hebbende den Luit.-Kol.waarn.-resident ter westkust van liorneoCroese, diens Adjudantden lste0 Luit. Kriesfelden den 2den Luit. Thierneeen de tachement van 25 Europcsche en 50 Inlandsche soldaten, benevens den Ingenieur 3de kl. van den waterstaat van Raders. Des avonds van den 12dcn was de Celebes nog 3 mijlen van Sinlang en op 'tpunt om te gaan anke ren, toen een extra post van daar tijding bragt, dat het fort te Sintang, dien morgen door p. m. 2500 Dajaks en Maleijers, onder aanvoering van vier Sintangsche Pangerangs, aangevallen was. Tot vier malen toe hadden zij den aanval op nieuw gewaagd, doch waren telkens met groot verlies terug geslagen. Van onze zijde was een inlandsch soldaat gesneuveld; vele wapens en schilden werden buit gemaakt, 's Avonds ten 11 ure zoude de vijand nog een tweeden aanval op de benting beproeven. De Celebes stoomde daarna door, en was ten 9| ure voor de vijandelijke kampong geankerd. Van den Adsistent-Resident van Gaffron en den mili tairen Bevelhebber v. Hoey Schillhouwer vernam men, dat de vijand zich in de versterkte woningen van de Pangerangs Moeda en Koning tot een nieuwen aanval vereenigd had. Dadelijk werd daarop weder het anker ge- ligt. Ten 10i ure was de Celebes voor de versterkte huizen aan den linker oever van de rivier genaderd; twee schoten met kartetsen werden in de zelve gedaaneen oogenblik daarna vielen mede twee schoten met kartetsen in de twee a drie scheepslengten hooger opgelegen huizen aan den regter- oever. Gelijktijdig werden alle sloepen gestreken en de troepen aan wal gebragt. Op den linkeroever ontscheepte de lsle Luit. Kriesveld met 35 sol daten, aan den regter de Luit. ter Zee 2de kl. Steflens met den 2den Luit. Thieme en 16 mariniers en matrozen. De Celebes hield daarna tusschen de huizen op en neder. Op het roepen van den Luit. Kriesfelddat zich in de huizen nog vele vijanden bevonden, werd de Luit. ter Zee 2dc kl. Baron van Heeckeren, met nog 16 man tot hulp gezonden. Weldra was nu de vlugt algemeen. De huizen werden daarna met veel moeite in brand gestoken. Nadat de ontscheepte magt, zonder eenig verlies, weder aan boord was gekomendreef de Celebes tusschen de brandende gebouwen door terug naar hare eerste ankerplaats bij het fort. Den 13den gingen de ingescheepte troepen in schafting naar den wal en kwamen de nog overgebleven mantries, kooplieden en notabelen van Sin- tang, die niet gevlugt of met den vijand afgetrokken waren, bij den Luit.- Kolonel, waarn.-resident, hunne opwachting maken. Daar de Panumbaham, die de handelingen zijner ooms niet had kunnen tegengaan, ook gevlugt was, werd er een tijdelijk bestuur aangesteld. Van de kruisbool N». 28, juragan Norilla, die in den morgen van den 12den zulke goede diensten bewezen had, was een sampang met 7 man, in den nacht van den aanval op patrouille gezonden, vermist; weldra kre gen wij de treurige tijding dat 4 van de opvarenden door den vijand geno men en van kant gemaakt waren, en de 3 overigen zich door de vlugt hadden gered. Twee hunner lijken, waarvan een zonder hoofd, kwamen voorbij drijven, werden opgevischt en ter aarde besteld. Vooreerst geen aanval meer te vreezen zijnde, werden den 17den Nov. een Sergeant en 35 inlandsche soldaten ingescheept en stoomde de Celebes naar Salembouw. Te Soehoet en Silat werd geankerd. De komst van den stoomer boezemde langs den geheelen weg den goedgezinden vertrouwen en den kwaadgezinden schrik en vrees in. Den 21slcn kwam de Celebes te Sintang terug. De Panumbaham was inmiddels ook teruggekomen. Den volgenden dag kwam hij zijne opwachting bij den Overste Croese maken. De oproerige Pangerangs hadden intusschen de wijk naar de boven Melawie genomen, de meeste Dajaks badden hen verlatenhun grootste aanhang was verbroken. In den nacht van den 13dcn December jl. is, in de dessa Goenoeng, regentschap l'amalang, een kind van 2 maanden, dat op eene bale'bale' ter ruste was gelegddoor een groot aantal ratten zoodanig gebetendat het aan de bekomen wonden is overleden. De grootmoeder toegeschoten zijnde, werd zelve zoodanig aangevallendat zijzonder hulp van drie mannen die op haar geschreeuw naderden, er slecht van zou zijn afgekomen. Den volgenden dag hadden zich weder een groot getal ratten vertoond, en hadden de in en builen huis aanwezige goederen vernield. Op de noordkust van Bintang, nabij Soer.gie Sebong, is verongelukt het Nederl. barkschip Mercuriusgezagvoerder H. R. J. Smith. Dit vaar tuig, komende van Amoy, met 250 Chinesehe passagiers aan boord, was bestemd naar Singapore en Batavia. Van de bemanning is de 3de Stuurman van de passagiers zijn omstreeks 70 Chinezen verdronken. De gezagvoerder en de overige bemanning zijn van alles ontbloot te Riouw aangekomen, alwaar door het bestuur de noodige maatregelen ter hunner verpleging zijn genomenen levens het noodige is verrigt om zooveel mogelijk nog van het wrak en de lading te doen redden. j» T A I» SI ItKHHJTEM. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 5den Maart 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt om te beschikken over het reservefonds bij de Gaz-fabriek. 2°. Verzoek van J. van Schie Jr. om gemeentegrond. 3". Tarief voor het gebruik van gemeentebeziltingen en'werken. KEKKHIEUWS. LEYDEN, 3 Maart. Uit het vroeger vermelde 6-tal van Predikanten is lieden door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, het volgende 3-tal gemaakt: L. W. E. Rauwenhoff, Th. Dp.E. Laurillard, Th. Dr. en P. G. te Winkel. Uit dit 3-tal is daarop tot Herder en Leeraar beroepen Dr. E. LAURILLARD, Predikant te Zandpoort. Bij Kon. besluit is eervol emeritaat met pensioen verleend aan de navol gende PredikantenG. van DuylPred. bij de Herv. gemeente te Vianen J. D. Revel, Pred. bij de Waalsch-Herv. gemeente te 's Graveuhageen J. W. Middelburg, Pred. bij de Herv. gemeente te Maartensdijk. AKADEMIE-IVIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 3dcn Maart de Heer W. F. R. Suringar, van Leeuwarden, in de Wis- en Natuurkunde, na verdediging zijner Dissertatio, continens: Observationes phycologicas in Floram Batavam. PROMOTIEN AAN DE UTRECHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 27stc° Februarij de Heeren J. M. L. II. Clercx, Dr. in de Rcgten in Belgiëvan Limburg, en G. J. van der Meer, van Raamsdonk, de eerste na openbare verdediging van een Proefschrift: Over het vérleenen van ver stek, de tweede met Theses. Ook is de Heer G. Wassink, Kolonel-en-Chef der geneeskundige dienst in Neêrl.-lndie, honoris causa bevorderd tot Medicinae en Chir. Doctor. Curatoren van het Slolpiaansch Legaat aan de Universiteit te Leiden heb ben in hunne Vergadering van den 17den Februarij 1857 besloten de navol gende prijsvraag uit te schrijven Welken invloed behoort de Christelijke zedeleer te hebben op de begin selen die moeten aangenomen en gevolgd worden door de Staten van de beschaafde wereld, in hun verkeer met, en handelingen tegenover elkan der en andere volken? en hoe kan die invloed bewaard worden bij het waken van iederen Staat voor zelfbehouden bij het streven naar magt en invloed ook ter bevordering en voortplanting van eigen opvatting om trent den grondslag waarop het heil der volken behoort gevestigd te zijn dat is: Quam vim concedi oportet doctrinae morali Christianae in ea princi- pia, quae civitatibus orbis eruditi probanda et sequenda sunt in com- mercio agendique rationeturn inter ipsasturn adversus alios populos? et quomodo eadem vis retineri potest a civitatibus in cura sui conser- vandi, et in studio potentiae et auctoritatisejus quoque qua sirigulae uterentur ad excolendam et propagandam suam sententiam de fundamento cui populorum salus esset superstruenda Ter beantwoording vóór of den lslen November 1858. En hebben besloten, de prijsvraag uitgeschreven in November 1855waarop geen antwoord was ingekomen, op nieuw uit te schrijven om beantwoord te worden vóór den lsten October 1857. Dezelve luidt aldus: Quatenus ex morali hominis natura probari potest supremum quem- dam esse Legislatoremqualisque ille sit aperiri? dat is: In hoe ver kan de zedelijke aanleg des menschen hem ten bewijze strekken van het bestaan eens hoogsten Wetgeversen hem diens wezen openbaren De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter inner lijke waarde van ƒ250, en ƒ100 in geld; of wel naar verkiezing degeheele som in geld. De antwoorden moeten, in het Latijn of Nederduitsch geschreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een gesloten billet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des Schrijvers naam en adres is opgege ven, vrachtvrij gezonden worden aan den Hoogleeraar J. van der Hoeven, Voorzittend Curator van het Legaat. COItHESPONBENTIE. liet Woonhuis van den Wederdooper Jan Beuckclsz, te Eeyden De Hoogleeraar Cornelius te Munchen, heeft in het begin van dezen win ter het Leydsch Archief bezocht, met het doel om daaruit zulke stukken af te schrijven, welke hem geschikt voorkwamen, ter bearbeiding eener Geschiedenis van de Wederdoopers, vóór en na het beleg van Munster in 1535. Onder de brieven die Z. E. gebruikt heeftis er één van Elb. van Eg- mond, kastelein van Woerden, in 1535 aan de Regering van Leyden ge schreven, waarin deze kennis geeft »dat er drie huizen bij de Sl. Jansbrug staan, genaamd de Witte Lelie, toebehoorende aan Jan Boeckelsz, alwaar zich 2 of 300 gewapende Wederdoopers verborgen hadden, ten einde met anderen van die soort zekeren aanslag te ondernemen, enz." Daar de aanwijzing van gemeld huis voor de geschiedenis dezer stad eenige waarde heeft, neem ik de vrijheid te vragen of gemeld huis de j) Witte Lelie aan de S'. Jansbrugdoor overlevering of door oude koop brieven nog kan worden aangetoond. W. S. C. RAMMELMAN ELSEVIER. Zie Orlers, Besch. van Leyden, bi. 318. ADVERTENTIES Op den 27stcn Februarij overleed te ZutphenW. J. KNOCKERS van OOSTERZEE, Med. f Art. Obstr. Doctor en Stads-Geneesheergeliefde Echtgenoote van H. E. KNOCKERS van OOSTERZEEgeb. Henkes. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Heden overleed, tot mijne innige droefheid, mijn hartelijk geliefde Echt genoot FRANCISCUS ANTHONY van der LAAKEN, Hoofdonderwijzer aan de School voor Havelooze Kinderen, alhier, in den ouderdom van 29 jaren. G. A. van KRIEKEN, Rotterdam, 28 Februarij 1857. Wed. F. A. van der Laaken. Strekkende deze Algemeene tevens tot Bijzondere Kennisgeving. Heden overleed het jongste onzer lievelingenons eenigst Dochtertje ADELAIDE JEANNE NICOLE, in den jeugdigen leeftijd van 1 jaar en 5 maanden. N. A. FRANCHIMONT, Leyden, 1 Maart 1857. T. A. FRANCHIMONT, Poppe. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3