H. M. de Koningin heeft, vergezeld van den Prins van Oranje en Prins Alexander, het Rijks-Archief op het Plein bezocht. H. 51. werd aldaar door den Rijks-Archivarisden Heer Rakhuizen van den Rrink ontvangen en door de zalen geleid. Heden avond zal er bij H. 51. de Koningin-5Ioeder eene Soire'c Musi- cale en Donderdag avond bij Prins Frederik een groot bal plaats hebben. De 5Iinister van Oorlog heeft bepaalddat de miliciens der ligting van 1852den 15d™ Mei e. k. zullen worden gepasporteerden dat de plaats vervangers der ligting in dit jaar dadelijk in dienst zullen worden gesteld. Het Nieuwsbl. van 'sGrav. deelt mede, dat er in den Ministerraad tot de instelling van een Slinisterie van Openbare Werken is besloten. Naar men verneemt is het gebouw, gelegen op het Plein, naast het Depart, van Oorlog, en dat tot hiertoe tol Hotel Garni gebezigd werd, door of van wege het rijk aangekocht. Het zal, naar men verzekert, bestemd worden voor de afdeeling geneeskundige dienst, van het Depart, van Oorlog, welke thans in het Voorhout gevestigd is. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 23 Februariij. In deze zitting is o. a. ingekomen een wets ontwerp op hel lager onder wijs, met daarbij behoorende memorie van toelichting, dat, tot onderzoek, naar de afdeelingen is verzonden. De Voorzitter deelt mede de namen der Rapporteurs, door de afdeelingen benoemd voor verschillende aanhangige wets ontwerpen. De Commissie van Rapporteurs heeft haar eindverslag uitgebragt omtrent eenige wets ontwerpen tot naturalisatie, en de Commissie tot onderzoek van de overeenkomst gesloten met Hannover lot wering van den sluikhaudel haar verslag aangaande die overeenkomst. De Kamer heeft bepaald dat op aanst. Donderdag zullen behandeld wor den 1°. de zoo even vermelde naturalisatie-wetten2°. de conclusie van het rapport op de straks opgegeven overeenkomst, en 3°. de conclusie van hel vroeger uitgebragt rapport omtrent het regeringsverslag over den staat van West-Tndig over 1854. De afdeelingen hebben een' aanvang gemaakt met het onderzoek van het ontwerp van wet, nopens de zamenstelling der Regterlijke 5Iagt. IHIITEMWRSGllK BKR IC,TEN. B E li CI E. Tc Antwerpen hebben zich in den laalsten tijd zoovele geestelijke orden gevestigd, dat het schijnt dat aldaar het middeleeuwsche kloosterwezen be gint te herleven. Te Oslende is berigt ontvangen, dat aan boord van het schip Prins Philip, dat te Shields eene lading steenkolen had ingenomen, eene uit barsting heeft plaats gehad, waarschijnlijk door het gas uit de steenkolen. Verscheiden der aan boord zijnde personen zijn zwaar gewond. Van een der matrozen heeft men geen spoor kunnen vinden. ENGELAND. LONDEN, 22 Februarij. In het Lagerhuis heeft Lord Palmerstonop de bepaalde vraag van den Heer Layardof Perziëbij verdrag afstand had gedaan van grond gebied aan Rusland, verklaard: dat de Regering geene kennis had bekomen van het tot stand brengen van eene dergelijke overeenkomst. De Heer Spooner heeft ook wederom hel voorstel gedaan tot intrekking van de subsidie, die van staatswege aan het R. K. collegie te Maynooth wordt verstrekt. De Regering bestreed dit voorstel, en met 167 tegen 159 stemmen werd het verworpen. 5Ien heeft alhier met leedwezen vernomen, dat de Senaat van de Vereenigde Staten zijne goedkeuring heeft geweigerd aan het onlangs tus- schen Engeland en de Vereenigde Stalen gesloten verdrag betrekkelijk Mid- den-Amerika, waardoor eene bron van twisten tusschen de twee Zeemogend heden gelukkig gestopt scheen te zijn. De Senaat heeft besloten, het verdrag aan zijne vaste Commissie voor de huilenlandsche aangelegenheden terug te zenden, met last om daarin zekere wijzigingen voor te slaan. Dat besluit werd algemeen beschouwd als met eene verwerping gelijkstaande, daar eene in overleg tusschen twee Regeringen vastgestelde regeling, niet zoo als een wets-ontwerp gewijzigd kan worden. 51en vleit zich echter met de hoop, dat de zaak aanhangig zal blijven lot aan de optreding van den nieuwen President, den Heer Buchanan, en dat diens invloed haar eene gunstige wending zal geven. In een steenkolenmijn nabij het Wombwcl-slalion van den Znid-Yorkshire spoorweg, heeft eene gas-ontplofHng plaats gehad. Van 180 arbeiders, die zich op het oogenblik der ontploffing beneden bevonden, konden slechts 16 en dan nog in meer of minder deerniswaardigen toestand worden gered. 5ïen kan de mate van het vuur nagaanwanneer men verneemt dal de vlam uit eene diepte van 220 ellen tot 20 ellen boven den grond oprees en een gloed over den geheelcn omtrek verspreidde. Er is bijna geen huisgezin in het district dat niet in rouw is gedompeld. Men heeft thans de openingen der mijn toegestopt, ten einde den brand te smoren. Eerst daarna zal men de lijken naar boven kunnen halen. Met de stoomboot Arago is uit New-York het berigt aangebragt, dat de schouwburg te Washington was afgebrand. In de Vereenigde Staten was overal dooi weder ingevallen en de rivieren zouden spoedig van ijs be vrijd zijn. Ook had men vernomen, dat de Philippijnsche eilanden door een orkaan waren geteisterddie 15,000 huizen had vernielden waarbij omtrent 80 personen zijn omgekomen. Volgens de dagbladen der Vereenigde Staten heeft een Amerikaande Heer John E. Gowen, uit Boston, eene overeenkomst aangegaan met de Russische Regering, waarbij hij zich verbindt de 107 linieschepen, fregat ten, korvetten, stoombooten en transportvaartuigen, welke men tijdens het beleg van Sebastopol in de haven dier stad heeft doen zinken, daaruit te doen verdwijnen, zoodat de haven weder zou worden wat zjj 3 jaren gele den was. De Heer Gowen meent meer dan de helft der gezonken schepen weder in bruikbaren staat te zullen kunnen brengen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Februarij. In den Moniteur wordt de tekst medegedeeld van het in Julrj 1855 tusschen Frankrijk en Perzie gesloten handelstractaat. Gelijk meer zulke stukken is de aanhef daarvan in eenen schitterenden Oosterschen stijl ver vat. Keizer Napoleon wordt daarbij gelijk gesteld met den planeet Satur- nusaan wien de zon tot standaard dienthij is het lichtende geslarnte van het uitspansel der gekroonde hoofdende zon van den hemel des koningschapsenz. Van den Shach wordt gezegd dat zijn luister en pracht gelijk zijn aan die der goden, dat zijn leger even talrijk is als de sterren, enz. enz. De Patrie is in andere handen overgegaan. De Heer de Ia Gue'ronnière is tot Hoofd-Redacteur benoemdmet eene jaarwedde van 25,000 fr. De Engelsche Regering heeft den Colonel Onseleyeerste tolk van de Oost-Indische compagnie herwaarts gezondenten einde werkzaam te zijn bij de onderhandelingen tusschen Lord Cowley en den Perzischen Gezant. De Morn. Post zegt dat de onderhandelingen een goeden loop hebben en le Nord verzekert zelfs dat er reeds eene voorloopige schikking is tot stand gekomen. In de rue des Halles heeft eene zware gasontploffing plaats gehad. 5ïen was aldaar bezig om ten dienste van eenige gebonwen eene nieuwe hoofdpijp aan te leggen. Slechts met moeite heeft men de vlammen kun nen meester worden. Te 51arscille zijn groote hoeveelheden graan aangekomen. De toevoe ren der afgeloopen week bedragen 500,000 mudden; terwijl de voorraad in entrepot niet minder bedraagt dan 700,000 mudden. De prijzen zijn dalende. De wolspinnerij van de 11H. Legrand te Fourmies (Dep. du Nord) is afgebrand. Te St. Germain-en-Laye (Dep. Seine et Oise) is een zware brand uitge barsten in het magazijnbij de kazerne van het lste regement curassiers. Een curassicr, Bar genaamd, is daarbij het slagtoffer van zijnen ijver geworden. Hij stond op het dak om water op de vlammen te werpenen verloor het evenwigt, zoodat hij op de straat nederviel. Zijn toestand is gevaarlijk want de beide beenen zijn gebroken. SPANJE. 5IADRID, 18 Februarij. De Minister van Buitenl. Zaken heeft eene nota aan de onderscheidene Gezanten in het buitenland gerigt, geschikt tot mededeeling aan de Hoven, waarin hij de grieven van Spanje tegen Slexico uiteen zet. De Spaansche Zaakgelastigde heeft bevel ontvangen voldoening le eischen voor de aanval len door de Spanjaarden aldaar in den laatsten tijd ondervonden, alsmede eene schadeloosstelling voor hunne geledene verliezen. Indien zijne eischen niet worden ingewilligdmoet hij terstond vertrekken. Eene genoegzame magt zal afgezonden worden, om alsdan de Spaansche onderdanen te be schermen en verder krachtige maatregelen worden genomen. De pogingen, op aanraden van de Koningin-Moeder in 'twerk gesteld, om O'Donnell tot deelneming in het Kabinet over te halen, zijn mislukt. De Spaansche Consul op S'. Domingo is door de bevolking erg mis handeld. Hij heeft de wijk op een Engelsch schip moeten nemen. Gelijk men weet, heeft hij zich in de binnenlandsche aangelegenheden des lands willen mengen. De gebroeders Hierros. die onlangs nog aan het hoofd eener bende gewapende Carlisten de wegen in Oud-Castilie onveilig maakten, treden thans als candidatcn voor het lidmaatschap der Cortes op. De policie neemt bij voortduring in onderscheidene steden een groot aantal wapenen in beslag. In de laatste dagen is er overvloedig regen gevallenzoodat men op eenen goeden oogst mag rekenen. De graanprijzen hebben in de provincie Cividad-Real eene zoodanige hoogte bereikt, dat de Regering uit voorzorg die provincie in slaat van beleg heeft doen stellen. Al de inwoners hebben hunne wapenen moeten inleveren. Te Hecho, in de Pyreneenzijn de inwoners opgestaan, omdat de Re gering de bezetting van die plaats had vermeerderd. Hecho bestaat, gelijk meer plaatsen op de grenzen, hoofdzakelijk van den smokkelhandel, en daarom was de Regerings-maatregel voor de inwoners niet aangenaam. ITA LIE. De Gemeenteraad van Venelie heeft besloten eenen afgevaardigde naar Milaan te zenden, ten einde den Keizer dank toe te brengen voor de ver leende amnestie. In Toscane moet de tegenstand tegen het sluiten van een con cordaat met den Pauselijken stoel steeds levendig blijven. De Minister Bal- dasseroni heeft in deze zaak een bepaald afwijzend antwoord aan den Ge zant van den Paus gegevendie daardoor zeer is le leur gesteld. De Koning van Beijeren is den 10de" Febr. te Florence aangekomen. Gedurende zijn kort verblijf aldaar heeft hij de onderscheidene kunstga lerijen en bibliotheken bezocht, en het feest van den Ooslenrijkschen Ge zant, ter eere van het huwelijk van den Toscaanschen troonopvolger bij gewoond. Den 13d™ heeft hij de reis naar Rome aangenomen. Te Turijn heeft in het hotel van den Engelschen Gezant met veel plegtigheid de uitreiking plaats gehad van de Bath-Ordeaan Officieren van het Sardinische leger. De gevangenen te Napels zijn niet gezind vrijwillig naar de Argen- tijnsche republiek le verhuizen. Zij hebben allen het voorbeeld van Poërio gevolgd en het voorstel van de hand gewezenzoodat de Regering het plan zal moeten opgevenwant de genoemde republiek wil niet anders dan vrij willige kolonisten en geen bannelingen opnemen. Te Napels moeten de soldaten volgens eene uitgevaardigde dagorder dit jaar 15 dagen geestelijke oefeningen houden, tot dusver slechts 5 dagen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2