In weérwil van de tegenovergestelde verklaringen der ministeriële bla den, blijft de schaarschheid van levensmiddelen in sommige provinciën zeer groot, op enkele plaatsen is er volslagen gebrek aan graan. «Brood en werk" is de kreet die in de meeste plaatsen wordt aangeheven. De streng heid van den winter draagt er ook toe bij om den toestand treurig te ma ken; de koude doet zich hier op eene ongewone wijze gevoelen, en op vele plaatsen is men door de sneeuw van alle gemeenschap verstoken. Eene indrukwekkende militaire magt kan alleen het uitbreken van onlusten voorkomen. Te Tarradasnabij Figueras in Catalonië is eene gewapende bende het huis van eenen zekeren Freixes binnen gedrongen. De Heer des huizes heeft men gebonden voor een groot vuur gelegdterwijl men zijne vrouw en de dienstmaagd op den grond wierp en met het geladen geweer bedreigde. Freixes was genoodzaakt al wat hij bezat aan de roovers op te geven, wilde hij niet gebraden wordenmaar daar zijn klein kapitaal hen niet ge noegzaam wasnamen zij nog eenige zakken met korenmeel en maïs mede. ITALIË. De regeling van de zaken in Lombardije ontmoet nog al zwarigheden. De Aartshertog Maximiliaan wil het Stedehouderschap op de hem gestelde voorwaarden niet aanvaarden. Hij wil alleen aan den Keizer verantwoor delijk zijn, het uitsluitend regt van voordragt tot bedieningen hebben, en eischen dat de hoofden des legers hem ondergeschikt zullen zijn. Men wil dat al de leden van het Ministerie te dier zake naar Milaan zijn ontboden. Het schijnt dat de omvang van de dames-kleederen te Milaan niet minder is dan te Parijs. De Aartsbisschop aldaar heeft er dezer dagen de ondervinding van gehad. Toen hij op den trap van de Dom de Keizerin tegenkwam, is hij in haar kleed blijven haken, en wel zoodanig dat hij eenige ellen kantwerk medenam, tot groot vermaak van H. M.die te meer in lagchen uitbarste, naar mate de verlegenheid van den Aartsbisschop toenam. De ziekte van den Aartsbisschop van Bologneden Kardinaal Viale Prela, is het gevolg van plaats gehad hebbende onlusten in de genoemde stad. Het volk heeft zijne bevelschriften van de muren afgerukt; en hem in zijn rijtuig niet steenen begroet; zelfs moet men hem tot in zijn paleis achtervolgd hebben. De reden hiervan is te zoeken in zijnen overdreven ijver om de verordening, die des Vrijdags sommige vermakelijkheden ver biedt, te handhaven. Vernomen hebbende dat ten huize van eene aanzien lijke Dame eene tooneelvoorstelling plaats hadhad de Aartsbisschop ter stond bevel gezonden die te slaken. In den laatslen tijd moeten ook eenige soldaten van het Oostenrijksche bezettingsleger zijn vermoord. De krijgs raad handelt streng tegen de schuldigen. Ook te Parma hebben ongeregeldheden plaats gehad, van wege eenen prediker, wiens uitvallen tegen de zonde zoo bitter en persoonlijk waren, dat de zondaren het geduld verloren. In de kerk hoorde men van alle kanten afkeurende kreten en gefluit; de prediker moest den kansel verlaten en werd door de volksmenigte met gejouw en getier naar zijne woning begeleid. De Oostenrijksche troepen hebben Parma verlaten. De Groot-Hertog van Toscane heeft bij gelegenheid van het huwelijk ïijns zoons, met dezen eene reis door het land gedaan, en is overal met gejuich door de bevolking begroet. Te Florence wordt de aandacht bezig gehouden door het tentoonge stelde model van den eleclrischen pantograaf, waarvan de Abt Caselli uit vinder is. Terwijl tot dusver, met de grootste snelheid, slechts 84 letters door een' draad in eene minuut getelegrafeerd werdenkan Caselli 500 let ters in denzelfden tijd schrijven. Door toepassing van de stenographic zou deze uitvinding nog meer snelheid verkrijgen. Te Home en omstreken is eene schok van aardbeving gevoeld. Uit Napels wordt aan de Köln. Zeit. het volgende geschreven: De dood van een man in de gevangenis Yicaria heeft alhier groot opzien verwekt. Men beweert dat hij onder de folteringen der pijnbank zijn leven heeft ver loren. De overledene was een koopman, die den 9Jcn of 10den Januarij jl. werd in hechtenis genomen, als verdacht van deelneming aan het wegvoeren van Milano's lijk. In den nacht van 28 op 29 Jan. jl. werden wederom vele personen in koffljhuizen gevangen genomen; 79 der aangehoudenen werden naar de Yicaria gebragt. Deze gevangenis is zoo opgepropt, dat men de nieuw gekerkerden bij de laagste misdadigers opsluit. Zekere Angelo di Tito, die wegens staalkundig misdrijf te Cosenza gevangen zit, heeft aan de policie het bestaan van een geheime Muralistische vereeniging geopenbaard. PBVIiSËN. BERLIJN, lö Februarij. De financiële commissie van de Kamer der Afgevaardigden, heeft weder een der regeringsvoorstellen over de nieuw in te voeren belastingen (op de gebouwde eigendommen), met zeer groote meerderheid verworpen. In den Gemeenteraad te Elberfeld zijn onlangs twee voorstellen ge daan strekkende tot verbod van alle openbare vermakelijkheden op Zondag en om aan den schouwburg de vergunning te ontnemen. Beide voorstellen zijn echter verworpen. Naar aanleiding van die besluiten heeft een der Evangelische Leeraars in een tijdschrift zich zoo scherp tegen den Burge meester en den Raad uitgelatendat deze den Leeraar in regten zullen vervolgen, wanneer hij zijne woorden niet terugneemt. OOSTENRIJK. YYEENEN9 Februarij. De Aartshertog Reinier is tot President van den Rijksraad benoemd. Sedert meer dan 30 jaren liggen de kroonings-insignia der Duitsche Keizers in de schatkamer van den Keizerlijken hofburg alhier bewaard en trekken weinig de algemeene aandacht tot zich. Men verneemt thans ech ter dat de bekende Archaeoloog uit Keulen, de Heer F. Bock, voornemens is deze belangrijke voorwerpen in een afzonderlijk werk te beschrijven en door getrouwe afbeeldingen op te helderen. Onze Regering heeft besloten de aanzienlijke kosten voor deze onderneming te dragen, ten einde het werk op eene waardige wijze in het licht verschijne. Uit de nieuwe indeeling van het leger blijkt, dat de inwoners van Italië en Hongarye een veel grooter aantal troepen zullen moeten leveren, dan tot dusverre het geval is geweest. In Hongarye en in Italië zijn de wegen met den winter zeer onveilig. De diligence van Verona naar Inspruek is op 29 Januarij door eene bende gewapende roovers uitgeplunderd. Onder de reizigers bevonden zich twee Oostenrijksche Officieren. In de omstreken van Tolna zijn eenige roovers overvallen. In het gevecht zijn twee gendarmen en een der roovers gedood en is een gewonde roover gevat. In het dorp Oeseny heeft men eenige rooversalsook een hunner opperhoofdengedood. RUSLAND. Het Keizerlijk geographisch genootschap te Petersburg is voornemens een aardrijkskundig woordenboek van Rusland uit te geven, waaraan tot hiertoe groote behoefte bestaat. Het grondgebied aan Rusland toegewezenals schadeloosstelling voor het verlies van Bolgrad, is reeds ter beschikking van de Regering gesteld. Uit Odessa wordt gemeld, dat de Regering hare vroegere belofte aan die vreemde kooplieden, welke gedurende den oorlog door het verbod van uitvoer van granen nadeel geleden haddeneene schadevergoeding te ge ven, thans vervuld heeft. Onlangs namelijk is eene som van omstreeks 600,000 z. roeb. aan onderscheidene handel-flrma's, waaronder zich ook de Oostenrijksche Rocca, Copievich en Mandolfo bevinden, uitbetaald. De aanzienlijke uitvoer van zilver, over Kiachla naar China, is stellig een van de voornaamste redenen van de prijsverhooging van dit metaal in Europa. In de laatste jaren der regering van Keizer Nicolaas is bepaald, dat de uitvoer van zilver naar China zich moest bepalen tot verwerkt metaal voor huishoudelijk gebruik, en verder in vreemd gemunt geld. Van daar de menigte zilveren munten, welke bij voortduring naar Kiachta vloeijen, en welke met het slechts grof bewerkt zilver, dadelijk door de Chinezen wor den versmolten, die voor hunne thee geene andere waarde verlangen, uit hoofde zij het, bij de steeds dreigende onlusten, zoo gemakkelijk kunnen verbergen. TURKTE. De Sultan heeft den Fransclien Gezant belast met de taak om den Keizer geluk te wenschen met den goeden uilslag van de onderhandelingen, ter regeling en afbakening der grenzen van Bessarabie, en het inruimen van het Slangen-eiland aan Turkye. Uit het overschot van het Poolsche legioen is een dragonder-regement gevormd. Tegenover Gallipoli is op 15 Januarij het Fransche schip Providence gestrand met eene lading meubelen voor den Sultan. Men heeft te vergeefs alle moeite aangewend, om het schip vlot te krijgen; van de lading heeft men slechts een gedeelte kunnen bergen. Op de Fransche begraafplaats te Gallipoli, hebben weder ergerlijke tooneelen plaats gehad. De deswege gedane vertoogen hebben nog geen vrucht gedragen. Onder de leden van het Perzische Ministerie heerscht een groote slrijd over eene som van ruim 3) mill, guldenals opbrengst van belastingen en vrijwillige bijdragen tot dekking der kosten van den oorlog tegen Engeland. Deze som is niet te vinden. De Iman Guimi beweert dat de Priesters de ontvangen gelden bij de Brilsche Gouverneurs hebben gestort; de Gouver neurs zeggen, dat zij ze aan den Minister van Financiën, Ilusseim Ali-Khan, hebben overgemaakt; laatstgenoemde verklaart dal hij de sommen aan den Minister van Oorlog, Azis-Khan, heeft gezonden; deze echter herinnert zich dit niet meer naauwkeurig, doch gelooft het geld aan Mirza Aga-Khan, den eersten Minister, te hebben overgegeven, die het echter niet heeft. Het geld is er niet en zal waarschijnlijk ook niet te regt komen. De Perzische Generaal Buhler, die naar het tooneel des oorlogs was ge zonden, heeft Herat en Candahar in goeden staat gelaten. De bevolking is zeer opgewonden van wege den vijandelijken inval. In de provincie Our- miha heerscht eene bedenkelijke stemming. STADS HËRI«TEN. De VOORZITTER vak dek Gemeesteraad vak LEYDEN noodigt bij deze uit krachte van Art. 7, 2de zinsnede der Kieswet, de Inwoners dezer Ge meente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden dezer maand, door overlegging der aanslag- billelten ter Secretarie dezer Gemeente te doen blijken. De Voorzitter voornoemd, Leydek6 Februarij 1857. VAN LIMBURG STIRUM. 23ut*gcrltjfic &tanb. Van den 5 tot en met den 11 Februarij 1857. BEVALLENM. A. M. Krabbegeb. SchollenZ. P. Lagasgeb. Hogen- doorn D. A. M. F. Diebengeb. VlekD. S. M. van den Broekgeb. van DeldenD. A. Honsbeekgeb. FeekmanD. J. Klinkenberggeb. van der Kaay, D. H. Schreuder, geb. van MastrigtZ. II. Franken geb. Bekooy, D. W. Schuuring, geb. van Bottenburg, tweel. Z. en D. K. II. Plattel, geb. JillisseZ. J. Vlendregeb. OpgeenendD. G. Lamangeb. Sleenstraten D. N. Maaskant, D. M. Wallaart, geb. Sprenger, D. A. D. F. Hoogen- straaten, geb. deMunnik, Z. M. Bontje, geb. van den Broek, D. Ievenl. G. van Leeuwengeb. van ElkD. M. van der Starregeb. van NiekcrkZ. J. Kropff, geb. GestmanD. C. de Wekker, gel). Planje D. J. Vermond geb. TeilZ. C. J. J. Pierlotgeb. van der KlugtZ. J. van Weerengeb. A'erverZ. M. C. Pardongeb. HonsbeekZ. C. Beygeb. Broekhof, Z.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3