In het Oosten begrijpt men niet, zegt liet herigt, (lat men voor de dienst een taal behoeft die de geloovigen niet verstaanmaar in Frankrijk waar 't Latijn een doode taal is, beschouwt de geestelijkheid het als een zondige nieuwigheid en een navolging van het Protestantisme, om de dienst in het Fransch te doen. In de meeste Bisschoppelijke mandementen, bij gelegenheid van de vasten uitgevaardigd, wordt gewaarschuwd tegen de meer en meer toene mende bcurs-speculafiën. De Aartsbisschop van Lyon zegt dat daardoor 's menschen beginselen zoodanig worden gematerialiseerddat men zelfs zou gaan twijfelen aan het spiritualismus der ziel. In Algerie doet de winter op onderscheidene plaatsen zich sterk ge voelen, en veroorzaakt hier en daar nog al schade. Dit moet de reden zijn waarom de Gouverneur GeneraalMaarschalk Randonnog niet her waarts is gekomen. Omtrent de Perzische zaken verneemt men dat Lord Cowley het op alle punten met den Perzischen Gezant eens is geworden. Alleen bestaat er nog verschil over de redactie van sommige artikelen der overeenkomst, dat echter niet van alle belang is ontbloot, omdat het zwakke Perzië tegen over het magtige Engeland, daarin uiterst behoedzaam moet zijn. Iedere Gezant volhardt bij de door hem ontworpen redactie, en uit dien hoofde is de Colonel Ouseley naar Londen vertrokkenom het gevoelen van de Rege ring aldaar te vernemen. De hoofdpunten van de overeenkomst zijn de vol gende Engeland zal in Perzië op den voet van de meest begunstigde natiën worden behandeld, en het regt hebben om Consuls in het binnenland en aan den Perzischen golf te vestigen, maar niet in de havens van de Kaspi sche zee, omdat niet e'éne Mogendheid aldaar agenten heeft. (Engeland heeft op dit laatste sterk aangedrongen, teil einde oog te kunnen hebben op de bewegingen van Rusland). Voorts zal Herat door de Perzen en Boeschir door de Engelschen worden teruggegeven. Van de openstelling van Karrack als vrije haven is geene sprake. De onlangs afgeloopen volkstelling heeft aan het licht gebragt dat de landverhuizing in de laatste jaren op groote schaal heeft plaats gehad, vooral naar Algerië, alwaar eene uitgebreide en bloeijende kolonie van in woners uit Franche-Comté is gevestigd. Ten gevolge van de verhuizing moeten er in het dep. van de Haute Saóne slechts twee, in plaats van drie afgevaardigden worden verkozen, en het arrondissement van Lure in dat van Gray worden ingelijfd. Onlangs ging een jeugdig paar na hunne echtverbindtenis een reisje naar het buitenland ondernemen. Zij kwamen ook te Homburg, waar bei den zich aan de groene tafel plaatsten en aanvankelijk met goed geluk speelden; spoedig echter keerde de fortuin en het eene verlies volgde op het andere. In de hoop het verlorene terug te winnen, heeft de echtgenoot alles verspeeld wat hij had, zelfs de 250,000 fr. waaruit de huwelijksgift zijner vrouw bestond en waar hunne toekomst op gebouwd was. Zonder nieuwe hulpbronnen te kunnen magtig worden is het wanhopige paar door den logementhouder, wegens wanbetaling op straat gezet, zoodat het be stuur der plaats zich hunner heeft moeten aantrekken. Dertig leerlingen van de handwerks-school te Aix zijn in hechtenis genomen, wegens plaats gehad hebbende ongeregeldheden in de school. In het gebergte van Auvergne heeft een sneeuwval een gehucht bijna geheel vernield. Men zegtdat daarbij vele mensehen zijn omgekomen. 8 FAXJE. MADRID, 22 Februarij. Bij Kon. besluit is de korting op de bezoldigingen der ambtenaren en militairen afgeschaft. Dit besluit zal met 1 Mei in werking komen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft de Gouverneurs der provinciën aangeschreven, om tot eiken prijs de verspreiding van het werkje getiteld: Catechismus des volkslegen te gaan. De postrijtuigen lusschen dit land en Frankrijk en omgekeerd, zijn weder door 15 gewapende roovers aangevallen, die de reizigers van alles beroofd en eene aanzienlijke som voor een bankier te Bayonne bestemd hebben prijs verklaard. Meer zulke gevallen hebben plaats gehad. In het begin dezer maand vertrok een Geneesheer, die een dorp van Oud-Castilië bewoont, te paard naar een dorp om een zieke te bezoeken; hij had zich goed gewapend, omdat zich wegens de in groote hoeveelheid op de bergen gevallen sneeuw vele wolven in de vlakte bevonden doch hij schijnt voor de overmagt te hebben moeten bukkenwant den volgenden dag vond men 5 gedoode wolven op den weg en vele sporen van bloed, waaruit bleek dat nog andere wolven gewond waren, doch deze wakkere verdediging had den Geneesheer niet gebaatdaar het duidelijk bleek dat hij zoowel als zijn paard door de wolven verscheurd waren; men vond onder anderen zijne regterhand welke den sabel nog omklemd hield. ITALIË. De Keizer van Oostenrijk heeft aan een kweekeling der Milaansche acade mie van kunsten, Achille Doveri een jaargeld van 600 lire gedurende 3 jaren geschonkenom zijne studiën voort te zetten. Te Rome is het getal der vreemdelingen dezen winter zeer groot men schat het op 60,000, waarvan de helft Italianen en de andere helft uit andere landen. Napels is nog rustig, maar de geheime genootschappen blijven ijverig werkzaam. Den 21sten zijn Spinizza, Adjudant van Bencivenga, en eenige andere opstandelingen met hulp van eenige landbewoners gevangen genomen. ©OSTEXRÏJK. WEENEN, 25 Februarij. Er is in den laatsten tijd sprake geweest van eene nota die onze Regering aan die van Sardinië had gezonden, ter oorzake van de honende taal der Sardinische dagbladen tegen den Keizer. Men verzekert dat die nota werkelijk den 13Je» 11. te Turyn is ontvangen en dat onze Gezant al daar in last heeft de staatkundige betrekkingen af te breken, indien daar omtrent geene voldoening wordt gegeven. De Aartsbisschop van Weenen heeft bij gelegenheid van de Vasten een herderlijke brief uitgevaardigd, waarin hij zeer strenge voorschriften geeft ten aanzien van het nakomen der kerkelijke verordeningen op dat stuk onder bedreiging van kerkelijke straffen voor de nalatigen. De Prelaat heeft gemeend, te mogen vorderen, dat de burgerlijke ambtenaren in dat opzigt het voorbeeld zouden geven, en heeft zich tot hel hoofd van het burgerlijk bestuur gewend, met het verzoek, dat er ernstige maatregelen zou den worden genomen om de ambtenaren de verpligting op te leggen, om de bedoelde kerkelijke verordeningen naauwkeurig in acht te nemen. Naar men zegt, is dit verzoek bepaaldelijk afgewezen, met de verklaring, dat men zich nimmer zoude verlagen om de hand te leenen tot een bedrijf, waardoor men op eene inquisitoriale wijze in het huiselijke leven der bur gers zou moeten indringen. De Heer K. A. Hahn, Hoogleeraar in de Duitsche taal- en letterkunde alhier, is in den ouderdom van 50 jaren overleden. Hij was door de uit gave van oude handschriften en werken over de taal gunstig bekend. RUSLAND. Een Duitsch blad verzekert dat de Keizer, Prins Alexander, jongsten broeder des regerenden Groothertogs van Hessen-Darmstadt, en behuwbroe- der van den Czaar, tot Gouverneur-Generaal der Russische Oostzee-provincien benoemd heeft. Die Prins is thans nog Generaal in Oostenrijksehe dienst. De Keizer heeft het vonnis van den krijgraad bekrachtigd, waarbij de Ritmeester Telepriew tot het verlies van al zijne reglen en tot 10-jari- gen dwangarbeid in de bergwerken van Siberië veroordeeld is. Die booswicht had gepoogd den landeigenaar Tchernow door toezending van een ontploffend werktuig om het leven te brengen, en ofschoon die aanslag door schijn baar toevallige omstandigheden mislukt was, heeft hij toch een anderen persoon het leven gekost. Volgens het verdrag lusschen Rusland en China, van 14 Jan. 1728, heeft Rusland het regt eene geestelijke zending te Peking te onderhouden. Deze zending heeft reeds vele belangrijke werken in het licht gegeven. Zij bestaat gewoonlijk uit een Archimandriet en verder geestelijke en wereld lijke leden. Als doel dezer zending wordt opgegeven de zorg voor het regt- zinnige geloof bij de nakomelingen dier Russen, welke in 1685 te Albasin aan den Amur gevangen genomen en naar Peking gebragt werden. In dit jaar zal eene nieuwe zending naar Peking vertrekken, om die, welke zich sedert 1849 aldaar ophoudt, af te lossen. In het Gouvernement Wilna is dezer dagen op het grondeigendom van den Heer Medem een boer overleden, in den ouderdom van 137 jaren, 10 maanden en 11 dagen. Deze man op een dorp in de nabuurschap ge boren was op zijn 19de jaar in den echt getreden en heeft bij onderschei dene vrouwen 32 kinderen gehad, waarvan eene dochter, 100 jaren oud, nog in leven is. Hij is nooit ernstig ziek geweest; eenige jaren voor zijnen dood klaagde hij niet zonder bril te kunnen lezen, maar tot aan zijnen dood heeft hij het volle gebruik zijner geestvermogens gehad. Ik geloof, zeide hij dikwijls, dat de dood mij vergeten heeft. Gelijk men weet zijn voorbeelden van hoogen ouderdom in Rusland niet zeldzaam. In 1828 waren er in het geheele rijk 838 personen boven de 100 jaren oud, waarvan 40 boven de 120 jaren. In 1830 stierf in het gouvernement van Moskou een man van 150 jaren, die 13 regeringen had bijgewoond en in 1844 overleed in het gouvernement van Kieff een soldaat in den ouderdom van 153 jaren. TURK1TE. De Regering is voortdurend werkzaam, om de verordening omtrent de ge lijkstelling der Christenen met de overige bevolking in toepassing te bren gen. Te dien einde worden kundige ambtenaren met bepaalde voorschriften, naar de onderscheidene provinciën gezonden. Een groot aantal Gouverneurs zijn door andere personen vervangen, namelijk de meest tegenstrevenden in wier hoofd de ouderwelsche begrippen als vastgeroest warenen die Gouverneurs, welke niet afgezet zijn, weten dat dit lot ook hen wacht, wanneer het blijken mogt, dat het hun aan den goeden wil en de noodige kracht ontbreekt, om de inzigten der Regering te bevorderen. Ook zijn onlangs eenige reglbanken, op nieuwe grondslagen gevestigd, in werking getreden, tot groot genoegen der bevolking, die reeds gelegenheid gehad heeft om zich van de heilrijke strekking dezer veranderingen te overtuigen. Het is te hopendat deze verbetering welhaast overal in het rijk ingevoerd zal worden. Twee ambtenaren zijn, wegens eene aanzienlijke diefstal ten nadeele der schaikist, in hechtenis genomen. In de omstreken van Konstantinopel heeft gedurende 2 dagen een hevige storm gewoed. In de zee van Marmora moeten verscheidene onge lukken hebben plaats gehad. Mehemet-Bey, een Hongaar, heeft het opperbevel aangenomen over de onafhankelijke Circassicrs; 400 manschappen van het vroegere Poolsche legioen zijn op Engelsche stoombooten naar Circassië ingescheept, welke vaartuigenmet wapenen en krijgsvoorraad geladenop sleeptouw hebben. Uit Tunis verneemt men, dat zekere Heer Davis, die onlangs van den Bey verlof heeft verkregen om de bouwvallen van Karthago te doorzoeken, sedert een paar maanden opgravingen doet, eenige belangrijke ontdekkin gen heeft gedaan. Toen een Arabier een stuk van een zeer sierlijk mozaik gevonden had, werd Davis daardoor genoopt om opgravingen te doen ter plaatse waar dit gevonden was, en zijne pogingen werden beloond door de ontdekking van een tempel, dien hij voor een tempel van Dido houdt. Men heeft alle mogelijke voorzorg genomen, dat de gevonden voorwerpen onbeschadigd blijven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3