De beroemde schilder Turner, heeft bij uitersten wil de som van 1000 voor een gcdenkteckcn ter zijner nagedachtenis in St. Pauls kerk bestemd. Er is bepaald dat het uit een standbeeld zal beslaan. De Augsb. Zeit. deelt uit Hong-Kong het volgende mede: Ten einde de Engelsche schepen op de rivier te Canton te bemoeijelijken, werpen de Chinezen brandende voorwerpen in de rigting der schepen; sommige perso nen zijn daarbij zeer vermetel. Daarenboven laten zij een aantal schuiten van de rivier afzakkengevuld met de allervuiiste en smerigste stoffen waarvan niemand zich een denkbeeld kan vormen. Deze schuiten, levens met kruid gevuld, springen in de nabijheid der Engelsehcn en bedekken de schepen tol aan de masten toe met eene dikke laag vuildat gedurende da gen een ondragclijken stank verwekt, en zelfs lang naderhand sporen nalaat. Volgens berigt uit New-York was de rivier en haven aldaar voortdu rend met ijs gevuld, waardoor aanzienlijke schade aan de schepen veroor zaakt en de vaart gevaarlijk gemaakt werd. Reeds was een barkschip door het ijs geheel doorsneden en gezonken. Voorts had in die stad, alsmede op onderscheiden andere plaatsen der Ver. Stalen, een vreeselijke sneeuw storm gewoed, en was daar overal, door de groote massa gevallen sneeuw, de gemeenschap gestremd geworden. In 30 jaren tijds had men te New- York zulk streng weder niet gehad. Ook op de kust waren onderscheiden schepen verongelukt en hadden daarbij eenige personen het leven verloren. Te SL Francisco bevindt zich thans eene troep van 30 Chincsche tooncelspelersdie aldaar voorstellingen geven. Naar men zegt zijn onder hen enkele verdienstelijke kunstenaars. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Februarij. Bij Keiz. besluit is een buitengewoon crediet toegestaan van 100,000 fr. ter bestrijding der kosten van de verzameling en openbaarmaking der cor respondenten van Napoleon I. De Heer Veuillot heeft zich gemengd in den strijd der dagbladen, over de beweegredenen die Verger tot zijne misdaad hebben geleid. Hij zegt daartoe gebragt te zijn door de uitvallen van Le Siècledie spreekt van het zwaard, welks gevest in Rome is, doch waarvan de punt zich allerwegen doet gevoelenen dat Oostenrijk reeds onder de slagen van dat zwaard is bezwekenSpanje weldra zal moeten bukken en dat Frankrijk zich thans meer bloot geeft dan het zelf weet. Tegen zulke beweringen vermeent de Heer Veuillot te moeten opkomenen beklaagt zich dat de Fransche Rege ring, wel de drukpers, wat het staalkundige aangaat, beteugelt, doch haar volledige vrijheid geeft om de Katholieke kerk aan le randen. Naar men verneemt heeft de Prinses von Lieven aan den Heer Guizot 8000 fr. lijfrente vermaakt, welke de familie der overledene in een kapitaal wil verwisselen, om in eens te betalen. Voor de regtbank is dezer dagen de zaak behandeld van de Dames van het heilige hart van Picpus, die aangeklaagd zijn, zich op onwettige wijze van eene erfenis van 1,200,000 fr. meester le hebben gemaakt. Vermits de Advocaat der erven, de Heer Olivier, hevig tegen de geestelijkheid in het algemeen, en tegen den in de zaak betrokken Aarstbisschop van Calcedon in het bijzonder uitvoer, heeft de regtbank het openbaar maken der debat ten verboden. Op den 12dcn dezer zal er in de kerk Notre Dame eene plegtige lijk dienst worden gehouden voor den overleden Aartsbisschop. Die dienst zal door den Kardinaal Malhieu, Aartsbisschop van Besancjon, worden verrigt, en de abt de Place, titulair kanunnik te Parijs, daarbij eene leerrede uit spreken. De Ullramonlaansche partij hier te lande is geheel uit het veld gesla gen door de laatste benoeming van Aartsbisschoppen. De nieuw benoemden zijn allen tegenstanders van l'Univers. Mgr. Morlot is gezind den invloed van genoemd blad le bestrijdenmaar overigens het te laten praten. Men spreekt alhier van eene plaats gehad hebbende ontmoeting, tus- schen een onzer oorlogsvaartuigen en eenige gewapende vaartuigen van de Regering van Cochin-Chinain de baai van Tourane; ecu mandarijn en eenige zeelieden moeten van 'svijands kant daarbij gedood zijn. Volgens eene andere lezing van dit berigt zou een Franseh oorlogsschip, toen het een schrijven van de Fransche Regering aan die van Cochin-China wilde overbrengen, door de overheden afgewezen zijn en deswege eene dreigende houding tegen de stad Turan aangenomen hebben. De chef van een groot Grieksch huis te Marseille is gevangen geno men, omdat hij eene lading granen had verzekerd, waarvan hij per telegraaf reeds berigt had ontvangen dat die verloren was. De stad Grenoble is voornemens een gedènkteeken op le rigten ter nagedachtenis van den beroemden werktuigkundige Vaucanson. Nabij SL Chamas is eene kruidfabriek gesprongen; 5 personen zijn daarbij omgekomen. Te Duinkerken heeft een treurig voorval plaats gehad. Een visschers- vaartuig, van Antwerpen gekomen, was bij den ingang der haven ver ongelukt. Vijf personen gingen met de reddingsboot naar het vaartuig en slaagden er in drie personen van de bemanning te redden. Bij het terug- keeren echter sloeg de boot omen de geredde personenalsmede drie hunner redders verdwenen in de golven. Aan de twee anderen is het ge lukt zich aan de boot vast te houden, tot dat eene tweede boot, die ter stond te water werd gebragt, hen kon te hulp komen; met die boot zijn ook nog twee der schipbreukelingen gered. SPAK.I E. MADRID, 4 Februarij. De Koningin heeftuithoofde zij de gelden van den Slaat wil besparen van hare reize naar Andalusie afgezien. Het officiële blad bevat de navolgende aanschrijving van den Mi nister van Binnenl. Zaken aan de Gouverneurs der ProvinciënDe Ko ningin, verwittigd zijnde dat in verscheidene provinciën, inzonderheid langs de zeekustenter sluik schismatieke en ketlersche boeken in omloop zijn wier lezing door kerkelijke en burgerlijke wetten verboden is, beveelt dat men u met de titels der bedoelde werken bekend make, opdat door u de uiterste waakzaamheid aangewend worde, om het voorhanden zijn daarvan of van andere boeken van dien aard te ontdekken, hunne verspreiding te beletten, en hunne schrijvers of verspreiders met alle strengheid le straffen. ITALIË. Te Rome is dezer dagen eene verordening op de kerkmuziek uitgevaar digd, strekkende om haar het ernstige en deftige karakter, hetwelk aan de godsdienst voegt, le doen behouden. De Keizer van Oostenrijk heeft bepaald, dat op staatskosten door den Hoogleeraar in de beeldhouwkunst le Veneticden Heer Ferrarieen bron zen standbeeld van den beroemden Venetiaanschen reiziger Marco Polo, overleden in 1271, zal vervaardigd en aan de stad Venetie, ter plaatsing op eene der openbare pleinen, zal geschonken worden. De Russische Grootvorst Michiel is van Nizza komende te Turijn luis terrijk ontvangenen van daar naar Geneve vertrokken. De Napelsche Regering heeft eene commissie van 5 leden benoemd, om den loop van de regtspleging in de provinciën te onderzoeken, en tevens bevel gegeven om de werken aan den spoorweg naar Rome te bespoedigen. De moordenaar van den Aartsbisschop van Matera heeft verklaard, dat hij de kerk wilde hervormen. Bij zijne verhooren bleek het, dat hij in zeer overspannen toestand verkeerde. Ilij had zich vroeger reeds doen ken nen als een tegenstander van de magt der Bisschoppendie hij dwingelandij noemde en thans heeft men een aantal geschriften bij hem gevonden, waarin de kerkelijke hierarchic en zelfs de Katholieke leerstellingen werden aan gevallen. PRÏIISSEN. BERLIJN, 8 Februarij. Naar men zegt zou de Keizer van Rusland nog voor het einde dezer maand alhier aankomenzich naar Nizza begevende. De Heer Petri, Theol. Doet. en Hoogleeraar bij het Collegium Caroli- num te Bronswijk, is in 79-jarigcn ouderdom overleden. Gedurende 52 jaren bekleedde hij het Hoogleeraarsambt. Ilij was een man van uitgebreide ken nis; behalve de klassieke, kende hij ook de aanzienlijkste Ooslersche en nieuwere talenmen weet dat hij 14 talen vloeijend en sierlijk sprak. In het Zwitsersche kanton Bern is het plan geopperd om een gods- dienstigen dankdag in alle kerken te houden, van wege het standhouden van den vrede. OOSTENRIJK. YYEENEN, 7 Februarij. De Keizer heeft bepaald dat er een aanzienlijke prijs zal worden uitge loofd aan hem, die de beste verhandeling schrijft over de ziekte der zijde wormen en hare genezing. Na zijne terugkomst uit Italië zal de Keizer waarschijnlijk zijne voorgenomene reis naar Hongarye ondernemen. Vorst Esterhazy moet reeds den last ontvangen hebben de maatregelen voor te bereiden, welke zullen kunnen strekken tot de luisterrijke ontvangst van UH. MM, in de hoofd steden Pesth en Presburg. In hel reisplan van den Keizer schijnt op nieuw verandering te zijn ge komen. Naar men thans verzekert, zou Z. M. Milaan eerst tegen het einde dezer maand verlaten. Naar men verneemt zal de Keizer voor de Poolsche provinciën mede eene amnestie verleenen, gelijkstaande aan die welke voor Lombardye is uitgevaardigd. Voor den verderen bouw der SL Michaëlis-kerk alhier, zal, nadat reeds 150,000 th. uitgegeven zijn, eene nieuwe inzameling van gelden plaats heb ben. De Keizer beeft op nieuw 1000 fl. daarvoor geschonken. Behalve de voorgenomene wereldreis, met het fregat Novara, die uit sluitend een wetenschappelijk doel heeftzal er nog in dit jaar eene tweede togt om de wereld met een ander fregat worden ondernomenin het belang van den handel. Op 24 Maart zullen de Donau-Vorstendommen door onze troepen zijn ontruimd. TÜ18KÏE. De flrman tol zamenroeping eener volksvertegenwoordiging in de Donau- Vorstendommen is door de Porie aan de Stedehouders in die gewesten toe gezonden. Zij heeft ook beslist, dat de door de Hospodars uitgesproken verbanningen onwettig zijn. Naar men verneemt is de Shach van Perzië niet gezind, in iets aan Engeland toe le geven. KERKV SESJWS. Te Heflevoetsluis is tot Pred. bij de Herv. Gemeente beroepen Ds. J. F. van Dijk, thans te Zevenbergen. STABS BERIfiTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Kouings in deze provincie, van den 2dcn Februarij 1857; herinneren bij deze den belanghebbenden, dat, naar aanleiding van de wijziging van art. 5 van het Reglement op de uitoefening der Jagt en Vis- seherij in de provincie Zuidholland, vastgesteld door de Provinciale Staten van Zuidholland den 13dcn Julij 1853 en gewijzigd den lldcl1 Julij 1855, goedgekeurd bij Koninklijke besluiten van 29 Julij 1853 n°. 91 en 23 Julij 1855 n°. 37, met de opening der visscherij in dit jaar in werking tredende bepalingen in art. 4 van bedoeld Reglement gemaakt, dus luiden: De grootte van de mazen der vischnellcn, waardoor verstaan wordt de lengte van twee zijden der vierkante maas (te zamengenomen), nat temclen, raag niet minder zijn dan

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3