zich doen liooren. Men gelooft dat na het oordeel door het meerendeel der Bisschoppen over genoemd blad uitgesproken, het veel van zijnen invloed zal verliezen. In het hotel van den Engelschen Gezant heeft met veel plegtigheid de uitreiking van de Bath-Orde plaats gehadaan de personenonlangs tot die onderscheiding benoemd. Een der 3 giraffen van het Museum voor Natuurlijke Geschiedenis is overleden. De loterijenwaartoe hier te lande in de laatste 4 jaren vergunning is verleendbereiken een kapitaal van C,353,009 fr. en diewaartoe de vergunning is geweigerd een kapitaal van 560,535,000 fr. Bij een wisselaar hier ter stede zijn reeds lot tweemalen toe valsche Sardinische bankbilletten aangeboden. Zij waren zeer naauwkeurig nage maakt, alleen de kleur van het papier verwekte eenig vermoeden. Gedane onderzoekingen hebben aan het licht gebragt dat de aanbieders aan de zaak onschuldig waren, en de eerste uilgevers onbekende personen. Men gelooft dat er reeds vele zulke billetten in omloop zijn. Rusland heeft in onze havens aanzienlijke bestellingen gedaan voor het zeewezen. De Ileeren de Pourtalès en Corriolis, uit Neufchatel, zijn te Marseille aangekomen. Te Marseille zijn 225,000 mudden graan aangevoerd. De Bestuurder van de bank van leening te Algiers, een Oud Officier van het Keizerrijk, 70 jaren oud, en met het ridderkruis versierd, heeft de bank bestolen en is met 11,000 fr. op de vlugt gegaan. Voortdureud waren zijne verteringen niet aan zijne inkomsten geëvenredigd. Men heeft hem in den omtrek van de stad aangehouden en gevangen genomen. De Mon. de la Flotte deelt uit eenen bijzonderen brief o. a. het vol gende omtrent den toestand van China mede: Men kan zich geen denk beeld maken van de regeringloosheid, die thans op zeer vele plaatsen in China heerscht. De slruikrooverij wordt er met regelmaat en op eene schrikbarend groote schaal gedreven, en de Regering heeft geene dwang middelen noch gezag genoeg om ze te kunnen weren. De doodstraf wordt door de Mandarijnen veelvuldig toegepast; hunne strengheid treft echter niet de roovers maar bedelaars die geen kwaad doen, en ongelukkigen zonder heenkomen; dezen worden onthoofd en bij den Keizer als geduchte roovers voorgesteld. Nog veel grover bedrog werd gepleegd door den Onderkoning van Canton, Yeh, een van de wreedaardigste en verfoeijelijkste menschen, die ergens te vinden zijn; hij onderhield in de stad een zeker aantal bede laars van de meest berooide soort en gaf hun onderstand; maar telkens wanneer eene stoute rooverij gepleegd wasplagt hijbij gebrek aan de noodige kracht en moed om de schuldigen te vatten, een dozijn van die bedelaars te doen onthoofden, en dan schreef hij aan den Keizer, dat er eene verschrikkelijke misdaad gepleegd, maar ook reeds door de schuldigen met den dood geboet was. Met zoo grove logens wordt de Keizer bedro gen, en hij is builen staat om ooit de waarheid te vernemen. Het wordt dan ook door allen erkend, dat men bij den Keizer zeiven en in het hart van zijn rijk moet werkzaam zijn om verbetering te bewerken. ÏWITSERLANB. De Staatsraad heeft twee zijner leden aangewezen, die Dr. Kern in de aanstaande conferentie zullen bijstaan. Die twee leden zijn de Heeren Piaget President van den Raad en Humbert, Staats-Secrelaris. Men rekent dat reeds tegen het einde dezer maand al de tot de dienst geroepene troepen weder naar hunne haardsteden zullen teruggekeerd zijn, op 5000 man nawelke Schaffhausen en Bazel bezet houdenmaar in de eerste weken van Februarij insgelijks ontslagen zullen worden. Ten gevolge van het zekere vooruitzigt op eene vreedzame schikking met Pruissen, zal de voorgenomene Zwitsersche tentoonstelling voor kunst en nijverheidnog in den aanstaanden zomer gehouden worden, V A N dt E. MADRID, 21 Januarij. De Koningin is voornemens met den Maarschalk Narvaez Andalusie te bezoeken. H. M. is ligtelijk aangetast geweest door de mazelen. Te Barcelona blijft de toestand zeer verontrustend. De Gouverneur heeft de zamenscholingen der werklieden door magtsonlwikkeling doen uit eengaan en daartegen verbodsbepalingen uitgevaardigd. ITALIË. De Paus heeft 55,000 fr. uit zijne bijzondere fondsen geschonken, tot werkverschaffing aan de openbare wegen. De Keizer van Oostenrijk gaat voort de openbare inrigtingen te Milaan te bezoeken. Het vroeger aangekondigde Corso heeft plaats gehad en was zeer luisterrijk. De Keizer, de Keizerin, benevens de Aartshertogen Maximi- liaan en Karei Lodewijk woonden dit feest bij. Men kan berekenen dat 50,000 vreemdelingen zich in genoemde stad bevinden. In de gemeente San Paolo is een huis geheel afgebrand, waardoor 4 arbeidersgezinnen van alles beroofd werden. De Keizer heeft dadelijk, om in hunne behoeften te voor zien, eene som van 3000 lire geschonken. De officiële dagbladen in Lombardye verschijnen tijdens liet verblijf des Keizers in allerhande kleurenzwier. net dagblad van Milaan van 15 Jan. bevatte de borstbeelden van het Keizerlijk paar, boven hetwelk zich de ijzeren kroon verhief, door engelen gedragen en omgeven met arabesken; voorst gaven de afbeeldingen van de prachtige Porta Oriëntale en van den Dom eene aanschouwelijke voorstelling van de plegtigheid van den dag. Genoemd blad behelst een Keizerl. besluit, waarbij al de thans gevangen- zittende onderdanen van het Lombardisch-Venetiaansch-Koningrijkdie we gens hoogverraad, majesteitsschennis, opstand, enz., veroordeeld zijn, in vrijheid worden gesteld. Bij dit besluit is voorts bepaald, dal de nog han gende regtsgedingenter zake van diezelfde misdaden, niet voortgezet zul len worden. Ook is de onverwijlde opheffing gelast van hel te Mantua gevestigde gercglshof. HH. MM. hebben Milaan reeds verlaten en zich naar Florence op weg begeven. Men schrijft mede aan den Keizer het voornemen toe om in den zomer eene groote Europesche reis te doen. PRUISSEN. De Kölnische Zeitung verhaalt dat den 19de" op den spoorweg bij Ko ningsberg, een dronken boer in zijne dronkenschap met eene wagen met 2 paarden den spoorweg op reed, bij het aankomen van den sneltrein van Berlijn. De Conducteur zag het nog tijds genoeg om eenigzins te stoppen, maar echter was de schok zoo hevigdat wagen en paarden verbrij zeld en verpletterd werden. Maar waar was de boer gebleven? ongedeerd zat hij boven op de locomotief, waar de schok hem had op geworpen. Hij is nu onder geneeskundige behandeling, daar die schok hem krankzinnig heeft gemaakt en hij zich verbeeldt dat hij door den boozen geest is bezeten. OOSTENRIJK WEENEN, 24 Januarij. De Protestantsche gemeente alhier houdt zich bezig met het bouwen van eene nieuwe schooluitsluitend voor kinderen van Protestantsche gezinnen in het binnenste der stad. De Koning van Beijeren zal zich den 29s,cn dezer naar Italië op reis begeveneerst naar Modena en Florence en daarna naar Rome. Gedurende zijne afwezigheid heeft hij aan het Ministerie volmagt verleend tot afdoening der spoed vcrcischende zaken. RUSLAND. De veepest heeft in Polen geheel opgehouden. Dagelijks komen in Polen politieke vlugtelingen aanwelke van den Keizer genade hebben bekomen en in het bezit van hunne eigendommen hersteld zijn. TURK YE. Men verwacht eerstdaags de uitvaardiging eener firman, houdende uit drukkelijk verbod van den handel in negerslavenmet name in Egyptein Syrië, in de regentschappen Tunis en Tripoli enz. In die firman zal van de blanke slaven geene sprake zijn, om reden dat zij in de Mohammedaansche huisgezinnen meer als aangenomen kinderen dan als slaven behandeld wor den, en dus elke verandering hun thans eer nadeel dan lotsverbetering zou aanbrengen. Omtrent den Perzischen oorlog verneemt mendat de Engelschen zich gereed maakten om zich in het binnenland uit te breiden. Er waren uit dc provinciën te Sehiraz aanzienlijke Perzische versterkingen aangekomen; verscheiden Vorsten van Kandahar hebben geweigerd, de Engelschen hij te slaan, en hebben van hunne onderwerping te Teheran kennis gegeven. Mirza-Khan, de eerste oorzaak van het geschil, heeft afgezien van de Brit- sche bescherming en zijn ontslag genomen als Attache' bij de Britsche Legatie. De Shach heeft den Franschen Gezant met buitengewone eerbewijzen ont vangen en is daarbij zelfs zóó ver gegaan, dat hij en de Gezant alle'e'n op zetels plaats namen, terwijl al de andere hovelingen en leden van het corps diplomatique, even als de leden der Koninklijke familie slaande bleven. De Onder-Koning van Egypte is nog te Karlun en het leger waar mede hij de woestijn van Korasko wilde doortrekkenis in Opper-Egypte verbleven uit gebrek aan middelen van vervoer, welke de volkstammen van de woestijn geweigerd hadden te leveren. De expeditie ter opsporing van de Nijlbronncn blijft geschorst, hoewel zij reeds aan den Onder-Koning 12,000 heeft gekost. STADS BERICTEL VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 29s1™ Januarij 1857, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen: 1°. Reglementen der instellingen van weldadigheid a. van het H. G. of Armen Wees- en Kinderbuis, b. van het Armbestuur en het Wees- en Oudeliedenhnis der R.-Katholieken c. van Vrouwenkraammoeders d. van het Caecilia-Gasthuis. 2°. Benoeming van een Regent van het Minnehuis. 3». Aanvrage van Regenten van heL Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, om een renteloos voorschot uit Stads-Bank van Leening. AK ADE9XIE-NIE U"W9 PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 26stcn Januarij de Heer J. van Nes, van Boskoop, in de Genees kunde, na openbare verdediging van zijn Akademisch Proefschrift: de Pa- thogenie der Geelzucht beschouwd van het standpunt der Physiologie. KERKNIEUWS. Door Z. M. zijn goedgekeurd de beroepingen van Predikanten, door de Kerkeraden van de navolgende Herv. gemeenten: van Nijkcrk, op J. B. Nyhoff, Pred. te IJsselmuiden; van Oude en Nieuwe Wetering, op J. B. Knoltnerus, Pred. te Almkerk c. a.; van Hilversum, op J. H. GunningJp. Pred. te Blaauwkapel; van Schagen, op Wr. P. Wolters, Pred. ie Groole- broek, van Zuidzijpe, op A. C. H. Calkoen, Pred. te St. Maarten en Valkoog; van Delden (oudste Predikantsplaats), op J. H. de Lorraine Hol ling, jongsten Predikant aldaar, en van Zoutelande, op J. C. S. Thomas, Cand.; alsmede het beroep van de Evang.-Luth. gemeente te Pekel-Aop J. A. Engel, Pred. te Kuilenburg.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3