ENGELAiD. LONDEN, 5 Februarij. In het Hoogerhnis heeft Lord Clarendon verklaard, dat de Gouverneur Bowring geene andere bepaalde instruclien heeft bekomendan om zich overeenkomstig de bestaande traetaten, den toegang tot Canton te verzeke ren. In het Huis der Gemeenten heeft Sir Radcliff zich beklaagd over het stilzwijgen van de Troonrede, betreffende de koloniale aangelegenheden, en heeft hij gewaagd van den toestand van vernederingin welken de bevolking daar te lande, naar zijn inzien, verkeert. De vergadering heeft besloten, dat het adres van antwoord H. M. in den gewonen vorm zou worden aangeboden. Onze Regering zal, naar men verneemt, eindelijk een begin maken met de ontruiming van de Zwarte zee; want zij verlangt van haar regt, bij het vredes-verdrag bepaald, gebruik te maken, om Consuls in de Russi sche havens aan te stellenen Rusland wil die vóór de ontruiming niet toelaten. Het als geschenk voor den Keizer van Japan bestemde stoomjagt Imperador is thans bijna gereed om naar zijne bestemmingsplaats te vertrekken. De nieuwe regeling van het Departement van Oorlog heeft haar be slag gekregen. Daarbij zijn verscheidene bedieningen afgeschaften dien ten gevolge heeft ook het personeel der beambten vele veranderingen ondergaan. In weerwil van de door de policie aangeplakte waarschuwingen heb ben zich eene menigte menschen op het zwakke ijs van de vijvers in de parken gewaagd. Het natuurlijk gevolg daarvan was dat het ijs brak, en dat zeer velen in het water vielen, die slechts met groote moeite, en niet zonder levensgevaar werden gered. Terwijl dit voorviel wierp een troep van 4 a 500 uit het gemeen alle welgekleede personen met sneeuwballen en toen de policie eenigen vattewerd ook zijniet alleen met sneeuw maar met steenen geworpen. De zonder arbeid zijnde werklieden hebben in de wijk Smithfield we der eene vergadering gehouden, die nog talrijker bezocht was dan de vo- rigen. De leiders hebben de menigte aangemaandom zich van alles te onthouden, wat tot eene tusschenkomst van het openbaar gezag aanleiding kon geven. In het midden van de vergadering stond een groot bord waarop te lezen was: «Vrede en orde, eerbied voor de wet, zie daar onze leuze. 150,000 werklieden zonder arbeid te Londen, met hunne van honger ster vende vrouwen en kinderen. Schande! schande! schande!" Een opzigter van de policie was op de plaats tegenwoordig, maar de houding der me nigte maakte dit overbodig. Een voorstel om gezamentlijk naar een der werkhuizen te gaan werd afgewezenomdat deze stap misschien als on wettig kon worden beschouwd. Bij het scheiden hebben de werklieden den raad gekregen, ieder afzonderlijk in hunne kerspelen om onderstand te vragen. In de laatste dagen hebben alhier vele branden plaats gehad. Ver scheidene personen zijn met levensgevaar gered en het is nog niet zeker of er niet enkelen zijn omgekomen. Mohd Musech Oaddeendie tot het gevolg der Koningin van Oude be hoort, heeft in de dagbladen het gerucht doen tegenspreken dat het ge schil, tusschen zijne meesleresse en het bewind der O. I. Compagnie ont staan door de vaststelling van een erfelijk jaargeld zou vereffend zijn. Te Portsmouth is bevel ontvangen, dat het aldaar in bezetting lig gende 90sle regiment zich ter inscheping naar Indië gereed moet houden. Kapitein Walter, de gezagvoerder van de gestrande West-Indische stoomboot Tyne, is voor een jaar in zijne betrekking geschorst, omdat het gebleken was, dat gebrek aan behoorlijke voorzorg het verlies van het schip heeft veroorzaakt. In het armenwerkhuis te Aylesbury stierf dezer dagen vrouw Masters, in den ouderdom van 104 jaren, onder het volle genot harer geestvermo gens. Eene dochter van 71 en eene kleindochter van 51 jaren bezochten de oude vrouw nog voor haren dood. De onderzeesche kabeldie bestemd is om gelegd te worden in den Atlanlischen Oceaan voor den telegraaf tusschen Amerika en Europa, is slechts het drie vierde van een Engelsche duim in doorsnede. In het mid den bevinden zich 7 dunne rood koperen ine'e'n gedraaide draden, alles om sloten door een dik bekleedsel van gutta-percha. 18 strengen van dun ijzerdraad, iedere streng bestaande uit 7 draden losjes ine'e'n gewikkeld, vormen het buiten-bekleedsel. De sterkte van dezen kabel wordt opgegeven als in staat te zijn 6 mijlen van zijne eigene lengte te dragenals hij ver tikaal in het water gespannen is. Zijne buigzaamheid staal gelijk met die van een zeer dun louw van hennep. De afstand van St. John's op New foundland (Amerika) naar A'alencia aan de westkust van Ierland, zijnde de punten die in telegrafische verbinding zullen gebragt worden, bedraagt 1040 zeemijlen. De fabriek zal eene lengte van 2244 zulke mijlen leveren, als voorzorg voor meer behoefte door oneffenheid van den bodem der zee. Deze kabel moet den 30slen Mei aanst. gereed zijn. De Amerikaansche bladen deelen het volgende omtrent Japan mede: Eene vergadering van Rijks-groolen heeft bepaald, dat geene vreemdelingen het binnenland zullen mogen bezoeken. De pogingen der Engelschen, Rus sen en Amerikanen, om handelsbetrekkingen met Japan aan te knoopen, hebben dus niets uitgewerkt. De Japanners voorzien alleen onze schepen van het noodige, en willen niets dan goud en zilver in betaling ontvangen. De Nederlanders daarentegen slaan bij hen in hooge gunst en genieten al leen het voorregt van handel te mogen drijven. De Japanners maken snelle vorderingen in de zeevaartkunde, en hebben eene som van 2j millioen dol lars bestemd voor de oprigting eener vloot van oorlogschepen, op den Euro- peschen voet, welke onder het bevel zal slaan van Nederlandsche Zeeoffi cieren. Vier van die schepen zullen schroefsioombooten zijn. In de Ver. Staten hebben verleden jaar 2705 faillissementen plaats ge had, waarvan meer dan een vierde gedeelte te New-York. De inwoners van Carson-dalin het landschap Utahhebben zich tot het Congres der Vereenigde Staten gewend, met verzoek om van dat land schap afgescheiden en in den Staat Californie opgenomen te worden, om dat zij in de begrippen der Mormoniten, welke de meerderheid der bevol king van Utah uitmakenniet deelen en door hen onderdrukt worden. Eene Commissie door het Congres te dier zake benoemd, heeft in plaats daarvan voorgesteld, om, ten einde de kwaal grondig te genezen, eene wet uit te vaardigen tot voorkoming en bestraffing der veelwijverij, iets dat volgens de Commissie dringend noodzakelijk was. Dit is de eerste maal dat daar te lande de gebruiken der Mormoniten opentlijk afgekeurd worden. In Noord-Amerika doet zich de winter mede streng gevoelen. In de omstreken van New-York is zoo veel sneeuw gevallen dat vele zaken daar door belemmerd worden. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Februarij. De Keizer heeft den Bisschop van Siam ten gehoore ontvangen, die aan Z. M. eene spraakkunst en een woordenboek van de Siamesche taal aanbood. De Keizer gevraagd hebbende of die werken ook in cenige Euro- pesche taal bestondenheeft op het ontvangen van een ontkennend antwoord bevolen dat zij op de Keizerlijke drukkerij in het Fransch en Engelsch zou den gedrukt worden. In het Elysée worden vertrekken voor den Keizer en de Keizerin in gereedheid gebragt, om te bewonen tijdens eenige dringende herstellingen aan de Tuilerien. Naar men zegt houdt de Regering zich onledig met het beramen van maatregelen, tot verbetering van het lot der geschorste Priesters, die thans, na te zijn uitgesloten uil de geestelijke maatschappijzonder hulpmiddelen en als het ware in een toesland van afzondering blijven voortleven te mid den van dc burgerlijke maatschappijwelke hen met eene soort van min achting behandelt. De Aartsbisschop Morlot moet, na het gebeurde met Verger, de aandacht des Keizers op het ongelukkige lot van zoodanige lieden hebben gevestigd en uit den mond van Z. M. de verzekering hebben erlangd, dat, voor zooveel zulks van Regeringswege kon geschieden, voor eene verbetering hierin zou worden gezorgd. Mgr. Guibert is benoemd lot Aartsbisschop van ToursMgr. Chalandon tot gelijke betrekking te Aix en Mgr. Desprez tot Bisschop van Limoges. Graaf de Morny zal op verzoek tot het voorjaar als Fransch Gezant te Petersburg blijven, en dan waarschijnlijk opgevolgd worden door den Hertog van Monlebello, voormalig Minister van Lodewijk Filips. Tusschen onze Regering en die van Engeland is thans bepaald dat de ontruiming van het Grieksche grondgebied terstond zal plaats hebben. De bevelen zijn daartoe reeds gegeven, zoodat die ontruiming nog voor het einde der maand kan afgeloopen zijn. De sloomfregatlen Asmodée en Cacique zijn van Toulon vertrokken om de troepen aan boord te nemen. De Moniteur bevatte dezer dagen wederom een artikel betreffende de Oostersche zaken. De Fransche Regering, zegt dit blad, heeft den oorlog gevoerd om de zelfstandigheid van Turkye te handhaven en het lot der Christenen te verbeteren. Zij meent thans dat de vereeniging der beide Donau-Vorstendommen eene hoogst belangrijke verbetering zou wezen voor die gewesten, en koestert nog de hoop, dal men Turkye zal kunnen doen begrijpen, dat die vereeniging niet in strijd is met zijne regten. Dit berigt heeft alhier diepen indruk gemaakt. Men zegt zelfs dat de Engelsche en Oostenrijksche Gezanten daaromtrent opheldering hebben gevraagd. In het paleis van het Luxemburg worden toebereidselen gemaakt voor de aanstaande zitting van het WeLgevend Ligchaamop IC dezer bepaald. De Regering neemt krachtige maatregelen om de ongelukkigen die van wege de plaats gehad hebbende sneeuwstormen aan alles gebrek hebben, te hulp te komen. Het is opmerkelijk dat gedurende deze gestrenge koude zware onweders plaats hebben. De telegraaf van Cherburg is door den bliksem over eene lengte van 7 mijlen onbruikbaar gemaakt. De Ind. Beige deelt een berigt uit Parijs mededat de tegenwoordige houding der Regering in kerkelijke zaken aan de ullramonlaansch-gezinden daar te lande zeer mishaagt, maar de liberalen en de voorstanders der Gal- licaansche rigling weder bemoedigd heeft. De briefschrijver verzekert dat de Pauselijke Nuntius zich uitdrukkelijk tegen de verheffing van den Heer Morlot tot den Aartsbisschopszetel van Parijs verklaard heeft, maar dat de aanmerkingen, welke hij daartegen bij Keizer Napoleon inbragt, door Z. M. afgewezen zijn met de eenvoudige ver klaring: «dat men toch niet nalaten kon op zelfverdediging bedacht te zijn." De Moniteur deelt mede, dat de tentoonstelling van landbouw is uit gesteld tot het volgende jaar. Heden heeft hij het Instituut de plegtige ontvangst plaats gehad van den Heer Biot, reeds 81 jaren oud. De Heer Guizot heeft zijne rede beant woord. De Heer Biot was moeijelijk te verstaan. Het antwoord van den beroemden Guizot wordt hoogelijk geprezen. Nopens de uitspraak van het Hof van Cassatie, ten opzigte van de ver spreiding van ingevulde slemhillettenmerkt het Journ. des Débnts het volgende aan: De in 1849 en 1850 gemaakte wels-bepalingenwier zin thans door de rcgterlijke magl uitgemaakt is, hebben slechts op een enkel punt verandering gebragt in hetgeen hier te lande vroeger bij de verkiezin gen gebruikelijk was. Voortaan kan niemand tot volksafgevaardigde verko zen worden zonder zich zelf lot candidaat gesteld te hebbendoor eene eigenhandig onderteekende verklaring daarvan aan de overheid in te dienen; en de kiezers zullen onder die personen alleen, welke zich opentlijk als candidalen aangemeld hebbeneene keuze moeten doen. In de tapijtfabriek van de Heeren Choquet en Comp te Tourcoing is Zondag avond een hevige brand uitgebarsten. De gebouwen waarin de kammerij en verwerij der wollen stoffen plaats had zijn geheel vernield.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2