te nemen. Toen dit op nieuw geweigerd werd, gaf hij zich aan den Abt over, die hem tot op het schavot ondersteunde. Daar viel hij op de kniën, bad even en zeide nog tot den Aalmoezenier: ik verzoek u voor mij aan mijne kerkelijke Overheden om vergeving te vragen, gelijkerwijs ik ook hen vergeef. Eenige oogenblikken later had hij opgehouden te bestaan. Het is moeijelijk den indruk te beschrijven, die de leregtstelling op de gemoederen heeft gemaakt. Geheel Parijs is in dit opzigt in twee partijen verdeeld. De eene, waaronder de Geneesheeren en het verlichtste deel der geestelijkheid behoorenzien in Verger niets dan eenen waanzinnigeterwijl de andere partij, die de Bisschoppelijke mandementen naar den letter op vallen, in hem een monster beschouwenuitgebraakt door de hel, naijverig op de zege van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis. Het is echter te bejammeren dat het geheele voorval hier op de geestelijkheid terugwerkt. Reeds zijn sommige Priesters op de straat smadelijke woorden toegevoegd. De broeder van Verger heeft het lijk opgeëischt om het van wege de familie te doen begraven, maar dit verzoek is geweigerd; hij is gelijk alle andere misdadigers begraven. De Moniteur deelt thans reeds mede, dat aan 46,000 man van het leger verlofpassen zullen worden uitgereikt, die na den vastgeslelden lijd zullen vernieuwd worden. Daar nu reeds aan 95,000 man verlofpassen uit gereikt zijn, zoo krijgt men in het geheel 141,000 man, die met tijdelijk verlof naar hunne haardsteden zullen zijn teruggekeerd. De laatste berigten uit het Oosten doen eene vreedzame oplossing van het Engelsch-Perzisch geschil verwachten. Tusschen den Perzischen Minister van Buitenl. Zaken en den Bevelhebber van de Engelsche krijgsmagt heeft een onderhoud plaats gehad. Engeland moet eenige te ver gedreven eischen hebben laten varen, om de voornaamste zaak, die eigenlijk de verborgen reden van den oorlog is, door te drijven, de bezetting namelijk van een vast punt in de Perzische golf. Rusland moet de vereffening der geschillen gaarne zien, en daartoe hebben medegewerkt, als de beste waarborg voor de ontruiming der Zwarte zee door de Brilsche vloot. Door den Keizer van Rusland is de Maritime Prefect te Cherbttrg be noemd tol Ridder der Stanislaus-orde 2dc ld.als een blijk van erkentelijk heid voor de welwillende wijze, waarop de bemanning van het Russische smaldeel onlangs in die haven is ontvangen. Te Marseille heeft zich eene groote nijverheids-vereeniging gevestigd, die, onder den naam van de Fransch-Belgische raffinaderij en onder de firma ZangronizRanscelot C°.aldaar de grootste suikerraffinaderij van Europa in werking zal brengenwelke jaarlijks meer dan 40 millioen ponden ruwe suiker zal kunnen bezigen. Te Troijes had een treurig voorval plaats. De Heer Picardat, van Pargues, was aldaar gehuwd, en gedurende den geheelen dag had men feest gehouden. Aan den avond heeft de jong gehuwde vrouw, in donker naar de plaats meenende te gaanhet ongeluk in eene diepe groevemet water gevuldte vallen. Zij doet een gil hooren en haar echtgenoothoewel niet kunnende zwemmen, springt haar na. Toen men hen uit de groeve haalde, waren zij beiden dood. SPAXJE. MADRID, 29 Januarij. Met het oog op de aanslaande verkiezingen voor de Cortes, worden door de verschillende partijen reeds voorloopige vergaderingen gehouden. Door eene Fransche familie, Leport, is aan de Regering eene vorde ring gedaan die nog al opzien verwekt. Tijdens den Fransch-Spaanschen oorlog, werden de bezittingen, welke die familie op het eiland Cuba had, verbeurd verklaard en wel tot een bedrag van 17 millioen realen. Bij het sluiten van den vrede werd vastgesteld, dat alle in beslag genomen goede ren aan wederzijdsche onderdanen teruggegeven zouden worden, of, anders de waarde aan de vroegere eigenaars zou worden uitgekeerd. Deze overeen komst werd door onze Regering, ten aanzien der familie Leport, niet ver vuld, en nu doen de erven hunne reglen gelden, welke door den Franschen Gezant ondersteund worden. ITALIË. De Paus heeft aan eene maatschappij vergunning verleend tot het droog maken der moerassen van Oslia. Deze onderneming zal verbonden worden met eene uitbreiding der zoutwinning te Oslia door dezelfde maatschappij. Berigten uit Milaan maken loffelijke melding van de milddadigheid van het Keiz. Huis, aldaar ondervonden. De Keizer heeft in vereeniging met zijne gemalin tot den bouw en hel herstel van kerken 12,700, voor scholen 7650 en lot ondersteuning der armen 40,180 11. geschonkende Keizer Ferdinand met zijne gemalin voor dezelfde doeleinden 18,200, 29,950 en 11,380 fl.de Keizerin-Weduwe Caroline Augusle 19,100 en de overige leden der Keizerlijke familie 15,350 11.alsmede het geheele Hof aan open bare weldadigheidsgiften de som van 154,510 fl. Door den Keizer is ook eene aanzienlijke som aangewezen lol verfraaijing der openbare tuinen en bevel gegeven tot verbreeding en verdieping der haven van Como. Ook de toelage aan de beide schouwburgen is aanzienlijk verhoogd. De paarden van het rijtuig waarin zich de Keizerin van Oostenrijk en eene harer Staatsdames zich bevonden, gingen dezer dagen op hol, nabij de wandelplaats aan de Oosterpoort. Op hel zien van het gevaar, spron gen terstond een groot aantal wandelaars, meestal jonge edellieden, toe, plaatsten zich voor de paarden en bragten ze tot staan. Daarna hebben zij nog het rijtuig tot aan het paleis vergezeld. De Keizerin door deze zelf opoffering getroffen heeft in zulke hartelijke bewoordingen dank gezegddat hare redders er door getroffen waren. De Veldmaarschalk Radetzky is voornemen zijne overige levensdagen te Milaan door te brengen. Het gebeurde te Matera (op Sicilië) wordt thans in een brief uit Na pels volgenderwijze verhaald: Men heeft getracht den Aartsbisschop van Matera, in de provincie van de Basilicate, van het leven te berooven, op liet oogenblik dat hij op de trappen van het altaar geknield lag. Een Priester kwam van achter het altaar te voorschijn en bragt hem een dolk steek toe, maar de stoot werd grootendeels afgeweerd door een kanunnik die bij hem stond en veroorzaakte slechts eene ligte wonde. De Bisschop nam de vlugt en de moordenaar trok een pistool uit zijne kleederen en loste liet op den kanunnik, die dood nederviel. De reden van dezen heiligschen- nenden moord is onbekend. De Koning van Napels wordt te Caserta, alwaar hij zich thans be vindt, overal door eene sterke wacht van militairen omringd. Op het plein voor het paleis is steeds eene sterke afdeeling ruiterij geplaatst, met opge heven sabels en overgehaalde pistolen. De bewoners tegenover het paleis hebben aanzegging bekomenom geen enkel raam of venster te openende personen, die per spoorweg te Caserta aankomen, mogen zich niet regt- streeks naar de straat begeven waar het paleis is, en een 20-tal personen te Caserta hebben vóór 'sKonings aankomst aldaar bevel ontvangen, onmid- delijk de stad te verlaten. FKEISSEN. BERLIJN, 1 Februarij. De Heer A. von Humboldt, is door de Wiener Kirchenzeilungwe gens zijne bijzondere overtuigingen, in den Kosmos en andere werken uitgesproken, een zielenmoorder genoemd. Deze aanval op dien geachten geleerde wordt hier algemeen afgekeurd. De muziekmeester Rudersdorff viert eerstdaags zijn 50-jarig kunst- jubile'. Voor 50 jaren trad hij als knaap te Amsterdam voor de eerste maal als violist op. In de laatste 6 jaren bestuurde hij hier meer dan 1500 mu- ziek-uitvoeringen en speelde meer dan 800 maal in hel openbaar als violist. Dezer dagen werd bjj het dorp Uenlrop, op 2 uren afstands van Kamm, een steenarend geschoten, juist toen hij voornemens was zich, met een wild konijn in de klaauw, van de aarde op te beffen. Deze roofvogel mat, tusschen de uiterste einden der uitgespreide vleugels, 8 Rijnl. voeten. Uit Minden wordt gemelddat de prijs van het werkhout steeds rij zende is. Houtveilingen in de laatste dagen gehouden, bragten 3 a 4 maal meer op dan in vroegere jaren. Met genoegen heeft men hier vernomen, dat de Regering op nieuw 1500 morgen lands voor de houtcultuur heeft aangewezen. Het berigt dat de Europesche factorijen te Canton een prooi der vlam men zijn geworden, heeft te Hamburg groote ontsteltenis verwekt. Behalve de uitgebreide handelsbetrekkingen, welke Hamburg met China onderhoudt en de groote kapitalen, die daarbij aangewend zijn, zullen de Hamburger verzekering-maatschappijen, door het verbranden der door haar verzekerde koopwaren, groote verliezen ondergaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Januarij. De Keizer en Keizerin zullen voor half Februarij uit Italië alhier te- rugkeeren. De Gemeenteraad heeft besloten tot de oprigling van een stads bi bliotheek, en voorloopig gedurende 3 jaren 1500 fl. 's jaars bestemd tot aankoop van boeken, die over de hoofdstad van den Oostenrijkschen Kei- zerslaal handelen en uit een historisch en statistisch oogpunt belangrijk zijn. De geruchten omtrent eene aanzienlijke vermindering des legers hou den stand. Die vermindering zal na de terugkomst des Keizers plaats hebben. Het marsehplan lot de ontruiming der Donau-Vorstendommen is reeds bekend. De aflogt moet in 20 dagen en voor het einde van Maart afge- loopen zijn. Den Ist™ Maart trekken de voorposten de grenzen over. Tc Munchen beeft eene vereeniging van kunstenaars en geleerden het plan gevormd om te Hamburg een gedenkteeken voor Klopstock opterigten. De Koning van Beijeren heeft zijne voorgenomene reis aanvaard. BIJSLAK EB. Naar men wil zal de Keizer in de maand April eene reis door Europa doen. Z. M. zou te Berlijn eene bijeenkomst met de regerende Vorsten van Pruissen, Oostenrijk, Wuriembcrg en Saxen houden, en daarna naar Nizza reizen. Uit Warschau wordt gemeldt dat onder de Joden in het Koningrijk Polen, toebereidselen gemaakt worden tot eene groote landverhuizing, waar van de hoofdstroom naar Galicic gerigt zoude zijn; te Warschau alleen moeten meer dan 100 Joodschc gezinnen het besluit genomen hebbenhunne woonplaats te verlaten en zich over de grenzen vooral te Lemberg Przemysl Lzeverzci, Brodie en Tarriopol te vestigen. Als grond tot deze verhuizing wordt opgegeven, de buitengewone gestrengheid van de Russische Regering ten aanzien der Joodsche bevolking, alsmede de vernieuwde beperkingen der aan de Joodsche kooplieden toegestane handelsregten. Omtrent den hoogen nood waarin de bevolking van Finland verkeert, en waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, hangen de berigten uit die streken een droevig tafereel op. Dc oogst van rogge en garst, de eenige graansoorten die slechts enkele gronden in die streken opleverenis dit jaar geheel mislukt. De ijsregens, die van Mei tot October onophoude lijk vielenhebben al het te veld staande graan vernietigd. Het hooi is om dezelfde reden op de weide verrot, en bijna al het vee moest door de bewoners zeiven worden geslagt, die anders geen voedsel zouden hebben gehad. 11e ellende onder die lieden is tegenwoordig zoo groot, dat zij alles overtreft wat ooit in ecnig ander deel van Europa van dien aard kon wor den ondervonden. Honderden mensehen sterven dagelijks van honger; zij wier ligchaamskrachlen het mogelijk maken oogenblikkelijk der ontbering wcêrstand te biedenzijn genoodzaakt zich met gemalen en met haver ge kookte boomschors te voeden. Deze verschrikkelijke toestand, waaraan honderden en duizenden menschelijke wezens ten prooi zijn, heeft in de Noordsche landen de algemeene meewarigheid opgewekt. Commission zijn gevormd op de beide oevers van de golf van Bolhuië, om giften in te za-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3