PltUISSM. BERLIJN, 22 Februarij. De moeijclijkhedcn tusschen de Regering en de Kamersten opzigte van de belastingen, zijn bijna uit den weg geruimd. De Commissie voor de flnanlicn uit de Kamer heeft een voorstel van den Heer Kuhne aangeno men waarbij de noodzakelijkheid van nieuwe belastingen niet wordt tegen gesproken, maar toch de meening wordt uitgedrukt, dat de vermeerderde uitgaven vooral kunnen gedekt worden door in te voeren bezuinigingen. In een groot deel des lands genieten de zoogenaamde riddergoederen van oudsher vrijdom van de grondlasten, in weerwil dat de thans nog geldige grondwet van 1850 bepaald heeft, dat in zaken van belastingen geene voorregten kunnen plaats hebben. Reeds in Februarij 1850 was eene wet tot stand gebragtwaarbij de vrijdommen van de grondlasten werden opgeheven; ook deze wet is intusschen steeds onuitgevoerd gebleven. Thans heeft de Tweede Kamer desbetreffende een voorstel van het lid von Auers- wald aangenomen, niet zonder tegenkanting van de zijde van de behoudende partij, waarbij verklaard wordt dat de Kamer verwacht, dat de Regering art. 101 der grondwet en de wet van 24 Februarij 1850 ten spoedigste ten uitvoer zal brengen. Op die wijze zou men, volgens den voorsteller, een langdurig onregt doen ophoudenen eene voorziening verkrijgen in de toe nemende staatsbehoeften. Te Koningsbergen hebben de leerlingen van de eerste klasse van het gymnasium op den geboortedag van den Directeur, Lr. Ellendt, het Griek- sche treurspel van Sophocles, Antigone, in de oorspronkelijke taal, volgens de eischen van het oude tooneelen met gebruikmaking van de muziek van Mendelssohn-Bartholdy vertoond. De uitvoering is volkomen gelukt. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Februarij. Eene bezending van Hongaarsche edelen en geestelijken heeft zich de zer dagen bij den Gouverneur-Generaal van Hongarye, den Aartshertog Albrecht, vervoegd, ten einde hem de wer.schen der bevolking des lands kenbaar te maken. Naar men verneemt, heeft de Aartshertog aan de leden der bezending te kennen gegeven, dat hij zich gelukkig gevoelde, hun te verklarendat de Keizer er ernstig op bedacht was om aan hunne wenschen te voldoen. De Baron Koller is benoemd tot Gezant aan het nof van Berlijn. Hij was vroeger in die betrekking te Konstanlinopel en was thans lid van de Commissie tot regeling van de Vorstendommen. De Akademie van Wetenschappen te Parijs heeft den Hoogleeraar A. Schrötter, alhier, den prijs Monthyon van 2500 fr. toegekend, voor zijne ontdekking van den rooden phosphorus. De stad Bolgrad is op 12 Febr. door de Russische gezagvoerders aan de Commissarissen van de Moldavisehe Regering overgegeven. RUSLAND. De Keizer heeft aan eenige Kamtschadalen medailles gezonden, om aan het ordelint van St. Andreas te dragen, voor de hnlp die zij verleend heb ben, tjjdens de haven van Petropaulowski door de vloot der Bondgenoo- ten werd aangetast. Op het verzoek van Prins Gorlschakoff, om zijn ontslag als Stede houder van Polen is door den Keizer nog niet geantwoord. Ten behoeve van de noodlijdenden in Finland is door den Gouverneur, Graaf van Berg eene inschrijving geopend, waartoe de Keizer voor 40,000 frs. uit zijne bijzondere kas heeft ingeschrevende fleer Jakolef voor 40,000 fr.de Heeren Stieglitz en Demidoff voor 20,000 fr.enz. De in schrijving bedraagt reeds 240,000 fr. De Regering heeft onderhandelingen geopend over den aanleg van eenen spoorweg van Mechehediser naar Teheran. De smokkelhandel op de Poolsche grenzen is in den laatsten tijd we der op groole schaal gedreven. De Regering heeft het noodig geacht, de vroegere bepalingen weder in het leven te roepen. De onverbeterlijke of eigenlijke smokkelaars van beroep worden, indien zij ontdekt worden, levenslang naar Siberië verbannen. TURKTE. Overtuigd van de noodzakelijkheid om orde in de financiën des rijks te brengen, heeft de Sultan door zijnen Gezant te Parijs eene schets van de inrigling der Fransche financiën doen aanvragen, om die tot voorbeeld te nemen. De Regering heeft besloten twee geleerden naar Parijs te zenden, om aldaar openbare voorlezingen te houdende een voor Turksche onderdanen over de Arabische en de Perzische taalde ander voor Christenen over de Turksche taal. Ook in Londen, Weenen en Brussel zullen zoodanige leer stoelen van wege de Porte gevestigd worden. Het huis Baltuzzi heeft met de Regering eene leening van 10 millioen piasters gesloten. Rifaat-Pacha is overleden. Hij Iaat een vermogen van 25 millioen na. De Admiraal Lyons begint thans aan de ontruiming van de Zwarte zee te denken. Reeds zijn twee schepen naar Malta vertrokken. De Russen hebben wederom troepen te Balfroeck, aan de Caspische zee, ontscheept. STADS BERHiTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den26sten Februarij 1857, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een lid om bij de loting voor de Nat. Militie tegenwoor dig te zijn. 2°. Voordragt tot ontslag van een ambtenaar bij de plaatselijke belastingen. 3°. Verzoek van J. G. v. d. Burch, om ontslag als Regent der Armbakkerij. 4°. Verordeningen op de heffing en invordering van plaatselijke belastingen op den turf, de steenkolen, het brandhout, de boter en de honden. Loting voor de JVationale Militie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende de alphabetische naamlijst van al de personen, die aan de ligting der Nationale Mi litie, van dezen jare 1857, deel moeten nemen; doen te weten, dat voornoemde naamlijst voor elk der daarbij belanghebbenden ter visie zal liggen, in een der ver trekken van het Raadhuis, van Vrijdag den 20sten Februarij aanstaande, tot Zaterdag den 28sten daaraanvolgende, 's morgens van 10 tot des namiddags ten 3 nre, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeien worden weggelatenhiervan aan den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loling zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Maandag den 2(lc" Maart 1857. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G, 11, I, J en K. En op Dingsdag den 3den Maart 1857. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, IV, X, Y en Z. Ieder opgeschrevene zal bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en bet uur iu deze kennisgeving uitge drukt; terwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig billet niet hebben ontvangen, dit twee dagen vóór den dag der loting, ter Secretarie kan worden afgehaald, zullende de lotelingen het regt hebben, om bij de oprolling van de loting-nommers op den 2'1™ Maart 1857, 's morgens ten 10 ure, zich te komen overtuigen, dat al de nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wien zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en bet nur, in het oproepings billet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, deze alsdan aan den Luitenant-Kolonel Militie Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 19 Februarij 1857. VAN LIMBURG ST1RUM, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secietaris. KERKNIEUWS. WOERDEN, 24 Februarij 1857. De Kerkeraad der Ilerv. Gemeente heeft, wegens het bedanken van Ds. van Toorenenbergen te Vlissingen, op nieuw de volgende nominatie gevormd: 12-tal, DD. Fijnvandraat, te Lut- ten; Felix, te Heeg; Gildemeester, te Elburg; Holsleyn, te 'sGraveland; Steenbakker Morilyon Loysente BodegravenMerensTh. Doet.te Baarn; van Rhijn, te Wassenaar; Fruitier de Talma, te ScherpenzeelTinholt, te Wisselterke; Verhoeff, te Nieuw-Loosdrecht; de Vijver, te Veenendaal, en Zegers, te Oosterbeek. 6 tal: DD. Gildemeester, Holsteyn, Merens, Fruitier de Talma Verhoeff en de Vijver. Door den Kerkeraad der Herv. Gemeente te Scheveningen is, wegens het bedanken van Ds. Eykman te Nunspeet, een nieuw 3-tal van Predikan ten gevormd, beslaande uit DD. Rttys, te Ommen; Schouten, te Koude- kerke, en W. J. Geselschap, te Kootwijk. Ds. Poortman te Zwolle heeft voor het beroep van de Ned. Herv. Ge meente te 's Gravenhage bedankt. De Hollandsche Gereformeerde gemeente te Kalamazoo, Staat Michigan in Noord-Amerika, heeft een beroep uitgebragt op Ds. C. G. de Moen Leeraar der Christelijke Afgescheidenen te den Ham in Overijssel. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen eergisteren den volgenden brief: Paris, le 20 fe'vrier 1857. Monsieur le Rédacteur, Quelqttes Étudiants de Paris viennent de fonder une feuille, avec la pen- sée d'en faire le rendez-vous des sympathies, des idees, des aspirations lit- léraires les seules qit'il nous soit permis de manifester aujourd'hui, vous le savez de tons les Étudiants de l'Europela Voix des Êcolcsimpri- me'e en France, sera rédigée a Vienne, Berlin, Oxford, Edimbourg, Turin, Gand, aussi bien qu'a Paris. Nous faisons un appel, un appel plein de confiance a nos camarades de Leyde: il aura une réponse, nous en som mes sürs. Agréez Monsieur le Rédacteur nos salutations sympathiques et respectueu- ses, et dites bien aux Étudiants de Leyde, que nous serions heureux d'échan- ger avec eux un serrement de main. H. Forterre, Etienne Maurice, F. Deslandes, Tn. Bicio. Rédacteurs de la Voix des Êcoles, Étudiants a l'Universite' de Paris. In dank ontvangen bij de namiddag-godsdienstoefening in de Walsche Kerk 11. Zondag, de somma van ƒ2.50, met het opschrift: Bethesdae Bastidi. Leyden, 23 Februarij 1857. F. C. J. van GOENS. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene DOCHTER, J. C. KUYLENBURG, geliefde Echt genoot van N. J. v. d. WORM, Schoonhoven 22 Februarij 1857. Scheepsgezagvoerder. Heden overleed alhier in den ouderdom van ruim 64 jaren de Wei-Edele Heer JAN de HAAN Pieterszn. diep betreurd door zijne Betrekkingen en Vrienden. Amsterdam, 16 Februarij 1857.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3