'sGRAVENIIAGE, 28 Februarij. Tot Burgemeester van de gemeente Doesburg is benoemd Mr. F. J, W. Baron van Pallandt van Barlham. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het Depart, van Financiën: tot Re ferendaris, de lieer S. P. Pels, thans Hoofdcommies; tot Commiesen, de Heeren P. de Bruyn IJzn., en A. Margadant, thans Adjunct-Commiesen; en tot Adjunct-Commies, de Heer J. van Gogh, thans eerste klerk. Voorts is benoemd tot Controleur-Magazijnmeester der postzegels, de Heer J. C. A. Medenbach, tot dusverre Commies bij het Depart, van Financiën, onder be paling dat hij beide betrekkingen gelijktijdig zal waarnemen. Tot Adjunct-Commandant van de strafgevangenis te Woerden is be noemd de Heer G. G. Geerling. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden op hedenwas er ten 12 ure receptie bij Z. K. II. en werd er aan de leden van het Koninklijk gezin een déjeuner aangeboden. In de Maliebaan werd eene groole parade van de bezetting gehouden. Des mid dags was er ten Hove groot diner en galadat door de Koninklijke familie en vele genoodigden werd bijgewoond. Naar men verneemt is dezer dagen een aantal exemplaren van het rapport, door de Commissie voor de doorgraving der landengte van Suez aan den Onder-Koning van Egyple gedaan, namens den Heer Barthélémy S'. Hilaire te Parijsaangeboden aan den Koning en de Koninginaan den Prins van Oranje, Prins Frederik en Prins Hendrik der Nederlanden, aan de Ministers en aan meer hoog geplaatste personen. Dezer dagen is door den Minister van Justitie aan de Rijks-Politie herinnerd, dat nu, na het herstel des vredes, een minder streng toezigt op de vreemdelingen noodig is, en dat het 's Ministers meening is, dat de vreemde reizigers niet zonder noodzaak bemoeijelijkt, maar met voorko mendheid behandeld worden. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de Kamer vóór Paschen geen openbare beraadslaging houden over eenig gewigtig wets-ontwerpen zou zijna den afloop van het onderzoek in de afdeelingen en het afdoen van eenige ontwerpen van minder belang, weldra hare werkzaamheden tot na Paschen schorsen. In dien tusschcntijd zou de Regering gereed zijn met hare antwoorden nopens de voordragten van wetdie nu het onderwerp van overweging in de afdeelingen uitmaken. De Heer Mr. C. C. E. d'Engelhronner heeft thans ofliciëel kennis be komen dat zijn verzoek, ter benoeming eener commissie om zijne handelin gen te onderzoeken, is van de hand gewezen, op grond dat daartoe geene redenen aanwezig zijn. De verzochte intrekking van het hem verleende wachtgeld is aangenomen. BUITENLANDSC1IE BER1GTEN. BELGIS. BRUSSEL, 27 Februarij. De Koning zal zich met zijn gezin den lsten Maart naar Gent begeven, om de bloemen-tenloonstelling aldaar in persoon te openen. De Heer X. de Mérode heeft uit Rome een brief geschreven aan den Voorzitter van het Hof van Cassatie alhier, waarin hij eene som van 100,000 fr. beschikbaar stelt en tevens verzoekt, dat de gelden, welke wor den bijcengebragt voor de oprigting van een gedenkteeken ter nagedachtenis van wijlen zijnen vader, zullen worden aangewend tot de oprigting van een gesticht van openbare liefdadigheid. Het Hoofdbestuur der Vereenigingen, die voor den bloei en de regten der Vlaamsche taal werkzaam zijn, heeft dezer dagen eene verklaring uit gevaardigd, aan het slot waarvan het opgeeft, wat de Vlamingen zijns oordeels voor hunne moedertaal mogen en moeten vorderen. Het verlangt o. a. dat het lager en het middelbaar onderwijs in de Vlaamsch sprekende landstreken in het Vlaamsch gegeven worde; dat deze taal ook bij het onderrigt op 's lands kweekschool van Onderwijzers te Lier worde gebezigd; en dat op 's lands hoogescholen de Vlaamsche taal en letterkunde voortaan met de Fransche gelijk gesteld worden. Dat voortaan alle bekendmakingen van de overheid, wetten, besluiten enz., in het Vlaamsch en in het Fransch beide vervat zullen zijn, met name in het officiële dagblad der Hooge Re gering; dat de opschriften op openbare gebouwen en gedenkteekenen in de Vlaamsche steden in het Vlaamsch vervat zullen zijn. en dat de helft van 's lands gemunt geld Vlaamsche opschriften hebbe. Zoolang aan die verlan gens niet voldaan is, zullen de Vlamingen, naar het oordeel der Commissie, in het oog der buitenlanders het voorkomen hebben van eenen door vreemde natiën onderworpen en in lijfeigenschap gehouden volksstam. EKGELAKD. LONDEN26 Februarij. De Regering heeft onlangs besloten eene nieuwe Ridderorde in te stellen, daar de oude orden door haar aristocratisch karakter minder ge schikt schenen, om uitstekende verdiensten in elke klasse der maatschappij te beloonen. De Lond. Gas. behelst de naamlijst der militairen, die het eerst met het nieuwe Ridderteekenhet Victoria-Kruis geheeten, begif tigd zijn. De behandeling van het gebeurde te Canton in het lloogerhuis is gunstig voor de Regering afgeloopen. De stemming heeft haar echter slechts eene meerderheid van 36 stemmen geschonken. Behalve het vroeger vermelde heeft de Overlandmaal nog uit China het berigt overgebragt, dat de Chinezen ook eene mislukte poging hadden beproefd om het Tea-Totum fort weder te bcinagtigen. De Europeanen aan boord eener Brilsche stoomboot, die door de Engelschen voor het regelma tige vervoer van brieven en personen op de rivier van Canton gebezigd werd waren, ten getale van 11, verraderlijk omgebragt door sluipmoordenaars, welke zich vermomd onder de inlandsche passagiers bevonden; vervolgens hadden de Chinezen de stoomboot weggevoerd, van tuig en want ontdaan en weder laten drijven. De Regering van Hong-Kong had de politiemagt versterkt, en was op hare hoede tegen pogingen van brandstichting. Men kan uit al deze berigten opmaken, dat de stelling van Admiraal Seymour niet zeer gunstig is. Hij schijnt thans tot werkeloosheid gedoemd te zijn. Hier te lande worden de gevoelens omtrent den oorlog meer en meer ongunstig voor de Regering. Talrijke vergaderingen worden gehou den, om in naam der regtvaardigheid en menschelijkheid de plaats gehad hebbende handelingen af te keuren. Volgens een brief uit Macao van den 10dcn Januarij met de laatste brie venmaal in Europa aangekomenzou de Keizer van China de vijf havens die voor den handel met Europa waren aangewezen, in staat van beleg heb ben gesteld, en zou dit de zucht der Chinezen om zich van de rijkdommen der Europesche handelaren meester te makenzoo in de hand werkendat deze daardoor groote schade kunnen lijden, en Engeland en Amerika noodzaken, om tot kostbare en mocijelijke uitrustingen ter bescherming van hunnen handel over te gaan. Uit Pcrzië verneemt men dat onze troepen door den vijand steeds met rust worden gelaten. Een Perzisch magazijn van Ieeftogt en krijgsbehoef ten, 22 mijlen van het Engelsche kamp verwijderd, was door eene afdeeling ruiterij en artillerie aangevallen; het doel van den aanval was zonder ver lies bereikt. Het Indische Gouvernement was begonnen versterkingen voor de expeditie in de Perzische golf af te zendenen het had eene nieuwe geldleening van 5 pCt. rente geopend. In een brief van een Zee-Officierhier ter slede ontvangenwordt het volgende gemeld omtrent den aanleg van den spoorweg over de landengte van Panama. Deze spoorweg is een van de grootste wonderen der kunst, en de overwinning daarmede op de natuur behaald, is eene der grootste die men kan verkrijgen. Welk een vindingsvermogen en standvastigheid zijn er niet noodig geweest, om al de hinderpalen te overwinnen. Men moest reusachtige boomen wegnemende moerassige gronden bewerkeneen tal van boogen metselencn daarbij de werklieden bij duizenden zien bezwij ken, ten gevolge van verpestende uitwasemingen. De 7 eerste mijlen zijn geheel op moerassigen en lossen bodem gelegd, tot welken arbeid 2000 Chinezen waren aangenomen, maar waarvan na verloop van 6 weken, slechts enkelen overig waren. De rijtuigen zijn ruim, gaan aan de voor- en achterzijde open en kunnen minstens 60 reizigers bevatten. De weg loopt door eene schoone landstreekbezaaid met dorpenwaarin eene tal rijke bevolking, vroeger aan de ledigheid overgegeven, thans nuttig werk zaam is. In 4 uren tijds leggen thans duizende reizigers eenen weg af, waartoe vroeger niet alleen verscheiden dagen, maar ontzettende kosten en onbeschrijfelijke vermoeijenissen werden vereischt. Men moet zich echter verwonderen dat er machinisten, stokers en conducteurs gevonden worden, die zich, voor hoeveel geld dan ook, aan dagelijksch doodsgevaar willen blootstellen. Het wordt iemand koud om het hart, wanneer men de brug gen aanschouwt, die in ijzingwekkende hoogte, even als draden van een spinweb, heen en weder schommelen en op een los, door den regen steeds drassig gehouden moeras steunen. Het stoomschip Madrid, dat den 17den dezer met de Portugesche brievenmaal was vertrokkenis bij den ingang der haven van Vigo op een rots gestoten. Passagiers en bemanning zijn gered. De stoomboot Alps die den 14'1™ dezer van New-York was vertrokken, is den 26stc" te Liverpool aangekomenen heeft alzoo de reis in twaalf da gen volbragt. Van Melbourne is eene hoeveelheid van 73,000 oneen goud te Liver pool aangebragt, en eerstdaags wordt nog met een ander schip 87,000 oneen verwacht. De berigten omtrent de opbrengst der goudmijnen luiden gunstig. Uit de Vereenigde Staten heeft men berigt ontvangen dat te Albany de beneden-gedeelten der stad, ten gevolge van het plotseling stijgen van de Hudson4 voet onder water hebben geslaanwaardoor eene schade van 2 mill. doll, was te weeg gebragt; veel vee was verdronken, de spoorweg was geheel overstroomd en men sprak zelfs van het verlies van menschen- levens. Ook op andere plaatsen heeft het stijgen van het water en de ijsgang veel schade aangerigt. Te Boston was op nieuw de schouwburg afgebrand. Men schreef dit aan kwaadwilligheid toe. FRANKRIJK. PARIJS, 26 February. Van wege de hecrschende ziekte onder de zijdewormen heeft de Keizer eene premie van 10,000 fr. uitgeloofd voor hemdie de oorzaken der ziekte en een krachtdadig middel lot genezing zou kunnen opsporen. De Moniteur verklaard, dat het tegenwoordig stelsel van onderwijs in Frankrijk behouden zal wordenin wcêrwil van de vele aanvallen daarop in geschriften gedaan. De ondervinding spreekt gunstig voor het behoud. Bij besluit van 23 Feb. 1852 is een prijs ingesteld van 50,000 fr. ten gunste van hem die de ontdekking doet, om de kolom van Volta met zui nigheid dienstbaar te maken, hetzij aan de nijverheid als bron van warmte, of tot verlichting, of aan de scheikunde, de werktuigkunde, of de practi- sche geneeskunde. Volgens de bepalingen van dat besluit zoude de mede dinging geopend blijven gedurende 5 jaren, en eene commissie zoude belast zijn de ontdekking der raededingenden te onderzoeken cn te beslissen of zij aan de verlangde voorwaarden beantwoorden. Deze commissie is thans door den Minister van Binnenl. Zaken benoemd. Het dagblad le Siècle heeft eene tweede waarschuwing bekomenbe treffende de wijze waarop de aanslaande werkzaamheden van het Wetgevend Ligchaam, inzonderheid in 'tbelang van meer vrijheid voor de drukpers, in dat blad zijn besproken. Men gaat hier eene Grieksche kerk stichten op kosten van Rusland. De dienst zal plaats hebben in 'tGrieksch, in 't Russisch en in 't Fransch.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2