LEYDSCHE kA COURANT. 1857. Mi&js WOENSDAG 25 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. k". De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Februarij. Ter verbetering van het berigt in onderscheidene dagbladen en ook in het onze voorkomende, dat de lste Luitenant Jhr. de Koek, door Z. M. lot Adjudant bij HD. oudsten zoon, den Prins van Oranje zoude zijn benoemd, dient dat genoemde Heer de Koek, wegens de voortdurende ongesteldheid van Jhr. de Geer, in diens plaats bij den Prins is gedetacheerd geworden. Gisteren avond hield de Leydsche Afdeeling der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, eene openbare vergadering, welke door den Voorzitter met eene belangrijke voorafspraak werd geopend, waarna de Heer Mr. D. Leon van 's Hagein eene onderhoudende voorlezing eenige beschou- 'wingen voordroeg, ter ontwikkeling van 'thooge belang om vooral bij 'lop komend geslacht, op de veredeling en beschaving van hel volk te werken. Nadat de Voorzitter den spreker voor zijne in vele opziglen merkwaardige rede had bedankt en daarvan in korte trekken nog een algemeen overzigt had gegeven, trad de Heer YV. H. v. Meukeren, mede van 's Hage op, en schetste op treffende wijze, hoe de sterke drank in kwaden zin wel teregt dien naam mogt dragenals sterk in het verwoesten van veel goeds en hel stichten van veel kwaads. Daarop sloot de Voorzitter onder dankzegging aan dezen spreker de bij eenkomst met eene korte toespraak. De vergadering schijnt door de talrijk opgekomen schare met groot genoegen te zijn bijgewoond en heeft onge twijfeld een goeden indruk achter gelatenter bevordering van het groote doel dat de Vereeniging, ook in deze stad, zich tot heil der maatschappij voorstelt. Het Assaut door Arena Studiosorum, II. Vrijdag ten voordeele der Kweekschool voor Zeevaart alhier gegevenis in de beste orde afgeloopen en heeft volkomen aan het doel beantwoord. Onder de talrijke toeschou wers uit den deftigen stand, merkte men met groot genoegen ook eene talrijke Damesschaar op. De versierde schouwburg, het smaakvol gedeco reerde tooneel, de fraaije muziek, maar inzonderheid het assaut zelf, met zijne uitnemende proevenzoo wel van kunstige behendigheid en ligchaams- kracht, als van geoefende bedrevenheid in het handteren van verschillende wapenenen daarenbovenhet doelmatigeordelijke en waardige der geheele voorstelling alles maakte een alleraangenaamsten indruk en heeft de goede verwachting nog verre overtroffen. Het Leydsche publiek brengt hulde aan de jongelingschap, die alzoo het nuttige met het aangename heeft welen te vereenigen en, door de menschlievende poging, een krach- tigen finantieëlen steun heeft gegeven aan de inrigting hier ter stede geves tigd om knapen en jongelingenvooral uit den behoeftigen standvoor de zeevaart op te leiden. Naar men verneemt is de ontvangst van dien avond geweest ruim ƒ400, waarvan, na aftrek der onkosten, het zuivere bedrag gestort zal worden in de kas van genoemde inrigting. Het wets-ontwerp, tot regeling van het lager onderwijs, is bij de Tweede Kamer ingediend. Het heeft, gelijk in den aanhef der toelichtende memorie erkend wordt, het in de laatslvorige zitting der Slalen-Generaal ingediende, maar niet afgedane, wels-ontwerp ten grondslag; het heeft de gemengde, of voor alle gezindten toegankelijke, school lot beginsel, even als het ontwerp van van Reenen in zijne oorspronkelijke en vooral in zijne gewijzigde redactie. Maar ter wegneming der bezwaren, welke het tot stand komen der vroegere voordragt belet hebben, behelst het nu inge diende ontwerp, in zijn een en twintigste artikel, twee nieuwe bepalingen, namelijk 1°. het school-ondervvijs wordt ook dienstbaar gemaakt aan de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden, en 2°. waar de kinderen van het bezoeken der openbare schoolwegens godsdienstige be zwaren der oudersworden terug gehoudenen deze bezwarenna zorg vuldig onderzoek, niet kunnen worden weggeruimd, wordt, indien daaraan kan worden te gemoet gekomendoor de oprigting eener bijzondere school tot het oprigten en onderhouden van zoodanige school, des gevorderd, hulp verleend door het toekennen van eene Rijks-subsidie, te verleenen bij de wet. In een volgend nommer zullen wij omtrent dit wets ontwerp uitvoeriger tnededeeling doen. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden de op 17 dezer gedane aanbesteding der leverantie van remont-paardenvoor de regemenlen dragon ders en het regement rijdende artillerie, niet goed te keuren, en ten ge volge daarvan onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog op Vrijdag 20 Maart aanst.door de hoofd-administratiën der bedoelde corpsen, in de onderscheiden garnizoens-plaatsenop nieuw de leverantie van het in 1857 benoodigde getal paarden te doen aanbesteden. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 16 schepenals voor Amsterdam 8, voor Rotterdam 6, voor Middelburg 1 en voor Schiedam 1. Den 20sten dezer is op den Huize Boschdal, bij Breda, in den ouder dom van ruim 90 jaren overleden de Heer O. A. Graaf van Bylandt, Land- Commandeur der Duitsche orde, Balye van Utrecht, Comm. der orde van de Eiken Kroon Ridder van den Ned. Leeuw, Kamerheer van Z. M. den Koning, Hoofdingeland van Rijnland, en sedert 1828 lid van de Maatschappij der JNed. Letterkunde alhier. Volgens berigt uit Suriname is de Heer Mr. J. W. Gefkenbenoemd Prov.-Generaal bij hel Hoog Gereglshof te Paramaribo aangekomen. Te Schiedam heeft Zaturdag 11. de aanbesteding plaats gehad van het leggen der ijzeren buizen voor de gas-verlichting aldaar, en het stellen der lantaarnpalen en branches; en is daarvan aannemer geworden de Heer John Airdvan Londen. Door de Rcmonstrantsch-Geref. gemeente te Amsterdam is Zondag II. ten behoeve van den bouw eener Prot. kerk in den Haarlemmermeerpolder, eene som van ƒ500 bijeengehragt. Van den Helder wordt berigtdat de overeenkomst voor de gasver lichting dier gemeente door de aannemersde lleeren Sehrellcn C".van hier, is geteekend, en dat bereids het terrein, waar de fabriek zal geves tigd wordenis afgebakendzoodat men aldaar voor liet einde van dit jaar eene doeltreffende verlichting zal hebben. Op 28 dezer zal van Harderwijk vertrekken eene afdeeling suppletie troepensterk 200 mansschappen, onder bevel van den gepens. Majoor der O. I. inf. L. Pisonom op 2 Maart daaraanvolgende in het Nieuwe Diep over te gaan aan boord van het naar O. I. bestemde schip Barend Willem Kapt. J. YV. Reigers. In eene dezer dagen te Enschede gehoudene vergadering is bekrachtigd, de voorloopige deelname in den aanleg van een spoorweg van Zevenaar naar de Duitsche grenzen, en zijn bij inschrijving aangeboden de volgende kapi talen: De stad Enschede'ƒ50,000; de gemeente Lonnekcr 20,000; de naamlooze vennootschap de Enschedesche katoenspinnerij ƒ30,000; II. J. van Heek en Zonen ƒ30,000; J. Stroink en Zonen 30,000; Blijdenstcin en Comp ƒ30,000; G. Jannink ƒ10,000; J. Jordaan ƒ10,000; B. J. Schra- der ƒ5,000; B. YV. Blijdenstein Jr. ƒ5,000; H. Blenken ƒ2,000; wede. A. van Heekgeb. Ledeboer ƒ2,000verder door andere personenallen te Enschedé woonachtig, lot een bedrag van ƒ66,000, terwijl nog toezeggingen van deelneming zijn gedaan, om het ontbrekende lot de som van ƒ300,000 aan te vullen. Te Leeuwarden had in de vorige week, bij de viering van 's Konings verjaardag, een waarschuwend voorval plaats. Een jong mensch, in beschon ken toestand verkeerende, nam een brandenden zwermer in den mond, die ontplofte eer hij hem daaruit kon nemenmet dat ongelukkig gevolg dat hij gevaarlijk gewond werd en in een bedenkelijken toestand verkeert. Op het eiland Rottummeroog is een levende gans-arend gevangen, die eene vlugt van 2 el 2 palm heeft. In Zeeland maken zich wederom een aantal huisgezinnen gereed om in hel voorjaar de reis naar Noord-Amerika te aanvaarden. Men heeft na de ontvangst van meerdere materialen, een begin ge maakt met de lossing van de lading der voor Vlissingen liggende stoomboot. De indijking van de Ooster-Schelde is weder hervat. De belangrijke aankoopen van hout enz.welke te Ossendrecht bewerkstelligd worden bewijzen dat niets verzuimd zal worden om deze reusachtige onderneming zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. Men verzekert, dat de En- gelsche ingenienrs voornemens zijn, vóór de maand April er meer dan 4000 werklieden toe te bezigen. Men arbeidt op dit oogenblik op de geheele linie aan het nieuwe kanaaldat door het eiland Zuid-Bevcland moet Ioopen. 'sGRA\rENHAGE24 Februarij. Door Z. M. zijn benoemdtot Raadsheer in het Prov. Gereglshof in Noordholland, Mr. J. J. Splilgerber, thans Regler in de Arr.-Regtbank te Amsterdamen tot Officier van Justitie bij de Arr.-Regtbank te Middel burg, Jhr. Mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, thans Substituut-Officier bij de Arr.-Regtbank te 's Hertogenbosch. Tot Burgemeester zijn benoemd: te Waarde, de Heer J. Vereeke en te Ossenisse, de Heer F. Neve, tot Notaris te Nijmegen, J. R. L. van der Gronden, Cand.-Notaris te Huissen; alsmede te Mander. de Heer F. F. C. Steinmetz, thans te Westervoort. Bij Kon. besluit is de oprigting bepaald van eene Kamer van Koop handel en Fabrieken in" de gemeente Apeldoorn. Die Kamer zal uit 5 leden bestaan. Bij Kon. besl. is bepaald, dat op den lslen April aanst. van de schuld bekentenissen a 3j- pCt. afgelost zal worden een kapitaal van ƒ300,000, en dat de loting tot aanwijzing van de aflosbare schuldbekentenissen op mor gen zal plaats hebben.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1