LEYDSCHE COURANT. 4 887. VRIJDAG 27 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N*. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN, 26 Februarij. De Leydsche Afdeeling van de Vereeniging Ier bevordering van Fabriek en Handwerks-Nij verheid in Nederland heeft in hare vergadering van gistereneene kunstbeschouwing gehad van plaatwerken enz.die de ver wachting die zij daarvan durfde veronderstellen, verre overtroffen heeft, waarom zij besloten heeft de bezigtiging meer algemeen open te stellen en wel tot morgen (Vrijdag) des namiddags ten 3 ure. Zoowel de bij dragen der leden als inzonderheid de uitgebreide en keurige verzameling van prachtwerken en kunstplaten, door den Heer van Baak (firma Schreu- der van Baak), voor deze gelegenheid kosteloos geleverd, zal den bezig- tigers een genotvol uur kunnen verschaffen. De tentoonstelling is op den Burg. De Natuurkundige afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschap pen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering honden. Als sprekers zullen optreden de HII. P. Harting, W. H. de Vriese en J. A. C. Oudemans. De Keizer van Rusland heeft aan den Heer F. K. Gersling, te Alphen aan den Rijn, de zilveren medaille van zijne krooning geschonken, voor een aan Z. M. bij die gelegenheid opgedragen penneschrift. Uit Nijmegen wordt gemeld dat Z. M. de Koning aan de Heeren de Bruyne Hautoir en Comp.voor zooverre het Nederlandsche grondgebied betreft, vergunning heeft verleend, voor den aanleg van eenen ijzeren spoor weg van Luik over Tilburg naar Nijmegen. Ook wordt nog van daar berigt dat de verzakking aan eenige gebouwen nabij de Waal, reeds vroeger gemeld, bij den lagen waterstand op meer schrikbarende wijze is toegenomen. Naar men verneemt, heeft het stedelijk bestuur het dan ook nu noodig geoordeeld, aan de eigenaars der 2 aan de Kraanpoort belendende huizenwaarvan het eene zich van het nevenstaande huis, de Toelast genaamd, bijna heeft losgescheurd, aanschrijving te doen, die huizen te laten afbreken, en zal hetzelfde geschieden met de poort zelve, het wachthuis en het daaraan grenzende stuk ringmuur. Eergisteren werd een proeftogt langs den Rijnspoorweg gedaan, die waarlijk belangrijk mag genoemd worden. Zijn wij wel onderrigt, dan is Maandag avond ten 7 ure een expres-trein uit Berlijn vertrokkendie den volgenden morgen omstreeks 10j uur te Rotterdam aankwamen alzoo den afstand van Berlijn naar Rotterdam in den bijna ongeloofelijk korten tijd van circa 15j- uur heeft afgelegd. Eene stoomboot, die aan het station gereed lag, moest dien sneltogt tot Londen vervolgen, en alzoo de kortere gemeenschap over Holland met Engeland proefondervindelijk bewijzen. Ver der zij hier opgemerkt, dat de weg van Utrecht naar Rotterdam in 52 mi nuten is doorloopen. (IV. R. C.) De stoornis in de gasverlichting te Zierikzee heeft, dank zij den ijver waarmede de werkzaamheden tot herstel hebben plaats gehad, reeds nu opgehouden. De Gemeenteraad van Assen heeft tot eene geldleening van ƒ22,000 ten behoeve van den Beilerslraalweg besloten. Te Ulzen nabij Coevorden heeft de policic 3 valsche munters gevangen genomen. Zij muntten dubbele Pruissische daalders en enkele. Een hun ner, die reeds vroeger van dezelfde misdaad was beschuldigd, had te Nieu- wersluis van dat geld uitgegeven. Ook de gereedschappen heeft men in beslag genomen. Te Vlissingen is op nieuw uit Londen een duikerloestel aangebragt. Men verwacht ook in den loop dezer week nog eene stoomboot en wil daarmede nogmaals beproeven het gezonken stoomschip Ravensborg te lig- ten, alvorens tot het lossen der lading over te gaan. De luiken zijn reeds geopend en twee kisten met specie gered. Te Oirschot (Noordbrabant) is eene 12-jarige knaap op het stelen van een stuk van 50 ets. in eenen winkel betrapt. Dit was reeds de derde maal dat hij van diefstal overtuigd werd. Het wets-onlwerp voor het lager onderwijs, waarvan wij in ons vorig nommcr de strekking hebben opgegeven, is verdeeld in 6 titels en bevat 67 artikelen. De titels betreffen de algemeene bepalingen; het openbaar onderwijs; het bijzonder onderwijs; de akten van bekwaamheid tot het geven van onderwijs (verkregen door het afleggen van examen voor 4 commissien, bestaande uit school-opzienersdaartoe eenmaal 'sjaars te ver eenigen). Het toezigt op het onderwijs (door pi. schoolcommissienschool opzieners en een inspecteur)en overgangs-bepalingen. Bij het ontwerp is gevoegd eene memorie van toelichting van den Minister van Binnenl. Za ken van 26 fol. bladzijden druks. Volgens art. 1 van het ontwerp omvat het lager onderwijs het lezen, schrjjven, rekenen, de beginselen der Nederl. taal, der geschiedenis, der aardrijkskunde, der kennis van de natuur, der wiskunde en der vormleer. De onderwijzers zullen zijn hoofd- en hulp-onderwijzers. In sommige ge vallen zal de hoofd-onderwijzer worden bijgestaan door een hulp-onderwij zer of kweekeling. Aan den hoofd-onderwijzer wordt vrije woning, of ver goeding toegekend, en eene jaarwedde, als ook eene toelage voor den kwee keling. De jaarwedden zullen zijn ten minste ƒ400 voor den hoofd-, en ten minste ƒ200 voor den hulp-onderwijzer, en de toelage ten minste 25. Ten aanzien van het onderwijs in 't algemeen luidt art. 21 als volgt i) Het schoolonderwijs wordt, onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan alle christelijke en maatschappelijke deugden. »De onderwijzer onthoudt zich van iels te leerente doen, of toe te la ten, 't welk strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden. Hij prent aan de kinderen dien eerbied in en wekt hen op tot onderlinge liefde en verdraagzaamheid. Het geven van onderwijs in de Godsdienst wordt overgelaten aan de kerkgenootschappen. Hiertoe zijn de schoollocalenbuiten de school-uren, voor de leerlingen der school beschikbaar. »Waar de kinderen van het bezoeken der openbare school, uithoofde van godsdienstige bezwaren der oudersworden teruggehoudenen deze bezwaren, na een zorgvuldig onderzoek, niet kunnen worden uit den weg geruimd, wordt, indien hieraan kan worden te gemoet gekomen door het oprigten eener bijzondere schooltot het opriglen en onderhouden van zoo danige school, des gevorderd, hulp verleend door middel van een Rijks subsidie. Het verleenen van zoodanig subsidie geschiedt door de wet." Art. 2528 handelen over pensioen ten laste van den Staat, in bepaalde gevallen aan hoofd- en hulp-onderwijzers te verleenen. Dit ontwerp van wet, dus vangt de Memorie van Toelichting aan, heeft lot grondslag het ontwerp, hetwelk in de vorige zitting onafgedaan bleef. Dat ontwerp had voornamelijk onder e'e'n opzigt aanleiding gegeven tot den wcnsch des Konings, dat, alvorens verder te gaan, overwogen wierd, of de bezwaren, welke er waren ontstaan, niet konden uit den weg ge ruimd worden. Aan die lastgeving is voldaan. Het gewigt en de moeijelijkheid daarvan zijn bij de bewerking ondervonden. Eene proef om lot bevrediging te ge raken is nedergelegd in de nieuwe redactie van art. 21. Voor het overige kon het wets-ontwerp door de tegenwoordige Raadslie den des Konings aan lloogstdenzelve aanbevolen worden als allezins geschikt om, behoudens eenige wijzigingen, ook ten gevolge van aanmerkingen door de Kamer in haar VoorloQpig Verslag, op nieuw tot grondslag van het nader en gemeenschappelijk overleg te dienen. Hierdoor wordt het voordeel verkregendat het nader onderzoek zich aan het vroeger gercedelijk zal aansluiten en spoediger kan afloopen. Maar ook tevens, dat er een ruim gebruik kon gemaakt worden van den arbeid, door den voorlaatsten Minister van Binnenl. Zaken, zoo tot herzie ning van het wets-onlwerp als ter beantwoording van het Voorloopig Ver slag, in gereedheid gebragt. Het hoofdpunt der wet is vervat in bovenstaand art. 21, 'twelk in het vorig ontwerp aldus luidde: Het onderwijs wordt dienstbaar gemaakt aan de bevordering van zede lijkheid en godsdienst. De onderwijzers onthouden zich van iets te onderwijzente doen of toe te laten, kwetsend voor de godsdienstige begrippen der gezindheid of ge zindheden waartoe de schoolgaande kinderen behooren. Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelaten aan de kerk genootschappen. Hiertoe zijn de schoollocalen buiten de schooluren voor de leerlingen der school beschikbaar." Hieromtrent nu wordt in de Memorie van Toelichting hoofdzakelijk het volgende gezegd: Het onderwerp van dit artikel heeft, van den aanvang af, eenige spanning doen ontslaan; verklaarbaar door het gewigt der belangen. Is het van de eene zijde een verblijdend teeken, te ontwaren, hoe hoog gewigt in het Vaderland gehecht wordt aan hetgeen het volksonderwijs en de godsdienstige belangen betreft; van den anderen kant is de taak des wetgevers er des te moeijelijker door. Allen te bevredigen, zal hem niet te beurt vallenzijn streven echter moet zijn aan zoo velen mogelijk te voldoen. De voorzigtigheid raadt hem zulks aan; de billijkheid gebiedt het; want het geldt hier mede de gewetensvrijheid. De Regering is voor het behoud der gemengde schoolde openbare school toegankelijk voor de kinderen van alle godsdienstige gezindheden. Zij acht het verkieslijk in beginsel, dat de toekomstige staatsburgers, te zamen op- groeijende, ook te zamen in de volksschool onderwezen worden, opdat hierdoor de band van eenheid en onderling welwillend verkeer reeds vroeg

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1