COURANT. LEYDSCHE N°. 22. VRIJDAG 20 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Dg Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Februarij. De 40ste verjaardag van Z. M. den Koning werd heden alhier op de ge wone wijze gevierd. De openbare en een groot aantal bijzondere gebouwen waren met vlaggen versierd, en op den middag hield de bezetting eene luisterrijke parade op hel Ruïne-plein, waarbij ook de Schutterij, door het corps Officieren, werd vertegenwoordigd. Heden ontvingen wij het Verslag omtrent den staat der Hooge, Mid delbare en Lagere Scholen over 1855—1856, door den Minister van Binnenl. Zaken dezer dagen aan de Slalen-Generaal aangeboden. Het bevat 72 blad zijden, folio, benevens eene menigte staten of tabellen, waaruit wij, vermits het voor een doorgaand uittreksel te uitgebreid is, in een volgend nommer eenige bijzonderheden zullen mededeelen. Onder de bemoeijingen van het Collegie van Curatoren tot bevordering van de belangen onzer Iloogeschoolwaarvan in den laalsten tijd meerma len is melding gemaakt, behoort ook de verbetering van localen voor het bewaren van planten in den Akademie-tuin. Ter vervanging van eene oude en onbruikbaar geworden kas, werd eene nieuwe gebouwd geheel van ijzer en glas. Dit gebouw is gemaakt door den Heer J. TV. Berlrand en Zoon, smid en koperslager alhier, naar de plannen van den Akademischen Architect, den Heer J. Holtz. De vorm is boogswijs. De lengte is 13, de breedte 8 en de hoogte 6j Nederl. ellen. De koperen water-verwarmings toestel voldoet uitmuntend en het mag als een bewijs voor de deugdelijk heid van bet werk worden beschouwd, dat bij de laatste strenge vorst, de temperatuur inwendig voldoende is geweest, niettegenstaande het glas met gcenerlei bedekking voorzien was. Het Parochiaal Kerkbestuur van de R. K. gemeente te Soelcrmeer, zal op den 3d™ Maart aanst.in de Zwaan te Zegwaard aanbestedenhet af breken der oude en opbouwen eener nieuwe kerkmet gemetselden toren voor genoemde gemeente. De bestekken liggen o. a. ter lezing bij Swinkels op de Koepoortsgraeht alhier. De traliebrug bij den Vogelenzang, aan den llollandschen Spoorweg, is even als in het begin van 1856, onderworpen geworden aan eene sterke beproeving, in tegenwoordigheid van de ambtenaren van den waterstaat, ter waarborging van veiligheid. Het muntcollegie te Utrecht is voornemens, op den 9den Maart aanst., ter raadzaal van voormeld collegie, in het openbaar aan te besteden, de levering van 7690 Ned. ponden koperen muntplaatjes, voor halve cents. Het Prov. Utrechlsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, heeft besloten van 9—11 Julij dezes jaars eene tentoonstelling te houden van voor Nederland belangrijke oudheden en merkwaardighedenin de stad en provincie Utrecht voorhanden. Burg. en Weth. van Zaltbommel zijn voornemens op 12 Maart aanst. bij inschrijving voor den tijd van 20 jaren aan te besteden: de verlichting van slads-straten en pleinen door middel van uit steenkolen bereid pijp-gas. Maandag 11. heeft de Heer J. J. Metzlar, tot hiertoe Pred. bij de Herv. gemeente te Deventer, zijne betrekking als Hoogleeraar in de Oos- tersche Taal en Oudheden bij het Athenaeum aldaar aanvaard, met het houden eener Latijnsche redevoeringde V. et N. Foedere uno et vario d. i. over de overeenkomst en 't verschil van de schriften des Ouden en Nieuwen Ferbonds. In den avond van den 16Jcl> dezer is 's Lands fregat Prins Alexander der Nederlandenonder bevel van den Kapitein ter Zee W. Sleffens, laatst van Madeira, ter reede van Vlissingen aangekomen. Gelijk men weet zijn met dezen bodem de Maleijers overgebragt, die het schip Twenthe hebben in brand gestoken. De gevangenen zullen later voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland teregt staan. De werkzaamheden aan de voor de haven te Vlissingen gezonken stoomboot Kavensborg hebben den gewenschtcn uitslag nog niet opgeleverd. Men heeft nog meerdere toestellen uit Engeland ontboden. Men durft de luiken van het schip, lot berging van de lading, niet open maken, 'omdat men vreest dat het vaartuig dan geheel verloren zal zijn. Er bevindt zich te Vlissingen een agent van een bankiershuis te Parijs, dat eene aanzien lijke som aan gouden baren aan boord van het vaartuig heeft. Een particuliere brief uit Hong-Kong meldt, dat er tijdingen den 30stcn December aldaar ontvangen zijn, die berigten, dat de Keizer niet alleen, zooals reeds vroeger gemeld is, Commissarissen had gezonden om tot eiken prijs vrede met Engeland te ntakenmaar dat hij zelf bereid zou zijn de stad Canton voor de Engclschen open te stellen; iels dat welligt niet zoo geheel onwaarschijnlijk is, als men in 'toog houdt dat de bevolking van Canton zoo weerspanning is, en zoo gebeten op de Engclschen, dat de Keizer toch geen kans ziet om deze weerbarstige hoop in bedwang te houden. Te Hong-Kong zelf waren de Europeanen nog al veiligbehalve eené be zetting van 1500 man Engelsche troepen, lagen er eene groole menigte schepen in de haven, die zoodra de nood het vorderde, hunne booten zouden uitzetten om de Europeanen aan boord op te nemen. 'sGRAVENHAGE, 19 Februarij, Door Z. M. zijn benoemd lot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, de Kapitein ter zee F. W. Freudenberg, Directeur der Marine te Helle- voetsluis, en de Luitenant-Kolonel C. M. Nabal, Commandant van het corps Mariniers. Aan Dr. P. Pincofïs is vergunning verleend lot het aannemen der onderseheidingsteekenen van de Medjidié-Orde 4de kl.hem door den Keizer van 'l'urkye geschonken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Inspecteurs der registratie en do meinen: van de lslc kl.de lieer Jhr. J. Stern, thans Inspecteur van de 2dc kl.van de 2de kl.de Heer J. P. de Vassy, thans Inspecteur van de 3d0 kl., en van de 3de kl.de Heer J. W. G. H. R. van Nouhuys, thans Ontvanger te Oudenbosch. Aan den gepens. Generaal Majoor van het Indische leger W. A. Roest is een eervol ontslag verleend, als waarnemend Administrateur der koloniale bestellingen bij het Depart, van Koloniën en in zijne plaats benoemd, de gepens. Luitenant-Kolonel van het wapen der artillerie bij het Indische leger J. Verlholen. Heden wordt de heugelijke veijaardag van Z. M. den Koning met de gebruikelijke plegligheden in deze hofstad gevierd. Van de openbare en van vele bijzondere gebouwen wappert 's lands vlag. Ten 12 ure had er een groote parade in de Maliebaan plaats. Tegen den middag was er bij Z. M. receptie van de leden van het Koninklijk gezin en van de personen, tot zijne hofhouding behoorende. Daarna werd er déjeuner gehouden. In de ver schillende godsdienstige gestichten werden de weezen en ouden van dagen ter viering van dén dag, van wege Z. M. feestelijk onthaald en bragten zij dien in vreugde door, en II. M. de Koningin bragt, vergezeld van haar ge volg, een bezoek aan het Evang. Luth. weeshuis, op het oogenblik dat de weezen zich aan den disch bevonden. Heden heeft er bij gelegenheid van 's Konings verjaardag een groot diner plaats bij H. M. de Koningin-Moeder, dat door al de leden van het Koninklijk gezin wordt bijgewoond. Ook bij den Minister van Buitenl. Zaken, Jb'. Gevers van Endegeest, heeft er een groot diplomatiek diner en gala plaats, waarbij de hoofden van de verschillende hooge Staats-Collegiën tegenwoordig zijn. Maandag zal er een groot bal ten Hove gehouden worden. Prinses Marianne der Nederlanden is te Marseille aangekomen. De Fransche Gezant, Baron d'André, zal zich voor eenige dagen naar Amiens begevenom daar tegenwoordig te zijn bij de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zijner echlgenoole. Van hier wordt aan de Amst. C. gemeld: lk verneem met zekerheid, dat op het verzoek van den Heer Mr. d'Engelbronner dezer dagen aan Z. M. gerigt, lot benoeming eener Commissie van onderzoek naar zijne handelin gen als Secretaris-Generaal bij het Departement van Justitie, afwijzend is beschikt. Eergisteren moesten eenige manschappen van de jagers, onder geleide van een Korporaal, zich uit de residentie naar Leyden begeven, ten einde wapens in te ruilen van het aldaar in bezetting liggend bataillon. Halver wege hebben zij zich zoo aan het misbruik van sterken drank schuldig ge maakt, dat daaruit ongeregeldheden zijn voortgevloeid en er zelfs bloed storting moet hebben plaats gehad. Voorbijgangers werden door hen bedreigd en mishandeld. Ook werden bij die gelegenheid wapens, enz. gebroken en zoek gemaakt. Zoodra er hier berigt van een en ander was ingekomen heeft men de noodige maatregelen genomenom de bedoelde manschappen op te sporen. Zij werden des namiddags onder behoorlijk geleide herwaarts overgebragt. Naar men verneemt is de Korporaal reeds gisteren morgen gedegradeerd en met 14 dagen provoost gestraft, terwijl ook de manschap- I pen straffen voor die ongeregeldheden hebben beloopen. AMSTERDAM, 19 Februarij. Gisteren heeft de nieuwbenoemde Hoogleeraar bij de Kweekschool der Doopsgezinden, Dr. S. Hoekstra Bz.zijne betrekking aanvaard, met het houden eener Latijnsche redevoering in de groote gehoorzaal van het Athe naeum-. de veritatis cognoscendae et agnoscendae ratione atque vid, eadem prorsus in philosophieis et in theologicisd. i.over de wijze en den weg om tot de kennis en de erkenning der waarheid te geraken als I volstrekt deselfde in de wijsgeerige en in de godgeleerde wetenschap.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1