in de metselspecie van Romeinsclie gebouwen. Gesteld in handen van de Heeren Rose en Storm Buysing. De Heer Miquel bragt verslag uit omtrent het adres van de Heeren van den Bosch en van der Sande Lacosledie hebben aangebodenom het werk van wijlen Prof. Dozy: Bryologia Javanica voort te zetten. De rappor teur wenscht dat de Minister v. Binnenl. Zaken gunstig op het adres dier Heeren beschikke. De Heer Stamkart bragt voorloopig verslag uit namens de Commissie voor de copijën der standaarden van maten en gewigten. Daaruit blijkt dat het grootste gedeelte van dien arbeid in dit jaar gereed zal zijn. De Com missie stelde voor aan den Minister van Binnenl. Zaken vergunning te vragen voor den Hoogleeraar Rijke, tot afstand voor het gebruik der bij 's Rijks Museum berustende gewigten. Het korte verslag zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De Heer W. Vrolik doet eene me- dedeeling namens den Heer G. Vrolik, betreffende de merkwaardige ver schijnselen bij den groei van ecnen uitheemschen heester. De Heer Harting sprak over de vervaardiging der binoculaire en trioculaire microscopen door de splitsing der stralenbundels en waardoor het mogelijk is hetzelfde voorwerp door 2 of meer personen te gelijk te doen beschouwen. De Heer de Vriese hield eene voordragt, waarin hij de uitkomsten van de kina-cultuur, sedert 30 Aug. 1855 lol 30 Nov. 1856 mededeelde; uit welke mededeeling, geput uit officiële bescheiden van wege het Dep. van Koloniën, o. a. bleek dat de kina-kuituur op Java zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd, zoodat men uit Peru geen nieuw zaad meer behoefde te ontbieden. De Heer Oudemans voerde het woord over de bepaling der kromtestralen van spherische lenzen. Een uittreksel van dit stuk zal in de werken der Academie worden opgenomen. De lieer Donders deelde eenige hoofdpunten mede van een door hem ingesteld onderzoek nopens de spraak en in het bijzonder over den physischen aard der vocalen. Hierop is de vergadering gesloten. In het binnengasthuis hier ter stede is eene vrouw van 3 kinderen bevallen2 zoons en eene dochter. Moeder en kinderen bevinden zich wei. BUITE1VLA1VDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 1 Maart. In het Lagerhuis heeft Lord Palmerslon, in antwoord op eene inter pellatie van den Heer Layard, verklaard dat de Russische Gezant bij het Britsche Hof, namens den Russischen Minister van Buitenlandsche Zaken ontkent, dat Perzië eenig grondgebied aan Rusland heeft afgestaan. De Heer Cobden heeft een voorstel gedaan tot afkeuring van het gebeurde te Canton en het benoemen eener commissie om onze handelsbetrekkingen met China te onderzoeken. In weerwil van de laatste overwinning, blijft de toestand van het Kabinet hagchelijk. Lord Derby heeft het houden eener anti-ministeriële vergadering aangekondigd. Ook Lord Palmerston heeft zijne aanhangers bijeengeroepen. Indien het den Minister niet gelukt het voorstel van den Heer Cobden te doen intrekken, verwacht men de ontbinding van het Parlement. Volgens de Mom. Adv., is Lord Elgin uilgenoodigd zich naar Pekin te begevenbegeleid door oorlogsschepenzeesoldaten enz.met volkomene volmagt om den vrede tot stand te brengen. Het onlangs ingestelde militaire eereteekenVictoria-Kruisis vervaar digd uit het op de Russen veroverde geschut. Aan deze onderscheiding is een pensioen van 10 'sjaars verbonden. Door het springen eener gasfabriek in het oostelijk gedeelte dezer stad, hebben 3 personen het leven verloren. Op het oogenblik der ontploffing waren een man en een jongen bezig te arbeiden; hunne Iigchamen zijn, jjselijk verminkt, zielloos gevondeneen derde slagtoffer vond men elders; een smid, die over een naburig veld liep, werd door een dakpan aan den slaap van het hoofd zóó getroffen, dat hij dood neêrviel. Zjjn broeder, die naast hem ging, werd door eenige scherven gewond. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Maart. Het vredes-verdrag tusschen Engeland en Perzië staat op het punt ge- teekend te worden. Dit verdrag zal echter door de beide Regeringen be krachtigd moeten worden, en er zullen 3 maanden tijds moeten verloopen voor dat het van Teheran terug ontvangen wordt; daarom is, naar men verzekert, bewilligd in eenen wapenstilstand van 3 maanden, aanvangende met 1 Maart. Deze gunstige uitkomst wordt vooral toegeschreven aan de bemoeijingen van Keizer Napoleon. De zaak van den Bisschop van Moulins verkrijgt eene grootere uitge breidheid. Eene Commissie, 3166 onderteekenaren, meestal schippers, ver tegenwoordigende, is alhier aangekomen, om den Minister van Onderwijs de zaak uiteen te zetten. Reeds zijne vele lieden te Moulins tot het Pro testantisme overgegaan; ook doen invloedrijke Bisschoppen al het mogelijke om de zaak te vereffenen. De Kardinalen, leden van den Senaat, moeten hierover met den Keizer een onderhoud hebben gehad. Zelfs zal ,..naar men verzekert, de Paus in deze zaak met zijn gezag tusschen beide komen. Het Museum van de Lonvre is onder meer andere kostbare stukken verrijkt geworden met eenen bijbel, welken Karei de Kale in het jaar 850 ten geschenke ontving van de monniken der abdij van Tours. Baron Rothschild heeft bij gelegenheid van het huwelijk zijns zoons, 18,000 fr. aan de armen geschonken. De bureaux van het domein-bestuur te Amiens zijn door brand ver nield. Al de boekenregisters en kadastrale aanwijzingen zijn daarbij ver nietigd, zoodat de schade belangrijk is. Gisteren zijn alhier 250 Pruissische landverhuizers doorgekomen, die zich te Havre naar Amerika willen inschepen. Men zag onder hen een eerwaardig leeraar, die, naar men zegt, meer dan 100 jaren oud is, en zijne gemeenteleden wil volgen. Te Marseille zijn 30,000 mudden graan aangevoerd. Er zijn thans aldaar 300,000 mudden opgeslagen. SPANJE. MADRID, 26 Februarij. Bij besluit van de Koningin is de Orde van het Gulden Vlies aan den oudsten zoon van den Keizer van Rusland verleend, en het Grootkruis van de Orde van Maria Louiza aan de Keizerin. Aan den Minister van Marine is een crediet van 7 mill, realen toege staan, ten einde hem in staal te stellen in de meest dringende behoeften te voorzien. ITALIË. De Koning van Napels blijft volharden, om van de staatkundige gevan genen die hij buiten 's lands wil zendeneene verklaring te eischenniet alleen ten opzigte van de dynastie, maar ook jegens den tegenwoordigen regeringsvorm. De meesten hunner volgen het voorbeeld van Poërio en zeg gen dat zij geen verzoek om vergiffenis kunnen doennoch zich kunnen verbinden om naar Amerika te gaan, omdat zij in de gevangenis geen vrijen wil hebben. De Koningin is den 28sleB Febr. van een zoon bevallen, zjjnde haar negende kind. PRVISgEN. Prinses Marianne der Nederlanden bevindt zich thans te Bonn bij ha ren zoondie aan de Hoogeschool aldaar studeert. Men verneemt dat de verzameling kunstwerken van de Vorstin te Rome is ingescheept en naar haar slot Rheinharlshausen zal worden vervoerd. Nabij Coblenz hebben de vasten avond-vermakelijkheden aanleiding tot een treurig voorval gegeven. Tusschen drie gemaskerde personen en eenige soldalen is twist ontstaanten gevolge waarvan een van de eerstgenoemden eeu jong mensch die onlangs in het huwelijk was getreden, een sabelhouw heeft ontvangendie hem dood ter aarde deed storten. Op de Beurs te Hamburg had men op nieuw het gerucht verspreid, dat Admiraal Seymour Canton had in brand geschoten. Te Singapore zou den de Chinezen, met de Maleijers vereenigd, de Engelschen en Duitschers bedreigd hebben. De laatstcn waren steeds gewapend. De Heer Pfnorrte Darmstadheeft eenen weefstoel vervaardigd welke in eenvoudigheid van bewerking en doelmatigheid die van Jacquard ver overtreft. Genoemde Heer is naar Parijs vertrokken om der Akademie aldaar zijne uitvinding voor te leggen. De Noorweegsche Regering heeft aan de Storthing de toestemming ge vraagd, om binnen 2 maanden eene buitenlandsche geldleening aan te gaan van 12 mill. fr.tegen 4 pCt. rente en met eene aflossing in 30 jarenter aanlegging van ijzeren spoorwegen in het rijk. OOSTENRIJK. WEENEN28 Februarij. Het lang verwachte besluit van den Keizer ter benoeming van den Aarts hertog Maximiliaan tot Stedehouder van het Lombardysch-Venetiaansch Ko ningrijk is thans verschenen. Bij hetzelfde besluit wordt de grijze Maar schalk Radetzky op pensioen gesteld en de Genereal Giulay tot Bevelhebber van het tweede legercorps benoemd. De Ridder v. Schönhals heeft aan het kerkfonds der Evangelische ge meente van Gratz 6000 fl. gemaakt, om te strekken tot het kunnen begra ven der onbemiddelde geloofsgenooten. TURKTE. Te Konstantinopel bestond sedert geruimen tijd de verdenking, dat een gedeelte der keizerlijke schatten, voornamelijk bestaande in edele gesteen ten, ontvreemd was geworden. Ten gevolge van een ingesteld onderzoek, is Mehemed-Bey, welks echtgenoole minne was geweest van den Sultan, in verzekerde bewaring gesteld. De aangeklaagde heeft erkendeen deel dezer kostbaarheden in den Bosporus, en een deel in eene der in het paleis aanwezige bronnen te hebben geworpen. Een gedeelte der vermiste voor werpen is dan ook in de aangeduide bron teruggevonden. De bevolking is daarover in eene opgewondene stemmingdaar men uitstrooit dat de mis dadiger door christen-honden is omgekocht. Tot de oprigting van een corps gendarmes is besloten, op den voet van die in Frankrijk. Onder de Perzische troepen heerscht veel beweging. Er liep een ge rucht dat zij zich van Kandahar hadden meester gemaakt. Eenige hoofden der Afghanen hadden verzocht in het Perzische leger opgenomen te worden. OOKT-INDIE. BATAVIA, 10 Januarij. Door den Gonv.-Generaal zijn tot Predikanten benoemd: te Pekalongang A. C. van Maarseveen; te Amboina J. K. Kam; te Poerworedjo J. C. Frais- senet; te Soerakarta J. W. C. v. Steeden; te Padang T. C. M. Ilanegraat; te Rembang A. A. T. Mounier; te Banda J. C. v. d. Berg; te Bnitenzorg H. v. A. v. Duym; te Djokjokarta C. G. S. Begeman; te Probolingo F. J. N. Brouwer; te Cheribon J. G. W. Krol; te Sumanap J. M. Yerff; te Makas ser B. Braams en te Salatiga G. v. Gerrevink. Tot ambtenaren voor de dienst van het boschwezen zijn benoemd: J. BeyerinckC. M. C. Noodt, R. Sinffken en W. A. A. de Sturler. De Heer Mr. C. Visscher heeft op 31 Dec. zijne fnnctiën als lid van den Raad van Ned. Indië nedergelegd. In onderscheidene streken des lands hebben zware regens groote ver woestingen aangerigt. De Java Cour. deelt een berigt mede omtrent de expeditie van de stoomboot Celebes naar de westerafdeeling van Borneo. De boot vertrok den 8sten November over Pontianak naar de boven Kapoeas-rivieraan boord

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2