De Heer Slamkarl deelde ecnige bijzonderheden mede betreffende de af wijking van het kompas, waarover spr. in eene verhandeling zijne denk beelden had uiteengezet. De Heer Miquel bood der Akademie een exemplaar aan van den catalogus van den Hortus Botanicus alhier en deed eene mededeeling nopens de jongste nasporingen betreffende de Lichencs van Indië. Tevens bood hij mede uit naam van den Heer de Vriese, een exemplaar aan van een kruid kundig werk van den Heer Junghun over de verzameling, die door dien geleerde aan den kruidtuin te Leydcn ten geschenke was aangeboden. De Heer de Vriese vestigde de aandacht op eene belangrijke door den Heer Teissman in een natuurkundig tijdschrift in Nederl.-Indië geplaatste Bij drage tot de kennis van de voortplanting van de Rafflesia Arnoldi. De Heer Vrolik deelde aan de vergadering mede, dat hij iu betrekking was gelreden met de redactie van het Journal de VInstitut te Parijs, ten gevolge waarvan een kort verslag van de zittingen der Academie in ge noemd blad zal worden opgenomen. Daarna is de vergadering gesloten. Alhier is o. a. aanbesteed het maken van eene barrière met twee wachthuizen, tot vervanging van de tegenwoordige Weesperpoorthet ver- breeden van de steenen wulf brugliggende over den stads Buitensingel voor genoemde poort, en het maken van eene hulpbrug; deze werken werden aangenomen door den Heer J. C. van Berkum, voor ƒ30,800. De wed. J. Middendorp geb. Kok, op den 2den Febr. 1756 in Over ijssel geboren, vierde heden, haren 101slen verjaardag met hare beide doch ters, waarvan de eene 67 jaren en gebrekkelijk, de andere 59 jaren en weduwe is. De hoogbejaarde vrouvv, alhoewel zwak, is door Gods zegen nog gezond. (A. C.) Het gerucht van een ontwerp eener belasting op de aandeelen in nij verheids-ondernemingen, is thans opgehelderd. Het betreft alleen eene be lasting op de overschrijving van alle waardenwelke ter beurze verhandeld worden. De Staatsraad houdt zich met hel ontwerp reeds bezig, dat be rekend wordt 20 millioen aan de schatkist te zullen opbrengen. Het is thans zoo goed als zeker dat de conferentiën over de Zwitsersche aangelegenheden hier ter stede zullen worden gehouden. Het llof van cassatie heeft uitspraak gedaan over de vraag, of bij verkiezingen ingevulde stembilletlen aan de kiezers uitgereikt mogen wor den zonder het verlof van den Departements-Prefect, hetwelk volgens de wet in het algemeen voor het rondbrengen en rondventen van drukwerk i vereischt wordt. Het llof heeft die vraag op nieuw ontkennend beant woord in strijd met het gevoelen van kundige regtsgeleerden. De toegang tot de beurs heeft in Januarij, met inbegrip der abonne menten, 120,000 fr. opgebragt. Het dagblad le Droit deelt het volgende voorval mede dat in den tuin der Tuileriën heeft plaats gehad. Tijdens de Keizer aldaar Donderdag 11. wandelde, wilde eene welgekleede Dame met een 5-jarig dochtertje aan de hand Z. M. naderen. De wachters hielden haar terug, doch met de houding eener magthebbendegebood zij dezen haar niet aan le raken dewijl zij gelijk met den Keizer stond, en dus het regt had Z. M. aan te spreken. Zij was, zeide zij, de Koningin van Polen, die den Keizer kwam vra gen haar behulpzaam le willen zijnin de handhaving harer regten op dien troon. De policie bragt haar spoedig weg en het bleek, dat zij de echtgenoot van een hoog geplaatst persoon was, die sedert eenigen tijd niet wel hij het hoofd was, en die men, nog altijd op herstel hopende, niet naar een gesticht had overgebragt. De iu de vorige week overleden Vorstin von Lieven, geb. von Bencken- dorff, was geboren in 1784, uit eene der oudste geslachten van Lyfland. Zij was eerst Staatsdame van de Keizerii Maria, de gemalin van Keizer Paul I. Zij huwde op haar 16dc jaar met Graaf von Lieven, Minister van Oorlog en was om hare bevalligheid, waardigheid van karakter en verstand algemeen bemind en geacht. Ook in Engelandwaar haar echtgenoot van 181234 Gezant was, liet zij een diepen indruk achter en had ongevoelig eene beminnelijke meerderheid in de staatkundige kringen verkregen. De aantrekkelijkheid van haren goeden toon en de geestige levendigheid van een waarlijk vrouwelijk gemoed vereenigden zich in haar met een wezent- lijk mannelijke juistheid van geest, eene krachtige en eenvoudige fijnheid van opmerking, de gaaf van een korte en juiste manier van spreken, ruime inzigten in staatkundige zaken en eene vrijheid van oordeel gelijk aan die van al hare medesprekers. Later werd zij Gouvernante van den tcgenwoordigen Keizer, doch in 1835 verloor zij de twee jongslen harer kinderen van 13 en van 8 jaren in eene maand. Dit schokte haar zoo, dat ze Petersburg verliet en te Parijs ging wonenwaar zij tot haren dood den eersten rang in alle vreedzame staatkundige kringen innam, alle meeningen gedoogde en aan geen volk vreemd was. Deze zeldzame vrouw stierf zacht en christe lijk, na eene ziekte van 8 dagen, in hare laatste dagen door haren oudsten zoon, Prins Paul von Lieven, bijgestaan. Zij behoorde tot de Luth. kerk. Omtrent de laatste uren van Verger wordt het volgende gemeld: Des Donderdags, toen het verzoek van cassati: bij het Hof, alsmede dat om gratie door den Keizer waren afgewezenwerd terstond bepaalddat de uitvoering van het vonnis den volgenden morgen zon plaats hebben. Het bevel daartoe is aan de gevangenis eerst des nachts ten half een ure aan gekomen. Ten 2 ure werd het schavot opgeslagen op de plaats voor de gevangenis, doch alles zoo stil mogelijk. In weèrwil van deze voorziglig- heid, was toch den volgenden morgen reeds vroegtijdig het plein met nieuws gierigen bezet, en kwamen van verschillende kanten rijtuigen aan, zoodat al spoedig ook de toegangen tot dat plein bijna ongenaakbaar waren ge- worden. Den gansehen vorigen dag was Verger onrustig; hij vreesde de verwerping van zijn verzoek. Tegen den avond begon hij hoop le voeden en vroeg bij gedurig, hoeveel dagen men een veroordeelde toestond na het verwerpen der cassatie? Hij kon des nachts niet slapen, en eerst ten 2 ure geraakte hij in diepe rust, lot 7 ure, toen men hem kwam melden, dat hij zich ter dood moest voorbereiden. Bij die tijding riep Verger uil, als een onzinnige. «IIet is onmogelijk!" Doch de Abt Hugon herhaalde hem, dat hem de waarheid gezegd was, waarop de veroordeelde uitriep: «Maar, ik wil niet sterven! het is onmogelijk! Ik hecht aan het leven; gij hebt geen regt om hel mij te ontnemenDaarop werd hij weder even opge wonden als bij de openbare tercgtzitling. De woorden van den Abt baatten niets, zoodat de opzigler der gevangenis bij hem kwam, aan wien hij vroeg: «Geef mij slechts e'e'n uur;" dat kon niet: «Welnu, ik wil niet sterven! riep hij weder, ik zal me verdedigen! Gij zult me hier moeten dooden, want ik ga de gevangenis niet uil!" Men ontbood eenige wachters, voor wier overmagt Verger eindelijk moest onderdoen. Hij had zich in zijne dekens gewikkeld, hield alles krampachtig vast, en riep herhaaldelijk: moord! hulp! enz. Men had hem nog, uithoofde van de koude, andere kleederen willen aandoen, maar dit was onmogelijk, slechts met de uiterste moeite kon meu hem een broek aantrekken. Terwijl men hem vervolgens het haar en de kraag van het hemd afknipte, werd hij eenigzins kalmer, en zeide o. a.het spijt mij dat ik mij op die wijze heb aangesteldmaar het is de menschelijke natuur, die zich tegen cenen geweldigen dood verzet. Ik zal mij thans alleen met mijne ziel bezig houden. Ik wil als Christen en als Priester stervenzooveel dit van mij afhangt. Ik vraag vergeving aan God en aan de menschen voor de misdaad die ik begaan heb. Ik wil mijn leven tot verzoening geven van hel kwaad door mij bedreven. Kwart voor 8 ure heeft de Abt Hugon nog eenige woorden met hem gesproken, en hem de absolutie geschonken. Daarna bedankte hij, met tranen in de oogenal de beambten van de gevangenis, en vroeg hen vergeving voor de moeite die hij hen had veroorzaakt. Bij het verlaten der gevangenis vroeg hij alwe der aan den opzigter ooi één enkel uur, ten einde afscheid van zjjne familie BlllTEMLA.xnsCHE BEKIGTEN. BELKIK, BRUSSEL, 2 February. In de Kamer van Afgevaardigden is door den Heer Verhaegen de mede deeling van een der kerkelijke bladen ter sprake gebragt, namelijk dat 5 uren voor dat de moord van den Aartsbisschop Sibour heeft plaats gehad, in Brussel het gerucht zou zijn verbreid, dat die aanslag zou worden onder nomen en dat zulks in verband moest worden beschouwd met eene reis van Verger naar die stad, ten einde zulks in een der geheime genootschappen, waarvan hij deelgenoot was, bekend te maken. De Heer Verhaegen heeft gemeend, dat het hier de zedelijkheid der bevolking geldt; dat, daar er j geheime genootschappen bestaan, zoo wel van leeken, als van geestelijken, er van beide zijden tegen eene dergelijke aantijging behoort te worden ge protesteerd. De Minister van Buitenl. Zaken heeft aangemerkt, dat hij in den regel weinig acht slaat op dergelijke berigten, maar dat de bedoelde mededeeling hem toch heeft getroffen, en hij zijn ambtgenoot heeft verzocht om een naauwkeurig onderzoek deswegens te doen instellen, opdat het blijken mogt, dat dergelijke hoogst misdadige aanslagen geenszins in Belgie worden beraamd. De Kamer heeft met die verklaring genoegen genomen. Men houdt het thans voor zeker dat onze visscherssloep Flècheon langs van [Voorwegen naar Ostende afgevaren, verongelukt is. De beman ning bestond uit 5 man, die 3 weduwen en 8 kinderen nalaten. Vrijdag 11. is de groote giraffe in den zoölogisehen tuin te Antwerpen plotseling overleden, welke zich sedert de maand Mei van 1850 aldaar be vond. Men herinnert zich dat de plantentuin le Parijs onlangs een dergelijk verlies heeft geleden, terwijl zulks de vorige maand ook te Londen in der gelijke inrigting het geval was. E1SGELAX0. LONDEN1 February. Het bestuur der Bank heeft aan al de bedienden 10 pCt. extra op de bezoldigingen betaald, ten gevolge van de voordeden door die inrigting ge noten bij den hoogen stand der rente. Door den Opperbevelhebber van de Britsche krijgsmagt te Boeshire is op 11 Dec. eene proclamatie in de Perzische en Arabische talen uitgevaar digd waarbij wordt aangekondigd datde stad en vestingwerken van Boeshire in den naam van Hare Britsche Majesteit formeel in bezet geno men zijn." Voorts dat de stad wordt verklaard tot een militairen post onder Britsche heerschappij en vooreerst onder de werking der krijgswet staat. De haven wordt van alle betaling van regten vrij gesteld. De handel in slaven wordt afgeschaft; nieuwlings ingevoerde negers van elke ouderdom en kunne zullen aangehouden en in vrijheid gesteld worden. Ieder een raag de uitoefening zijner reglmatige bedrijven ongehinderd voortzetten; en de vrije vereering van den Aimagtige naar de inspraak van ieders geweien wordt door de Bri'sche wetgeving toegelaten. In de officiële depêches van Admiraal Seymour, uit China, door de Lond. Gaz. medegedeeld, zegt genoemde Bevelhebber: Dwang is de eenige bewijsreden, welke tegen de Chinezen kan gebezigd worden. Gematigdheid wordt beschouwd als gebrek aan vermogen om le kunnen dwingen. Ver scheidene Engelschcn zijn door de Chinezen, die eene belooning voor elk Engelsch hoofd ontvangenvermoord gewordeno. a. twee in het dorp Nanpien, hetwelk daarop door de Engelschcn tot den grond toe afgebrand werd, met de waarschuwing, dat dezelfde wraakneming zou genomen wor den op elk dorp, waar Engelsehen om het leven gebragt waren. De be woners werden echter gespaard. Onder de handelswarenwelke bij de beschieting van Canton zijn vernield, geeft men o. a. 55,000 balen boomwol op. Nu kan men de schade eenigzins nagaan, welke bij die gelegenheid is aangerigt, daar deze tak van handel aldaar slechts van ondergeschikt belang is. FRANKRIJK. PAKIJS1 February. Prins Nicolaas van Nassau is aan den Keizer en de Keizerin voorgesteld door den Heer Ligteveld, Nederl. Gezant en Zaakgelastigde van den Hertog van Nassau.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2