frankrijk. PARIJS, 15 Februarij. Onze Regering heeft aan die van Zwitserland officieel kennis gegeven van de aanstaande bijeenkomst der conferentie over Neufchatel. De Maarschalk Randon wordt in deze week hier verwacht. Een zijner Aides-de-Camp is reeds aangekomen. Men is hier ongerust over 's lands schip Marceau, dat van Singapore moet komen, en aan welks boord de Heer de Montigny, onzen Gezant te Cochin-Chinazich bevindt. Men heeft van dien bodem in 't geheel geen narigt ontvangen. Van de leening van 50 millioenen francs, welke doorliet departement der Seine wordt aangegaan, zijn 10 millioenen bestemd voor de vondeling huizen en krankzinnigengestichten en 40 millioenen voor de kas der bak kerij van Parijs en het departement. In Griekenland is het Wetboek Napoleon aangenomen. De tekst daar van wordt bij gedeeelten in het officiële blad van de Grieksche Regering ge plaatst, en deze plaatsing geldt als wettelijke afkondiging. De kerkelijke dagbladen vestigen de aandacht op de Katholieke kerk der O. Ontvangenis, welke thans te Geuève wordt gebouwd en op de komst van den Abt Mermillod welke zich van daar naar deze hoofdstad begeeft ten einde te prediken en gelden voor die kerk te verzamelen. »Genève, zegt 1'Duivers, zendt jaarlijks aanzienlijke sommen naar Parijs voor de stichting en het onderhoud van Proteslanlsche scholen, in welke veel kin deren hun geloof verliezen. Parijs moet kwaad met goed vergelden en een steen aanbrengen voor de kerk van O. L. Vrouw te Genève, het voorteeken en de waarborg van de gratie, welke de volkeren uit de duisternis naar het licht opvoert." De Abt Mermillod treedt heden op in de kerk S'. Thomas d'Aquin, en de inzameling der gelden zal geschieden door Gravin Walewski, Prinses Czartoriska, Gravin von Kisscleff en andere voorname vrouwen. Naar men zegt heeft Feruck-Khan verscheidene Officieren voor het Perzische leger aangeworven. De Gas. de France heeft dezer dagen ecne tweede officiële waar schuwing ontvangen, zoodat dit blad de opheffing nabij is, hoewel er reeds 4 jaren tusschen de eerste en de tweede waarschuwing zijn verloopen. Dit geval heeft de vraag doen opwerpen, of na verloop van twee jaren de waar schuwing niet gerekend kan worden hare kracht te hebben verloren. Dc Moniteur heeft dezen twijfel weggenomen. Ilij verklaart dat de Regering het regt lot opheffing heeft, maar daarvan slechts noode gebruik maakt, en in aanmerking neemt de dagteekening der waarschuwingen en het ge- wigt der daadzaken die ze hebben uitgelokt. Het correctioneel Gereglshof alhier heeft cene vrouw lot 2 jaren ge vangenschap en 500 fr. boete veroordeeld, wegens het aanplakken van op roerige geschriften. In de munt te Straatsburg heeft eene belangrijke diefstal plaats gehad. Een der werklieden bood dezer dagen aan cenen goudsmit te Kekl (op het grondgebied van Baden) eene baar te koop aan, die eene waarde van 800 fr. had. De gondsmit kreeg vermoedenvroeg hem of hij later wilde terug komen, en ging daarop de policie van de zaak verwittigen. Spoedig had men de zekerheid dat de baar uil de munt afkomstig was, en de vrouw des werkmans deed verklaringen, waardoor men op het spoor van nog meerdere slaven kwamdie in den kelder verborgen warenter waarde van 25,000 fr. Te Vernou, nabij Tours, is eene fabriek van valsche munt ontdekt. In de gemeente Benas (Dep. Maine et Loire) is onlangs een man in den ouderdom van 110 jaren overleden. Hij mogt zich lot aan zijnen dood in eene goede gezondheid en een sterk geheugen verblijden. SPANJE. MADRID, 11 Februarij. Uit de depot- en consignatiekas in het Ministerie van Finantien zijn ƒ117,000 ontvreemd en in dc straat de Ia Paz is eene soort van mijn ont dekt, die in de kelders der bank moest uitkomen, om zoodoende de gele genheid te geven om de daar aanwezige gelden te stelen. Men behoefde daartoe nog slechts 3 ellen te graven. De Bisschop van Toledo, een der hoofden van de ultramontaansche partijis overleden. italië. Er worden te Napels vele klagten geuit over belemmeringen, welke de bezoekers van de openbare boekerij ondervinden. De boeken die men ver langt kan men niet verkrijgen; want de niet verboden boeken behooren lot de zeldzaamheden. Zelfs is de lezing van Humboldt's Kosmos niet geoor loofd, zonder bijzonder verlof uit Rome. De Koning van Napels bevindt zich nog te Caserta. Eene afdeeling ruiterij staat onafgebroken op het plein van het koninklijk paleis en de toegangen zijn door gendarmes bezet. Wanneer de Koning uitgaat hetgeen zeer zeldzaam gebeurt, zijn de gendarmes verpligt, de straten vrij te houden. Onder den titel La Civilta Novella, is onlangs te Turyn een nieuw Katholiek blad uitgekomen, dat, in tegenoverstelling van VUnivers, de Roomsche kerk wil brengen tot het inslaan van den weg van vooruiigang. Zijn taal is opregt en krachtig, gelijk eene verlichte overtuiging zulks vordert. fruissen. Naar men verneemt zal in de aanstaande Conferenlien over de zaak van Neufchatel, de Regering zelf het eerst die voorstellen doen, die tot eene gewenschte oplossing der zaak kunnen leiden. oostenrijk. WEENEN, 14 Februarij. De Keizer en de Keizerin zullen zich in het begin van Mei naar Peslh begeven. Ook daar zal cene amnestie afgekondigd worden. De ontvangst belooft zeer luisterrijk te zijn. De Gemeenteraad van Pesth heeft daartoe reeds de noodige gelden beschikbaar gesteld. De Keizer heeft bij zijne reize in Italië veel opgemerkt, dat men voor hem verborgen wilde houden. Dikwijls heeft hij incognito de straten doorwandeld, en is getroffen ge worden door de blijken van den haat, die in het hart van de bevolking huis vest. Hij zal trachten die uit te roeijen, en is reeds aanvankelijk daarin geslaagd. Tot de oprigting van een nieuw Academiegebouw is thans bepaald besloten. Daarin zullen al de overige Academische inrigtingen, zoo als Bibliotheek, Seheik. Laboratorium enz. worden opgenomen. In het klooster S'. Peter, in het Salzburgseheheeft onlangs de keus van een Prelaat zonder wereldlijke tussehenkomst voor hel eerst plaats ge had, lot groote vreugde der ultramonlanen. De tot dusver gebruikelijke be lasting van S'. Peterten bedrage van 36,000 II.werd daarbij niet betaald. Het is voor de financiën van den Slaat een zeer groot verliesdat de zoo buitengemeen rijk begiftigde Katholieke kerken daarvan vrijgesteld zijn, welke last natuurlijk op de overige belastingpligligen komt te rusten. De Augsb. Zeit. bevat eene klagt over verdrukkingen die de Christenen in Bosnië en Bulgarye van de Mohammedaansche bevolking te lijden hebben. rusland. De Regering is voornemens orthopedische instituten op te riglen te Petersburg, Moskou, Dorpat, Czarkou en Odessa, alsmede fabrieken tot dit doel aan te leggenwaarin de noodzakelijke werktuigen tot hel herstel van uitwendige gebreken en andere chirurgische apparaten zullen vervaardigd worden. Aan een bekwaam werktuigkundige, de Heer Gowen te Boston, die reeds vroeger een schip uit de haven van Gibraltar had geligt, hetgeen door Engelsche ingenieurs voor onmogelijk was verklaard, is door de Rus sische Regering de taak opgedragen, om de schepen in de haven van Se- bastopol naar boven te brengen. Omtrent de krijgsverrigtingen in den Caucasus wordt gemeld, dat het merkwaardigste bedrijf, in den laalslen tijd voorgevallen, is geweest het uithakken van een weg door het bosch van Majurtap, bekend onder den naam van het Notenboomenwoud. Dit bosch was steeds cene belangrijke belemmering ten aanzien van de onderwerping van die landstreeken leverde verschillende stellingen op, voor cene hardnekkige verdediging vatbaar. De bergbewoners, door cene snelle beweging verrast, hadden geen tijd om zich voor de verdediging van het woud te vereenigen. Het verlies der Russen bij deze expeditie is geweest 8 dooden, 14 gekwetsten en 9 ligt gewonden. turkte. Dc Sultan en de Ministers hebben deelgenomen in den spoorweg van Smyrnawaartoe onlangs vergunning is verleend. Men zal een begin maken met den weder-opbouw van Candia, dat, gelijk men weet, door eene aardbeving werd vernield. Ook te Sinope zal de door de beschieting veroorzaakte schade hersteld worden. Talrijke pelgrims begeven zich naar Jerusalem. AKAKEStJSE-NIEUWS. LEYDSCÏ1E HOOGESCIIOOL. PROGRAMMA CEllTAMINIS LITTERARII A RECTORE ET SENATU ACADEMIAE LUGDUNO-BATAVAE die ix messis februa ril axni iiuccclv1i indicti. Ex Regis Augustissimi Guilielm III liberalitale et munificentiaRector et Senatus Academiae Lugduno-Batavae, omnes Academiarum hujus Rcgni cives et Alhenaeorum alumnos in annum sequentem ad Certamen Lilerarium invitant et evocant, propositasque a singulis ordinibus Academicis quaeslio- nes jubent promulgari. Ordo Disciplinarum Matiiejiaticarum et Piiïsicaruji sequentes proponit quaestiones: I. Critica instituatur disquisitio ds corporibusquae Glucoside vocantur, II. Quaeritur commentatio de Functione Polentiali a Gaussio dicta. Accurate igitur exponaturquaenam sit hujus functionis ratio, quibus porro notis et quo usu sit conspicuaexposita autem et explicata exemplis illustrentur aut confirmenturneque etiam desint aut absint, quibus apparent, quid cuique celebrium mathe- maticorum debeaturhanc functionem qui de industria tractarunt, meliusque aut latins explicare seu evolrere eam, ad usum magis accommodareipsum usum augere, novaque cognitis addere stu- duerunt. Ad quas quaestiones aut latinoaut patrio sermone respondere licebit. Ordo Piiilosopiiiae Toeoreticae et Literarwi IIcmahiorcm hasce proponit quaestiones I. Enarretur Judaeorum Aegyptiorum historia inde a regni Israelitici eversione ad Moslimorum in Aegyptum invasionem; in qua expo- nenda et ad rem politicam et ad religionem atlendatur. II. Exponaturquae fuerit Galliae conditio anno MDCLXXVIIIad eam rationem cujus egregium exemplum dedit Macaelay in ca- pite tertio ubi descripsit conditionem Angliaequae fuit anno MDCLXXXV. Ad II quaestionem patrio sermone erit respondendum. Ordo Medicorcji sequentem proponit quaestionem Quaeritur historia et epicrisis theoriaequa caloris animalis origi- nem et naturam explicucruntphysiologinon neglectis quae physio logic comparata suppeditavit phaenomenistune etiamsi fieri possit, repetitis et auctis experimentis ad doclrinam hanc illustran- dam facientibus.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3