den. Het bestaat in 10 of 12 droppels chloroformmet water vermengd. Op een zeer onsluimigen overlogt van Zea naar Athene, is dat middel on langs met zóó goed gevolg aangewend, dat 18 van de 20 reizigers, door het gebruik van slechts ée'ne dosis, van de gewone verschijnselen der zee ziekte bevrijd bleven. Het 2de Halbjahrl. Verzeichnisz der Bücher w. s. w.herausg. von der J. C. Hinrichs'schen Buchhandl. in Leipzig, 1856, bevat weder eene lijst der wichtigsten litterarischen Erscheinungen im Königr. der Nieder- lande, JunijNov. 1856. De lijst is zeer uitvoerig en bevat 14 digt ge drukte bladzijden. 'sGRAVENHAGE12 Februarij. Tot Burgemeesters zijn benoemd te EscharenSI. Pooste Bladel J. Snieders, en te Werken en Sleeuwijk, A. Verschoor. Tot Procureur bij de Arrond.-Regtbank te Deventer is benoemd Mr. II. W. J. van-Marle, Advocaat aldaar. Z. M. heeft zijne bewilliging verleend lot de oprigting der naamlooze Vennootschap, onder de benaming Paleis voor Volksvlijtgevestigd te Amsterdam. H. M. de Koningin beeft, als een blijk van hare bijzondere tevredenheid den beroemden pianist, den Heer Litolff, die zich laatstelijk op eene soire'e bij H. SI. heeft doen hooren, vereerd met eene prachtige gouden snuifdoos, met brillanten omzet. De Heer Conrad, President van de Commissie voor de doorgraving van de landengte van Suezwordt in het laatst dezer maand uit de Levant in deze stad verwacht. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELG IE. BRUSSEL, 11 Februarij. Onze Regering is niet geneigd tot den afkoop van den Sondtol mede te werken. Zij oordeelt dat de Belgische scheepvaart weinig of geen belang bij die zaak heeft. Een rentenier van Athin de vorige week overledenheeft zijn ge heel vermogen, omtrent 120,000 fr.aan het gesticht voor oude lieden in zijne woonplaats vermaakt. Uit Brugge heeft eene groote verhuizing naar Frankrijk plaats, dewijl de verdiensten aldaar grooler zijn dan hier te lande. Te Hove heeft een vader zijnen zoon zoo ernstig verwond, dat de onge lukkige is bezweken. ENGELAND. LONDEN, 10 Februarij. In het Hoogerhuis heeft Lord Clarendonin antwoord op eene vraag van Lord Lyndhurst, verklaard dat de meening, door den Franschen Moniteur over de Vorstendommen geuit, de grootste verbazing had te weeg gebragt; dat de firman der zamenroeping van de Divans de vrije behandeling van het vraagstuk der vereeniging toelaat, maar met handhaving van de Sou- vereiniteits-regten der Porte. In het Lagerhuis heeft de Regering verklaard, dat de zich thans te Parijs bevindende Perzische GezantFeruk-Khannieuwe instructien en volkomene vo'magt van zijne Regering heeft om ie onderhandelen over het Perzisch- Britsche geschil; van deze onderhandeling verwachtte men de beste uit komsten. De Heer d'Israëli heeft nadere ophelderingen gegeven omtrent het geheim verdrag dat, volgens hem, lusschen Frankrijk en Oostenrijk zoude bestaan, ter waarborging van de bezittingen van laatstgenoemde mogendheid in Italië. De spreker zeide dat het bestaan van die overeenkomst aan de Britsehe Regering niet onbekend was, dat men in Italië daardoor verontrust werd, en dat de Ministers zich wel zullen wachten van de daarover gevoerde briefwis seling te openbaren. Lord Palmerston heeft daarop te kennen gegeven dat, toen men in 't laatst van 1854 wachtende was, dat Oostenrijk zich bij de Bondgenoolen zoude voegenen deze Mogendheid zeer beducht was dat Rusland onlusten en opstand in Italië zonde verwekkende grondsla gen van eene overeenkomst zijn gelegd, ten einde Frankrijk te verhinderen om in Italië tusschenbeide te komen op eene wijze, die aan Oostenrijk zou moeten mishagen, maar dat dergelijke overeenkomst nimmer is geteekend, en dat een tractaat, zoodanig als door den Heer d'Israëli is bedoeld, nim mer heeft bestaan. Deze zaak waarvan men zoo veel verwacht had, was daarmede afgeloopen. Sir G. Gray heeft ook een wcts-onlwerp ingediendstrekkende om het vroegere verbannings-stelsel met eenige wijzigingen, weder in te voeren. Deze maatregel is algemeen goedgekeurd en de eerste lezing heeft terstond plaats gehad. Aangezien de koloniën weigerden de bannelingen te ontvan gen had men om de gevangenissen niet te overladenvele personen voor het eindigen van hunnen straftijd moeten ontslaan, iels dat tot vele klagten aanleiding gaf. De Regering doet thans voorlezingen houden voor de zeelieden te Chatham. Deze lezingen zullen, volgens een' rooster, door Officieren en burgerlijke personen gehouden worden, en nu eens de geschiedenis, dan weder onderrigt met betrekking tot hun vakten onderwerp hebben. Zoo doende maakt men den soldaat cn zeeman met velerlei zaken bekend, als mede met die personen uit onze geschiedenis, die hun eergevoel en pligt- besef kunnen opwekken. De werklieden, die zich alhier zonder werk bevinden, hebben in eene vergadering een adres aan het Parlement goedgekeurd, waarin zij hunnen toestand blootleggen en van de Regering ondersteuning vragen, ten einde naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada te verhuizen. Lady Franklin heeft een brief aan Lord Palmerston gerigt, om te verzoeken dat nogmaals eene laatste expeditie moge uitgezonden worden, om op te sporen wat van haren echtgenoot en diens togtgenooten nog te ontdekken mogt zijn. Te Woolwich ligt het transportschip Northfleetdat mortieren, kanonnen, ammunitie enz. naar China moet overbrengen. Twee andere thans in de dokken alhier liggende schepen hebben dezelfde bestemming. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 22 December, melden dat aldaar alles rustig was. De landbouwers die aan de grenzen wonenwaren echter ongerust over hunnen oogstdaar de Kaffers op onderscheidene pun ten lafhartig de voortbrengselen van den grond hadden vernield. Uit New-York wordt gemeld dat aldaar eene kist, die voor 40,000 doll, aan diamanten bevattein beslag was genomendaar het voornemen om die binnen te smokkelen nog in tijds was ontdekt. De kist was van Southampton aangebragt en aan de gebroeders Heule geadresseerd, bij wien nog voor eene waarde van 150,000 doll, in edelgesteenten is gevondenmet vermoeden dat zij insgeslijks binnen gesmokkeld zijn. In de Yereenigde Staten neemt het gebrek aan Amerikaansche zeelie den sedert eenigen tijd sterk toe, zoodat de Regering het geraden heeft gevondenmaatregelen te nemen om daarin zoo mogelijk te voorzien. Dien ten gevolge is aan het Congres eene wet voorgedragen, waarbij bepaald wordt, dat aan boord der koopvaardijschepen een zeker getal jongens, evenredig aan de grootte van de schepen, voor de zeedienst opgeleid zullen worden. De berigten uit Melbourne (Australië) luiden gunstig, zoo wel wegens het ontdekken van nieuwe goud bevattende gronden, als ten aanzien van de opbrengst. Het goud was daar te lande gewild en hooger in prijs dan te voren. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Februarij. Bjj gelegenheid van het verblijf van den Russisehen Grootvorst Constan- tijn, zullen groote feesten worden gegeven. Men bereidt hem eene buiten gewoon schitterende ontvangst. In weerwil van de ministeriële verklaringen in het Engelsehe Parle ment, is het gebleken, dat onze Gezant in China, hoewel het regt der Engelschen erkennende, de genomen maatregelen van Admiraal Seymour niet heeft goedgekeurd, uithoofde van de nadeelen die hij daarvan voor den handel verwachteen toen hij later daartoe overgingzich wel gewacht heeft die in het minste te ondersteunen. Omtrent het gebeurde in Cochin-China verneemt men nader het vol gende: De Gouverneur van Turan had geweigerd eenen brief van onzen ge- volmagtlgde aan te nemen. Buitendien had hij aan allen verboden iets aan het oorlogsschip (de Catinat) te leveren; tevens versterkte hij de krijgsmagt in verscheiden forten, die de reede bestrijken. De Bevelhebber van de Ca tinat moest alzoo geweld aanwenden. Hij vuurde op de verschansingen aan de kusten ontscheepte eene compagnie soldatendie een fort vermeesterde en met 40 gevangenen weder aan boord kwam. Deze dreigende stap be antwoordde volkomen aan het doel. De Gouverneur zond berigt dat hij den eerst afgewezen brief zou aannemen, dat er mondbehoeften verschaft zouden worden, en dat men zeer geneigd was om een verdrag met Frankrijk te sluiten. Zoo stonden de zaken toen een ander Fransch oorlogsschip, de Capricieusekwam opdagen. De Bevelhebber daarvan heeft door zijn om- zigtig en waardig gedrag, van welwillendheid maar tevens van vastbera denheid getuigende, de plaatselijke overheid nog gunstiger gestemd, zoo zelfs dat aan de ingezetenen vrijheid is gegeven om met Fransehe oorlogs schepen handel te drijven, en dat het scheepsvolk aan land gaat en op het grondgebied van Turan komt, alwaar sedert zoo vele jaren geen Europeaan had kunnen doordringen. Graaf Walewski heeft van den Keizer van Rusland het Grootkruis der orde van St. Andreas ontvangen. Reeds zijn l£ millioen fr. te koste gelegd aan het herstel der dijk werken die door de overstroomingen der Loire in het vorige jaar werden beschadigd of vernield. Van de Generaals die bij den veldtogt in de Krirn zijn gesneuveld, zullen borstbeelden in de galerij van het paleis te Versailles geplaatst worden. De commissie der rekeningen van de kosten der Krim-expeditie heeft haar rapport voltooid; zij komt 223 millioen te kort, omdat een gedeelte der voor de oorlogskosten bestemde belastingen lot andere doeleinden is verbruikt. De Baron Seebachtot hiertoe Gezant van Saxen alhieris in gelijke betrekking overgeplaatst naar Turyn. De Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Morlot, zal, naar men ver neemt, vooreerst niet tot. de invoering der Romeinsche liturgie overgaan. Een besluit waarmede een groot deel onzer geestelijkheid zeer is ingenomen. Hoewel ten opzigte van het uitstellen der landbouwtentoonstelling de korte tijdruimte als reden wordt opgegeven, gelooft men echter dat dit uitstel met geldelijke redenen in verband slaat. Verleden jaar is voor de tentoonstelling meer dan l£ millioen besteed, hetgeen voor de loopende dienst te bezwarend zou geacht worden. Maandag 11. is alhier eene viool van Amati verkocht voor 18,500 fr. De schouwburgen hebben in de maand Januarij eene goede ontvangst gehad; zelfs meer dan tijdens het houden der algemeene tentoonstelling. SPANJE. MADRID, 6 Februarij. De gemeentelijke verkiezingen hier ter slede en in de omstreken zijn naar den wensch der behoudende partij uitgevallen. De officiële opgaven omtrent de opbrengst der geldmiddelen luiden gunstig. De belastingen hebben in de maand December 1856 ruim 10 mil- lioenen meer opgebragt dan in diezelfde maand vau het jaar 1855.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2