mededinging naar eene premie van ƒ200uit te reiken voor het beste ontwerp van een weeshuis voor 250 kinderen. Ook te Koog aan de Zaan is door de Commissie der Herv. gemeente 100 uitgeloofd voor een ontwerp ter bouwing van een wees- en armhuis voor 80 personen. Te Veenhuizen is de Heer van Leeuwen, Med. Doet. aldaar, mede aan de heerschende zenuw-zinkingziekte bezweken. De arbeid tot lossing van de stoomboot Ravensbourne voor Ylissingen wordt met gunstig gevolg voortgezet. Yan de 11 aan boord zijnde kisten met zilveren specie zijn er reeds 10 aan wal gebragt. Tot Secretaris van het Prov. Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noordbrabant, te 'sHertogenbosch gevestigd, is dezer dagen verkozen Mr. F. J. A. van Lanschot, Advocaat aldaar. Door den Heer Beelaerts van BloklandLid en Secretaris der Kaapsche Commissie, is het volgende berigt in de N. R. C. geplaatst: Ik kan thans de beste geruststelling geven aan de ouders van de 57 kin deren, die bij hel op strand geraken van het schip Zalt-Bommel, op 3 Dec. II. in de Tafelbaai aan boord warenten einde van daar te vertrekken naar de Algoa-baai. Een brief van een der toen aan boord zijnde knaapjes, uit de Kaapstad den 6dc" December geschreven, dezer dagen door zijne ouders ont vangen en door mij gelezen, meldt, dat de 57 kinderen na het stranden van het schip allen behouden en welvarend weder op 3 December waren ontscheept en zich toen in de Kaapstad bevonden, waar zij zeer mcnsch- licvend door de inwoners werden bejegend, terwijl hij er bijvoegt dat ook hunne uitrusting in goeden staat aan wal was gebragt. De rceders van Overzee en C°. ontvingen een brief van Kapt. Jula en een tweeden van den Heer O. J. Truler, gelijk mede ik van laatstgenoemden, alle van den 15de" Dec. 11.hetzelfde berigt inhoudende en tevens, dat de kinderen, de jongens in het Zeemanshuis en de meisjes in het Weeshuis, zijn gehuisvest geweest en op den 9den Dec. II. met hunne geleiders (den onderwijzer en diens huis vrouw en de beide timmerlieden) met het Engelsche schip OryxKapt. Geil, naar de Algoa-baai zijn vertrokken. De R. C. deelt het volgende mede: Treurig zijn wederom de tijdin gen vervat in een alhier met de laatste maal uit China ontvangen brief van Mevrouw Johnson, geboren van Medenbach Wakker. De waardige vrouw meldt daarindat vele Europeërs zich naar Singapore hadden begevendoch dat de Heer Johnson daartoe nog geene vrijheid vondterwijl zij hem niet wilde verlaten. Zij berigt onder anderen verder, dat een prijs van 900 dollars op het hoofd der Europeanen is gesteld; dat de scholen zijn ont bonden, ook die van de briefschrijfster; dat geen Chinees de Europeanen meer mag dienen, zoodat deze alles zelve moeien verriglen, en dat de Eu ropeanen in gedurig gevaar van brand en plundering leven. Dringend vra gen zij dat men hun in de gebeden gedachtig zij. 's GRAYENI1AGE 5 Maart. Door Z. M. is Mr. J. Thooft, oud-Burgemeester van Zalt-Bommel, be noemd tot Commandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger te Utrecht den Ileer J. A. F. Bierhaus, thans te Breda, en te Avereest en Nieuwleusen, den Heer B. War- naarsthans te Vollenhove. Eergisteren is in de kapel van H. M. de Koningin-Moeder eene plcg- tige dienst gevierd, ter berinnering aan de troonsbestijging van Keizer Alexander II. Gisteren heeft er bij H. M. een groot diner plaats gehad. De Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Door het Res. BI. wordt de aftreding van de HH. Schimmelpenninck van der Oye en Ridder van Rappard, als leden der Tweede Kamer, bepaald tegengesproken. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn adressen ingezonden tegen het reglement op de drukpers in Indiü, door den Heer van Haren Noman, uitgever van het dagblad de Indiër, die zich beklaagt, dat die voor hem zoo belangrijke uitgave door dat reglement als het ware wordt vernietigd, alsmede door eenige aanzienlijke ingezetenen van Soerabaija. Deze adressanten laten zich o. a. aldus uit: »Vorderde-de openbare orde eene dergelijke drukpers-verordening? Neen, nergens is tot heden de openbare orde door de drukpers in Neêrl. Indië ooit bedreigd, nog veel minder ge schokt. Het voorledcne was een waarborg voor de toekomst. De openbare orde had dus eene dergelijke doodende verzekering niet noodig, die uit hersenschimmig wantrouwen en vrees geborenalle ontwikkeling van en door de drukpers belet. En de gevolgen Verslapping van den intellectue len band tusschen moederland en kolonie, smoring der publieke opinie, be dekt hlijving van intrigues en malversatiën, verval van den boekhandel en der drukkerijen. Ziedaar in korte woorden de geest der Indische drnkpers- verordening geschetst, waarop wij eerbiedig maar ernstig de aandacht in roepen der vertegenwoordigers van het volk, waartoe wij allen behooren en blijven behooren, al leven wij ook verre in eene der bezittingen des rijks." BlIlTËNLAiVDSClIK BEH1GTEK. K K L CI I K. BRUSSEL, 4 Maart. Uit de laatste volkstelling is gebleken dat deze stad, behalve de voorste den 152,200 inwoners en 17,000 huizen bevat. Dr. Pierson, Predikant te Leuven, zal, te beginnen den 4den dezer, alhier 4 voorlezingen houden over het Christendom in betrekking tot de hedendaagsche Wijsbegeerte. De tentoonstelling van planten en bloemen te Gend is zeer luisterrijk geweest. In de Commissie van beoordeclingomstreeks 100 leden tellende, hebben verscheidene Nederlanders zitting gehad. Aan de Heeren Schcrtzer en Zoon te Haarlemdie niet hebben medegedongen naar de uitgeloofde prijzen, is, bij acclamatie, de gouden eere-medaille toegekend voor de door hen tentoongestelde verzameling van hyacinten. De Koning heeft bij zijn bezoek zijne bewondering over de tentoonstelling te kennen gegeven, en zich o. a. langdurig onderhouden met Jhr. vou Siebold. In genoemde stad hebben bij gelegenheid van het vasten-avondvermaak ongeregeldheden plaats gehad. Eenige gemaskerde personen liepen met op schriften langs de straat, waarin de policie ongepaste zinspelingen op som mige Volks-Afgevaardigden zag, en zulks wilde verbieden. Men laakt de ontijdige inmenging der policie in deze zaak, die anders rustig zou afge- Ioopen zijn. De werkman die dezer dagen in eene steengroeve te Awans door eene instorting is bedolven geworden, is op heden nog niet gered.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1